Pohár bystrcké radnice je můj!

Tradičně začátkem září bývá na programu Pohár bystrcké radnice, který je jakousi první rapidovou vlaštovkou v celé plejádě těchto zrychlených zářijových turnajů. Letos se hrál již 24. ročník a šanci na zisk poháru jsem měl společně s Davidem Holemářem. Tedy, pro jeho získání jest potřeba tří vítězných turnajů a my jako jediní měli po dvou. V minulosti se mi již jednou podařilo pohár získat (v roce 2009), když také tehdy byl mým soupeřem David. Po devíti letech se tedy situace opakuje a v hlavní roli se stejně jako před devíti lety ocitá jiný muž - dřívější dlouholetý hráč Durasu a nyní Moravské Slavie Petr Skácelík.

Výsledky si můžet prohlédnout tradičně na chess-results, článek Jana Kalendovského zde a nabízím také webové stránky pořádajícího Bystrc Oilers, kde v jednom z článků můžete najít články i statistiku všech těchto bystrckých turnajů.

Letošní turnaj přilákal 51 hráčů a nutno říci, že počasí bylo lákadlem také pro jiné kratochvíle, takže z tohoto pohledu byla letošní účast určitě slušná. Z našeho klubu se turnaje ještě zúčastnili seniorský přeborník Petr Mlýnek a nadějný mládežník Honzík Brož. Silná ekipa přišla z Moravské Slavie, tedy David Holemář, Karel Kredl a...Petr Skácelík. Petr mi v roce 2008, ještě jako náš hráč, významně pomohl těsným vítězstvím v turnaji (na lepší Buchholz) před Davidem v době, kdy jsem se turnaje díky dovolené v Bulharsku nemohl zúčastnit. David tehdy přišel o třetí vítězství a pohár tak zůstal nedobyt. V roce následujícím se to pak podařilo mně, když jsem turnaj vyhrál dokonce 100% výsledkem 9/9, což se mi předtím povedlo pouze jednou (na jiném turnaji). Zisk krásného bystrckého poháru mi tehdy udělal velikou radost a letos byla po dvou předchozích vítězstvích (2013 a 2016) šance to zopakovat. První tři kola jsem vyhrál celkem v pohodě, dále to však začalo drhnout. Mí soupeři Pepa Kratochvíl, David Holemář, Petr Pokorný a Karel Kredl nejsou žádná ořezávátka, a tak se zrodily čtyři remízy, byť jsem se někdy docela hodně snažil. Do čela šel tak Ladislav Urbanec, který měl již 6/7. Ve finiši však bývá jeho hra více nervózní, čemuž odpovídají i výsledky. Nejinak tomu bylo i letos, když nejprve bílýma neriskoval s Davidem Holemářem, aby v posledním kole prohrál v partii na jednu branku s druhým nasazeným Petrem Pokorným a bylo po nadějích. To mi umožnilo již téměř ztracený turnaj vyhrát. Nejprve však bylo potřeba bílýma zdolat mého kamaráda Petra Skácelíka. Petr je pořád silný hráč a v partii s ním se mi větší výhodu získat nepodařilo. Musel jsem tedy riskovat a díky tomu jsem se dostal na okraj porážky.

Vyskocil Skacelik1

V pozici na diagramu jsem měl na hodinách již jenom 30 vteřin, zatímco Petr ještě celých 8 minut (!). Svým posledním tahem 52.Vd1-d6 jsem Petrovi umožnil zahrát vítězný tah 52.-e5!!, po kterém by byla partie vyřízena (53.fxe5 e2-+ nebo 53.h7 Vh8 s dalším 54.-exf4 a černí pěšci mají vydlážděnou cestu do dámy). Tah 52.-e5!! se však na šachovnici naštěstí neobjevil a Petr udělal onu známou chybu - ve snaze shodit mě blical se mnou. To vede často k chybám a tak nepřekvapí, že partie měla tento další průběh - 52.-e2? 53.Vxe6 Kd3 54.h7

Vyskocil Skacelik2

54.-Vh8?. Tento "samozřejmý" tah je prohrávající chybou. Přitom po 54.-Vg1! mohl Petr vynutit další průběh, v němž bych o remízu musel bojovat já, což by s takovým časem reálně nešlo (55.Kh6 e1D 56.Vxe1 Vxe1 57.Kg6! Vh1 58.Kxf5 Vxh7 59.Kg6 Vh1 60.f5 Vg1+ 61.Kf7! Ke4 62.Ke6 Va1 63.f6 Va6+ 64.Ke7 Ke5 65.f7 Va7+ 66.Ke8 Ke6 67.f8J+ s teoretickou remízou, ovšem hrajte to na pár vteřinách).

Vyskocil Skacelik4

Po tahu v partii se již partie definitivně otáčí v můj prospěch a po 55.Kg6 Kd2 56.Kg7 Vxh7+ 57.Kxh7 e1D 58.Vxe1 Kxe1 59.Kg6

Vyskocil Skacelik3

jsem už zbytek bezpečně ublical a připsal si klíčový bod. V posledním kole pak na vedoucího Urbance vyšel díky barvám lépe Petr Pokorný (měl před posledním kolem stejně jako já 6/8) a již zmíněným vítězstvím mi dal šanci. Tu jsem již nepustil a vítězstvím nad Michalem Šípkem jsem díky výrazně lepšímu Buchholzu mohl podruhé v historii slavit zisk bystrckého poháru.

Pohar bystrcke radnice 2018

Zleva Petr Pokorný (2), IM Neklan Vyskočil (1) a Ladislav Urbanec (3)

Z našich hráčů se příliš nevedlo Petru Mlýnkovi, který obsadil až 16. místo (5/9), nicméně i to mu stačilo k zisku ceny pro nejlepšího seniora. Cenu si odnesl také Honzík Brož (nejlepší junior), který ziskem 3/9 obsadil 45. místo, tedy stejné jako jeho nasazení. Mezi neporaženými hráči stanul kromě vítězů ještě také Jan Kalendovský, který jednou zvítězil a 8x (!) remizoval. Tento pozoruhodný počin mu vynesl knížku Láska Carla Haffnera k remízám (o Carlu Schlechterovi), kterou do turnaje věnoval Jiří Kubíček pro hráče s nejvyšším počtem remíz.

Haffner

Láska Carla Haffnera k remízám

Tolik tedy k turnaji a v příštím roce už zase s novým pohárem - na viděnou!

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit