Přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců - titul pro Karla Kratochvíla

V sobotu 1. října 2016 se v prostorách Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně uskutečnil přebor JMŠS v bleskové hře jednotlivců. Turnaj se hrál na 15 kol švýcarským způsobem se zápočtem na FIDE Blitz Elo, a to klasickým tempem 2x5 minut na partii, které bylo u prezence upřednostněno před tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny/ tah (poměr hlasů 30 : 11). Počet účastníků přeboru nebyl nijak oslnivý, když se turnaje zúčastnilo 41 hráčů.

Kompletní výsledky najdete tradičně na chess-results, turnajovou fotogalerii na Zoneramě Břeti Eichlera.

Pořadatelem přeboru byl po několik let klub Makkabi Boskovice v čele s Pavlem Hubeným, který ovšem změnil své priority a nabídnul pořadatelství dalším subjektům. V konkurzu na tuto soutěž pak uspěl CHESS TEAM BRNO, jenž turnaj pro letošní rok uspořádal. Příčinou nižšího počtu účastníků mohla být určitá přesycenost velkého množství zářijových turnajů a také termínová kolize s ligovými soutěžemi mládeže, čemuž sice šlo zabránit přesunutím na jiný termín, ovšem pak hrozily ještě větší ztráty. Pro příští roky tedy úkol nesnadný, ale snad budou okolnosti příznivější.

Poděkování za uspořádání této vrcholné jihomoravské akce však určitě patří Fakultě stavební VUT v Brně, která nám při pořádání turnajů na své akademické půdě vychází velmi vstříc, a našim milým sponzorům, kterými jsou Dopravní stavby Brno, s.r.o., Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o., TESPO engineering s.r.o., Bulinský, Vávra & Partners, advokátní kancelář, s.r.o. a DNA Design s.r.o..

JMSS blesk 2016 1

Hrací sál

Vlastní turnaj byl velmi napínavý až do samotného konce a neměl jednoznačného lídra. Po pěti kolech se s plným počtem bodů objevil na čele autor tohoto článku IM Neklan Vyskočil, následně byl však sestřelen FM Davidem Holemářem a situace se vyrovnala. David byl následně poražen Karlem Kratochvílem, který se dostal do čela se svým jmenovcem Josefem, který zase nezvládl 8. kolo s Adamem Dvořákem. Došlo poté i na Karla, když mezi 9. - 11. kolem vybojoval pouhý bod a do hry se po jeho skolení dostal po slabším startu jeden z favoritů IM Jaroslav Bureš. Ani Jarda ale dlouho nevydržel, když následně prohrál se mnou a do čela se dostal Pepa Kratochvíl. Když už se zdálo, že to po obehrání špičky bude právě on, kdo si dokráčí pro titul, přišel ve 14. kole nečekaný direkt od Jana Uhmanna jr. a rázem bylo opět vše jinak. Do samostatného čela se po mém remízovém "zaváhání" (s Petrem Skácelíkem to byl ale spíše zisk) dostal o půl koňské délky Karel Kratochvíl, který ovšem v posledním kole neporazil Jana Uhmanna ml. a musel tak čekat na výsledky partií FM Josef Kratochvíl - Karel Kredl a IM Neklan Vyskočil - Jan Uhmann sr. Obě tyto partie však skončily nerozhodně, a tak se Karel Kratochvíl mohl se ziskem 11,5/15 nakonec přece jen radovat ze zisku přebornického titulu. Stříbrnou medaili vybojoval IM Neklan Vyskočil (11/15), když mu před FM Josefem Kratochvílem (11/15) pomohlo nepatrně lepší pomocné hodnocení.

JMSS blesk 2016 10

Zleva IM Neklan Vyskočil, Karel Kratochvíl a FM Josef Kratochvíl

Na dalších honorovaných místech skončili FM David Holemář (4. místo, 10/15), který hrál také jako na houpačce, Adam Dvořák (5. místo 10/15), Jan Dočekal (6. místo 9,5/15), Jan Uhmann jr. (7. místo, 9,5/15). Poněkud smolný turnaj prožil jeden z favoritů IM Jaroslav Bureš (8. místo, 9/15), když své dílo v závěrečném kole "korunoval" nedáním 2-tahového matu Janu Dočekalovi a po chvíli prohrál na čas. Do hlavních cen se ještě vešla dvojice Moravské Slavie Brno Petr Skácelík a Karel Kredl (oba 9/15).

Byly vypsány také ceny v sedmi kategoriích. Nejlepším juniorem se stal Adam Dvořák z Lokomotivy, nejlepším seniorem Jan Uhmann sr. z Hustopečí a nejlepší ženou Alexandra Dočekalová z Prostějova. Ta se ovšem ceny dobrovolně zřekla (stejně tak v kategorii 1801 - 1900), a tak byla vítězkou vyhlášena Daniela Dumková ze Zastávky (v turnaji hrály celkem tři ženy).

JMSS blesk 2016 9

Zleva Adam Dvořák, Daniela Dumková a Jan Uhmann sr.

Udělovaly se rovněž ceny v ratingových kategoriích. V kategorii Elo do 1700 byl nejlepší Oldřich Macek ze Šumperka, ovšem i přes oznámení na začátku turnaje, že pro převzetí ceny je nutná účast na závěrečném vyhlášení, se tohoto již nezúčastnil. V kategorii Elo 1701 - 1800 byl nejúspěšnější Radek Halámka z Vinohrad, Elo 1801 - 1900 ovládl Jan Moštěk z Vlčnova a Elo 1901 - 2000 se stalo kořistí Radka Zemana z Durasu.

Další ceny se udělovaly speciálním cenovým fondem od JMŠS a často kopírovaly pořadí v hlavním turnaji, resp. v již popsaných kategoriích. Tak se stalo v kategorii mužů, žen (třetí cenu ale již nebylo komu udělit) a seniorů. Mládežnické kategorie H18 a H20 ovládl Adam Dvořák z Lokomotivy a v D20 pak Daniela Dumková ze Zastávky. V kategoriích seniorky a D18 ceny nebyly uděleny.

JMSS blesk 2016 8

Nejlepší ženy Světlana Smrčková a Daniela Dumková

Přehled oceněných:

Hlavní turnaj:

1. Karel Kratochvíl (Lokomotiva Brno)
2. IM Neklan Vyskočil (Duras BVK Královo Pole)
3. FM Josef Kratochvíl (Lokomotiva Brno)
4. FM David Holemář (Moravská Slavia Brno)
5. Adam Dvořák (Lokomotiva Brno)
6. Jan Dočekal (GPOA Znojmo)
7. Jan Uhmann jr. (VSK Universita Brno)
8. IM Jaroslav Bureš (AD Jičín)
9. Petr Skácelík (Moravská Slavia Brno)
10. Karel Kredl (Moravská Slavia Brno)

Nejlepší junior: Adam Dvořák (Lokomotiva Brno)
Nejlepší senior: Jan Uhmann (ŠK Hustopeče)
Nejlepší žena: Daniela Dumková (Šachy Zastávka)
Elo 0 - 1700: Oldřich Macek (TJ Sokol Šumperk)
Elo 1701 - 1800: Radek Halámka (Vinohrady Brno)
Elo 1801 - 1900: Jan Moštěk (TJ Vlčnov)
Elo 1901 - 2000: Radek Zeman (Duras BVK Královo Pole)

Přebor JMŠS:

muži: 1. Karel Kratochvíl (Lokomotiva Brno), 2. IM Neklan Vyskočil (Duras BVK Královo Pole), 3. Josef Kratochvíl (Lokomotiva Brno)

ženy: 1. Daniela Dumková (Šachy Zastávka), 2. Světlana Smrčková (GPOA Znojmo), 3. cena neudělena

senioři: Jan Uhmann (ŠK Hustopeče)
seniorky: cena neudělena
H18 a H20: Adam Dvořák (Lokomotiva Brno)
D18: cena neudělena
D20: Daniela Dumková (Šachy Zastávka)

Krom oceněných musím rovněž vyzdvihnout výborný výkon rozhodcovské dvojice Ondřej Zámečník - Marie Tancerová, kteří stíhali rozhodovat, losovat, vkládat průběžné výsledky na chess-results, fotit či psát obálky s vkládáním peněz. To vše v doslova kvapíkovém tempu, díky němuž turnaj skončil s více než hodinovým předstihem.