tht Extraliga - z Ostravy vezeme bod - díl první

Dochází k pravidelnému střídání autorů článků, proto je teď řada na mě (Kuba Roubalík). Tímto počinem zažívám také premiéru v redakci Durasu, čehož si cením, jelikož jsem přesunul svou žurnalistickou působnost na území dalšího kraje.

Kompletní výsledky naleznete tradičně ve svazové databázi a na chess-results, zhlédnout můžete též atraktivní video z partie GM Cvek - GM Polák či partie z celé extraligy a kompletní zpravodajství pak na stránkách tht Extraligy.

tht Extraliga 1617 tabulka6

Zopakovali jsme si další venkovní trip (v této sezóně naposledy), kdy nás los tentokrát zavedl do ostravské metropole a nejbližšího okolí. My s Cyrdou jsme vyráželi ze Zlína vlakem a doufali, že ČD nebudou mít zpoždění. Naše naděje se ukázaly jako liché, když krátce nato rozhlas zvěstoval, že došlo ke kolizi na železničním úseku a „z provozních důvodů vlak nepojede.“ Nechali jsme si jízdenky proplatit a do služby musel nastoupit pan Ponížil, který nás laskavě dovezl na domluvený sraz na neoznačenou benzinku kousek za Olomoucí.

tht Extraliga 1617 Poruba Duras

Po této menší epizodě jsme se všichni setkali v hrací místnosti, městské knihovně v Bílovci. Hrálo se ve velice pěkném prostředí, kde mnozí spoluhráči využili k přípravě na partii procházku mezi regály a hodnotili vybavení tamního knihovního fondu. Boje se však odehrávaly za šachovnicí a od pomalého úvodu přejděme k jádru reportáže – samotným partiím. Zápas se pro nás příliš dobře nevyvíjel, když záhy ztratil pěšce David Shengelia a kompenzace nebyla k nalezení. David zkoušel ještě několik triků, ale zkušený GM Mista si partii pohlídal a zvítězil. Ještě předtím dohrál Cyrda, který měl na tento víkend jasný plán – dvakrát remizovat. Fanoušci Durasu se nemusí bát, že by Cyrda trpěl nedostatkem sebevědomí či motivace, ale důvod byl jednoduchý. Náš hráč se chystal v pondělí k zakončení svého působení na vysoké škole, takže myšlenky měl pochopitelně jinde. Přesto se to na jeho výkonu příliš neprojevilo, když bez problémů remizoval a potvrdil svůj status profesionála. Předběhnu-li, ten samý výsledek se podařil Cyrdovi i v neděli, jen ho stál mnohem více úsilí. Ale zpátky k zápasu. Zápas vyrovnal Tomáš Polák na třetí desce, když černými porazil vysoce solidního GM Cveka. K této partii toho nemusím mnoho psát, jistě Neklan provede podrobnější pitvu. Navíc v tomto případě mohu čtenáře odkázat na další zdroj, když právě domácí hráč rozebírá partii v youtube videu na svém webu sachycvek.cz. Takže pokud máte vyučovací hodinu nebo přestávku na oběd, je to jedna z alternativ, jak využít čas. Jak již napsal Kuba, podrobnější Robertův rozbor můžete nasát v odkaze na zmíněné video, já se omezím jen na pěkný závěrečný fragment.

Cvek Polak1

V pozici na diagramu Tomáš kvalitně vedenou partii efektně zakončil po 27.-Vg8+ 28.hxg8D+ Vxg8+ 29.Sg2 Vxg2+ 30.Dxg2 Sxg2 31.Vxe5 Sxf1 32.Kxf1 Dxd6 33.Vh5+ Kg7 34.Vxh4

Cvek Polak2

34.-Dc6 35.Kf2 Dh1 36.Jc2 Db1 37.Je1 Dxa2+ - 0 : 1.

Ve zbývajících partiích už byla mírná převaha na straně našich soupeřů, zejména v mé partii. Roman zaknihoval s Honzou Sosnou remízu po korektním průběhu, Neklanovi se podařilo dosáhnout toho stejného výsledku, jen musel vynaložit více energie a popsat více polí v partiáři. Šimi stanul proti IM Dejfovi a oba hráči se navzájem velmi dobře znají. Dejf postavil obvyklého ježka a bylo na Šimim otupit bodliny této flexibilní výstavby. Došlo k menší taktické šarvátce, ze které mohl náš hráč vyjít lépe, ale vybral si o něco horší pokračování a vzniklou koncovku již objektivně vyhrát nešlo. Klíčový okamžik této partie nastal v pozici na diagramu. Ostrý průběh a oboustranná časová tíseň znamenaly zvýšený tep nejen obou hráčů, přesnost každého tahu vzrůstala. Šimi mohl partii rozhodnout ve svůj prospěch pouze v tomto jediném okamžiku, ovšem zdaleka ne jednoduchým způsobem.

Simacek Kanovsky1

Oním vítězným tahem byl návrat jezdce 36.Jf3!! s tím, že černý koník nemá uspokojivý odtah k nějakým ziskům a následně má bílý k dispozici ještě silný "vazební" 37. tah, např. 36.-Je6 37.g5! Sf8 38.Kg2 a zde by už dva pěšci navíc s vyvázaným bílým králem znamenali vítězství. Šimi v partii zahrál 36.h4? Jg6?! (36.-Je6! s malou výhodou bílého) 37.Kh2 (37.Vd6!) Vxe1?! (lépe 37.-Sxg5! 38.hxg5 Vxe5 s výhodou bílého) 38.Vxe1 Jxh4 39.e6!! f6

Simacek Kanovsky2

a nyní ještě šlo zabojovat o výhru tahem 40.Je4!! s tím, že by nyní musel černý zahrát přesné 40.-Sxd2! [40.-Jf3+? 41.Kg3 Jxe1 (41.-Sxd2 42.Jxf6+ Kf8 43.Ve2+-) 42.Jxf6+ Kf8 43.Ve2+] 41.Jxd2 Kf8! a vzhledem k velmi omezenému materiálu by už nejspíš remízu uhrál. V partii se však stalo 40.Kg3?!, což po 40.-Sxg5 41.Vd6 Jg6 42.Ve4 a5 43.Vxb6 Je5

Simacek Kanovsky3

vedlo do koncovky, kterou už Dejf celkem spolehlivě udržel.

Zápas byl tedy nadále remízový, ale zbývaly dvě horší pozice. Martin hrál horší věžovku a já pozici s dámami, různobarevnými střelci a pěšcem méně. Obě pozice byly obranyschopné, ale nakonec jsme v obou padli. Martin udělal ve věžovce zdánlivě logický tah, který však znamenal okamžitou prohru.

Murdzia Blahynka

Tou osudnou chybou byl tah 43.-f5??, který na první pohled vypadá dobře, ale černý král se bohužel nestíhá buď vrátit nebo schovat za pěšce tak, aby nemohl být odšachnut s postavením bílé dámy. K remíze vedlo třeba 43.-f6, např. 44.Kf3 (44.Kd3 Kd5=; 44.f3 Ke5 45.Vxa7 Vxb5 46.Va8 Vb3+ 47.Kf2 Va3 48.a7 Kf4=) Kd6 45.Vxa7 Vxb5 46.Va8 Kc7 47.a7 Vf5+ a s následným přísunem krále na b7 černý už snadno remizuje. Martin pak ještě vzdoroval v koncovce dáma vs. věž, ale zrovna řešitelský mág IM Murdzia (mnohonásobný mistr světa v této disciplíně) asi podobné koncovky ovládá. Já jsem sice nečelil koncovkářskému mágovi, ale přesto jsem byl právě v ní zkušeně přehrán, když jsem pod tlakem udělal hrubku a ztratil klíčového pěšce. Nicméně tomu předcházela z mé strany nejistá hra, která se odrazila v časové spotřebě. Někdy to se to tak sejde, kdy charakter pozice mi nesedí a místo sebevědomého projevu začne na mysli dominovat nerozhodnost, která vede k horším tahům a málo času na hodinách. Tato partie toho byla důkazem. Zápas jsme prohráli 3:5, kdy kvalitní výkon TPčka (Tomáš Polák) zůstal osamocen, což na body nemohlo stačit.

Po odehraném utkání jsme se od šachového stolu přesunuli ke stolu jídelnímu. Nutno dodat, že těch přesunů bylo několik, když jsme se nemohli rozhodnout, ve které části restaurace zůstaneme. Servírka si jistě klepala na čelo, co jsme zač. Naší identitu jsme jí odhalili vzápětí, když na stole přistály šachy k tradičnímu rozboru, čímž jsme jistě podpořili další stereotypy o šachistechSmile.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit