Ratíškovické šachy - ve druhém díle KP mládeže v rapid šachu vítězí Matěj Tajovský, Vojta Karafiát první v U12!

Souběžně s naším turnajem O přeborníka Králova Pole se v sobotu na 21.12.2019 konal druhý díl seriálu Jihomoravského krajského přeboru mládeže v rapid šachu - Ratíškovické šachy. Turnaje se zúčastnilo celkem 51 hráčů, přičemž se samostatně hodnotilo ve věkových kategoriích do 16 let (2004 - 2007), do 12 let (2008 - 2009) a do 10 let (2010 a mladší). Z našeho klubu se turnaje zúčastnil kvartet Matěj Tajovský (2004), Ondra Borkovec (2005), Prokop Šmídek (2007) a Vojta Karafiát (2009). A jak jsme si vedli?

Výsledky naleznete na chess-results, pořadí v jednotlivých kategoriích po dvou turnajích potom zde.

Turnaj se hrál ne úplně obvyklým systémem s přidělením jednoho fiktivního bodu hráčům s rapid Elem 1251 a vyšším, který byl po 3. kole zase odebrán. Tím ve švýcarském systému dochází k dřívějšímu utkávání nejlepších hráčů. Tento systém je podle mého názoru vhodný spíše pro turnaje dospělých, kde se takto zvyšuje možnost uhrání mezinárodních norem, tedy pro turnaje dětí na 7 kol mi toto nepřijde jako úplně smysluplné. Pořadatelé v propozicích uvádějí, že se tímto opatřením snaží zamezit utkávání silných hráčů se začátečníky. Švýcarský systém je ale podle mého dostatečně pružný na to, aby se nasazením již od úvodního kola tomuto zamezilo (první nasazený hráč se utká s prvním hráčem z druhé poloviny atd.), tedy zde toto opatření spíše zvyšuje šance hráčů z dolní poloviny na úkor těch z horní poloviny.

Trojice z mé skupiny se s tímto systémem příliš nepoprala, když všichni svorně získali 4/7. Nejlépe si vedl na 14. místě Vojta Karafiát, jehož bolestí stále zůstávají poslední kola. Nicméně i přes tuto porážku Vojta vyhrál kategorii U12, což mu dává dobré postupové naděje na MČR v rapid šachu (počítají se tři nejlepší výsledky z šesti turnajů). Na 18. a 19. místě pak skončili hned za sebou Ondra Borkovec a Prokop Šmídek, což je zklamáním asi hlavně pro Prokopa (byl nasazený jako č. 3). Naopak tomu však bylo u Matěje Tajovského, který za sebou nechal konkurenci o celý bod a v turnaji zvítězil výsledkem 6,5/7. Rodinný úspěch pak dovršil na 3. místě Matějův bratr Šimon, který však již hájí barvy Kuřimi.

Ratiskovice KP 2019

Snímek vítězů - první zprava Matěj Tajovský, třetí zprava pak Vojta Karafiát

To je k turnaji všechno, v příštím roce opět na viděnou a na napsanou🙂.