Úspěšné vystoupení naší mládeže na KP v rapid šachu v Hodonicích, ovládli jsme kategorii H12!

V sobotu 19. června 2021 se v Hodonicích uskutečnil KP mládeže v rapid šachu, a to v kategoriích H+D14 (2007 a 2008), H+D12 (2009 a 2010) a H+D10 (2011 a mladší). Pořadatelem byl oddíl TJ Hodonice a náš klub reprezentovali Jiří Grausgruber, Prokop Šmídek a Daniel Szabó v H14, Vojtěch Karafiát, Vojtěch Klinkovský a Adam Janský v H12 a Vilém Tikovský v H10. A jak jsme v konkurenci 54 mladých šachistů dopadli?

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, dále nabízím naši fotogalerii a samozřejmě také fotogalerii pořadatelů vč. článku o akci.

Jak už z nadpisu vyplývá, dopadli jsme velmi dobře a to ještě v naší 7-členné výpravě chyběla kvůli školním povinnostem Zuzka Pejchlová, která by jistě vážně aspirovala na vítězství v D14. Po náročných trénincích na skypu (od dubna 2020!) a také speciálně vedených trénincích před tímto turnajem (ve čtvrtek 17.6.2021 poprvé naživo v Řečkovicích), jsem byl zvědavý, jak to nyní všechno prodáme na důležité akci. Turnaje se totiž prakticky nehrály a seriál turnajů KP mládeže se oproti minulým letům musel nyní vejít do tohoto jediného turnaje, v němž se bojovalo o postupy na MČR v rapid šachu. Postupových míst bylo poměrně hodně a Vojta Karafiát měl navíc díky přechozím výsledkům zajištěný přímý postup. Tedy:

Hrací sál, za stolem rozhodčí Radek Skoumal

Pro zjednodušení se hrál jeden turnaj, tedy s účastí hráčů a hráček všech kategorií. Hrálo se na 7 kol tempem 2x 15 minut + 5 vteřin / tah. V nejsilnější kategorii H14 jsme měli želízka především v Jirkovi (nasazený jako č. 4) s Prokopem (13), nováček Dan Szabó (50) jel především sbírat zkušenosti. že však papírové předpoklady vždy neplatí, ukázal i tento turnaj. V posledních týdnech se velmi usilovně připravoval Prokop, což jsem ocenil mj. také speciálním tréninkem po skypu den před akcí. Prokop zahrál na tomto turnaji výborně a výsledkem 5/7 skončil v H14 na 4. místě (v absolutním pořadí šestý). Trochu smůla, že to nevyšlo na postup, ale třeba vyjde žádost o divokou kartu, kterou by si Prokop díky svému přístupu zasloužil. Obě prohrané partie (s Filipem Čtveráčkem a Kristýnou Dorazilovou) navíc Prokop nemusel prohrát, v závěrech obou partií mu chyběl především klid. V prvnim případě se dobře nezorientoval v remízové pěšcovce (K+4p - K+4p), ve druhém pak v trochu lepší pozici nenašel správný plán. Jinak jsem ale s výsledkem i výkonem spokojený, hra samotná už určitě snese přísnější parametry.

KPML 2021 2

Prokop Šmídek (vlevo)

Jirka byl nasazený velmi vysoko a podle výsledku 4/7 se jedná spíše o neúspěch. Jirkovi uškodila porážka ve 2. kole od Kristýny Dorazilové z Vyškova, která mimochodem vybodovala ještě Adama s Prokopem a kdyby vyhrála v 5. kole jasně vyhranou partii s Ondřejem Hronkem, aspirovala by dokonce na vítězství v celém turnaji! Jirka stál v této partii trochu lépe v koncovce, avšak podobně jako později Prokop nezvolil správný plán (zaměřený na slabiny v černé pozici) a partii trochu zbytečně prohrál. V dalších kolech to už bohužel nebylo ono (např. zbytečné přehlédnutí ve vyhrané pozici z 3. kola), čemuž pak odpovídal i celkový výsledek. Nicméně Jirka je bojovník a příště to bude jistě lepší.

KPML 2021 1

Jirka Grausgruber (vpravo)

Velmi zajímavě se na turnaji prezentoval nováček v mé tréninkové skupině Dan Szabó (roč. 2008), který přišel jako nejnadějnější člen začátečnické skupiny a po dvou trénincích jsem nabyl dojmu, že by se mohlo jednat o velmi šikovného chlapce s dobrým kombinačním myšlením. Danek si sám velké naděje nedával, protože to byl jeho teprve druhý turnaj. Výsledek ale nakonec výrazně překonal očekávání a 4/7 stačilo na moc pěkné 25. místo, jen jedno místo za Jirkou! K takovému výsledku Dankovi gratuluji a věřím, že pro něj bude výraznou motivací do budoucna.

KPML 2021 3

Dan Szabó (vpravo)

V kategorii H12 nás zastupovali oba Vojtové a Adam. Výsledek byl pro mě nečekaný a dokonce naprosto předčil očekávání. Silným želízkem v ohni byl především Vojta Karafiát, který měl sice zajištěný přímý postup, ale protože rád a úspěšně hodně hraje, nemohl vynechat ani tento silný turnaj. Vojta byl nasazený jako č. 3 (za Tadeášem Hladkým a Ondřejem Hronkem) a výborným výsledkem 6/7 také toto nasazení naplnil. A protože vítězný Tadeáš Hladký (7/7) s druhým Filipem Čtveráčkem (6/7) hráli ve vyšší kategorii H14, stal se Vojta vítězem kategorie H12. Velká gratulace!

KPML 2021 8

Vojta Karafiát (z dětí třetí zleva) mezi vítězi jednotlivých kategorií

To druhý Vojta (Klinkovský) s Adámkem si museli projít složitým martyriem, aby ovšem na konci mohli svorně zajásat a zvednout ruce nahoru. Los tomu chtěl, že se Vojta na své cestě potkal právě s Adámkem a navíc ještě s Prokopem a i když obě tyto partie prohrál, zbylých pět dokázal vyhrát. To znamenalo 2. místo v H12 (celkově 10. místo) a postup na MČR! Pro mě trochu nečekaný úspěch, ale Vojta je vytrvalý a úspěch si určitě zaslouží!

KPML 2021 9

Vojta Klinkovský (z dětí první zprava) ve společnosti druhých v jednotlivých kategoriích

Adámek dobře začal (2/2), pak ale dvakrát prohrál (s vítězným Tadeášem Hladkým a Kristýnou Dorazilovou) a musel znovu zabrat. Poslední tři kola mu ale vyšla pěkně (2,5/3), což při výsledku 4,5/7 znamenalo 3. místo v H12 (celkově 11. místo) a tedy další postup na MČR! V nejobsazenější kategorii jsme tedy brali kompletní stupně vítězů, což je opravdu vynikající úspěch!

KPML 2021 10

Adam Janský (z dětí první zleva) mezi třetími v jednotlivých kategoriích

No a v nejmladší kategorii H10 nás reprezentoval Vilda Tikovský, který střídal lepší okamžiky s horšími a nakonec z toho byl výsledek 3/7 a 8. místo v H10 (celkově 39. místo). Je potřeba zlepšit především soustředění u hry, aby se vyvaroval hrubých chyb, přičemž spotřeba času by také mohla být vyšší. Vilda toho pak umí určitě víc, jen si všechny ty věci uvědomit a řídit se jimi při partiích.

KPML 2021 4

Vilda Tikovský (vlevo)

Celkově hodnotím turnaj jako velmi úspěšný a i když jsem náročný a vidím všude ještě mnoho rezerv, kluci mají určitě šanci. Je pouze třeba odvalit lenost a zabrat jako v posledních týdnech Prokop nebo být hráčsky aktivní jako Vojta Karafiát. Pak se mohou výsledky dostavit, materiály ke studiu mají všichni dobře a přehledně zpracované.

KPML 2021 7

Zleva: Dan Szabó, Adam Janský, Vojta Klinkovský, Vilda Tikovský s mladší sestrou,
Jirka Grausgruber, Prokop Šmídek a Vojta Karafiát

Poděkování za bezvadně zvládnutou organizaci, důstojné hráčské prostředí KD v Hodonicích i pěkný věcný cenový fond pro všechny účastníky, patří osvědčené sestavě František Šimík, Roman Matula a rozhodčí Radek Skoumal, kterým významně pomáhali IM Jaroslav Bureš z Šachové školy Hříbata, Jan Kotisa a Karel Hruška z Vyškova (mimochodem Vyškov byl s 10 zástupci nejpočetněji zastoupeným klubem). To vše pak za dohledu předsedy Komise mládeže JMŠS a předsedy Lokomotivy Brno Miroslava Hurty.

Závěrem nabízím ještě výsledkový přehled v jednotlivých kategoriích (zeleně je vyznačen přímý postup, červeně postupující z KP) s dovětkem, že MČR v rapid šachu mládeže by se mělo odehrát v termínu 11.-12.9.2021 v Praze.