Jarní žákovský turnaj v Břeclavi po roce opět v naší režii!

Předposlední šestý turnaj KP mládeže v rapid šachu se odehrál o minulém víkendu v Břeclavi (sobota 18.5.2019) a naše barvy byly opět výrazně vidět. Po loňském úspěšném tažení Davida Baráka jsme letos i bez jeho účasti došli dokonce k ještě vyšším metám! Za náš klub se turnaje ve starších žácích zúčastnili Filip Nezval, Matěj Tajovský a Jan Brož, v kategorii mladších žáků pak pětice z mé tréninkové skupiny Vojta Karafiát, Vojta Klinkovský, Adam Janský, Prokop Šmídek a Zuzka Pejchlová. A jak že jsme dopadli?

Nabízím výsledky mladších žáků, jakož i starších žáků a také pořadí KP mládeže ve všech kategoriích. Pěkný článek o akci z pera Davida Cipryse pak můžete najít na stránkách JMŠS zde.

Breclav 2019 1

Hrací místnost - sál Domu školství v Břeclavi

V mladších žácích se turnaje zúčastnilo pěkných 65 hráčů a o vítězství si to podle předpokladů rozdala nejvýše nasazená kuřimská dvojice Šimon Tajovský s Ondřejem Hronkem. Oba hráči zvítězili nad všemi ostatními soupeři, a tak rozhodnutí přinesla napínavá vzájemná partie, kterou vyhrál Ondřej Hronek a stal se vítězem.

Breclav 2019 7

Partie Ondřej Hronek - Šimon Tajovský

Třetí skončila ziskem 5,5/7 Laura Coufalová z Lokomotivy Brno. Naše barvy vysoko nesl Vojta Karafiát, který měl po šesti kolech pět bodů, v posledním kole však vyfasoval turnajového vítěze a porážka jej odsunula až na 8. místo. Vojta však za svůj výkon zaslouží pochvalu! Zuzka (nasazená jako č. 29), Adam (16) a Vojta Klinkovský (9) získali svorně 4/7 a skončili v pořadí hezky za sebou na 21. - 23. místě, což bylo mimochodem zajímavé z důvodu umístění našeho materiálu na těchto stolech. Do budoucna je tedy jasné, kam máme napříště materiál umístit😉 Trochu víc bych asi čekal od Vojty Klinkovského, Adámek asi na své úrovni a docela dobrý posun vidím u Zuzky, která měla navíc výborné šance v prohraných partiích s Václavem Sedlákem a Bětou Kubátovou. Nevydařený turnaj pak odehrál Prokop, který byl vysoko nasazený (č. 6), ale po porážkách v posledních dvou kolech (v 6. kole od VKL) spadnul na 50% a výsledek 3,5/7 znamenal až 33. místo. To je určitě škoda, protože Prokop bývá často nejepší na našich skupinových trénincích a jeho propočet i schopnost vyhodnotit pozici jsou již na poměrně vysoké úrovni. Zbytečná rychlost a zbrklost (vč. jednotahových přehlédnutí) však často kazí dobře rozehrané partie a berou tak Prokopovi šanci bojovat o medailové posty, na což podle mého rozhodně má.

Stínem turnaje bylo zcela neprofesionálnií počínání rozhodčího Miroslava Slavíka, který podle sdělení hned několika rodičů měl problémy s nastavováním hodin jak analogových, tak digiálních, někde přidával opačně a dokonce odmítl přidat čas (2 minuty) v případě nepřípustného tahu bílého (ignorování šachu) v partii Váňa - Pejchlová (Zuzka naštěstí vyhrála i tak). Argumentem bylo, že o tom, zda přidá nebo ne, rozhoduje on a partie už takhle trvá 40 minut a přece nebude přidávat 2 minuty. To bychom tady byli do večera a to přece nikdo nechce, ne?!! Na argument, že je to v propozicích turnaje, se odmítl dál bavit a odešel!!! (takto doslova to mělo být řečeno). Osobně mi připadne neuvěřitelné, že je něco takového vůbec možné a navíc v turnaji krajské úrovně, jehož výsledky mohou mít důležitý vliv na postup hráčů na MČR v rapid šachu.

Mnohem větší radost však našim barvám přinesl turnaj starších žáků. Trojice Filip Nezval, Matěj Tajovský a Jan Brož si počínala opravdu znamenitě a nakonec kluci v konkurenci 25 hráčů obsadili dokonce všechna medailová místa, a to ve výše uvedeném pořadí! Tento úspěch pak podtrhuje letošní vydařenou sezónu, v níž naši mládežníci (ještě s Davidem Barákem, Petrem Glozarem a Olgou Dvořákovou) doslova prolétli prvoligovou soutěží bez ztráty bodu a s velkým náskokem postoupili do mládežnické extraligy. V břeclavském turnaji pak vítězný Filip Nezval (6/7) mohl uhrát dokonce 100% výsledek, o ten jej však trochu nečekaně připravil v posledním kole Martin Žaža ze Zastávky. Matěj s Honzíkem pak měli sice o bod méně, nicméně obehrání celé špice znamenalo také dobré pomocné hodnocení při rovnosti bodů a z něj rezultující medailová umístění. Gratulujeme tedy chlapcům k tomuto skvělému úspěchu!

Breclav 2019 2

Filip Nezval

Tolik tedy k závěrečnému podniku krajského přeboru v rapid šachu a na závěr ještě nějaké fotky.

Breclav 2019 4

Vítězové, uprostřed Filip Nezval (SŽ), vedle něj zleva pak Ondřej Hronek (MŽ)

Breclav 2019 6

Druzí v pořadí - zleva Matěj Tajovský (SŽ), Šimon Tajovský (MŽ), k nimž je jako třetí v pořadí přimíchaný náš Honzík Brož (SŽ)