Líté boje pod radničním mečem - vítězství je moje!

Ve Šlapanicích u Brna se 18. září 2021 odehrál již 7. ročník rapid turnaje nazvaného Líté boje pod radničním mečem. Pořadatelem byl tradičně spolek Kavka, z.s. vedený p. Miroslavem Kurešem, rozhodčím pak nehrající IM Jaroslav Bureš. Hrálo se ve šlapanickém restaurantu Radnice, a to na 7 kol tempem 2x 20 minut. Turnaje se zúčastnilo solidních 56 hráčů, přičemž mezi favority patřili IM Kirill Burdalev, IM Pavel Zpěvák a snad trochu i já.

Výsledky naleznete na chess-results, fotografie pak na Facebooku Kavky. 

Před začátkem turnaje jsem prezentoval svou novou myšlenku uspořádání turnaje smíšených dvojic (17.11.2021 v Bowling centru v Brně - Líšni), která se nečekaně ujala a již za první dva týdny se podařilo naplnit účastnickou kapacitu. Jako zajímavost uvedu, že před zahájením 2. kola za mnou přišla Míša Svobodová, jestli jako budeme hrát spolu? Já zrovna koukal na rozlosování a povídám, že hrajeme spolu a mám bílé. Míša však vysvětlila, že se baví o smíšených dvojicích🙂 Následně jsem Míšu porazil, nicméně nabídku na smíšené dvojice jsem rád přijal, vždyť se známe z Durasu už od žáčků (až v posledních letech Míša přestoupila do Jundrova). A jak celý turnaj probíhal?

Slapanice 2021 1

Kromě pěti finančních cen se hrálo i o tyto věcné ceny

Mně se hra celkem dařila. Pouze v 1. kole jsem se trochu zasekl s kuřimským Tomášem Keprtem, kde se mi podařilo přetavit v celý bod poziční převahu získanou v zahájení až v koncovce a na poslední minutě. Pak už za dohledu manželů Skácelových, kteří mi fandili celý turnaj, byla moje hra kvalitní a na své cestě jsem ztratil pouze dvě remízy. A pro ty kdo nevědí připomenu, že v případě Bohuše Skácela se jedná o bývalého silného ligového hráče Zbrojovky Brno s encyklopedickými znalostmi teorie a současně reprezentačního trenéra ženské reprezentace, jejíž součástí byla několik let i Libuška Skácelová, dříve Záhorovská. Dnes se oba baví i živí zpíváním, tedy přesně Libuška zpívá a Bohuš ozvučuje. Pokud tedy slavíte významné jubileum či svatbu, mohu ze zkušenosti mně blízkých lidí jen doporučit, jsou i díky širokému repertoáru opravdu výborní.

První remízu jsem ztratil ve 3. kole s Pavlem Kubátem, který mi na posledních deseti vteřinách provedl nepřípustný tah, já však místo protestů přijal nabídku remízy. Druhá remíza přišla v 5. kole s Vítkem Burešem, který měl v té době za sebou čtyři výhry, přičemž tu čtvrtou s nasazenou jedničkou IM Kirillem Burdalevem. Poté ještě Vítek vybodoval v 6. kole Sašu Tikovského (já po dobrém výkonu Feru Vránu) a před posledním kolem samostatně vedl o půl bodu. O všem se ale rozhodlo až v poslední partii. Mým soupeřem byl Saša Tikovský, kterého se mi podařilo zdolat černými v koncovce a čekal jsem na výsledek partie IM Pavel Zpěvák - Vít Bureš. Pavel měl před posledním kolem 4,5/6, takže pokud chtěl být v cenách, musel vyhrát. To se mu v napínavém závěru také podařilo, Vítka bodově dostihl a já tak mohl slavit, protože jsem zůstal jediný šestibodový.

Slapanice 2021 2

Poslední kolo začíná, nejblíže dramatická partie IM Pavel Zpěvák - CM Vít Bureš

Vítězství v turnaji mi udělalo velikou radost, protože se mi po delším čase zase podařilo vyhrát turnaj a dalo zapomenout na trochu smolné 2. místo v turnaji Pohár bystrcké radnice, hraného o týden dřív. A že mi bylo v tento den štěstí nakloněno, způsobilo poturnajové losování tomboly, do níž se mohli zapojit všichni hráči, kteří dosáhli alespoň tří výher. Koupil jsem si po 5. kole jeden lístek za 50 Kč a při závěrečném losování bylo mé číslo vytaženo. Nevěřícně jsem na to koukal (a jistě nejen já), nicméně bylo tomu tak a po třech minutách jsem šel na plac znovu. Tentokrát pro poukaz pro dvě osoby a na dvě noci do hotelu Termal Mušov.

Slapanice 2021 4

Zleva IM Kirill Burdalev (5), CM Oskar Hájek (4), IM Pavel Zpěvák (3),
CM Vít Bureš (2) a IM Neklan Vyskočil (1)

V turnaji skončil na 2. místě Vítek Bureš, třetí IM Pavel Zpěvák, čtvrtý loňský vítěz Oskar Hájek a pátý IM Kirill Burdalev, který vedle mě v závěrečné partii pouze remizoval s nestorem brněnského šachu 88-letým Františkem Vykydalem, který hrál svižně a Kirill mohl být za remízu nakonec ještě rád. František se díky tomu stal zaslouženě nejlepším seniorem. Udělovaly se ještě i další ceny, zde je jejich přehled:

Nejlepší hráči ze Šlapanic - 1. Ludvík Tůma, 2. Miroslav Kureš, 3. Šimon Mikulášek

Nejlepší ženy - 1. Zdeňka Vránová (ŠK Staré Město), 2. WFM Michaela Svobodová (Jezdci Jundrov), 3. Miroslava Ondrušová (Slovensko - ve výsledcích je chyba "CZE", jedná se o slovenskou hráčku, roč. 1997)

Slapanice 2021 7

Zleva Miroslava Ondrušová (3), WFM Michaela Svobodová (2) a Zdeňka Vránová (1)


Nejlepší hráči nar. 2005 a mladší - 1. Oliver Král, 2. Vilém Tikovský (Duras), 3. Robert Král

Slapanice 2021 5

zleva Robert Král (3), Oliver Král (1) a Vilda Tikovský (2)


Nejlepší senioři, nar. 1956 a starší - 1. CM František Vykydal (Lokomotiva Brno), 2. Jiří Břoušek (TJ Sokol Valašská Bystřice), 3. Josef Kolek (TJ Slovan Ivančice)

Slapanice 2021 6

Zleva Josef Kolek (3), Jiří Břoušek (2), Václav Matoulek (4),
František Vykydal (1) a ředitel turnaje Miroslav Kureš