16. ročník Memoriálu Lubomíra Gillara minulostí

V sobotu 18.2.2017 proběhl již 16. ročník Memoriálu Lubomíra Gillara, který byl zařazen také do seriálu turnajů KP mládeže v rapid šachu. Přes termínové potíže s řečkovickými Sokolíky jsme šli o kategorii dravého ptactva výše a nakonec jsme se dohodli na uspořádání turnaje s obřanskými Orly. A udělali jsme dobře. Kdo se chce dovědět VÍCE ať čte DÁLE...

Obřanská orlovna je však poněkud menší fizkulturní stánek než řečkovická sokolovna, a tak nás trochu vyděsily předběžné startovní listiny, které čítaly ve dvou turnajích cca 150 účastníků. Proto jsme organizovali sraz již na sobotu ve čtyři ráno v Obřanech s tím, že se pokusíme do 9:00 přistavět ještě jedno patro. Zimní nemoci však vykonaly své, celkem se tedy zúčastnilo v kategorii mladších žáků 81 hráčů a v turnaji starších žáků 41 šachistů. Tedy kolem obvyklých 120 účastníků. Přestože bylo trochu těsno, všichni se bez problémů vešli. O dobrou pohodu a něco teplého do bříška se již tradičně postarala šéfka šachových turnajových bufetů paní Dana, tentokráte jí kryla záda její půvabná dcera.

Jak jsem již psal, turnaje starších žáků se účastnilo 41 mladých šachistů. K favoritům patřili kluci z našeho klubu, nasazená jednička Matěj Tajovský a nasazená pětka David Barák. Nicméně šachová špička našeho kraje v kategorii do 14 let je velmi vyrovnaná. Favorité se obírali o body hned od začátku. Na vítězství v turnaji stačilo pouhých 5,5b/7. Tohoto počtu dosáhli hned tři borci a jedna borkyně. Rozhodovalo tedy pomocné hodnocení. Zvítězil Matěj Tajovský, druhé místo obsadil Vladislav Martyniuk (Boskovice) a třetí skončil David Barák. Čtvrté místo obsadila Olga Dvořáková (Adamov), která využívá již několik let tréninkového zázemí našeho klubu. Ostatní borci z našeho klubu (Míša Ivanov, Péťa Glozar, Matyáš Zavadil) se neúčastnili pro nemoc, nebo rodinnou dovolenou. Tedy pěkný úspěch kluků z našeho klubu.

Turnaj mladších žáků nakonec dohrálo 80 mladých šachistů a šachistek. Z našeho klubu patřili k favoritům v kategorii do 12 let Filip Nezval a Honzík Brož. Tradičně o první příčky hráli favorité největší – Vilém Faja z Lokomotivy a Lukáš Petříček z Kuřimi. Lukáš odehrál celý turnaj na první desce. Po očku jsem jej sledoval a šachově si myslím, že byl nejlepší. Nevyšla mu pouze poslední partie v sedmém kole. A jak už to tak bývá, pokazit partii v posledním kole se nevyplácí – s tím přichází pád. A tak po prohře přišlo místo prvního místa, které by si Lukáš za předvedenou hru asi zasloužil, pád na místo třetí. Šťastnou výhrou v posledním kole nad Filipem Nezvalem se na první post vyhoupl Vilík Faja. Druhé místo překvapivě obsadil Robin Vaněk z Kyjova a čtvrté místo zbylo na našeho Filipa Nezvala. Filipa ale musím pochválit – konečně nebyly časovky (jen v poslední partii s Vilíkem) a Filip hrál aktivně a útočně i se silnými hráči – dost významná změna k lepšímu od předcházejících turnajů.

Honzík Brož skončil na 13. místě se ziskem 5b/7. Od Honzy určitě dobrý výkon. Solidně turnaj odehrál také Martin Lúč, byť si oproti svému nasazení pohoršil. Se ziskem 4,5b/7 obsadil 20. místo. Další naši mladíčci – Prokop Šmídek a Boris Kupsa uhráli 3,5b/7 a skončili v šesté desítce. Pro tyto kluky, stejně jako pro Vojtu Karafiáta (1,5b/7), jde hlavně o sbírání zkušeností. Škoda, že nemoc znemožnila účast dalším našim mládežníkům.

Tak tolik ke Gillarově memoriálu. Další turnaj v rámci KP v rapidu mládeže se odehraje koncem března v Rajhradu. Výsledky jsou ZDE a fotky nalezenete ve fotogalerii.

Pohled do hracího sálu

Gillar 2017 012

Vítězové kategorie do 8 let: Vašek Šetina, Viktor Kraus (Kuřim), Boris Kupsa (DURAS)

Gillar 2017 032

Vítězové do 10 let: Pavel Ševčík (Kuřim), David Žaža (Zastávka), Zuzka Jackovičová (Mor. Slavia Brno)

Gillar 2017 033

Vítězové do 12 let: Vilík Faja (Lokomotiva Brno), Robin Vaněk (Kyjov), Lukáš Petříček (Kuřim)

Gillar 2017 036

Vítězové do 14 let: Matěj Tajovský (DURAS), Vladislav Martyniuk (Boskovice), David Barák (DURAS)

Gillar 2017 038

Nejlepší, nejkrásnější, nejchytřejší, nejšikovnější - zkrátka dívky:

Zprava: Olča Dvořáková, Anička Vavřínková, Maruška Vavřínková

Gillar 2017 039

A ještě abych nezapomněl, vítězem turnaje seniorů se stal Břeťa Eichler!!

Gillar 2017 004

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit