Jarní turnaj GP mládeže v Břeclavi - další triumf Davida Baráka!

V sobotu 19. května proběhl v Břeclavi Jarní turnaj jako závěrečný díl letošního KP mládeže v rapid šachu. Hrálo se ve dvou kategoriích, a to starší žáci do 16 let a mladší žáci do 12 let. Náš klub na turnaji zastupovali David Barák, Matěj Tajovský a Filip Nezval ve starších žácích a Zuzana Pejchlová v mladších žácích. A jak že jsme dopadli?

Výsledky najdete tradičně na chess-results, tedy starší žáci a mladší žáci.

Turnaje v mladších žácích se zúčastnilo 59 hráčů a hráček a zcela jej ovládli zástupci Kuřimi. Ti obsadili prvních šest míst hned pěti svými zástupci včetně vítězných Václava Šetiny a Šimona Tajovského. Mezi tuto mlýnici se dokázal na 3. místě vklínit pouze talent jundrovského šachu Pavel Vojtek. Zuzka Pejchlová byla nasazená jako č. 23 a vyzkoušela si zase trochu jinou konkurenci, než na jakou je z brněnských turnajů zvyklá. Zahrála si dokonce s vítězem, nicméně celkový výsledek (3/7 a 36. místo) zůstal po dlouhé rošádě (tři porážky ve 2. - 4. kole) mírně za očekáváním. Zuzka je však velmi pracovitá a pokud odstraní zbytečné chyby pramenící pouze z nepozornosti, bude určitě vyhrávat.

Ve starších žácích patřili všichni naši zástupci k favoritům, přičemž David s Matějem byli dokonce první dva nasazení. V konkurenci 37 hráčů nakonec po lítých bojích zvítězil náš David Barák výborným výsledkem 6,5/7 před teprve 10-letým (!) Tadeášem Hladkým a Vilémem Fajou (oba Lokomotiva Brno). Jak se však můžeme dočíst ze zprávy Miroslav Hurty, Davidovi už dvakrát skoro padal praporek a holý život zachraňoval pomocí nového pravidla umožňujícího požádat o dohrání partie "Fischerovým" tempem s bonusem 5 sekund (já ho například vůbec neznám, takže jsem zase o něco chytřejší:-)), které je automaticky spojeno s nabídkou remízy. To Davidovi pomohlo hlavně v klíčové partii s Vilémem Fajou, kterou díky soupeřovým vyšším ambicím nakonec vyhrál.

Breclav 2018 SZ1

Klíčová partie s Vilémem Fajou

Další pěkný úspěch do Davidovy sbírky letošních výborných výsledků! Velmi dobře si vedl také Filip Nezval, který obsadil 4. místo (5/7), méně pak už Matěj Tajovský, který se z pozice druhého nasazeného turnajem spíše proklopýtal až ke konečnému 11. místu. Matějovou silnější stránkou jsou však klasické partie, kde může své myšlenky přece jen lépe realizovat. Úspěšné vystoupení mládežníků z tréninkové skupiny Tomáše Poláka podtrhla Olga Dvořáková, která vyhrála kategorii dívek (celkově osmá).

Breclav 2018 SZ3

Poněkud nesourodá fotka vítězů jednotlivých kategorií, zcela vlevo Olga Dvořáková, druhý zprava David Barák

Tolik tedy k poslednímu turnaji série GP v rapid šachu. Našim mládežníkům nyní popřejme hodně štěstí ve velkém měření sil v Chrudimi, kde se v termínu 2. - 3.6. 2018 uskuteční MČR družstev starších žáků, které je také spojeno s turnajem dvojic do 10 let a doprovodným turnajem.