V krajském přeboru družstev jsme vybojovali třetí místo!

V sobotu 25.1.2020 se ve Vyškově odehrál závěrečný třetí sraz KP družstev mládeže. Naše družstvo do něj vstupovalo z 5. místa, ovšem jen s horším skóre proti třetímu Jundrovu, kterého na rozdíl od nás ještě čekala vedoucí Lokomotiva Brno "B". Vybral jsem tentokrát sestavu 1. Martin Lúč, 2. Vojtěch Karafiát, 3. Prokop Šmídek, 4. Adam Janský a 5. Vojtěch Klinkovský, přičemž společně s námi odjela ještě Klára Kunčická, která si jako náhradnice střihla doprovodný turnaj. A jak jsme dopadli?

Výsledky KP družstev naleznete zde, jakož i výsledky doprovodného turnaje, ke zhlédnutí je také fotogalerie Aleše Dumka a článek Miroslava Hurty na stránkách JMŠS.

KP Vyskov teams 2020 2

Hrálo se v salonku hotelu Dukla

Před námi stála na úvod výzva v podobě domácího týmu, s nímž jsme dělili 3. místo. Soupeři navíc nastoupili jen se čtyřmi hráči, a tak jsme bez boje vedlil 1 : 0. Poté vyhrál v deseti tazích Adámek (tímto způsobem jsem viděl už tři jeho výhry) a po delším čekání přidal třetí bod Prokop, který měl sice v koncovce problémy s realizací figury, ale nakonec protlačil posledního volného pěšce a rozhodl o našem vítězství za tři body. Domácí tým pak už jen snížil na dvojce, kde Vojta Karafiát trestuhodně zahodil jasně vyhranou partii s figurou navíc a v závěrečných minutách ještě přišel o výhru Martin Lúč, který měl od střední hry zdravého pěšce navíc, ale bojovný soupeř Martinovou nečinností navyšoval poziční převahu, která vyvrcholila ve věžovce pochodem soupeřova krále a pasivní Martin musel vzdát. Tedy místo 5 : 0 jen 3 : 2, nicméně k zisku důležitých tří bodů to stačilo.

Posledním těžším soupeřem byla podle očekávání v 8. kole Lokomotiva "C". Tento zápas jako by z oka vypadl měření sil s Vyškovem a nakonec také skončil stejným výsledkem. Lehce a rychle vyhrál opět Adámek, poté i Vojta Klinkovský a po velkém úsilí také Prokop, který tentokrát měl i trochu štěstí. Špatně zahrál Vojta Karafiát, který po zásluze prohrál a opět se čekalo na Martina. Martin opět soupeře přehrával, získal dokonce dva pěšce, pak ale místo aktivizace krále (v koncovkách je to často klíčová figura!) a nijak složitému pochodu centrálních pěšců do dámy nedbal staré dobré ruské zásady "NESPĚCHAT" a nesmyslně zariskoval. Přitom pochod jeho a-pěšce do dámy soupeř kontroloval svou věži právě na a-sloupci a protože tato věž současně vázala jeho jezdce s králem, stačilo soupeři přiskotačit svým koníkem a toho Martinova odebrat. Omyly však pokračovaly a soupeř Martinovi umožnil dojít dvěma pěšci až na druhou řadu, kde už měl Martin šanci proměnit alespoň jednoho z nich za jezdce.

Teply Luc

Jan Teplý - Martin Lúč po 41.Va8+

Soupeř dal záludný šach 41.Va8+ a Martin v pozici na diagramu místo správného 41.-Ke7! (nebo i 41.-Kf7) 42.Jd1! Vxd1 43.Vxa2 Vh1 44.Vxd2 Vxh3 s jasnou remízou ustoupil chybně 41.-Kd7? a po poučném 42.Vxa2 Vxe3+ 43.Kxe3 d1D 44.Vd2+ Dxd2+ 45.Kxd2 vyhrál bílý pěšcovku. Tedy opět 3 : 2 pro nás a opět díky šachovnicím 3-5.

KP Vyskov teams 2020 3

Zápas proti Lokomotivě "C" začíná, nejblíže partie Jan Teplý - Martin Lúč

Po těchto těsných výsledcích už bylo zřejmé, že obsadíme kýžené 3. místo za do 1. ligy postupující Lokomotivou "B" a Kuřimí "B", neb poslední soupeř Lokomotiva "D" nám neměl být vážnějším soupeřem. Víceméně to tak také bylo, protože až na Adámka vyhráli všichni ostatní poměrně snadno. Náš benjamínek si totiž v přechodu ze zahájení do střední hry (Skotská hra) nepohlídal odskok soupeřova jezdce, po němž ztrácel figuru a v depresi dal ještě další materiál, takže byl najednou chudší o věž. Takový prezent si už soupeř pohlídal, takže nakonec 4 : 1 pro nás.

Jak se říká "konec dobrý, všechno dobré", tedy i přes víceré nedostatky se nakonec vytoužené 3. místo podařilo uhrát. Velkou pochvalu zaslouží zejména Prokop, který do turnaje nastupoval zdravotně indisponovaný, nicméně velmi příkladně bojoval a nakonec z toho byly všechny tři body, které zejména v prvních dvou zápasech byly klíčovým jazýčkem na vahách. Prokop zaslouží také moje uznání, protože získal na 3. šachovnici 6/6 (!) a i když to ještě není perfektní, bojovnost a hlavně velmi dobrý propočet mu přinášejí úspěchy. Spolehlivě zahrál Vojta Klinkovský, který před Vyškovem jako jediný z týmu ještě nehrál. Vojta po úvodní kontumační výhře přidal dva poměrně snadné body a k nim navíc ještě jeden bod z doprovodného turnaje (díky kontumační výhře si zde mohl zahrát jednu partii), takže nakonec velmi pěkný výsledek. Adámek je rychlý a útočný, nesmí mu ale do tohoto soukolí někdo nasypat zrnka písku v podobě nečekaných změn. Vojta Karafiát má stále mezery v zahájeních, což je na úrovni jeho soupeřů už znát a jeho celkový výsledek 1/6 je toho jasným dokladem. No a Martin ční v týmu kvalitou nejvýše a má už poměrně vyzrálý způsob hry, nicméně to ještě chce vydržet do finiše a zbytečně nezkratovat, zvláště při realizaci převahy.

A zapomenout nesmím na Kláru, která si zahrála doprovodný turnaj. Klára po kvalitních výkonech vyhrála první dvě partie, v té třetí ale promarnila převahu pěšce ve věžovce a jen remizovala. Tedy 2,5/3 a v součtu s prvním srazem u nás v Řečkovicích nakonec uhrála v doprovodném turnaji 4,5/5, který se rovněž započítává na Elo v klasickém šachu.

KP Vyskov teams 2020 4

Klára na obrázku v zeleném

A na závěr ještě malá statistika našeho týmu, kde jsem dal šanci všem hráčům a kde po úvodním snadném trojkole přišla dvě následující s již rovnocennými soupeři:

1. Martin Lúč 4/6
2. Vojta Karafiát 1/6
3. Prokop Šmídek 6/6 (!)
4. Ondřej Borkovec 3/6
5. Adam Janský 5/6
6. Jirka Grausgruber 3/3
7. Klára Kunčická 0,5/3 + 4,5/5 doprovodný turnaj
8. Zuzka Pejchlová 1,5/3
9. Vojta Klinkovský 3/3 + 2/3 doprovodný turnaj
10. Kuba Holubec 1/3