DomůChildren and youth ▸ Ostatní mládežnické akce

Chess news

Banner
Banner
Banner

Brno journal

Ostatní mládežnické akce, turnaje a soutěže
Written by Administrator   
Monday, 27 August 2007 20:48

2008 - Šachové soustředění mládeže ŠK DURAS: Podhradí nad Dyjí 2008

O víkendu 17.10.-.19.10.2008 proběhlo soustředění mládežnického kroužku našeho klubu v Podhradí nad Dyjí nedaleko od Vranova. Protože šachový kalendář pomalu praská ve švech, vychází tento článek poněkud „s křížkem po funuse“. Berte tedy tyto řádky jako informaci o dění v našem šachovém klubu a především kroužku mládeže. Soustředění proběhlo v luxusních prostorách školícího a rekreačníhoobjektu Ministerstva vnitra v Podhradí nad Dyjí za velmi příznivých cenových podmínek. Dík tedy patří Zdeňkovi Krejčímu, který ubytování zajišťoval a zmíněnému úřadu, který nás na víkend vzal pod svá křídla, aniž by tušil, do jakého rizika se řítí. Nicméně v neděli odpoledne jsme s úsměvem konstatovali, že školící středisko víkendový „nálet“ našich desíti mládežníků bez újmy přežilo (nic nebylo rozbito ani spáleno) a bylo dohodnuto, že na jaro můžeme akci zopakovat. A jak to vypadalo v Podhradí?

Soustředění se zúčastnili Eda Meduna, Ondra Strnad, Vítek Sedlář, Lukáš Hájek, Tadeáš Boček, Nataša Richterová, Peťa Zuziak, a Radek Zeman z řad mládeže, šachový program zajišťovali Zdeněk Vojáček a Radek Strnad, o proviant a mimo šachový program se starali Zdeněk Krejčí, Věra Medunová, Pavla Strnadová a Jindra Zuziak (rodičové). Tedy poděkování patří také rodičům za pomoc s organizací a dopravu (Bočkovi, Richterovi). 

Protože soustředění bylo bráno  jako poslední příprava na MMaS, které, jak víme, pro náš klub nedopadlo podle našich představ, byla šachům věnována drtivá většina času.

podhrad_2008_089.jpg

V sobotu i neděli dopoledne byl přípravě určen cca tříhodinový blok (od 9:00 do 12:00). Proběhly vcelku důkladné rozbory vybraných ligových partií. Probrali jsme témata jako „volný pěšec v záloze“ z dílny pana Závodného a „záchrana patem“, které nám připravil GM Tomáš Polák. Především druhé téma se před MMaS vcelku hodilo.

V sobotu odpoledne nás kromě luxusního ubytování potrefilo i luxusní počasí.

Po obědě tedy byla procházka na nedalekou zříceninu hradu 

podhrad_2008_050.jpg

a následovali míčové hry (fotbal a basket na jeden koš) 

podhrad_2008_063.jpg

   

podhrad_2008_070.jpg

a pro nesportovce (tedy nakonec pro všechny šachisty) i turnaj v logických hrách jako jsou Quoridor  (zvítězil  Peťa Zuziak před Lukášem Hájkem) a Pylos (zvítězil Ondra Strnad před Nataškou Richterovou). 

podhrad_2008_066.jpg
podhrad_2008_067.jpg

  Po večeři v nedaleké místní hospůdce následoval šachový FIDE turnaj na 2 x 10 minut. 

podhrad_2008_083.jpg
podhrad_2008_080.jpg

Ptáte se proč FIDE turnaj? Řekli jsme si, že každý turnaj se zahraničním účastníkem (Lukáš Hájek z Bratislavy) by měl být mezinárodní (tedy FIDE). Od samého začátku byl o první místo tuhý boj. Nakonec se o 1. – 3. místo dělili Lukáš, Ondra a Eda s 5b./8, na čtvrtém místě skončil Vítek s 4,5b.

Ve volných chvílích byl k dispozici kulečník, který mládežníky nejvíce zaujal a také stolní tenis.  

podhrad_2008_010.jpg

Dokonalou a pohodovou atmosféru našeho soustředění zakončil skvělý nedělní oběd: Řízek a bramborový salát v nedaleké místní hospůdce.

podhrad_2008_022.jpg
podhrad_2008_025.jpg
Tak snad se nám povede na jaro akce zopakovat. Všichni už se těší, hlavně náčelníci výpravy...

podhrad_2008_092.jpg

2009 - Letní šachové soustředění mládeže ŠK DURAS: Stupava 2009

„Bylo to špica“ shodli se všichni účastníci. Tak jsme v neděli zatlačili slzu a rozjeli se po týdenním šachování domů. Pohodovou náladu dokreslil i řízek s bramborovým salátem, který nesměl chybět v nedělním obědovém menu. O šachovou přípravu se staral GM Tomáš Polák, špičkový trenér a praktický hráč šachu- tedy značka ideál i po té šachové stránce. Jen počasí trošku zlobilo. Celý týden totiž slunko pálilo jak o život, což šachisti nemají moc rádi…. A tak jsme si mimo šachů užili i trochu toho skotačení po místních luzích a hájích a koryčanském koupališti. A jak to s námi v týdnu minulém bylo? No jedlo se, hodovalo, šachovalo a pilo.Kdo je lačný po podrobnostech a nějakých těch „drbech“ z našeho soustředění, nechť pokročí k dalším řádkům.

Tak prvním drbem, či nevšední zajímavostí, byla účast na soustředění Bočkovic vlkodava jménem Neli a Polákovic šelmy kočkovité jménem Šamil. K překvapení nás všech jsme zjistili, že obě tyto šelmy zřejmě oplývají nadprůměrnou inteligencí, neb se k sobě chovaly velmi mírumilovně a ohleduplně, což se o mnohých jedincích lidského rodu říci nedá. Ale zase na druhé straně to s tou jejich inteligencí nebude nijak slavné, protože po týdenním tvrdém výcviku se ani pes ani kočka nenaučili matovat králem a věží a co víc, nedokázali ani pochopit, proč jejich kolega z říše zvířecí – kůň pobíhá po šachovnici po dráze, připomínající písmeno L!

Další drobnou potíží pro naši „hlídací agenturu“ bylo to, že se soustředění účastnilo pět dospívajících mladíků a čtyři velmi pohledné a atraktivní slečny. Nebylo tedy lehké uhlídat a zajistit to, aby se naše „šachová rodinka“ nerozrostla o další nové členy – ty přípravy a rozbory by trenér už fakt nestíhal. Ale povedlo se, pokoje děvčat a mládenců byly odděleny dalšími čtyřmi pokoji dospěláků, takže žádné techtle a snad ani mechtle nehrozily.

A teď už vážně. Účel našeho soustředění bylo naladit mládežníky především našeho ligového „A“ týmu na konci prázdnin na šachovou notu, naučit je zase nějakým novým dovednostem šachovým, které si mohli obratem vyzkoušet v praxi. Celá naše výprava, mimo „kuchtíků“ (paní Bočková a Strnadová) se účastnila velmi hezkého turnaje FIDE Open Staré Město. A jak se nám dařilo? Abych pravdu řekl, skloubit šachové soustředění s účastí na takovém vcelku silně obsazeném turnaji nebylo úplně jednoduché. Tomáš měl na rozbory a přípravu na zápasy na starost 11 svěřenců. Tato činnost zabrala obvykle celé dopoledne a kus večera, takže na plánované občasné přednášky šachové už nezbylo času. I tak se dá říct, že Tomáš Polák strávil individuálně s každým z nás v průměru 30 minut denně u šachovnice. Toto se  projevilo i na naší hře v turnaji. Výsledky najdete zde.

Nejlépe z naší výpravy se umístil, kdo jiný - Lukáš Kuchynka. Lukášova účast pro nás měla ještě další zajímavý náboj – hrál o normu IM. Takže jsme si užili i trochu toho fandění. Bohužel v pátém kole Lukáš smolně remizoval vyhranou partii s IM Klímou, což mu trošku vzalo vítr z plachet (zřejmě se tento výsledek podepsal na jeho výkonu v dalších dvou kolech). V závěru se ale Lukáš opět dostal do pohody a zastavil jej až v posledním kole bulharský GM Milko Popčev. Na Lukášově výkonu i sebevědomí je vidět, že norma mezinárodního mistra je již velmi blízko, tak snad příště. Obsadil se ziskem 7b/10 celkově 19.místo.

Výborný výkon předvedl také Michal Zavadil, který sice neútočil na IM normu, ale stihnul v průběhu turnaje odremizovat IM Tibenského a IM Jurčíka. Dosáhl eloperfo 2251, což je při jeho ratingu 2089 vynikající výkon. Se ziskem 6,5b/10 obsadil výborné 33. místo.

Třetí nejvýše umístěný člen naší výpravy byl Vítek Sedlář, který skončil s 5b/10 na 119 místě, čímž si o 50 míst polepšil oproti svému nasazení. Vítek spolehlivě odremizoval a občas i porážel hráče s elem mezi 1800 – 1950, což mu vyneslo eloperfo 1938 a možnost dopracovat se ke svému prvnímu FIDE Elu někde kolem 1850. Velmi slibný výkon před sezonou.

Čtvrtý v pořadí naší výpravy a druhý nejlepší mládežník skončil Ondra Strnad se ziskem 4,5b/10. Ondra odremizoval v průběhu turnaje dva hráče s elem nad 2000 a porazil talentovaného Adama Gabriela. Tento výkon mu přinesl eloperfo 1999 a 137. místo, což je velmi pěkný výsledek. Škoda jen, že některé své partie Ondra nedokázal okořenit špetkou agresivity a „kapkou živé vody“.…

Pátého nejlepšího výsledku dosáhl Radek Strnad, tedy moje maličkost. Začátek turnaje mne zastihl v dobré pohodě. V prvním kole jsem zle potrápil Jakuba Rabatina s elem 2185. Ve druhém kole přišla povinná výhra s výrazně slabším šachistou. Ve třetím kole jsem udolal pana Balažce ze Zlína a rázem jsem patřil na krátkou chvíli k favoritům turnaje. Z této euforie mne vyvedl IM Volodin ve čtvrtém kole. V pátém kole jsem zahodil vyhranou partii s Tiborem Čajkou, dostavila se i únava a další tři kola pro mne byla „černou můrou“. Nesmyslné ztráty se slabými soupeři a co víc, opět ve vyhraných či lepších pozicích. V závěru turnaje nakonec přišly dvě výhry, eloperfo hezkých 2019 a 153. místo se ziskem 4,5b/10.

Šestá v pořadí naší výpravy skončila Karolína Zavadilová. Káje se na turnaji moc nedařilo. Slabší soupeře porážela, se silnějšími prohrávala. Na vině bude zřejmě nepřipravenost (Kája cestovala z týdenního jazykového kurzu a naskočila rovnýma nohama do turnaje). Takže obsadila nakonec se 4,5b/10 příčku 157.

Na sedmém postu se umístila Nataša Richterová. Nataša doplňuje náš mládežnický A tým na zadních šachovnicích. Výkon, který na tomto turnaji předvedla, hodnotíme velmi pozitivně. Nad šachovnicí se u Nataši střídala urputná bojovnost s množstvím velmi zajímavých nápadů a řešení složitých pozic. Pokud Nataška investuje trochu více času do domácí přípravy, může to v příštím roce dotáhnout dost vysoko. Se ziskem 4b/10 a eloperfo 1830 obsadila hezké 170. místo.

Osmou příčku obsadil Honza Čermák z DDM Vyškov, který se za tento klub účastnil společně s Kristýnou Šperkovou našeho soustředění. Honza se dost těžko dostával do turnaje, kdy občas prohrál i s hráčem slabší úrovně. Vše ale dohnal v závěru a skončil se ziskem 4b/10 a eloperfem 1853 na 185. místě.

Devátou příčku obsadil Tadeáš Boček. Tadeáš předváděl velmi zajímavé a tvořivé šachy. Na co ale především v druhé polovině doplácel, byl jeho známý nešvar – pokud má jasně lepší pozici, začne hrát příliš rychle a „nepřemýšlí“ za soupeře. Takto se Táďa bohužel připravil možná o dva turnajové body. Pokud se mu povede společně s trenérem tento nešvar odstranit, roste nám v Brně (nebo Kuřimi) velmi silný šachista. Tadeáš si vybojoval ziskem 3,5b/10 a eloperfem 1741 celkově 190. místo.

Desátou příčku obsadila Kristýna Šperková z DDM Vyškov. Kristýna hrála vcelku hezké a nápadité šachy, dost toho ale pokazila v pověstných časovkách. Dalo by se tedy říct, že výsledek 3,5b/10 je poněkud nespravedlivý. Na práci s časem bude muset Kristýna a její trenéři dost zapracovat.

Na poslední jedenácté příčce skončila Lucka Kuchynková z ŠK Hustopeče. Lucka skončila turnaj poněkud smolně – v pátek se dostavila angína a poslední dvě kola Lucka neodehrála. Za povšimnutí ale stojí její poslední odehraná partie, šestihodinový maratón, s dobře hrajícím Lukášem Hájkem, která skončila remizou (2 x mohla vyhrát Lucka, 1 x Lukáš). Lucka tedy po posledních dvou neodehraných kolech skončila se ziskem 3b/10 na 210. místě.

No a kromě šachování jsme zahráli, ale nedohráli turnaj v petanque a trošku jsme si zaskotačili na krásném koupališti v nedalekých Koryčanech.

A myslím, že hezký zážitek ve všech účastnících zanechala grilovačka, kterou nám vždy v sobotu připravil pan Růžička – majitel penzionu.

Takže pokud bude zdraví sloužit především vedoucím zájezdu, příští rok soustředění určitě zopakujeme.

A na závěr malá fotoreportáž. Více fotek naleznete ve fotogalerii.

                                                                 Pension "U 4 růžiček"

1-stupava-penzion.jpg
Zahájení turnaje
1-stupava-proslov.jpg

Lukáš Kuchynka
 1-stupava-luk.jpg
Michal Zavadil
1-stupava-michal.jpg
Vítek Sedlář
1-stupava-vtekhonza.jpg
  Naše krásky Lucka Kuchynková a Kája Zavadilová
1-stupava-nae_krsky.jpg
Ondra Strnad + Matýsek Zavadil
1-stupava-mates_na_zdech.jpg
Příprava + rozbory
 1-stupava-rozbor_s_vtkem.jpg
Petanque
1-stupava-petanque.jpg
Nataša Richterová
1-stupava-nataa.jpg
Kristýna Šperková
1-stupava-kristna.jpg
Honza Čermák
1-stupava-honza.jpg
Skoky do vody
1-stupava-skoky_do_vody.jpg
První oběd
1-stupava-obd.jpg
Poslední večeře
1-stupava-posledn_veee.jpg
Skupinové foto
1-stupava-skupinovka.jpg

2010 - Letní šachové soustředění mládeže ŠK DURAS: Stupava 2010

V minulém týdnu proběhl druhý ročník Letního šachového soustředění mládeže ŠK DURAS na Stupavě. Opět jsme se zúčastnili silně obsazeného turnaje FIDE Open Staré Město. Letošní soustředěním nám někdo zřejmě nepřál, neb nás od začátku provázely samé potíže. Nejdříve byl problém zajistit ubytování pro naši patnáctičlennou výpravu (pension „U Čtyř Růžiček“ byl již na termín našeho soustředění obsazen).  Nakonec se panu Růžičkovi povedlo zajistit náhradní ubytování. Tímto ale naše potíže neskončily. Třetí den po příjezdu dostala Nataška střevní virózu. Měli jsme obavu, že až se viry pomnoží a rozšíří, jeden záchod stačit nebude. Dali jsme se tedy do práce a začali jsme v okolí naší chaloupky stavět další latríny, očekávajíc nejhorší…. Naše obavy, že se staneme pěkně „podělanou“ výpravou, se naštěstí nenaplnily. Střevní potíže „obšťastnily“ pouze některé členy naší výpravy, především ty nezletilé, na které je Valašská medicína ještě příliš silné kafe.  Bohužel to odskákal šéftrenér naší výpravy Tomáš Polák, který tři dny naplno fungoval již s probíhající virózou. Tentokrát pracoval doslova do „roztrhání těla“ a ve čtvrtek, zcela vyčerpán, byl nucen naši výpravu opustit. Za odvedenou práci v těchto podmínkách mu patří můj velký dík.

A nyní zase trochu optimisticky. Nepršelo pořád, občas byla bouřka. Sobotní grilování se vydařilo, šachový turnaj se také vyvedl.

r-stupava_2010_037.jpg

První kolo bylo pro naši výpravu pouze zahřívací. Všichni jsme dostali soupeře o několik tříd silnější (mimo Michala Zavadila a Lukáše Kuchynky – nasazená polovina). Žádné překvapení se nekonalo. Ondra Strnad a Lukáš Hájek dali svoji kůži soupeřům naopak až příliš snadno. Za zmínku stojí, že již v prvním kole zkřížili zbraně dva členové naší výpravy, Lukášové Kuchynka a Hájek 1:0. Ve druhém kole se karta obrátila, přišly tedy povinné body a v kole třetím se opakoval obraz kola prvního. Zajímavý duel se odehrál na 64. stole, kde proti sobě pohnali své armády další dva členové naší výpravy, Martinové Blahynka a Kladňák 1:0.

Ve čtvrtém kole obrala Karolína Zavadilová pana Macuru ze Zlína o bod díky jeho zvonícímu mobilu (ale i postavení na šachovnici hrálo ve prospěch Karolíny). No a v kole pátém proti sobě zasedli Ondra Strnad a Radek Zeman 1:0.

Pro naše mládežníky jsme vymýšleli nějaký životabudič, který by jim dodal dostatek energie do druhé půle turnaje. Tož jsme všichni svorně v restauraci Akvárko, kde jsme chodívali na polední meníčka, dali řízek s bramborovým salátem.

r-stupava_2010_102.jpgr-stupava_2010_103.jpg

No a Ondra, zvyklý žvejkat šťovíky, žádný šťovík nenašel, ale na zahrádce u naší chaloupky objevil jakousi trávu.

r-stupava_2010_111.jpg

Tak jsme si všichni trochu požvýkali a hned byla dobrá nálada. Ani neustálé bouřky nám nevadili. Výkon za šachovnicí se také téměř u všech účastníků zájezdu rapidně zlepšil. Zkrátka chtělo to najít tu správnou trávu….

Šachově se všem docela zdařilo. Do národního ela přibudou u všech členů naší výpravy  nějaké ty bodíky a do FIDE ela též.  Šachově bych chtěl vyzdvihnout výkon Martina Blahynky, který uhrál 6b./10 a to měl ještě skryté rezervy a našich prvních dvou šachovnic Lukáše Hájka a Ondry Strnada, kteří svorně uhráli 5,5b./10 a turnaj ukončili s krásným eloperfo 2080! Výsledky zde.

Naše soustředění ale samozřejmě nebylo jen o šachách. Hráli jsme celotáborový turnaj dvojic v petanque. Na prvním místě se překvapivě umístila dvojice Lukáš Kuchynka + Matyáš Zavadil, druhé místo na pomocné hodnocení obsadil Radek Strnad + Martin Kladňák, a třetí skončil Michal Zavadil + Lukáš Hájek.

r-stupava_2010_016.jpg

Hráli se tradiční fotbálky, pokud počasí dovolilo a v pátek a sobotu odpoledne jsme zavítali i na koryčanské koupaliště. Ti špekatější z nás si šli na chvilku, opravdu jen na chvilku, i zaplavat.

Navzdory všem potížím, jak před soustředěním, tak v jeho průběhu, vše dobře dopadlo. V neděli dopoledne jsme předali děti rodičům čisté, voňavé (až na Radkovy ponožky) a hlavně zdravé!

Závěrem musím poděkovat za vedení šachové přípravy Tomáši Polákovi, který asi na letošní soustředění nebude vzpomínat v dobrém a Michalu Zavadilovi. No a velké díky patří mé drahé ženušce, která se starala o naše hladová bříška a také o Zavadilovic  Matesa a černého kocoura pro štěstí, který s námi tento týden pobýval.

Tak za rok snad nasledanou na Stupavě.

Fotky z našeho soustředění budou k dispozici na klubovém webu ve fotogalerii.

2011 - Letní šachové soustředění mládeže ŠK DURAS: Stupava 2011

V minulém týdnu náš mládežnický „A“ a „B“ tým absolvoval již 3. ročník letního soustředění mládeže ŠK DURAS na Stupavě. Opět jsme týden okupovali penzion „U 4 Růžiček“. Tak nějak jsme si zvykli, pan domácí pan Růžička si také zvyknul na nás, šachisty, a umí nám připravit velmi hezké tréninkové zázemí. Tak se pojďme krátce podívat, jak se nám vedlo.

Soustředění bylo především vo šachu, však vo tom taky šachy jsou, že jo… Neděle, 7.8., první den našeho soustředění a zároveň také poslední letní den jsme prožili napůl šachově (dopolední přednáška) a napůl letně – odpolední návštěva krásného koupaliště v Koryčanech. Co jsme šachově nestihli v neděli, dohnali jsme v pondělí, neb, jak by řekl klasik „chčije, chčije a chčije…“. Tak byly na pořadu dne přednášky o tom, co dokáží dva šílení střelci v útoku, nějaká ta taktika atd.

V pondělí, počasí nic moc, ale aspoň nepršelo. Tak naše dva šachové bloky (dopolední a pozdně odpolední jsme proložili vždy hodinou fotbálku. Aby si rodičové nemysleli, že jsme si celé soustředění jen „hrbili“ záda nad šachovnicí. Již v začátku našeho soustředění jsme se totiž rozdělili na dvě šestičlenná družstva a soutěžilo se ve všem možném. Šachama počínaje (samozřejmě)  a večerními vědomostními a dalšími soutěžemi konče. Především fotbálky byly velmi intenzivní a prestižní záležitostí. Obvykle jsme hráli fotbálky celkem asi 2 hodiny denně. Do toho občasný cyklo výlet směr Koryčany – jak vidíte, docela intenzívně jsme si také zasportovali. Část úterního šachového programu nám vyplnil tématický rapid turnaj „střelci zabijáci v útoku“. Od středy jsme divoké kombinační šachy trošku zklidnili a věnovali jsme se duchu Vasilije Smyslova. V pátek na toto téma opět proběhl tématický turnaj v rapid šachu. Sluníčka jsme si sice moc neužili, ale také nám už ani déšť nekazil náladu. Kromě každodenních fotbálků a šachů se večer soutěžilo ve vědomostní hře „Česko“, týmové hře „Aktivity“, šikovnostní hře „Stavění věže“. A přitom všem jsme si ještě stihli zahrát a zazpívat u kytarou. Tož stihli jsme toho za jeden týden docela dost. Jak šachově, tak i po té stránce zábavy. Můžete posoudit z malé fotogalerie.

Závěrem nezbývá než poděkovat GM Tomáši Polákovi za perfektně připravený šachový program, panu Růžičkovi za skvělé obědy, mojí ženě za chutné večeře ze zbytků od oběda, Michalu Zavadilovi za pomoc s organizací a panu Zemanovi za pomoc s dopravou. Další soustředění na Stupavě, tentokrát víkendové, nás čeká 7. – 9. října – týden před zahájením extraligových klání.   

Turnaji "O pohár dvou střelců - zabijáků" přihlíží jeho strůjce GM Tomáš Polák

sachy.jpg
Fotbálek jsme hráli vždycky "na max"
fotbal.jpg
Po strhujícím výkonu ve fotbálku zasloužený oběd od pana Růžičky...
obed.jpg
Soutěž o nejlepšího Ducha (Vasilije Smyslova) vyhrál Ondra Strnad
duch.jpg
Večerní "Aktivity"...
aktivity.jpg
Páteční turnaj v kroketu
kroket.jpg
Pension "U 4 Růžiček"
stupava_2011_081.jpg
Výsledky turnaje "O pohár dvou střelců - zabijáků"
tabulka_0001.jpg
Výsledky turnaje "Memoriál Vasilije Smyslova"
tabulka_0002.jpg
2012 - Letní šachové soustředění mládeže ŠK DURAS: Stupava 2012

Léto se blíží do finále, šachové akce probíhají již v rychlejším sledu za sebou. Minulou sobotu skončilo na Stupavě obvyklé a oblíbené letní soustředění žáků a dorostenců našeho klubu a včera již bylo zahájeno Mistrovství Evropy mládeže v praktickém šachu, tentokráte v Praze. Rád bych tedy podal stručné info o našem letním soustředění, dokud je toto téma ještě aktuální. Tak předně, něco nového šachového jsme se naučili (uvidíme na ME), žádné zlomeniny při fotbálku se nekonaly. Z Dana Daňka jsme kromě šachisty udělali konečně také fotbalistu, z Ondry Strnada začínajícího trenéra, z Martina Blahynky mezinárodního mistra a roli věčného rebela na sebe vzal Tadeáš Boček. Veškeré dění vtipně komentoval malý Péťa Glozar, který si tímto vysloužil přezdívku Jarda (skvělý komentátor Jaromír Bosák). Kdo chce, ať čte dál…

Protože náš klub nese jméno významného českého šachisty Oldřicha Durase, jeho duch se vznášel celý týden nad Stupavou. Probrali jsme jeho tvorbu od zahájení až po moc pěkné kombinace. V duchu tvorby Oldy Durase jsme sehráli dva cvičné rapid turnaje a proběhla také řešitelská soutěž. Oba turnaje vyhrál protřelý rapiďák Tadeáš Boček. V prvním turnaji mu překvapivě šlapal na paty výborně a agresivně hrající Ondra Koukal. Ve druhém turnaji jej stíhal, ale nedostihl druhý Ondra, tentokráte Strnad.

Počasí nám přálo. Téměř každé pozdní odpoledne jsme trávili na krásném koryčanském koupališti. V sobotu a neděli bylo horko, tak byla koupačka, zbytek týdne jsme zůstali u fotbálku – bylo zde docela pěkné hřišťátko. Protože jsme se v chladných ale slunečných dnech minulého týdne již nekoupali, ukecali jsme pořadatele na slevu na vstupném – každý to měl za dvacku.

Kromě fotbálku jsme hráli také turnaj v oblíbené a tradiční hře pro pány a dámy v pokročilejším věku, nebo obecně – pro šachisty, hře v petanque (hráli jsme dvoučlenná družstva). Zde měl velkou výhodu ten, kdo si mne vybral do družstva, neb jsem v této hře takový poloprofesionál. To štěstí (a nebylo to poprvé) potkalo moji drahou ženu Pavlu, která na soustředění zastávala také roli kuchtíka, zdravotníka, vychovatelky, myčky na nádobí, pračky a dobře metoucího koštěte. Takže Pavla se svým družstvem tuto soutěž vyhrála. Na druhém místě se překvapivě umístil Ondra Strnad s Jardou (Péťou Glozarem). Především Jarda svým překvapivě detailním „čtením“ křivého terénu s patřičnými komentáři všechny protihráče docela vyváděl z míry.

No a na závěr (páteční večer) nám majitel pensionu pan Růžička připravil vynikající grilovačku o třech chodech (nebo čtyřech?? Už ani nevím…). V rámci grilovačky také proběhlo posezení s některými rodiči při lahvince vynikajícího arménského koňaku, kterým nás pohostil Arty Martirosyan.

Letos to prostě nemělo chybu. Další akci na Stupavě plánujeme před zahájením sezony (extraliga a liga družstev mládeže) od čtvrtka 27.9. do soboty 29.9., tak prosím rodiče, aby s tímto termínem počítali.

A ještě pár fotek:

Přednáška GM Tomáše Poláka

Stupava 8-2012 25

Hodina šachu začínajícího trenéra Ondry Strnada a našich mladých talentů Ary a Péti (Jardy) pod dozorem...

Stupava 8-2012 42

Kdo zahraje nějakou pitomost tak...

Stupava 8-2012 44

Koupaliště Koryčany

Stupava 8-2012 10

Fotbálek na koupališti

Stupava 8-2012 62

Stupava 8-2012 76

Stupava 8-2012 80

Vítězové byli všichni...

Stupava 8-2012 81

Stupava 8-2012 83

Obvyklá snídaně...

Stupava 8-2012 20

Poslední večeře...

Stupava 8-2012 49

Stupava 8-2012 51