Hamerlingturnier v Zwettlu s českou účastí i s našimi mládežníky

V sobotu 23.6.2018 se v Zwettlu uskutečnil již 28. ročník turnaje v rapid šachu. Za místní klub hrají již více než 10 let, a tak je pro mě účast na tomto turnaji v posledních letech vždy tak trochu povinná. Docela se mi tu také daří, když předloni jsem hned při své premiéře zaznamenal vítězství a loni z toho bylo trochu smolné 2. místo (až na třetí pomocné kritérium). Letos jsem chtěl znovu zaútočit na čelné pozice a zkusit vyhrát jeden ze dvou lákavých zážitkových poukazů, když jsem měl konečně po delší době trochu více volného času. No a s sebou jsem tak trochu za odměnu vzal své dva mladé svěřence Adama Janského a Jirku Grausgrubera, které doprovázeli jejich obětaví tatínci. I pro kluky byla možnost vyhrát nějaké ty věcné ceny v kategoriích a především si také zkusit měření sil na jiném než domácím kolbišti. A jak jsme dopadli?

Kompletní výsledky najdete tradičně na chess-results, krátký článek s bohatou fotogalerií potom na stránkách pořadatele (Archiv).

Jak je v Rakousku běžným zvykem, turnaj začínal v odpoledních hodinách (od 14.00), což jsem si mimochodem nedávno s úspěchem organizačně vyzkoušel na Bleskovém dni Mirka Jurky. Hrálo se na 9 kol švýcarským způsobem, přičemž cestu si k šachovému zápolení našlo 44 hráčů. Tento odpolední model mi vyhovuje a pro cestu na turnaj jsem jej také plně využil. Vše začalo již v sobotu ráno, kdy jsem autobuse Student Agency dorazil do Jihlavy za mým dobrým kamarádem Pavlem Švandou. Z jiné strany za Pavlem přijel náš společný kamarád Luboš Šilar, a tak jsme do Zwettlu vyráželi ve třech. Cestou jsme se zastavili na oběd ve Slavonicích a pak ještě přímo v Zwettlu na nákup v obchodě Hofer, který je nejen pro mne opravdu výborným obchodem v poměru kvalita - cena. No a pak již následoval přesun do hrací místnosti, kde jsem se přivítal hlavně s duší zwettlerského šachu Paulem Horakem a následně i s dalšími známými spoluhráči a protivníky.

Hamerling 2018 7

Paul Horak (druhý zprava), zcela vpravo rozhodčí Peter Stadler

Již při příchodu se na mě ale už usmívali oba chlapci se svými tatínky. Kluci se neustále pošťuchovali a hráli spolu nekonečné volné partie, aniž by tušili, jaký osud jim 1. kolo nachystá.

Hamerling 2018 1

I přes mou dokonalou přihlášku, kde jsem kromě snad všech hráčských identifikačních údajů uvedl také česká Ela, se zwettlerským pořadatelům povedlo kluky nasadit hned na úvod proti sobě. Jak je to při švýcarském systému a jejich podobných Elech možné? Inu, místo Adama se ve startovní listině zjevil Pavel Janský, který byl podle ratingu nasazen jako č. 21 a aby toho nebylo málo, tak Jirka byl zřejmě díky svému německy znějícímu příjmení uveden pod mezinárodní zkratku AUT🙂. Na mou otázku mi rozhodčí (a také můj spoluhráč z týmu Zwettlu) Peter Stadler klidně odpověděl, že všechno napraví před nasazením 2. kola. Hráči už totiž seděli a čekali na úvodní pokyny. A tak se stalo, že stále se zlepšující Jirka ne zcela koncentrovaného Adama na úvod porazil a začal tedy své turnajové putování lépe. A že to nakonec nakoplo oba chlapce, se dozvíte vzápětí.

Moje turnajové putování bylo tak nějak očekávané a vše směřovalo k rozhodujícím bitvám v závěru turnaje. Ve 3. kole mi ale zatrnulo, když jsem si proti kamarádovi Pavlu Švandovi naběhl v jasně lepší koncovce do polomatové sítě. Měl jsem ale postouplého volného pěšce, a tak než jsem stačil situaci vyhodnotit, Pavel nabídnul remízu. Měl jsem asi minutu na rozmyšlenou a protože to vypadalo, že moje problémy s králem jsou závažnější, raději jsem přijal. Dále už to šlo docela dobře, když jsem nejprve v 5. kole ustál spolufavorita FM Philippa Enöckla a následně jsem v 6. kole z cesty odstavil vedoucího FM Johanna Pöcksteinera. Ten předtím ne zrovna férově porazil FM Martina Zwettlera, když jej shodil v koncovce nestejnobarevných střelců a proti sobě stojících pěšců na g4 a g5. Této asi 10-tahové taškařici přihlížel také rozhodčí Peter Stadler, který mi vysvětlil, že ani přes Martinovy protesty nemůže nic dělat (u nás by asi rozhodčí uznal, že hráč s lepším časem neusiluje o výhru). V 8. kole se mi postavil loňský senzační vítěz, již 81-letý Hubert Koller, který ve svém věku hraje úžasně nápaditě, odvážně a také rychle. Měl jsem hodně práce hlavně v propočtu, ale nakonec jsem v náročné pozici našel správnou cestu a zaznamenal tak důležité vítězství.

Hamerling 2018 12

Hubert Koller obsadil výborné 5. místo

Před závěrečným kolem jsem tak měl 6,5/8, stejně jako Philipp Enöckl, třetí byl se 6 body Martin Zwettler. A právě proti Martinovi, který musel po porážce od Pöcksteinera v dalším průběhu více riskovat a měl také v několika partiích štěstí, jsem zasedl k poslední partii. Philipp měl výhodu bílých figur proti Pavlu Švandovi a tu nečekaně rychle využil již v zahájení, kdy získal rozhodující převahu. Bylo jasné, že na 1. místo musím vyhrát černými, což je proti Martinovi vždy velmi obtížný úkol. Partie se mi však bohužel moc nepovedla, když jsem v zahájení zvolil něco trochu jiného, než jsem zvyklý. To mě dostalo do horší pozice a stálo také více času. Nakonec ani můj houževnatý odpor v koncovce porážce nezabránil, a tak jsem se musel smířit s 3. místem. Sice jsem tedy nezískal jednu ze zážitkových cen, ale těch věcí v dárkovém koši, doplněných o pivní set místního piva Zwettler (8 ks), bylo opravdu hodně. Na takový obsah nejsem z našich luhů a hájů zvyklý, takže množství nejrůznějších lahůdek bude asi ještě mnoho týdnů těšit nejen mne🙂.

Turnajem se také pro mě nečekaně úspěšně prokousali oba naši mládežníci, protože konfrontace s dospělými pro ně zatím byla spíše velkou neznámou. Jirka po výhře nad Adamem nijak nezářil a prohrál čtyři partie v řadě. Ne vždy z toho však musely být porážky a Jirkovi se nakonec tento vývoj povedlo otočit v 6. a 7. kole. Tři body bych považoval před turnajem za odpovídající, nicméně Jirka po porážce v 8. kole přidal v 9. kole závěrečné vítězství, čímž při výsledku 4/9 dosáhnul velice pěkného výkonu 1303. Zahanbit se nenechal ani Adam, který zpočátku střídal prohry s výhrami. Pak ale přišly tři porážky v řadě, které byly většinou hlavně o Adamově největší slabině - zbrklosti. Jak se však říká, "konec dobrý, všechno dobré". Poslední dvě kola Adamovi vyšly a byl z toho nakonec stejně jako u Jirky velmi pěkný výsledek 4/9. Kluci tedy získali stejný počet bodů a skončili také v pořadí těsně za sebou (31. a 32. místo). Vzhledem k tomu, že kluci hrají šachy teprve první rok, je to opravdu výborný výsledek! Oba byli za své snažení také náležitě odměněni.

Hamerling 2018 3

Jirka Grausgruber

Jirka si odnesl pohár, malý reprák pro bluetooth a knížku od Magnuse Carlsena (Učíme se šachy s MC) za vítězství v kategorii o nejlepšího školáka.

Hamerling 2018 4

Adam Janský

Adam byl dlouho v napětí, protože jeho ratingovou kategorii do Ela 1200 odvládnul jeho 13-letý přemožitel z 6. kola Dominik Lotz. Nakonec ale i Adam mohl zvednout ruce s pohárem nad hlavu, když byl vyhlášen jako nejmladší účastník. Navíc si ještě odnesl pěkný batoh a knížku pro začátečníky, která na rozdíl od Jirkovy nadčasové může být momentálně velmi užitečná.

Hamerling 2018 6

Philipp Enöckl

Vítězem turnaje se tedy stal FM Philipp Enöckl (7,5/9)

Hamerling 2018 8

FM Martin Zwettler

před FM Martinem Zwettlerem (7/9)

Hamerling 2018 2

IM Neklan Vyskočil

a mou maličkostí (6,5/9). Musím ještě poděkovat oběma dospělým Ivanu Janskému a Jiřímu Grausgruberovi za odvoz až domů (s mezizastávkou na chatě u Janských), protože jinak bych ten větší nákup z Hoferu s výherním dárkovým košem v turnaji vážně nebyl schopen dotáhnout domů🙂. Závěrem nabízím procházku turnajem prostřednictvím pěkných fotografií a současně pozvánkou na příští rok. Opravdu moc pěkný turnaj!

Hamerling 2018 5

Společná fotografie

Hamerling 2018 11

Věcné ceny

Hamerling 2018 9

mezi něž patřily také dva dorty, které shodou okolností vyhráli mí dva "jihlavští" spolujezdci