Pohár kořistí FM Jiřiho Kočiščáka, Pohárek pro Annu Vavřínkovou, přeborníkem Brna v rapid šachu IM Neklan Vyskočil

V sobotu 24. 9. 2016 jsme za podpory MČ Brno - Královo Pole a ve spolupráci se Sokolem Řečkovice, uspořádali již 17. ročník šachového rapid turnaje O pohár BVK a 15. ročník mládežnického rapid turnaje O pohárek BVK. Do řečkovické sokolovny si tentokrát našlo cestu 42 dospělých a 19 mládežníků, což je v případě dospělých posun (loni 28) a v případě mládežníků naopak sinusoidní pokles (loni 49, předloni 21, před třemi lety 30). Celkové číslo tak není příliš vysoké, nicméně každý rok je situace jiná a záleží i na mnoha jiných okolnostech, nežli na termínu.

Výsledky obou turnajů najdete tradičně na chess-results, nabízím též turnajovou fotogalerii.

V turnaji mládežníků O pohárek BVK jsme byli svědky spanilé jízdy stylem start - cíl. Dvojice Anna Vavřínková z Lokomotivy a Lukáš Petříček z Kuřimi totiž poráželi své soupeře doslova jako kuželky a protože jejich vzájemný souboj ve 4. kole skončil nerozhodně, muselo po závěrečném 7. kole rozhodnout pomocné hodnocení. To v podobě upraveného Buchholzu (bez nejhoršího hráče) ještě nerozhodlo, ale klasický Buchholz už ano a přiřknul těsné vítězství Aničce. Třetí místo s 5 body pak obsadil další zástupce kuřimské legie Tomáš Keprt. A protože jsou všichni tři současně i mladšími žáky, bylo v této kategorii stejné pořadí.

Pohar BVK 2016 042

Zleva Tomáš Keprt, Lukáš Petříček a Anna Vavřínková

V kategorii starších žáků byl nejlepší Kamil Khadash z Lokomotivy (celkově 4) před Radkem Nekvasilem ze Znojma (celkově 5) a Michalem Štoudkem z Lokomotivy (celkově 7).

Pohar BVK 2016 047

Zleva Michal Štoudek, Radek Nekvasil a Kamil Khadash

V hlavním turnaji dospělých O pohár BVK, který se hrál současně jako přebor Brna v rapid šachu, úřadoval zástupce exraligového HM Ostrava FM Jiří Kočiščák, který ovšem žije a pracuje v Brně, a tak to do hrací místnosti neměl daleko. Jirka si putovní pohár zajistil již s předstihem, když vyhrál osm kol v řadě, a až v posledním kole byl poražen obhájcem loňského vítězství IM Vojtěchem Zwardoněm. Nemuselo být ale všechno tak jasné, kdybych si právě s Jirkou pohlídal v 5. kole vyhranou pěšcovku (ještě s pěšcem více!) a turnajový průběh mohl být docela jiný. To jsou však jenom kdyby a na ty se v šachu ani v životě nehraje. Naštěstí mě tato nehoda spíše nakopla a jsa dokázat svou hráčskou sílu jsem nakonec se 7 body protnul cílovou pásku jako druhý. To současně znamenalo vítězství v přeboru Brna v rapid šachu před dalšími dvěma mohykány těsně za mnou. Pomyslný bronz po jízdě poněkud karambolové přece jenom bral IM Vojtěch Zwardoň (6,5/9), který možná trochu doplatil na únavu ze svého zářijového vítězného tažení, kdy ve všech svých odehraných (a silných) rapid turajích neznal nic jiného než vítězství. Do přeboru Brna se Vojta vešel díky svému loňskému hostování v Lokomotivě Brno, které mj. pomohl do již nyní se blížící extraligy. V kvalitním turnaji stojí za zmínku i další známá jména. Čtvrtý skončil nenapádně hrající FM David Holemář (6,5/9), který dokázal jako jediný v turnaji neprohrát, což ale zapříčinila spíše skutečnost, že se jako zázrakem dokázal vyhnout téměř celé špičce (zahrál si pouze se mnou). Pátý skončil nekompromisní bijec IM Jaroslav Bureš (6/9) a šestý talentovaný Adam Dvořák z Lokomotivy, jenž se stal i nejlepším juniorem.

Pohar BVK 2016 064

Adam Dvořák přebírá cenu od Ládi Palovského

Na 7. místě se umístil IM Pavel David (6/9), asi nejslušnější člověk - šachista jakého znám a poslední hlavní cenu bral na 8. místě staroměstský Jan Horsák.

Pohar BVK 2016 066

Zleva FM Jiří Kočiščák, IM Neklan Vyskočil, IM Vojtěch Zwardoň, FM David Holemář, IM Jaroslav Bureš, Adam Dvořák, IM Pavel David a Jan Horsák

Nejlepší ženou se stala celkově devátá Kristýna Novosadová (5,5/9), která občas zle zatápěla favoritům.

Pohar BVK 2016 062

Kristýna Novosadová

Nejlepším seniorem byl vyhlášem dobře hrající i vypadající Milan Donnert z domácího Durasu

Pohar BVK 2016 065

Milan Donnert

a nejlepším žákem Ondřej Švanda z Poličky.

Pohar BVK 2016 063

Ondřej Švanda

Po skončení turnaje byl sehrán tradiční bleskový KO turnaj, kde se hrálo systémem 6 minut bílý s povinností vyhrát proti 5 minutám černého, kterému k postupu stačila remíza. Barvu vybíral vždy hůře umístěný hráč v rapid turnaji, v případě nově příchozího hosta pak hráč s nižším Elem. To se mimochodem stalo hned v 1. kole, kde jsou obyčejně velké výkonnostní rozdíly, no v případě nově příchozích hráčů to platit nemusí. Z toho důvodu bylo možné, že se hned na úvod utkali zhruba stejně silní hráči Vít Bureš s Kristýnou Novosadovou (úspěšnější byla nakonec Kristýna). V dalším průběhu ale k velkým překvapením nedošlo, a tak se do semifinále probojovali první čtyři nasazení hráči. V něm triumfovali FM David Holemář nad FM Jiřím Kočiščákem, když David vsítil mat současně s vypršením času, a  IM Vojtěch Zwardoň, který partii se mnou zvládnul černými zremizovat (až téměř do holých králů) i přes mizerně odehrané zahájení. Ve finále to pak dlouho vypadalo, že si bílými jistý a rychlý Vojta dojde pro vítězství, ale stačil jeden neopatrný tah a pevně hrající David byl rázem v sedle. Rychle ubíhající čas a pověstné Vojtovy šejdy ale nakonec přece jen zajistily obhajobu loňského vítězství Vojtovi, byť jsem se docela divil, že nedostal někde matWink.