Czech Open jubilejní - 30. ročník ozdobený našimi třemi medailemi, z toho dvěma zlatými! (část první)

V Pardubicích se letos v termínu 11. - 28.7.2019 uskutečnil jubilejní 30. ročník největšího festivalu šachu a her na světě. Slavnostní ráz akci dodala celá řada prominentních osobností, mj. předsedy ECU Zuraba Azmaiparashviliho, jenž se v závěru festivalu zúčastnil VIP turnaje. Proběhlo rovněž vyhlášení a předání cen několikerým vítězům Czech Openu (nejvíce 3x Sergej Movsesjan) a na závěrečném společenském večeru, kterého se zúčastnilo několik set účastníků, pak mj. velmi efektní ohňostroj, jenž si kvalitou nijak nezadal s těmi na brněnském Ignis Brunensis. Festival však po případu Rausis proběhl také za velmi přísných opatření, premiérově se dokonce nesměly nosit ani hodinky. Našim barvám se však dařilo a my se pojďme podívat blíže na naše úspěchy zmíněné v nadpisu tohoto článku.

Nabízím výsledky MČR družstev, dále MČR v bughouse, MČR v rapid šachu a samozřejmě výsledky velmistrovského openu. Výsledky všech ostatních turnajů, doprovodných akcí či fotogalerii naleznete na stránkách Czech Openu, zvlášť pak nabízím článek z pera Jana Kalendovského, kde naleznete pěkné výhry Martina Červeného nad Vojtěchem Plátem a Pavla Menčíka nad Lubošem Trojanem a o turnaji v bughouse pak referuje jeho přímý účastník Jiří Jezbera.

MČR 4-členných družstev

Začínáme první festivalovou akcí, kterou bylo MČR 4-členných družstev. Dohodli jsme se, že po úspěšné extralize (6. místo) zkusíme zaútočit i na tomto fóru a pokusíme se získat některou z medailí. To byl poměrně odvážný, ale na druhou stranu nikterak nereálný cíl. V konkurenci 114 týmů jsme byli nasazení jako č. 4 za Turnovem, ruským Yamalem a týmem GM Vojtěcha Pláta, jenž měl název "Útěk z vězení". Do hodnocení MČR se pak počítaly pouze týmy registrované u ŠSČR. Náš tým hrál ve složení:

1. IM Cyril Ponížil (2499 - 5,5/7), 2. Jakub Roubalík (2410 - 4,5/7), 3. IM Martin Červený (2351 - 3,5/5), 4. IM Roman Chytilek (2334 - 3/4) a 5. IM Neklan Vyskočil (2304 - 3,5/5)

V této vyrovnané sestavě jsme mohli střídat vždy jednoho hráče, což bylo někdy dáno povinnostmi některého z nás (např. Roman přijel po brazilské anabázi až na 2. kolo) a samozřejmě to bylo výhodné z hlediska taktiky i možnosti odpočinku (přece jen dvě kola denně dají zabrat). V tomto ohledu je obdivuhodný výkon nakonec vítězného ruského Yamalu, který odehrál celý turnaj ve čtyřech hráčích (nejspíš se také nechtěli více dělit). A jak to bylo u nás?

1. kolo - Oáza Praha "C" - Duras 0 : 4. V sestavě bez Romana vítězíme bez problémů a přesvědčivě.

2. kolo - Duras - Štefanydes Polička "A" 3,5 : 0,5. Bez Martina opět vysoko vítězíme a připisujeme další tři body. Akorát já remizuji proti Lorencovi (2090), když se soupeři podařilo bílými eliminovat mou lehkou iniciativu.

3. kolo - Spartak Vlašim - Duras 2 : 2. Velké překvapení na náš účet. Soupeř poskládal zajímavou sestavu mladých a zkušených borců a udeřil na nejméně očekáváné 1. šachovnici Jakubem Vojtou (syn Tomáše Vojty, hrajícího v barvách Moravské Slavie Brno), který zaslouženě přehrál Cyrdu Ponížila. Překvapivě se neprosadili ani Kuba s Martinem, a tak jsem musel zápasovou remízu zachraňovat nakonec já.

4. kolo - Duras - CEREBRO 2,5 : 1,5. Díky soukromým povinnostem hrajeme bez Martina a nějak nám to úplně nejde, jako bychom se marně snažili roztočit těžký převod. Ohrožení jsme sice nebyli, ale lehčí převahy na deskách 2 - 4 nám mnoho nepřinesly. O našem vítězství nakonec rozhodnul na 1. šachovnici Cyrda, který ve velmi ostré partii přehrál hráčsky silného Broňu Vymazala a rozhodnul tak o našem velmi důležitém zisku tří bodů (za vítězství v zápase byly tři body, za remízu jeden bod).

5. kolo - Oáza Praha juniors - Duras 1 : 3. V tomto zápase poprvé beze mě, nasazená osmička byla pro nás určitě nepříjemným soupeřem. Kluci ale zahráli spolehlivě a nakonec potvrdili roli mírných favoritů. Těžký převod se rozjíždí!

6. kolo - Duras - Hagener SV 1 4 : 0. Ihned po tomto velmi příznivém losu (z možných soupeřů byli Němci nejslabší) dáváme hlavy dohromady a nakonec padá rozhodnutí pokusit se nahrát vysoké skóre v sestavě beze mě a postavit mě (místo Romana) na předpokládaný závěrečný duel s dosud stoprocentním Yamalem. Plán vychází nadmíru, Němcům dáváme dokonce kanára a podle průběhu si partií si soupeři opravdu moc nezahráli. Jdeme na Yamal!

7. kolo - Yamal - Duras 3 : 1. V souboj o všechno jsme se nejprve ujistili, že nechceme remizovat 2 : 2 a půjdeme tvrdě po vítězství. Jen to nám totiž zaručí vítězství v MČR (a také v celém turnaji) s tím, že i při případné porážce můžeme obsadit v rámci MČR medailový post. Zápas však příliš brzy ovlivnila partie na 3. šachovnici, kde Martin prohrál bílými prakticky už v zahájení s GM Alexandrem Potapovem (měl 7/7!). Také na dvojce jsme byli brzy na ručník, kde Kubovi nevyšlo zahájení a hrál bez pěšce s nevelkými šancemi na záchranu. Pak však přišla menší krize i na unavené Rusy. Kubův soupeř GM Bogdan Belyakov (rovněž 7/7!) ztratil trochu nit a nechal si nasadit menší kombinaci, po níž se mu výhoda téměž rozplynula. Já naopak získal černými velmi nadějnou pozici s FM Goriatchkinem (2316), který hrál až příliš na jistotu a rovněž Cyrda měl na jedničce proti GM Pavlu Potapovovi nadějné vyhlídky. Nakonec jsem ale já nedocenil původně zamýšlený plán a zahrál jiné pokračování, po němž se výhoda postupně rozplynula do remízy. Podobné to bylo u Cyrdy a když Kuba nevyužil dobré remízové šance a v jedné z nejdelších partií podlehl v koncovce, skončil zápas vítězstvím našich ruských soupeřů.

Podle očekávání v posledním kole vyhrál nejvýše nasazený Turnov a na stříbrnou pozici se nakonec díky příznivému losu a také velkému štěstí (Tomáš Vojta vyhrál zřejmě prohranou partii) protlačila závěrečnou těsnou výhrou Moravská Slavia Brno. Na nás zbyl i přes závěrečnou porážku republikový bronz (celkově v turnaji čtvrtí), což je nakonec pěkný úspěch, pro nějž jsme si před začátkem šli. Tedy celkově vítězí ruský Yamal, který vyhrál všech sedm zápasů. Dále druhá Zikuda Turnov (vítězství v MČR), celkově třetí Moravská Slavia Brno (druhá v MČR) a celkově čtvrtý náš tým Duras BVK Královo Pole (třetí v MČR). Máme první medaili!

Pardubice druzstva1

Náš tým od stupínku 3 zleva doprava: Jakub Roubalík, Cyril Ponížil, Neklan Vyskočil a Roman Chytilek

Pavel Menčík s Martinem Tajovským mistry ČR v bughouse!

Náš člen Pavel Menčík se svým parťákem Martinem Tajovským (mimochodem náš bývalý hráč, nyní lídr druholigové Kuřimi a několikanásobný přeborník v této neobvyklé disciplíně) dokázal zvítězit v displíně zvané bughouse, což jsou pro neznalé jakési podávací šachy, kdy proti sobě hrají vždy dvojice a podávají si vyhozené figury, jenž pak mohou být využity parťákem na vedlejší šachovnici (dvojice má vždy rozdílné barvy). V turnaji startovalo 16 dvojic a hrála se nejprve kvalifikace, z níž do finále postoupily čtyři nejlepší týmy s tím, že získané body z kvalifikace se započítávaly. To se naší dvojici povedlo (2. místo za Litevci) a i když ve finále skončili až třetí, díky získaným bodům z kvalifikace se museli sklonit pouze před litevskými soupeři. To znamená, že se v rámci ČR stali mistry ČR, velká gratulace!

Martin Červený mistrem ČR v rapid šachu!

Obrovským úspěchem a současně velmi nečekaným a pro nás příjemným překvapením je vítězství našeho IM Martina Červeného v nejsilnějším rapid turnaji na českém území. Martin obsadil v mistrovském turnaji ziskem 7/9 celkové 5. místo, ale protože před ním skončili samí cizinci, stal se nejlepším českým hráčem a tedy mistrem ČR v rapid šachu pro rok 2019! V ohromné konkurenci 158 hráčů, mezi nimiž bylo mj. 23 velmistrů a 39 mezinárodních mistrů, si jako nasazený hráč č. 29 počínal nadmíru skvěle, když prohrál pouze s celkově druhým ruským velmistrem Kirillem Bryzgalinem a na své cestě porazil mj. i GM Vojtěcha Pláta (partii rozebírá na výše uvedeném odkazu Jan Kalendovský). Takový úspěch řadí Martin určitě mezi své největší, více bude zřejmě pouze zisk první (a zatím jediné) velmistrovské normy, splněné před 3 lety právě zde v Pardubicích. Pro pořádek uvedu, že z vítězství se radoval nejvýše nasazený GM Sergej Movsesian z Arménie (ovšem žijící v Praze nebo v Pardubicích) před GM Kirillem Bryzgalinem, třetí místo obsadil IM Mate Bagi z Maďarska. Bramborová medaile připadla nejmladšímu slovenskému velmistru Jerguši Pecháčovi, pátý už byl Martin a šestý GM Emil Mirzoev z Ukrajiny. Poměrně neobvykle měla celá první šestice 7/9, další konkurence pak už měla méně.

Cerveny

Martin Červený ve žlutém