Veletržní turnaj - Petr Glozar přeborníkem!

Tento tradiční brněnský turnaj se letos uskutečnil stejně jako loni v naší řečkovické sokolovně a pořadatelem byla opět Lokomotiva Brno. Turnaj se hrál v termínu 29.8. - 5.9.2021 jako přebor Jihomoravského kraje ve všech možných věkových kategoriích. Na startu hlavního turnaje se sešlo celkem 57 účastníků, převážně mladší generace. Já jsem z důvodu nemoci letos nemohl obhajovat loňské vítězství, nicméně mě dobře zastoupili jiní. Náš klub zastupovali Petr Glozar, Matěj Tajovský, Petr Zuziak, Ondřej Borkovec, Vojtěch Karafiát, Šimon Tajovský, Martin Lúč, Klára Kunčická a Prokop Šmídek. A jak jsme dopadli?

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, tedy turnaj A a turnaj B, partie na stránkách pořadatele.

Jak už nadpis napovídá, dobře. Péťa Glozar turnaj zvládl na jedničku a samostatně zvítězil ziskem 7,5/9. Po úvodních třech výhrách a odremizování hlavního favorita Václava Fialy (2307) ve 4. kole, přišly další tři výhry v řadě a pohodlný náskok pak už pohlídal dvěma závěrečnými remízami. A i když to nebylo vždycky perfektní, Péťův herní projev se mi líbil ze všech hráčů nejvíce, tedy zasloužené vítězství. Díky tomu, že se turnaj hrál jako přebor JMŠS ve všech možných věkových kategoriích, přišel si Petr pro první ceny také v kategoriích JMŠS - jako nejlepší hráč JMŠS, dorostenec a také junior. K tomu ještě 2x pro speciální ceny pořadatele jako opět nejlepší dorostenec a nejlepší hráč s Elo 2000 - 2200. Celkem tedy šest prvenství a překonaný rekord Adama Dvořáka, který si před několika lety také došel pro šest ocenění, ale nebyla vždy za 1. místo. No a poslední odměnou je pro Péťu jistě přírůstek do ratingu, tedy přesně 62,8 bodu do Ela, což z něj aktuálně dělá ratingově nejsilnějšího mládežníka Durasu.

Na dalších místech skončili Václav Fiala (7/9), který jako první nasazený hráč nepůsobil moc jistě, nicméně dobrý finiš mu zajistil alespoň stříbrnou pozici. No a 3. místo obsadil teprve 13-letý Tadeáš Hladký z Jundrova (6.5/9), který turnaj dokonce vedl, jeho razantní start 5/5 se ale následně rozplynul porážkami od Petra Glozara a Jiřího Jireše. I tak se jedná o vynikající úspěch takto mladého šachisty.

Veletrh 2021 1

Zleva Václav Fiala (2), Petr Glozar (1) a Tadeáš Hladký (3)

Z našich hráčů obsadil Matěj Tajovský 6. místo ziskem 6/9 (vlastně 6/8, jedno utkání vynechal), což je pro Matěje rovněž výborný výsledek s přípisem 15,6 bodů do Ela. K tomu pak ještě 3. místo v kategoriích dorostenci a junioři.

Veletrh 2021 4

Zleva Tadeáš Hladký (2), Petr Glozar (1) a Matěj Tajovský (3)

Dobrý výsledek zaznamenal ještě Petr Zuziak (5,5/9 a 12. místo) a z naší nastupující mladé generace ještě nutno pochválit Ondru Borkovce (4,5/9, 26. místo, výkon 1679!) a Vojtu Karafiáta (rovněž 4,5/9, 31. místo, +93,6 bodů do Ela!). Dále už to bylo slabší, nicméně Klára Kunčická obsadila výsledkem 3/9 3. místo mezi dorostenkami, juniorkami i ženami současně.

Veletrh 2021 2

Zleva Marie Vavřínková (2), Alice Habinová (1) a Klára Kunčická (3)

V B turnaji se prosadil hlavní favorit Pavel Menčík z našeho klubu, který podle očekávání vyhrál všech 6 partií, v konkurenci začátečníků nebo mírně pokročilých se ale jedná pouze o splněnou povinnost, motivovanou finanční odměnou za vítězství.

Veletrh 2021 3

Pavel Menčík

Tolik tedy k vrcholné jihomoravské akci, kde se nám v posledních letech daří a zásluhou mládeže by to mohlo vydržet i v letech následujících.