Přeborníkem Králova Pole Martin Lúč!

Již podvacáté uspořádal náš klub mládežnický turnaj O přeborníka Králova Pole. Hrálo se 21.12.2019, tedy podle tradice poslední sobotu před Štědrým dnem. Turnaj jsme v posledním čase začali omezovat spíše pro začátečníky, tedy Elo max. 1500, věkově pak pro ročníky 2006 a mladší.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results.

Turnaj se hrál poprvé v sokolovně Brno - Řečkovice, kde jsme uspořádali již celou řadu jiných turnajů. Přeborník se zde po letech strávených v královopolském A-SPORT HOTELU hrál ale poprvé. Důvodem je přestěhování našeho klubu z Králova Pole právě sem do Řečkovic, tedy prakticky všechny akce se budou konat již zde.

Turnaje se i přes kolizi s Ratíškovickými šachy (seriál Jihomoravského krajského přeboru mládeže) zúčastnilo pěkných 32 hráčů, přičemž z našeho klubu to byl kvintet Martin Lúč, Zuzka Pejchlová, Vojta Klinkovský, Kuba Holubec a Vilda Tikovský. V této sestavě nebylo reálné obhájit loňské pozice, kdy jsme obsadili prvních pět míst, nicméně šance na medaile tu určitě byly.

Prebornk KP 2019 1

Hrací místnost

V 7-kolovém klání, hraného tempem 2x 15 minut, se prosadili favorité. Jak jsem měl z pozice rozhodčího možnost vidět, nejvyšší úroveň hry předvedl Martin Lúč, který po úvodních třech povinných výhrách porazil ve 4. a 5. kole oba své největší konkurenty a první dva nasazené hráče Ondřeje Lukáše s Jakubem Sepšim, přičemž obou těchto výher dosáhl Martin po pěkných technických výkonech. Technicky to naopak zaskřípalo v 6. kole proti Zuzce Pejchlové, kde nedokázal realizovat dva pěšce navíc ve čtyřvěžovce a poté co o ně přišel, byl rád za výměnu jednoho páru věží, přičemž ze šachovnice zmizeli také pěšci. Martin nabídl logicky remízu, jenže Zuzka odmítla (1,5 minuty proti 12 vteřinám) a já nechal ve hře pokračovat max. do pěti tahů. Během těchto pěti tahů však Zuzka přišla trestuhodně o věž a následně Martin stihl ještě dát mat. Tak zase jednou zvítězila bohyně Fortuna nad Caissou, nutno však říct, že spravedlivě.

Prebornk KP 2019 3

Partie 3. kola, zprava Zuzana Pejchlová - Ondřej Lukáš a Jakub Sepši - Jakub Holubec

Poté si už Martin vítězství v turnaji pohlídal a remízou v dalším derby, tentokrát s Kubou Holubcem, mohl po loňském druhém místě (rovněž 6,5/7, ale horší pomocné hodnocení proti Adamu Janskému) konečně slavit. S jednobodovým odstupem na 2. a 3. místě skončili Jakub Sepši (Jezdci Jundrov) s Ondřejem Lukášem (Lokomotiva Brno), přičemž o pořadí opět rozhodl nepatrný rozdíl (0,5 bodu) v pomocném hodnocení. Pěkný výsledek zaznamenali na 4. a 5. místě naši zástupci Vojta Klinkovský a Zuzka Pejchlová (oba 5/7), přičemž Zuzka může litovat hlavně zahozené remízy s vítězem a špatně nestála ani s Ondřejem Lukášem, kde měla za pěšce celkem silnou iniciativu.

Prebornk KP 2019 2

Zuzka Pejchlová v partii proti Ondřeji Lukášovi

Šestý skončil Kiril Stašok z Lokomotivy a skupinu hráčů se 4,5/7 přivedl do cíle na 7. místě Kuba Holubec. Následován byl Danilem Stašokem (Lokomotiva Brno) a neregistrovaným Enkhzulem Enkhkhuslenem, tuším s mongolským původem (velmi pěkný úspěch!). Také 10. místo obsadil neregistrovaný hráč, a to Martin Křivánek (nejlepší hráč se 4/7), následován Hanušem Horákem z Lokomotivy a naším Vildou Tikovským, který po Brankovicích předvedl další velmi pěkný výsledek, když do turnaje vstupoval až jako 29. nasazený hráč.

Hrálo se tradičně v kategoriích starších a mladších žáků. Kategorie starších žáků (2006 - 2008) kopírovala absolutní pořadí, tedy 1. Martin Lúč, 2. Jakub Sepši a 3. Ondřej Lukáš,

Prebornk KP 2019 8

Zleva Jakub Sepši (2), Martin Lúč a Ondřej Lukáš (3)

v mladších žácích pak palmu vítězství bral náš Vojta Klinkovský před bratrskou dvojicí Kirilem a Danilem Stašokovými z Lokomotivy.

Prebornk KP 2019 7

Uprostřed vítězný Vojta Klinkovský obklopen bratry Stašokovými

A na závěr ještě tři zajímavosti. Nejmladším účastníkem se stal teprve 3-letý(!) Vladimír Stašok, bráška úspěšných Kirila a Danila. Myslím, že něco takového se nám na dlouhé roky nepodaří překonat a nedosti na tom, Vladimírek nezůstal s nulou, ale uhrál remízu v 5. kole s Janem Šrámkem.

Prebornk KP 2019 6

Vladimír Stašok přebírá cenu od Rudolfa Moulise

Horkou chvilkou se pro mě stalo 2. kolo, kdy si nalosované dvojice Stepan Ščerbakov - Václav Halva a Jakub Jandora - Tobiáš Skoták špatně sedly (tuším že si černí prohodili stoly) a stál jsem tak před nelehkým rozhodnutím, zda nařídit nové partie nebo zkontumovat špatně si sednuvší. Nakonec jsem se rozhodl pro zkrácené partie na 2x 5 minut s tím, že se i přes zkrácené tempo utkaly platné dvojice. Samozřejmě jsem musel dát za pravdu i tatínkovi Stepana Ščerbakova, ale v danou chvíli se mi to jevilo jako spravedlivější, byť samozřejmě uznávám zřejmě větší pravidlový nárok. Skončilo to nakonec přátelskými úsměvy a slíbenou hrstí bonbónů jako satisfakcí🙂.

Prebornk KP 2019 5

Hlášení výsledků

Druhou zajímavostí bylo vyhlášení vítězů, kdy se jednomu z oceněných dítek rozsypaly lentilky, takže se na zemi najednou ocitlo opravdu hodně sběračů🙂.

Prebornk KP 2019 9

Tolik tedy k turnaji. Chtěl bych poděkovat celému našemu týmu, který byl při turnaji od A do Z (Rudolf Moulis, Radek Strnad, Martin Hyrš, Michal Zavadil), nezištně pomáhal také Hanza Číhal, který měl navíc na starost svých devět tišnovských dětí. Díky tomu všemu turnaj pěkně odsýpal a skončil včetně vyhlášení krátce po 14 hodině.

Přeji tedy všem klidné Vánoce, dětem hodně dárků pod stromečkem a třebas i nějakou tu šachovou knížku.