Extraliga 2. kolo - souboj s nováčkem

Ve 2. kole nás čekal nováček soutěže, tým Dopravního podniku Praha. Pokud vím, tak se jednalo o náš historicky první souboj s tímto mužstvem. Soupiska soupeře však obsahuje ostřílené borce, kteří již šachovou extraligu dříve hráli. Z pohledu nezaujatého diváka se dal očekávat zajímavý zápas, který byl zároveň velmi důležitý. O tom, že se určitým způsobem šachy hrály již dávno před zápasem, svědčily soupisky obou týmů, ve kterých se děly oproti předchozímu dni nečekané změny.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results nebo ve svazové databázi, kde najdete rovněž všechno ostatní vč. partií, odkazu na online přenos, fotogalerie nebo třeba shrnutí všech zápasů s komentáři zástupců jednotlivých týmů.

Za nás nastoupil náš rakouský kamarád a dlouholetá opora GM David Shengelia. David si bohužel předchozí den plnil své závazky v Rakousku, na neděli však obětavě přijel. Soupiska hostů však překvapila ještě více, když dvojici Sahidi - Přibyl nahradila dvojice Kourousis - Carlsson. Drobnou zradu jsme od soupeřů čekali, nicméně příjezd švédského velmistra jsme snad ani očekávat nemohli. Zápas začal velmistrovskouo remízou na 1. desce v souboji GM Igor Štohl - GM David Shengelia. Igor sehrál zahájení bezpečně a David, možná i pod tíhou dlouhé cesty, se dopředu rovněž nehrnul - 0,5 : 0,5.

Jeden z rozhodujících momentů zápasu přišel bohužel poměrně brzy. Partie se vůbec nepodařila Martinu Šklíbovi, který sehrál výukově metodickou partii na téma proč včas udělat rošádu. V partií FM Martin Šklíba - IM Tomáš Kulhánek se stalo:

Skliba Kulhanek1

16.-d4 17.0-0 Je5 18.Jxd4?? ... šanci dávalo 18.Kg2, kdy opticky pozice vypadá za bílého nebezpečně, ale nic hrozného se ještě neděje. 18.-Sxd4 19.Sxd4 Jxf3+ a tady je už opravdu konec.

Skliba Kulhanke2

Závěrečná pozice na diagramu vypadá z naší strany opravdu smutně - 0,5 : 1,5.

Dále se zápas nevyvíjel nejlépe. Následovaly remízy bílými. V partii Jakub Roubalík - FM Kirill Burdalev se černému podařilo ze zahájení pohodlně vyrovnat a soupeři se dohodli na remíze - 1 : 2.

Podobný scénář měla i partie IM Roman Chytilek - GM Leonid Voloshin. Romanův soupeř je svou pevnou hrou doslova vyhlášený. Navíc pro remízu nejde daleko a porazit tak jej není úplně jednoduché. Průběh zápasu vypadal ze začátku spíše hůře než lépe, Roman první nabídku remízy odmítl a chtěl bojovat, po přechodu do střední hry se však již partie vyrovnala a Roman remízu přijal - 1,5 : 2,5.

Naděje na bodový zisk jsem si jako kapitán příliš nedělal v partií IM Sebastian Plischki - IM Martin Červený. Když jsem po zahájení viděl Martinova černopolného střelce, myslel jsem si, že se rozbrečím. Partie nakonec skončila též remízou, a to v pozici na diagramu:

Plischki Cerveny1

Jakým způsobem dokázal Martin černopolného střelce rozehrát do podoby, že se vyrovná věži, nechápu🙂 - 2 : 3.

Plischki Cerveny2


Asi jedinou šanci zdramatizovat zápas a zaútočit na bodový zisk jsem měl já (IM Cyril Ponížil). V partií s IM Jakubem Půlpánem jsem si držel drobnou výhodu a věřil jsem, že soupeře postupně "utahám". V rozhodující chvíli jsem však neustál tíhu odpovědnosti a soupeři se podařilo přejít do remízové koncovky.

Ponizil Pulpan1

V partií na diagramu přišlo 24. Vf2?! s myšlenkou pojistit v některých chvílích pěšce na d6 tahem Vd2, ale to je samozřejmě nesmysl. Po 24.Kh1 výhoda trvá - 24.-Se6 25.Jd5 Sxd5 26.Dxd5 Vd8 27.Dxf7 Kh8.

Ponizil Pulpan2

Nedošlo mi ale, že nemám 28.d7 pro 28.-Vf8 a nyní již pěšce na d6 nelze pokrýt. Partie tak skončila remízou - 2,5 : 3,5. Takže ani já nemohu být se svým výkonem příliš spokojen, vzhledem k průběhu zápasu jsem měl soupeře minimálně více potrápit.

Ve zbývajícíh partiích jsme již moc šancí na zvrat v zápase neměli. Oba naši hráči stáli hůř. Zbytečně prohrál Neklan, který byl po partií na sebe naštvaný. Přestože si bílý držel od začátku drobnou výhodu a získal pěšce, šanci na remízu měl Neklan v následující pozici - IM Epaminondas Kourousis - IM Neklan Vyskočil:

Kourousis Vyskocil

33.-Vf7? - chyba v časovce, po 33... Vd5! 34. Vf6+ Ke7 není co řešit, bílý má problém pokrýt pěšce b5 a e5 zároveň a nepomáhá ani 35.Vfe4 Vf3! s dalším 36.-Vf5 - 34. Vd4 Vf3?? (34.-Vf5 ještě stále dávalo šanci na remízu) 35. Vd6 Ke7 36.e6 - 2,5 : 4,5.

Závěrem dohrával ještě Martin Blahynka. Je potřeba přiznat, že nasadit GM Carlssona byl od soupeřů dobrý tah. Martinův soupeř zahrál partií velice zkušeně, postupně vylepšoval figury a "utahoval šrouby" a Martinovi nedovolil téměř nic. GM Pontus Carlsson - IM Martin Blahynka:

Carlsson Blahynka

V pozici na diagramu má bílý jasnou výhodu, černému nezbývá nic jiného než se trpělivě bránit a čekat. Martin se rozhodl v časové tísni trochu zakombinovat 29.-Je7? - správné bylo zahrát cokoliv normálního, ale pozice opravdu není za černého lehká - 30.Sxf7 Jf5 31. exf5 Vxf7 32.g4 a bílý zde měl již pěšce navíc s jasnou výhodou, kterou poté proměnil v zasloužený bod - 2,5 : 5,5.

Prohra 2,5 : 5,5 pro nás není nijak lichotivá. Nutno však uznat, že soupeři zahráli zápas dobře a nám naopak nevyšlo vůbec nic. Počet bodů 0 v tabulce po prvním dvoukole nevypadá nijak lichotivě a v domácím prostředí jsme navíc naše fanoušky příliš nepotěšili. Důvodů, proč dvojzápas nevyšel, je samozřejmě více. Nicméně pořád máme před sebou dalších 9 zápasů. Zažili jsme již hodně a víme, že sezóna je dlouhá a stát se může cokoliv. Věříme, že máme na to umístění v tabulce změnit. Na přelomu listopadu a prosince nás čeká náročná cesta do Prahy, kde se utkáme s hlavním favoritem soutěže, týmem Nového Boru a další den nás čeká souboj s loňským vítězem, týmem Lysé nad Labem. Nečeká nás nic lehkého, chceme však proti favoritům odehrát pěkné bojovné partie. Věříme, že tyto zápasy budete sledovat a budete nám fandit.

Cyril Ponížil