MČR mládeže v šachu 2020 za námi

Z pověření Radka Strnada zveřejňuji jeho článek o proběhnuvším MČR mládeže v Koutech nad Desnou.

V pátek 13.3.2020 skončilo MČR mládeže v šachu. Hackeři a různí další výrobci virů už jsou tak dobří, že jim nestačí zavirovat počítače a mobilní telefony, ale povedlo se jim zavirovat lidskou bytost, a tedy i celý svět. Vzhledem k tomu, že situace se zdá býti kritická, z rozhodnutí vlády a ředitele turnaje pana Fialy bylo MČR ukončeno již po čtvrtečním 7. kole a v pátek 13.3. už jen proběhlo vyhlášení výsledků. Ano, vidíte dobře, v pátek 13.3. Někomu toto magické datum přilepšilo a někomu zase uškodilo. Tak se pojďme stručně podívat, jak se dařilo našim mládežníkům…

Veškeré info o MČR + výsledky můžete nalézt na stránkách pořadatelů, naše fotografie pak v dohledné době ve fotogalerii na Rajčeti.

Na MČR vycestovala téměř celá skupina A talentované mládeže ŠK DURAS pod vedením trenéra GM Tomáše Poláka. „Záda“ jsem tentokráte celé skupině kryl já, coby řidič, zásobovač, kuchař, lékař a možná by se daly najít ještě další činnosti, které jsem v minulém týdnu v Koutech nad Desnou, kde se MČR konalo, vykonával. Vzhledem k „zavirované“ situaci jsme byli rádi, že bydlíme mimo hotel, kde se hrálo, tedy opět v oblíbeném nedalekém pensionu Pasťák.

MČR se účastnili: David Barák, Filip Nezval (H16), Olga Dvořáková, Klára Kunčická (D16), Míša Kureš, Šimon Tajovský (H14) a Peťa Glozar s Honzou Brožem (FIDE Open). Pokud bych měl krátce a stručně zhodnotit výsledky celé výpravy, řekl bych, že to bylo hodně dobré.

MCR Kouty 2020 2

Hrací sál v hotelu Dlouhé Stráně

Nejhůř dopadla asi Olga Dvořáková. Všichni ostatní hráli tak, že si na konci turnaje více či méně polepšili od svého nasazovacího postu. Pouze Olga tento úkol nezvládla. V kategorii D16 byla nasazena jako číslo 1 a také skončila na prvním místě – tedy žádné zlepšení. Přesto Olze gratuluji k zisku titulu mistryně České republiky v šachu v kategorii D16. Ve hře Olgy již bylo vidět, že je šachově trochu jinde, než její soupeřky. Stačilo udržet přibližně rovnou pozici v zahájení a ve střední hře a v koncovkách soupeřky celkem jasně přehrávala. Zajímavou a pěknou partii Olga sehrála s Aničkou Vavřínkovou z Lokomotivy Brno. Přestože jsou holky dobré kámošky, na šachovnici si nic nedarovaly a výsledná remíza jejich vzájemného souboje vůbec nebyla předem daná. Toto byla jedna z mála remíz Olgy na turnaji.

MCR Kouty 2020 7

Zleva Nikola Gregůrková (2), Olga Dvořáková (1) a Anna Vavřínková (3)

Mile nás překvapila Klárka Kunčická, které si také zahrála finálový turnaj D16. Se svým Elem 1223 byla až 15 nasazená z 18 účastnic. Takového turnaje se ještě nikdy dříve nezúčastnila. Se ziskem 3,5b/7 se umístila na krásném 9. místě, s výkonem cca 1400 ELO bodů. U Klárky si cením její smysl pro zodpovědnost a píli při přípravách. Myslím, že tento jeden týden jí dal víc, než 3 měsíce tréninků.

MCR Kouty 2020 5

Klára Kunčická

Davidu Barákovi (H16) se opět, jako loni, nepovedl vstup do turnaje (prohra a remíza v prvních dvou kolech se slabšími soupeři). Poté se David ale chytil a po dalších třech výhrách a dvou remízách doputoval na 3. místo – gratuluji k bronzové medaili. Nutno ale říct, že David hrál trochu pod svoje možnosti.

MCR Kouty 2020 8

Zleva Jakkub Vojta (2), Adam Frank (1) a David Barák (3)

Filip Nezval v kategorii H16 Davidovi velmi dobře sekundoval. Se svým Elem 1940 byl nasazen jako č. 16 z 24 účastníků. Se ziskem 3,5b/7 obsadil nakonec solidní 13. místo, výkon 2026 Elo, takže také připíše nějaký bodík do svého FIDE Ela. Bez ohledu na výsledek sehrál Filip několik velmi náročných a kvalitních partií. Vzhledem k tomu, že tuto šachovou sezonu zahajoval s Elem 1771 – velmi pěkný výkonnostní vzestup.

MCR Kouty 2020 1

Filip Nezval

Míša Kureš byl se svým Elem 1943 nasazen jako č. 10 v kategorii H14. Se ziskem 4b/7 obsadil celkové 7. místo, takže svůj nasazovací post mírně vylepšil. Výkonem ale v podstatě „zůstal na svém“. Míšovým nešvarem bylo podceňování ratingově slabších soupeřů a také rychlá hra s chybami v pozicích, kdy Míša nabyl dojmu, že už stojí lépe a výhra je již na dosah ruky. Pokud se toto rychle neodstraní, další výkonnostní růst bude buď velmi problematický, nebo velmi pomalý. Soupeři totiž také chtějí vyhrávat, jinak by ty šachy ani nehráli…

MCR Kouty 2020 3

Michael Kureš v partii proti Šimonu Tajovskému

Šimon Tajovský (H14) byl se svým Elem 1512 22 nasazený z 24 účastníků. Se ziskem 3,5b/7 a výkonem 1711 Elo skončil na moc pěkném 13. místě. Šimon zaslouží za předvedenou hru, bez ohledu na výsledek, velkou pochvalu. Odehrál zde několik pěkných a kvalitních partií a zcela jistě přípíše dost bodů do svého FIDE Ela.

MCR Kouty 2020 4

A obráceně...

Peťa Glozar (FIDE Open) se letos poprvé od svých 10 let neúčastnil finálového turnaje MČR (H16), tak si jen tak ze zvyku přijel s naší výpravou zahrát FIDE Open. Žádný stres, pohoda, klídek, tabá-ček… Peťa soupeře na své úrovni s přehledem porážel a s těmi silnějšími zase s přehledem remizoval. Prohrál pouze s nasazenou jedničkou. Sehrál zde několik moc pěkných partií. Se ziskem 5b/7 obsadil skvělé 4. místo (výkon 2164 Elo bodů) a zcela jistě připíše body do FIDE Ela, hranice 2000 se již otřásá v základech. Gratuluji k móóóc pěknému výsledku.

MCR Kouty 2020 9

Petr Glozar zcela vpravo

A na závěr zde máme Honzu Brože. Se svým Elem 1481 byl nasazen do FIDE Openu jako poslední. Pořadatel se mne před turnajem ptal, jestli nešlo z naší strany o omyl v přihlášce, tak jsem potvrdil, že rozhodně ne! A Honza nezklamal. Se ziskem 3,5b/7 obsadil skvělé 17. místo (výkon 1927 Elo). Honza hrál velmi dlouho vyrovnanou partii s bývalou reprezentantkou WGM Olgou Sikorovou a odremizoval WIM Petru Sochorovou. Zcela jistě připíše alespoň 100 bodů do svého FIDE Ela. Letos udělal Honza velký pokrok. Gratuluji ke krásnému výsledku.

Tak toliko stručné info o MČR mládeže v šachu. Ještě moje poděkování GM Tomáši Polákovi za práci až do roztrhání těla při rozborech a přípravách. A také Katce Tajovské za pomoc s dopravou z Koutů domů.

Nakonec vše dobře dopadlo. Naše těla se naštěstí nestihla zavirovat, turnaj skončil pro naši výpravu asi v té nejpříhodnější chvíli, takže spokojenost. Těším se na viděnou zase při nějaké příští šachové akci, snad ještě v této šachové sezóně…

Radek Strnad