Za Fischerem na Island

Můj oddílový kolega Václav Fencl mě poprosil o zveřejnění článku o jeho cestě na Island. A jak už název v titulku napovídá, nebyla to cesta ledajaká - za památkou nikoho menšího, než Roberta Jamese Fischera, mnohými považovaného za nejlepšího šachistu historie. Václavova reportáž, obohacená četnými fotografiemi, je ohromně zajímavá, a tak i vy můžete nahlédnout pod pokličku této výpravy.

Island je poslední skandinávskou zemí, kterou jsem ještě nenavštívil, což je pro člena  Severské společnosti vážný nedostatek. Takže když mně můj přítel navrhnul se tam podívat, nebylo nad čím dlouho přemýšlet. Navíc je Island pro každého šachistu přitažlivý místem konání slavného zápasu o titul mistra světa v roce 1972 mezi Spasským a Fischerem a místem, kde Fischer prožil poslední léta svého života.

Na cestu bylo nutné se dobře připravit. V knihkupectví beru do ruky průvodce Island řady Lonely Planet, která se úplnou náhodou otevře na straně 125, kde pod titulkem Selfoss - zajímavosti a aktivity, ke svému velkému překvapení čtu: Centrum Bobbyho Fischera - toto muzeum ukrývá memorabilie týkající se šachového velmistra Bobbyho Fischera, který je pohřben na hřbitově dva kilometry severovýchodně v Laugardaelirkirkja. Takže o cestě je definitivně rozhodnuto, zbývá jen se do městečka Selfoss po příjezdu do Reykjavíku dostat.

Selfoss je na islandské poměry se svými téměř 7 000 obyvateli velké město, které se od ostatních liší tím, že na rozdíl od všech ostatních se nachází ve vnitrozemí a nikoliv na pobřeží. Po příjezdu do Reykjavíku si zjišťuji linky autobusů, které mne do Selfossu dopraví. Linka číslo 51 jezdí poměrně často a po nasednutí na autobusovém nádraží Mjódd  po hodině a půl vysedám před místní radnicí. Budovu centra nacházím brzy, je poměrně jasně označena.

Za Fischerem na Island 1

Kráčím po krátkém schodišti ke dveřím, mačkám na kliku a k mému zklamání se dveře neotevírají, je zamčeno, i když je cca čtvrt na dvě.

Za Fischerem na Island 2

V sousedním obchodě mi paní ochotně vychází vstříc, volá (ale neúspěšně) na číslo udané na dveřích a vybavuje mne letáčkem, kde je vyznačena cesta na hřbitov s Fischerovým hrobem. Vydávám se na cestu udaným směrem a posílám textovou zprávu na uvedené číslo, zakrátko se hlásí ženský hlas a domlouváme se, že o půl třetí bude centrum otevřeno.

Za Fischerem na Island 3

Pokračuji ve své cestě na hřbitov a asi po půl hodině chůze přicházím na hřbitov u kostela v Laugardaelu. Hrob nacházím snadno, je hned vedle branky.

Za Fischerem na Island 4

Hrob velkého šachisty je opravdu skromný, překvapuje mne nepříliš důstojné okolí, snad po dostavění objektu bude místo před vstupem na hřbitov vypadat lépe. Kostel, islandsky kirkja, je opravdu půvabný, i když při mé návštěvě jej stínil nakladač místních farmářů.

Za Fischerem na Island 5


Po krátké prohlídce okolí hřbitova spěchám do centra a znovu vystupuji po schodech k jeho dveřím. Současně se mnou přijíždí na kole zástupce místních šachistů, takže oba vstupujeme do budovy, kde nás vítá místní knihovnice, která se sice k centru nehlásí, ale o Fischerovi toho ví kupodivu dost.

Expozice je opravdu zajímavá, je zaměřena především na zápas se Spasským v roce 1972 a pobyt Fischera na Islandu v letech 2005-2008. Po stěnách jsou umístěny předměty, fotky a obrázky, v jednom rohu místnosti na televizní obrazovce běží film Bobby Fischer Against  the World.

Za Fischerem na Island 6

 

Za Fischerem na Island 7

Místnosti vévodí replika stolu, u kterého se zápas hrál. Na snímku se mi přes rameno dívá sám velký Bobby.

Za Fischerem na Island 8

Paní knihovnice si na Fischera pamatuje z Reykjavíku a upozorňuje mne na antikvariát, kde Bobby trávil většinu svého času. V centru je uložena židle, na které tam sedával.

Za Fischerem na Island 9

 

Za Fischerem na Island 10

Pobyt Fischera na Islandu netrval dlouho. Po třech letech Fischer umírá na problémy s ledvinami, které odmítal léčit, protože moderní medicínu neuznával.

Za Fischerem na Island 11

V jakém duševním stavu se Fischer na konci svého života  nacházel nejlépe dokumentují knihy, které si v antikvariátu Braga objednal, ale už nestačil vyzvednout.

Po prohlídce centra v Selfoss se vracím do Reykjavíku, rozhodnut najít Fischerův oblíbený antikvariát. Nacházím ho na rohu ulic Klapparstigur a Hverfisgata.

Za Fischerem na Island 12

Vstupuji dovnitř a táži se majitele, zda tam chodíval Bobby Fischer.

Za Fischerem na Island 13

Majitel mně ochotně ukazuje kout u výkladní skříně, kde vidím šachovnici s figurkami a na polici cenné šachové knihy slavných autorů. Listoval v nich i Bobby?

Za Fischerem na Island 14

Majitel rád na Fischera vzpomíná, byl to prý velmi příjemný člověk, šachy s místními nehrál, jen s jeho dcerou. Neodolám a k šachovnici se posadím.

Za Fischerem na Island 15

Očima hladím krásné knihy, rád bych si některou odvezl, cena mne však odrazuje. Co ale není na Islandu drahé?

Za Fischerem na Island 16

Odcházím z krásného antikvariátu a ještě z ulice si fotím Fischerův kout.

Za Fischerem na Island 17

Tím moje toulky za Fischerem na Islandu končí. Místo konání zápasu století již navštívit nestíhám, snad to vyjde při příští návštěvě země, která má pro každého na každém kroku plno překvapení.