V Zwettlu druhé místo pro mě, výborný Vojta Karafiát, Adam se dvěma cenami

V sobotu 22.6.2019 se v rakouském Zwettlu uskutečnil již 29. ročník turnaje v rapid šachu. Po loňské zkušenosti (Jirka s Adamem) jsem vzal na turnaj již trochu širší výpravu. Jejími členy byli opět Jirka s Adamem, a dále Prokop Šmídek, Vojta Karafiát a dosud neregistrovaný, ale již docela dobře hrající Ondra Borkovec. A jak jsme dopadli tentokrát?

Kompletní výsledky najdete tradičně na chess-results.

Do Rakouska odcestovali mí svěřenci v doprovodu svých rodičů, kteří zásluhou řidičů Martina Karafiáta, mého bývalého spolužáka Martina Šmídka a Ivana Janského dopravili děti na místo určení. Já zvolil opět trasu přes Jihlavu, kde mám velmi dobrého kamaráda Pavla Švandu, který je také dobrým šachistou. Velmi dobrý oběd v rybářsky bohatých Slavonicích opět chutnal nadmíru, a tak jsme se v dobré náladě dopravili do Zwettlu, kde již jako první osadníci "stanovali" naši jinoši s rodiči😉.

Hamerling19 10

Rozehrávky před turnajem

Tedy, kluci se spíše rozehrávali (v nepříliš promyšlených partiích), nicméně budili již od počátku značnou pozornost. V úvodním slovu pak právě naše mládežníky přivítali starosta Zwettlu Franz Mold a hlavní rozhodčí Peter Stadler, což je určitě zajímavé. Peter Stadler mi dokonce včera napsal toto: "Bei dieser Gelegenheit wollte ich Dir noch zu Deinen Schülern gratulieren – das sind alles sehr nette, freundliche Burschen – und gute Spieler." (Při této příležitosti bych ti chtěl ještě pogratulovat ke Tvým žákům - jsou to všechno velmi milí, přátelští mladíci - a dobří hráči). Tak nevím, jestli mínil ty, které znám já😉. Před turnajem ještě bylo nutno zaregistrovat Ondru Borkovce, což po velmi rychlém oboustranném jednání přineslo kýžený efekt. Dokonce z Ondry udělali Rakušáka, nicméně jsem to později nechal opravit (viz výsledky).

Hamerling19 9

Hodnotné věcné ceny, na pozadí sponzoři turnaje

Turnaje se letos zúčastnilo 47 hráčů. Hrálo se opět v pěkném a prostorném sále Gasthofu Schierhuber, a to novým hracím tempem 2x 10 minut + 5 vteřin/tah. To svědčilo spíše tvořivějším hráčům, mezi něž se také počítám. Chlapcům jsem několikrát zdůraznil, že není třeba spěchat, protože díky přidávacímu bonusu stačí získat převahu, a tu pak díky přidávání času využijí.

Hamerling19 2

Hrací sál

Realita však byla mnohdy jiná, takže nás čeká ještě hodně práce🙂. Mezi favority na vítězství patřili GM Pavel Blatný (jediný velmistr v turnaji), moje maličkost IM Neklan Vyskočil, loňský vítěz FM Philipp Enöckl a loni druhý Martin Zwettler (Pavel s Martinem jsou i mými spoluhráči v zwettlerském dresu). Těmto prognózám nakonec také nasvědčoval celý průběh turnaje, když se do boje o prvenství nedostal prakticky nikdo další. Jak se ukázalo, prakticky rozhodující boj přineslo 5. kolo, kdy jsem se černými utkal s Pavlem Blatným. Napínavá partie, kterou mohl Pavel rozhodnout ve střední hře, vrcholila ve věžové koncovce, kde jsme měli oba již méně než minutu. V té jsem se ocitnul na prahu vítězství, ale horší volba pochodu mých spojených volných pěšců nakonec stanovila remízový výsledek. Ten stačil k udržení vedoucího postavení Pavlovi, který měl do té doby půlbodový náskok a který si rychlou a tentokrát i docela přesnou hrou udržel až do konce turnaje. Pavel Blatný se tedy nakonec stal zaslouženým vítězem s výborným výsledkem 8,5/9,

Hamerling19 8

Druhý zprava vítězný GM Pavel Blatný

druhé místo jsem obsadil já (7,5/9) a třetí skončil lepším pomocným hodnocením loňský vítěz FM Philipp Enöckl před Martinem Zwettlerem (oba 6,5/9). Pátý skončil Hans-Jürgen Koller, čímž zaknihoval pozoruhodný fakt, že na prvních pěti místech stanulo v přesném pořadí prvních pět nasazených hráčů. Šestý skončil můj kamarád FM Pavel Švanda z Jihlavy, který byl i nejlepším seniorem, ale vzhledem k umístění v hlavních cenách tento primát nakonec připadnul Heinzi Steinerovi.

Hamerling19 7

Zleva Peter Katzenschlager, rozhodčí Peter Stadler, Philip Pfeffer a moje maličkost IM Neklan Vyskočil

Z našich mládežníků hráli dlouho výborně Prokop s Vojtou. Nakonec však do finiše vydržel pouze Vojta a výsledkem 4,5/9 si došel pro 2. místo mezi školáky (vyhrál Dominik Lotz 4,5/9, s lepším pomocným hodnocením). Vojtův výsledek je velmi cenný, protože se utkal hned s osmi ratingově silnějšími soupeři (výjimkou byla pouze bratrovražedná partie s Prokopem) a výhry nad zkušenými a ratingově mnohem silnějšími Omerem Pekmezovicem a Wolfgangem Orsariem se rozhodně počítají. Budiž tento výkon povzbuzením nejen pro Vojtu, ale i návodem pro ostatní, že není třeba se těch soupeřů bát.

Hamerling19 5

Vojta Karafiát s cenou

Na 4,5/9 se ještě dobrým finišem (2,5/3) prodral Adámek Janský, který díky tomu obsadil 3. místo mezi školáky

Hamerling19 6

Adámek poprvé...

a navíc si podobně jako loni odnesl cenu pro nejmladšího účastníka (jak dlouho ještě?😉)

Hamerling19 4

a podruhé🙂

Doslova z bažin se musel prodírat Ondra, který zahájil čtyřmi nulami, přičemž výjimkou nebyly partie skončené díky bonusu s časem přesahujícím výchozí hrací tempo. Teprve po mé důraznější domluvě se hra i výsledek zlepšily a Ondra nakonec uhrál velmi lichotivý výsledek 4/9, přičemž jeho závěrečnou obětí stal se Jirka, kterému se turnaj po velkém hodonickém úspěchu úplně nepovedl. Nicméně každý turnaj je jiný a úspěchy jistě ještě přijdou. No a na závěr Prokop. Hrál dlouho dobře, výsledky lehce překračovaly očekávání, ovšem jak říkávali staří Římané, "teprve konec korunuje dílo." Ten konec Prokopovi bohužel nevyšel, přičemž hlavně závěrečná porážka od stejně starého a ratingově výrazně slabšího rakouského mladíka (kterého mimochodem porazil Ondra), asi hodně mrzí. V případě výhry by totiž Prokop předběhl i Vojtu Karafiáta a obsadil by 2. místo mezi školáky. No co se dá dělat, příště to už bude určitě lepší a Prokop se na takový boj bude již umět patřičně soustředit. Jinak se kluci nevyhnuli několika vzájemným soubojům, v nichž ale nebyl výsledek nikdy dopředu jasný, neb naše skupina jest ohromně vyrovnaná.

Turnaj proběhl klidně a sympatičtí pořadatelé v čele s Peterem Katzenschlagerem (uprostřed na fotografiích s Vojtou a Adamem) nemuseli řešit prakticky žádný problém. Důstojné vyhlášení pak celou akci završila společná fotografie, kde se v první řadě můžeme všichni najít.

Hamerling19 1

Zprava doleva stojí (jako druhý zprava v červeném tričku) Ondra, vedle něj potom Prokop, Jirka, Vojta a Adam se dvěma poháry. Vedle Adama jako "Goliáš" sedí Martin Zwettler, dále vítězný Pavel Blatný a moje maličkost Neklan Vyskočil.

Tolik tedy k tomuto pěknému turnaji, jehož jubilejní 30. ročník spatří světlo světa přesně za rok. Do té doby snad chlapci načerpají ještě více zkušeností a dovedností🙂.

Hamerling19 3

a třeba si smlsnou i na takovémto dortu🙂