Pohárek BVK kořistí nejvýše nasazených Petra Glozara a Ondřeje Hronka

V sobotu 20.10.2018 jsme ve spolupráci se Sokolem Řečkovice a za podpory MČ Brno - Královo Pole a Brněnských vodáren a kanalizací uspořádali již 17. ročník mládežnického turnaje O pohárek BVK. Turnaj proběhl v kategoriích starší žáci (2003 - 2006) a mladší žáci (2007 a mladší) a poprvé v historii jsme udělili pohárek v obou kategoriích. 7-kolového klání s tradičním tempem 2x 15 minut se zúčastnilo celkem 61 dětí (19 starších a 42 mladších žáků), jejichž líté boje jsem měl možnost poprvé sledovat z pozice rozhodčího. A jak to všechno dopadlo?

Kompletní výsledky najdete tradičně na chess-results, tedy starší žáci a mladší žáci, bohatou fotogalerii potom zde.

O poharek BVK 9

Sokolovna v Řečkovicích

V kategorii starších žáků se sešlo sice jen 19 hráčů, nižší kvantita byla ale 100% nahrazena vyšší kvalitou. Vidět byly již kvalitní partie dobře školených mládežníků, především pak ze tří velkých mládežnických center v Durasu, Kuřimi a Lokomotivě. Potvrzením této úvahy byl i poměrně vysoký počet remíz a vždy se bojovalo až téměř do vyčerpání všech možností. Vysokou kvalitu hry prokazoval zejména Petr Glozar z požádajícího Durasu, který si na úkor času dával záležet především na kvalitě hry. Důležité bylo, že dokázal tyto dobře rozehrané partie dotahovat do konce, a tak se ziskem 6/7 stal zaslouženým vítězem.

O poharek BVK 7

Petr Glozar (vlevo) proti Václavu Šetinovi

Velmi dobrou úroveň hry prokázal také druhý Lukáš Petříček z Kuřimi (5,5/7) a 3. místo nakonec s trochou štěstí, až na druhé pomocné kritérium, pro sebe urvala Olga Dvořáková ze Spartaku Adamov (5/7). Olina, která podobně jako Petr patří do tréninkové skupiny GM Tomáše Poláka, hrála jinak velmi těžký turnaj a dokázala se i přes střetnutí s kompletní špičkou vyhnout porážce. V posledním kole pak rychle zmatila šestého nasazeného Václava Šetinu z Kuřimi, který si i přes výrazně mladší věk (roč. 2009!) srdnatě zahrál s mnohem zkušenějšími protihráči. Budiž mu tato zkušenost nápomocna pro jeho další šachový růst. Brambora tentokrát zbyla na domácího Honzíka Brože, který měl dokonce šanci na nejvyšší pocty, stopku mu však v předposledním kole vystavil celkový vítěz Petr Glozar. Pátý skončil další zástupce tréninkové skupiny Tomáše Poláka Filip Nezval (4/7), který měl pro změnu nejlepší pomocné hodnocení mezi čtyřbodovými. I na dalších místech jsem pozoroval hráče, o nichž můžeme v budoucnu hodně slyšet, tedy jmenovitě Martin Žaža ze Zastávky, Adam Vylíčil z Postoupek, Pavel Vojtek z Jundrova, Anna Vavřínková z Lokomotivy či již zmíněný mladičký Václav Šetina z Kuřimi.

O poharek BVK 10

Zleva Per Glozar (1), Lukáš Petříček (2) a Olga Dvořáková (3)

Mezi mladšími žáky (41 účastníků) zcela dominoval Ondřej Hronek z Kuřimi (roč. 2007), který vyhrál všech sedm partií a podobně jako ve starších žácích i zde vyhrál nejvýše nasazený hráč. Kuřimský hráč snese jako jediný přísnější měřítko a v příštím roce by mohl hrát důstojnou roli i mezi staršími.

O poharek BVK 6

Vojta Karafiát proti Zuzce Pejchlové v dramatu posledního kola

O druhém místě se rozhodovalo v "šílené" partii dvou hráčů Durasu Vojty Karafiáta a Zuzky Pejchlové, které mám oba ve své tréninkové skupině. Šance na vítězství se střídaly na obou stranách a když už to vypadalo na jasnou remízu (věžovka s bílým pa4 a černým pa5, králové u pěšců), tak v poslední minutě hry (u obou) nastavila Zuzka věž... Druhý tedy skončil Vojta Karafiát (6/7) a 3. místo obsadil další zástupce Kuřimi Pavel Ševčík (5,5/7). Jen o vlásek unikla medaile Zuzce Jackovičové (Moravská Slavia Brno), která měla proti Pavlu Ševčíkovi horší pomocné hodnocení. Mezi pětibodovými (5. - 8. místo) najdeme Marii Vavřínkovou z Lokomotivy, Davida Žažu a a Daniela Švagra (oba Šachy Zastávka) a již zmíněnou Zuzku Pejchlovou.

O poharek BVK 11

Zleva Vojtěch Karafiát (2), Ondřej Hronek (1) a Pavel Ševčík (3)

Potěšitelná byla účast dívek, kterých jsem napočítal úctyhodných 15 (3 SŽ, 12 MŽ), což určitě svědčí o dobré a systematické práci s mládeží v Jihomoravském kraji.

O poharek BVK 4

Anetka Žáková (vpravo) se hrou opravdu bavila

A byla často radost sledovat radost...třeba ze hry Anety Žákové z Lokomotivy Brno🙂.Poděkovat musím všem, kteří se na této akci podíleli, tedy především členům našeho klubu a obětavým rodičům "našich" dětí, kteří v řečkovické sokolovně vypomohli jak s náročnými přípravami, tak se závěrečným úklidem.

O poharek BVK 5

Dana Holzmannová aneb vždy s úsměvem

O pohodu se jako již tradičně starala usměvavá Dana Holzmannová, jejíž bufet za lidové ceny je již evergreenem brněnských turnajů. No a zapomenout nesmím ani na zástupce místního Sokola Jiřího Růžičku, který, pokud cokoli potřebujete, dokáže obstarat🙂.

Pár zajímavých momentek:

O poharek BVK 12

Napjaté chvíle před  vyhlášením

 

O poharek BVK 2018 15

Letos jsem řídil starší žáky, mladší měl na starosti Martin Hyrš (vpravo)

 

O poharek BVK 8

Rodiče "stanovali" na lavicích, švédských bednách nebo žíněnkách🙂

Na závěr nutno poděkovat našim milým sponzorům, kterými jsou: Brněnské vodárny a kanalizace, a.s., TESPO engineering s.r.o., Dopravní stavby Brno, s.r.o. a Top Moravia Health, s.r.o., bez nichž by to nešlo a s přáním ještě vydařenější akce napřesrok se s vámi těším opět na viděnou!