ME mládeže v šachu: Praha 2016 podruhé

Tak abych nezapomněl, s malým zpožděním, ale přece (snad Tomáš Polák promine) si rodičové a šachoví příznivci našeho klubu mohou přečíst, jak viděl ME v šachu mládeže náš trenér GM Tomáš Polák. V jeho příspěvku se nejedná o komentář práce pořadatelů, rozhodčích, číšníků v restauracích TOP hotelu, kde se ME uskutečnilo, ani práce našich zákonodárců, kteří stejně v tuto dobu většinou v hlavním městě stejně nepobývali. Krátce se zde Tomáš pozastavuje nad výkony a také možnostmi do budoucna svých svěřenců. Kdo chce, ať čte dál:

Šimon Tajovský – kategorie B10, 2 body z 9 partií, 138. místo ze 142 účastníků. Šimon na začátku turnaje platil nováčkovskou daň. Po úvodních dvou porážkách měl naplno zabodovat ve třetím kole, jeho drtivý a ve všech ohledech i vítězný útok však neprorazil a přidala se i čtvrtá koule. Prostřední část soutěže si Šimon užil naplno, dvakrát zvítězil a odrazil se ode dna. Velká škoda je závěrečných dvou klání – v osmém kole Šimon získal z přípravy čistého pěšce, v tom posledním pak po pěkné léčce i figuru, ani tyto dividendy bohužel nestačily k bodům. Šimon má určitě na víc, v turnaji nechal několik bodů ležet na zemi. Měl by zlepšit soustředění a hospodaření s časem, někdy totiž hraje moc rychle a z toho pak pramení jednoduché hrubé chyby. Šachový potenciál má obrovský.

Matěj Tajovský – kategorie B12, 2,5 bodu z 9, 151. místo ze 157 úč. Hodnocení Matějova vstupu do turnaje je dost podobné jako u mladšího brášky. Svazující nervozita a nedocenění vlastních schopností. Velmi pěkná partie druhého kola s obětí figury a poté i kvality tak zůstala nedotažena do zasloužené výhry. Naplno se Matěj osmělil až po volném dnu, plavání, zvířátka a šplhání zřejmě působily jako balzám na duši. Následovaly dvě výhry v miniaturkách, přičemž ta ze 6. kola byla učebnicová. Bohužel více už Matěj nepřidal, škoda je zejména osmé partie, kde scházelo více útočného důrazu. Matěj rozhodně neprodal všechny své schopnosti. Poslední roky bojuje sám se sebou a úplně zbytečně podceňuje své znalosti. Až toto překoná, rázem se zvedne na úplně jinou úroveň.

Petr Glozar – kategorie B12, 3 body z 9, 133. místo ze 157 úč. Neslaný nemastný výkon, střídání lepších okamžiků s těmi horšími. Svazující nervozita z velké evropské akce ústila do zbytečné opatrnosti a hry na jistotu. Pokud už Petrovi v partii nebo průběhu turnaje teklo do bot, dokázal zabrat a začínal i slušně riskovat. Takto je ale nutné hrát pořád, věčná hra na schovávanou nikam nevede. Za přehrání stojí druhá část partie s Arbuzovem, první dějství s Krejčokem a celá stať s Verešem. Až se Petr dokáže zbavit všudypřítomné nervozity a začne hrát v klidu a naplno, pak se i výsledky posunou do jiných dimenzí.

Filip Nezval – kategorie B12, 3,5 bodu z 9, 128. místo ze 157 úč. Pro Filipa se jednalo o jeho premiérovou účast ve FIDE turnaji – a hned na evropském mistrovství. Na začátku klání byla jistá nervozita patrná, ale i přes nepovedený závěr prvního kola (Filip stál dlouho lépe) přišla výhra již v kole dalším a přinesla potřebný klid. Střední pasáž turnaje zůstala za očekáváním, chyby v časových tísních kazily dobře rozehrané boje. Dobrý finiš napravil dojem, bodíků snad mohlo být i více. Celkově Filipa velmi chválím za snahu a bojovnost. Je potřeba zlepšit taktický postřeh a propočet variant, pak přestanou vznikat časté časovky a riziko hrubých chyb se velmi sníží.

David Barák – kategorie B12, 4 body z 9, 97. místo ze 157 úč. První třetina turnaje přinesla Davidovi velmi těžký los v podobě ostřílených borců s koeficientem přes 2000 bodů. Úvodní remíza potěšila, další dvě prohry nás už obdarovaly o něco méně, poněvadž v každé z nich David sahal po nerozhodném výsledku. Velmi slušně David odehrál i ostatní třetiny mistrovství, slabší hráče porážel a s těmi papírově lepšími držel krok. Prezentoval se hlavně velmi houževnatou obranou horších pozic, což je v tomto věku chvályhodné. A pokud ke své legendární obranyschopnosti přidá i zatím poněkud skrývaný útočný potenciál, posype se bodíků ještě více.

Olga Dvořáková – kategorie G12, 4,5 bodu z 9, 52. místo ze 100 úč. V úvodu turnaje se Olga nesešla s pohodou a životní formou. Prohra hned v prvním kole jí na klidu také nepřidala. Postupně se ale začal zahřívat Olžin šachový motor, přidala výhru, pár remíz a před volným dnem velmi důležitý bod v maratónské partii. Každý půlbod nad padesát procent možných bodů může mít cenu zlata. Ani soupeřky však nehodlaly prodat svou kůži lacino, a tak se zbylé partie většinou točily kolem roviny a menších výhod. K jedné prohře Olga přidala jen tři remízy, a tak celkovým výsledkem bylo jen dosažení 4,5 bodu. Myslím si, že Olga má na víc, v Praze nějak zápasila s nervozitou a opatrností, což vyúsťovalo do nepříjemných časových tísní.

Daniel Daněk – kategorie B16, 4,5 bodu z 9 partií, 66. místo ze 131 úč. Nejpříjemnější překvapení naší výpravy. Daniel přijel na ME velmi bojovně naladěn a rozhodně nechtěl hrát roli nějakého otloukánka. Jeho touhou bylo chlapské měření sil s ostatními borci. Hned první kolo tyto věty potvrdilo – agresivní hra, nejasné důsledky, přehrávání papírově lepšího soupeře, lepší pozice, odmítnutí remízy opakováním tahů, chyba a nezasloužená prohra. Druhé kolo přineslo jasný bod v učebnicové partii se slabším sokem. Ve třetím klání Daniel vletěl do nepříjemné varianty zahájení – a protože pohrdnul normální koncovkou, prohrál v miniaturce. Nastala fáze kříšení bojového ducha. Následovala oběť figury v ruské obraně s kýženým bodovým rozuzlením a před volným dnem velmi důležitá výhra ve španělské. Rázem byl Daniel opět na koni. Jeho hvězdná hodina udeřila již v kole šestém, gruenfelda rozehrál na oko pasivně, ale černá pozice se stále zlepšovala, soupeř nevěděl kam dřív skočit a v časovce chyboval. Odměnou Daniela byly 4 body ze 6 a pokukování po první desítce. Vystřízlivění přišlo příští den, kdy si Dan v kdysi oblíbeném „krakenovi“ opět ani neškrtl. Osmé kolo bylo z mého pohledu nejhodnotnější – Daniel svého ruského protivníka mačkal a dusil, ten se však dokázal vysmeknout a zachránil se v obtížné koncovce s figurou méně. Experiment posledního kola se úplně nevyvedl, prohra znamenala konečných 50 procent bodů. Velká pochvala za bojovnost! Pokud by se Danielova domácí šachová morálka nenacházela na bodu mrazu, mohl by kráčet ve šlépějích nejlepších brněnských hráčů. Jak se v Praze o Danielovi vyjádřil jistý klasik: „…na to, jak jsi líný a nepracovitý, šachy hraješ setsakramentsky dobře!“ (řečeno expresivněji).

Martin Blahynka – kategorie B18, 5,5 bodu z 9 partií, 25. místo ze 110 úč. Martin nedávno dosáhl plnoletosti, a tak se svou šachovou kariéru rozhodl vzít do svých rukou. Naše „přípravy“ spočívaly v podobě několika psychologických rad formou smsek, proto při hodnocení budu stručný. Malá turnajová praxe zřejmě zapříčinila menší počet bodů, než by se slušelo. V některých partiích Martin předvedl svůj mimořádný šachový talent a jisté záblesky geniality. Útok na medaile ani na první desítku se však nekonal. I tak nelze nejlepší umístění našeho mládežníka na mistrovství starého kontinentu považovat za neúspěch. Hodně zdaru v dalších bojích, Martine!

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit