Pohár bystrcké radnice

V sobotu 12.září 2020 se ve Společenském centru v Bystrci uskutečnil již 26. ročník šachového turnaje Pohár bystrcké radnice. Turnaje se zúčastnilo 54 hráčů, což bylo vzhledem k aktuální "covid" situaci docela pěkné číslo. Hrálo se tradičně na 9 kol tempem 2x 20 min na partii. Turnaj se odehrál za předepsaných bezpečnostních podmínek stanovených vládou a na tak trochu na můj popud zveřejněných na stránkách ŠSČR (po telefonátu s Martinem Petrem). Tedy při partii jsme coby sportovci při výkonu sportovní činnosti roušky mít nemuseli, po jejím skončení však již jako diváci ano. Z našeho klubu se krom mé maličkosti zúčastnili ještě Michael Věžník, Matěj Tajovský, Antonín Daniel a mladá dvojce z mé skupiny Jirka Grausgruber s Vojtou Karafiátem. A jak jsme si vedli?

Kompletní výsledky naleznete na chess-results.

V turnaji nakonec zvítězil výsledkem 7/9 hlavní favorit IM Jakub Půlpán z DP Praha, který hrál však velmi nejistě a mohl ztratit určitě víc, než čtyři remízy. Na 2. místě skončil překvapivě se stejným ziskem, ale horším pomocným hodnocením Daniel Gajdoš z University Brno. Měl dosti štěstí, ale to ke hře patří. Na 3. místo se nakonec dostal IM Jaroslav Bureš (6,5/9), který je novou extraligovou posilou Beskydské šachové školy Frýdek-Místek. Jarda překvapivě prohrál v 8. kole s Oskarem Hájekem, nicméně souhrou okolností mu závěrečná výhra stačila nakonec na bronz. Nepopulární bramboru jsem vyfasoval já (také 6,5/9), když o vítězství v turnaji mě prakticky připravila poněkud nešťastná porážka s vítězem v 6. kole. Zde jsem ve střední hře odmítl remízu v trochu lepší pozici, později jsem měl ještě větší výhodu, ale ztratil ji a nakonec jsem ještě prohrál úplně rovnou věžovku. Při běhu dalších událostí by mi k prvenství stačila zřejmě i remíza v této partii. Ceny pak ještě brali na 5. místě Oskar Hájek (6,5/9, Podlužan Prušánky) a vítězové vypsaných speciálních cen:

Nejlepší hráč do Ela 1800: Matěj Tajovský (Duras)
Nejlepší senior (ročník 1955 a starší): Petr Mlýnek (Jezdci Jundrov)
Nejlepší hráč z Bystrce nebo hrajícího za ŠK Bystrc Oilers: Lukáš Řehůřek (Bystrc Oilers)
3 nejlepší junioři (ročník 2002 a mladší): Matěj Tajovský (Duras), František Lukáš (Lokomotiva Brno) a Vojtěch Karafiát (Duras)

bystrc20 1

Vlevo v červeném Jan Kalendovský

Z partií, které jsem měl možnost vidět, hrál z našich hráčů velmi dobře Matěj Tajovský, který má formu a výkon 1983 určitě není náhodný. Nakonec pěkné 13. místo za 5,5/9. Docela dobře zahrál Vojta Karafiát (4/9), kterému to v poslední době jde a odnesl si za 3. místo v juniorské kategorii šachový časopis s Magnusem Carlsenem. Jirka Grausgruber dobře začal, pak ale prohrál nějaké partie na horší čas a to znehodnotilo jeho jinak solidní hru.

Od příštího ročníku pořadatelé zavedou pravidlo, že každému jednotlivému vítězi připadne pohár do jeho vlastnictví. Až doposud bylo totiž podmínkou jeho zisku trojnásobné vítězství, což se v historii turnaje podařilo pouze mé maličkosti (2x)🙂. Příští ročník se uskuteční pravděpodobně 11. září 2021.