Přeborníkem Králova Pole Adam Janský, prvních pět míst pro naše borce!

Dva dny před Štědrým dnem jsme ve spolupráci s A-SPORT HOTELEM v Králově Poli uspořádali již 19. ročník vánočního mládežnického turnaje O přeborníka Králova Pole. Hrál se jeden turnaj, v němž současně startovali starší žáci (2005 - 2007) a mladší žáci (2008 a mladší). Absolutní vítěz pak získal pohár a titul přeborníka Králova Pole pro rok 2018. Turnaje se zúčastnilo celkem 29 hráčů a hráček, kteří své síly změřili v 7-kolovém klání na 2x 15 minut.

Výsledky jsou ke zhlédnutí z chess-results, nasát atmosféru pak můžete z turnajové fotogalerie.

Důležitou změnou bylo účastnické omezení do Ela 1500, nicméně této hranici byli nakonec velmi vzdálení i nejvýše nasazení hráči. Velkou většinu startovního pole utvořily tradiční mládežnické bašty z Lokomotivy (10), Durasu (8) a Kuřimi (7). Zbylá čtyři místa obsadili dva nadějní žáci ze ZŠ Úvoz Martin Mlčuch s Magdalenou Pompovou, Daniel Švagr ze Zastávky a prozatím neregistrovaný Vilém Tikovský, který se za čas možná vydá ve šlépějích svého slavnějšího táty Saši Tikovského.

O prebornika KP 2018 1

Saša Tikovský se synem Vilémem

Potěšitelná byla také účast dívek, kterých se na startu sešlo šest a jedna z nich, Aneta Žáková (2012), byla dokonce vyhlášena nejmladším účastníkem turnaje.

O prebornika KP 2018 5

Aneta Žáková

Po vzoru předchozích ročníků byly před každým kolem pokládány mou maličkosti otázky s šachovou tematikou, za jejichž správné zodpovězení jsem rozdával sladké ceny, kterých bylo nakonec více než dvě desítky. Nutno říci, že většina žáků ještě nemá příliš velký přehled o koryfejích šachové hry minulosti či současnosti, nicméně na všechny otázky se nakonec podařilo vždy alespoň jednomu z nich správně odpovědět. Otázky se týkaly hlavní šachové události, kterou byl nedávno skončený zápas o mistra světa (děti postupně správně uhodly jména obou aktérů, výsledek zápasu či místo konání), prvních mistrů světa (Wilhelm Steinitz a Věra Menčíková), brněnského šachu (názvy extraligových týmů Durasu a Moravské Slavie Brno) či mistrů světa, kteří nepocházeli z bývalého Sovětského svazu či Ruska. Nyní však již pojďme k průběhu turnaje.

O prebornika KP 2018 14

Hrací místnost

Mezi favority na vítězství patřili především hráči Durasu Martin Lúč s Adamem Janským, černými koni však mohli být rovněž Václav Sedlák z Lokomotivy, domácí Prokop Šmídek či kuřimská dvojice Michal Svoboda s Martinem Procházkou. Průběh turnaje však potvrzoval papírové předpoklady a turnajem bez zaváhání procházeli především dva prvně jmenovaní. Ve 4. kole se Martin s Adamem utkali proti sobě a po korektním průběhu remizovali. Především Martin svou již poměrně vyzrálou hrou potvrzoval roli nejvýše nasazeného hráče. Dobře hrál však také rychlý a pohotový Adam, který to však někdy přežene se svou typickou zbrklostí. Dnes měl však Adam velkou porci štěstí, když nejprve odvrátil velmi nepříznivou pozici po zahájení s Jirkou Grausgruberem (v 5. kole) a především v kole posledním proti Danielu Švagrovi. Zde Adam již ve vyhrané pozici nastavil jednotahově dámu, kterou mu ale soupeř nesebral, neb byla až příliš daleko (Dh2 x Dc7). Podle hesla nedáš - dostaneš tak tuto možnost následně využil Adam, který se před tím na soupeřův tah raději ani nedíval a pohledem někam daleko za svou židli nejspíš vzýval všechny svaté😉. Podařilo se a Martinovi tak nakonec nebylo platných ani jinak výborných 6,5 bodů ze 7 partií, protože Adam měl dnes prostě šťastný den a v jeho prospěch při rovnosti bodů s Martinem hovořilo i pomocné hodnocení. Jak je tedy již patrné z nadpisu článku, přeborníkem Králova Pole se pro letošní rok stal Adam Janský (současně vítěz mladších žáků) před Martinem Lúčem (vítěz starších žáků). Bronz ve vyrovnaném běhu bral nakonec Prokop Šmídek (2. místo SŽ), který získal 5/7.

O prebornika KP 2018 2

Zleva celkoví vítězové - Prokop Šmídek (3), Adam Janský (1) a Martin Lúč (2)

Stejně bodů nasbírali ještě celkově čtvrtý Jirka Grausgruber (3. místo SŽ) s pátým Kubou Holubcem (2. místo MŽ), čímž nám připravili příjemný pohled na celkové pořadí, v němž prvních pět míst opanovali naši hráči. Aź 6. místo získal pro sebe hráč z jiného klubu, a to Václav Sedlák z Lokomotivy (4,5/7), pro nějž to současně znamenalo 3. místo mezi mladšími žáky. Stejně bodů měl i celkově sedmý a dnes trochu nešťastný Daniel Švagr ze Zastávky, pro nějž by případná výhra v posledním kole znamenala celkový bronz. Osmé a deváté místo obsadili již výše zmínění Michal Svoboda s Martinem Procházkou (oba ŠK Kuřim) a o 10. místo se neobvykle naprosto shodným výsledkem (vč. tří pomocných hodnocení) rozdělily dvě dívky - naše Zuzka Pejchlová s Barborou Brožovou z Lokomotivy Brno.

O prebornika KP 2018 3

Starší žáci - zleva Jiří Grausgruber (3), Martin Lúč (1) a Prokop Šmídek (2)

O prebornika KP 2018 4

Mladší žáci - zleva Václav Sedlák (3), Adam Janský (1) a Jakub Holubec (2)

Pro děti bylo při závěrečném vyhlášení připraveno cca 80 cen, takže si prakticky všichni přišli na více cen najednou. Bylo hezké vidět rozzářené dětské tvářičky, které tak zakusily jakýsi vánoční dárkový "předkrm"🙂. S přáním klidného prožití vánočních svátků, mnoha dárků pod stromečkem a dobrého vykročení do roku 2019 se tedy s vámi loučím a napřesrok opět na viděnou!

Na samotný závěr pak ještě několik zajimavých fotografií:

O prebornika KP 2018 13

Naši úspěšní mládežníci - zleva Zuzka Pejchlová, Kuba Holubec, Adam Janský, Prokop Šmídek, Jirka Grausgruber a Martin  Lúč

O prebornika KP 2018 9

Zleva druhý rozhodčí a budoucí předseda Durasu Martin Hyrš s šéftrenérem naší mládeže Radkem Strnadem