Krajský přebor družstev mládeže - proti třem hlavním favoritům s jedním vítězstvím!

Na druhé trojkolo krajského přeboru mladšího dorostu jsme cestovali do Zastávky. Po úvodních třech výhrách jsme se mezi 16 týmy dostali na dělené 1. místo (společně s Jundrovem, Lokomotivou "B" a Kuřimí "B") a bylo jasné, že se s některými z těchto týmů utkáme. Los nám již krátce po skončení úspěšného prvního trojkola stanovil za našeho čtvrtého soupeře hlavního favorita Lokomotivu Brno "B" a nakonec jsme se utkali i dalšími dvěma nejvýše nasazenými týmy Kuřimí "B" a Jundrovem. Jak je již vidět z nadpisu, naše vystoupení nebylo vůbec špatné a lze jej hodnotit více pozitivně.

Kompletní výsledky naleznete tradičně na chess-results, k dokreslení atmosféry nabízím pěknou fotogalerii domácích pořadatelů, pořízenou Alešem Dumkem.

KPDM 1920 Zastavka 1

Hrací sál Dělnického domu v Zastávce

Pro druhé trojkolo jsem chtěl dát šanci naší druhé pětce, vinou nemoci Vojty Klinkovského se do ní ale dostal nakonec jediný náhradník Ondra Borkovec (ostatní se buď léčili nebo lyžovali). Hráli jsme tedy nakonec v sestavě 1. Vojta Karafiát, 2. Ondra Borkovec, 3. Klára Kunčická, 4. Zuzka Pejchlová a 5. Kuba Holubec. Bylo zřejmé, že pokud naši soupeři nebudou zápasit s nemocemi, budou nás čekat nejsilnější sestavy hlavních favoritů soutěže. To se víceméně také stalo a hned v prvním utkání s Lokomotivou "B" jsme čelili týmu v čele se Šimonem Volákem, jediným hráčem v soutěži s ratingem Elo přes 2000 (2017).

KPDM 1920 Zastavka 2

Pohled na 1. šachonici a partii Šimon Volák - Vojtěch Karafiát

Zápas nakonec rozhodla větší síla i zkušenost našich soupeřů a výsledek pro nás vyzněl i přes některé nadějné pozice možná až příliš krutě - 5 : 0 pro Lokomotivu "B". Statečně bojoval na jedničce Vojta Karafiát, který se černými dlouho úspěšně bránil, nakonec si ale zbytečně dobrovolně oslabil (místo plánu s výměnou aktivního soupeřova jezdce) a podlehl matovému útoku.

KPDM 1920 Zastavka 4

Pohled na naše družstvo, Klára se Zuzkou na 3. a 4. šachovnici

Klára sehrála černými dobře zahájení, v přechodu do střední hry si ale vůbec nevšimla, že má napadeného středového pe4 a pak už to technicky soupeř s menšími nepřesnostmi zvládnul. Zuzka trochu tápala v ruské, ale soupeřka Marie Vavřínková nepokračovala přesně a mohla se dostat do potíží. Zuzka však nebyla důrazná a zahrála podivný manévr s dámou, po němž ztratila několik temp a s postupným zhoršováním pozice nakonec neustála partii. Zajímavou partii sehrál Ondra, jemuž Samuel Khadash čelil v dámském gambitu pěšcovou protihrou na dámském křídle. Ondra se naproti tomu snažil o aktivní hru na královském křídle, nakonec ale ani on nebyl dosti důrazný a soupeř pěknou obětí figury za tři pěšce partii rozhodnul. No a Kuba byl v partii prostě horší, tedy nakonec bohužel ani dílčí půlbod.

KPDM 1920 Zastavka 3

Pohled z 5. šachovnice a partie Václav Sedlák - Jakub Holubec

Poté jsme vyfasovali Jundrov, který ve druhém souboji sice uhrál na prvních dvou deskách 1,5 bodu, ale na posledních třech dominovala Kuřim, a tak ji Jezdci připsali stejně jako my porážku. Pro náš souboj se ukázal jako klíčový fakt, že po prvním zastáveckém kole odjela celá rodina Hladkých, především kvůli výraznému zhoršení zdravotního stavu lídra Tadeáše. To nám významně pomohlo. Na první sice Vojta Karafiát neustál souboj s Pavlem Vojtkem, ale jinak jsme měli spíše navrch my. Do vedení nás poslal na pětce Kuba Holubec, jemuž soupeř Kryštof Velehradský odevzdal vše co mohl a partie nakonec skončila matem. Poté vyrovnali soupeři na jedničce, ale nedlouho poté naplno zabodoval na dvojce Ondra, jehož soupeř Marek Mojžíš po vzoru nesmrtelné partie intuitivně obětoval obě věže za útok, který však jednoduše neexistoval a Ondra si po ne zcela přesné realizaci, kdy dal místo bezpečné rošády s protiobětí kvality přednost lítacímu králi (to už prosím nedělejme!). Naštěstí tam žádný mat ani věčný šach nebyl, a tak jsme šli do vedení 2 : 1. Zápas poté rozhodla Zuzka na čtyřce, kdy po nepřesně sehraném zahájení ztratila dva pěšce a soupeř Tobiáš Komárek, s nímž nedávno prohrála v Brankovicích, stál v koncovce technicky na výhru. Nicméně se nevzdala a když zbytečně rychle hrající soupeř přehlédl jednoho pěšce, měla za toho druhého již aktivní hru.

Komarek Pejchlova

Soupeř následně odevzdal ještě i druhého pěšce, kterého měl navíc a aniž by se více zamyslel, blicnul v pozici na diagramu 25.Vc4?? (25.Se5 s remízou), po čemž si dala Zuzka mezišach 25.-Sd6+ 26.Kh3 Vxb2 a s figurou více dovedla partii k vítězství. Po tomto zlomu ještě dohrávala na trojce Klára, když svého soupeře přehrála již v zahájení a mohla získat figuru. Když ale šance nevyužila a ani následně další dobré možnosti, musela se smířit s nerozhodným výsledkem. V každém případě to ale stačilo na cenné zápasové vítězství 3,5 : 1,5, po němž jsme se vrátili do hry o přední pozice.

Třetí zápas proti druhé nasazené Kuřimi "B" přinesl opět zajímavý boj a výsledky některých partií byly dlouho na vážkách. Nakonec se ale projevila větší herní vyzrálost soupeřů a víceméně se opět opakoval scénář z prvního zápasu - pokažené nadějné pozice a celkově až příliš krutý výsledek - Duras "B" - Kuřim "B" 0,5 : 4,5.

KPDM 1920 Zastavka 5

Zápas proti Kuřimi "B", nejblíže partie Vojtěch Karafiát - Lukáš Petříček

Je ale třeba pochválit Vojtu Karafiáta, který se dlouho držel proti aktuálnímu přeborníkovi z MMaS v Koutech nad Desnou Lukáši Petříčkovi (H14), jehož rating má nyní hodnotu 1952. Ve věžovce s pěšcem méně měl docela dobré šance na remízu, ovšem slabší technika (zbytečné oslabení g2-g4) nakonec znamenala bod pro technicky dobře hrajícího soupeře. Na dvojce sehrál Ondra poněkud podivně francouzskou, která po ztrátě tempa a pěšce nakonec ani žádnou francouzskou nebyla. Jeho soupeř Ondřej Hronek ale poté předvedl naprosto chaotický výkon, když trochu nepochopitelně zbytečně rychlou hrou zcela přehlédl pěšce, čímž se hry vyrovnaly a poté se sérií slabších tahů dostal do pasivní koncovky, kde dominoval Ondrův jezdec nad marně střílejícím černopolným střelcem bílého.

Hronek Borkovec1

V pozici na diagramu měl Ondra zahrát plán s Jc6-a5-b5-a4 a po vytvoření volného pěšce by získal velmi dobré šance na výhru. Místo toho však postavil pěšce dámského křídla na bílá pole, která mu poté soupeř zablokoval tahem b3-b4. Ondra nabídnul remízu, kterou však soupeř nečekaně odmítnul, byť v pozici může jen pasivně čekat.

 Hronek Borkovec2

Stalo se však nečekané - soupeř nastražil v pozici na diagramu špek v podobě šachu 50.Sc5+. Ondra místo zpětného královského pochodu do centra na pole d5 uvěřil, že po 50.-Jxc5 51.bxc5 bílé pěšce králem nějak posbírá a zahrál ještě nic nekazící 51.-Ke6 (remízu by v pohodě zajistilo také 51.-a5 s dalším 52.b4 a poté by již stačilo tahat králem na polích e7 a e6) 52.c6 Ke7 53.Kd4

Hronek Borkovec3

a nyní místo jediného, remízu stále ještě zajišťujícího 53.-b4 (např. 54.Kc4 a5), přišlo sebevražedné

Hronek Borkovec4

53.-Kd8??? a po 54.e6 najednou vysvitlo, že bílé pěšce nelze zadržet poté, co černému dojdou tahy pěšci. Velké a poněkud kruté poučení pro Ondru, nicméně soupeř zaslouží pochvalu za vynalézavost. Po tomto direktu jsme se již nevzchopili, byť jsme neměli špatné šance. Klára stála ze zahájení trochu lépe, nechala si ale vzít zadarmo pěšce a poté již s nedostakem času vyrobila poslední prohrávající chybu. Zuzka stála na čtyřce jasně lépe, když soupeř ztratil jako bílý v zahájení několik temp. Zuzka nejprve správně zmobilizovala všechny své síly, pak ale místo pěšcového postupu v centru, spojeného s výhodným otevřením hry jen pasivně bránila své pěšce a dostala se do zřejmě prohrané koncovky s pěšcem méně, kde byl za přítomnosti jedné věže na každé straně soupeřův jezdec silnější figurou než Zuzčin střelec. Zuzka však bránila velmi dobře a za bojovnost byla nakonec odměněna remízou, když soupeř ztratil pěšce, kterého měl navíc. No a Kuba šel v sicilské ostře a obětoval soupeřce Renatě Saskové pěšce, pak však nepokračoval přesně a soupeřka pěkným kombinačním protiúderem partii rozhodla. Celková porážka 0,5 : 4,5 je tak asi až příliš krutá, je ale třeba se poučit a jít zase dál.

V soubojích s dalšími soupeři by se nám taková zkušenost mohla hodit a výsledky by mohly být zase lepší. V každém případě ale bylo vidět, že se všichni velmi snažili, hráli pomaleji a dávali pozor na hrubé chyby, což se vesměs podařilo (nezahlédl jsem myslím dokonce ani jednu). Zápasy s favorizovanými týmy Lokomotivy a Kuřimi jsme prohráli až v závěru, kdy jsme nevyužili některé zajímavé šance, což se v měřeních sil s týmy na naší úrovni může příště napravit. Poslední trojkolo se bude hrát v sobotu 25.1.2020 ve Vyškově a naše družstvo se před tímto měřením nachází na děleném třetím místě.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit