Mistrovství Moravy a Slezska 2021

Tradiční velká mládežnická akce se letos uskutečnila v termínu 26.10. - 31.10.2021, a to opět v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou. Naše výprava čítala celkem 20 lidí, z toho 8 mládežníků a k nim Péťa Glozar, který jakožto +16 nemohl hrát postupové turnaje, a tak své síly vložil do open turnaje. Jako trenér jsem jel letos já a dá se říci, že tak nějak s "mými" dětmi. Tréninková skupina Tomáše Poláka už totiž odrostla a poslední zbyvší Šimon Tajovský se pro školní povinnosti z turnaje odhlásil. A jak tedy dopadli Vilda, Adam, Vojtové, Prokop, Zuzka, Jirka a Martin?

Výsledky všech turnajů naleznete tradičně na chess-results, stránky pořadatele, kde mj. naleznete online partie nebo partie ve formátu pgn, pak na tomto odkazu.

Z naší skupiny nebyl favoritem na postup žádný z jinochů, nicméně hodně vyhraný Vojta Karafiát byl v U14 nasazený jako č. 17 a při troše štěstí mohl pomýšlet na postupovou osmičku. Osobně jsem také věřil ve šťastnou hvězdu Adámka Janského, který je neobyčejně bystrý a vnímavý a přesvědčily mě naše tréninky před akcí i během ní. Ostatní mládežníci mohli spíše překvapit, čemuž jsem se snažil co nejvíce napomoci. Tak pojďme na to.

U12 - Adam Janský - 5,5/9, 14. místo (61 hráčů) - Adam byl nasazený jako č. 26, ale jeho schopnost vnímat, pamatovat si a hlavně rozumět i docela těžkým věcem mně osobně dávaly dobré naděje. U Adama je však klíčové jeho vnitřní rozpoložení a když ho nevykolejí žádné okolní vlivy, tak je opravdu silný. Tento turnaj toto přesně ukázal a připomenu dvě situace. Ve 2. kole se Adam utkal s Veronikou Vančákovou, která spotřebovala na závěrečné dva tahy 50 minut. Adamovi takové "čekání" bylo nepříjemné a díky nepříliš dobře větrané místnosti s velkým počtem dětí mu začala ochabovat hlava.

Jansky Vancakova

Janský - Vančáková

Řešením byla jeho nabídka remízy v pozici výše, kde s pěšcem víc mohl směřovat vítězství vstříc.

Vanicek Jansky

Vaníček - Janský

Druhou situací byla momentka z 8. kola, kde si v pozici na diagramu (jako černý) dovolil odskočit na WC. Rozhodčí jej však upozornil na to, že by tak měl učinit až po vykonání tahu, jinak by se to mohlo brát jako pokus o nápovědu. S něčím takovým Adam absolutně nepočítal a rozhozený po návratu k partii raději nabídl remízu, která byla s radostí přijata. Nakonec však Adamův příběh bude mít nejspíše šťastný konec. Jeho závěrečná výhra jej totiž posunula na 14. místo a jelikož v pořadí před ním skončilo hned 6 (!) dívek, je zde docela velká naděje na postup na MČR. MČR se totiž hraje již odděleně v kategoriích chlapeckých a dívčích a protože se hraje o vstupenky na atraktivní světové či evropské vrcholné turnaje, tak dívky zřejmě dají přednost svému přeboru, než aby se bily s chlapci. Pokud tomu tak bude, Adam se posune na 8. místo a vybojuje si tak velmi cenný postup. Na to si však ještě budeme muset počkat do uzávěrky přihlášek. V každém případě Adamův výkon hodnotím vysoko, byť ani on se nevyhnul hrubým chybám a jedné porážce. Ze sportovního pohledu má pak určitě váhu jeho vítězství v 5. kole černými nad třetím nasazeným Andrejem Součkem z Kuřimi. Andrej však po této porážce ještě zabral a finišem 3,5/4 obsadil 12. místo, z nějž si postup pravděpodobně také vybojuje. To by jistě bylo dobré z pohledu účasti hráčů z našeho kraje. V každém případě ale úspěšné Adamovo vystoupení, kterému tímto moc gratuluji!

MMaS 2021 1

Vysmátý Adam s Vojtou Klinkovským u horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně

U12 - Vilém Tikovský - 3/9, 50. místo. Vilda odjel na svůj první velký turnaj sbírat především zkušenosti. Byl jsem zvědavý, co s ním udělají moje rozbory a přípravy, doplněné o pomoc táty Saši, který je silným praktickým hráčem. Vilda je určitě učenlivý a chápavý, ale někdy prostě přijde ztráta koncentrace a hrubá chyba. Právě tady vidím největší slabinu, tedy pracovat se musí především na soustředění. Hrubých chyb se nevyvarovali prakticky žádní z jeho soupeřů, ale Vilda udělal tu poslední rozhodující chybu přece jen o něco častěji. Ovšem žádná tragédie, vždyť byl nasazený až jako 60 z 61 účastníků. Tedy pokud se u Vildy zlepší ona soustředěnost, mohou se (i podstatně) zlepšit jeho výsledky.

U14 - Vojtěch Karafiát - 6/9, 12. místo (64 hráčů) - Vojta poprvé ve vyšší kategorii U14 a hned úspěch. Velmi dobrý výsledek se ale rodil velmi těžce. Po dvou úvodních výhrách Vojta jasně prohrál s Matějem Babulou a po remíze s Beátou Březíkovou prohrál v 5. kole s Lucií Rybáčkovou,

Karafiat Rybackova 1

kde mohl v pozici na diagramu vyhrát po očividném 27.Vd7. Je otázkou, zda by po 27.-Jc5 28.Vxf7+ Vxf7 29.Dxf7+ Kh6

Karafiat Rybackova 2

našel 30.g4! hxg4 31.h5! s nekrytelným matem. V každém případě to ale byla velká šance, která se postupně měnila v remízu a nakonec až v hořkou porážku. Vojtův problém bývá často v situacích, kdy musí převahu potvrdit nějakým kombinačním úderem (zvláště v otevřených pozicích), naproti tomu silný je ve "svých" obehraných pozicích a při pozičním utahování šroubů.

Vesely Karafiat

Veselý - Karafiát

Po tomto samodirektu měl Vojta štěstí v následující partii, kde soupeř souhlasil s remízou v této pozici, kde má velmi dobré šance na výhru. Do závěrečné třetiny ale už přišly dvě povinné výhry a o úspěchu a neúspěchu se tak rozhodovalo v nervózním posledním kole. Tuto partiii hrál Vojta velmi dobře a soupeře ukázkově tlačil ke zdi.

Karafiat Vanek 1

Karafiát - Vaněk po 20.Dd6

Pak však přišel špatný propočet a v pozici na diagramu mohl soupeř po nijak složitém 20.-Dxg5 21.Dxc7 Sc6 získat pod hrozbou matu i druhého z jezdců a tím prakticky vyhranou pozici (dva střelci proti věži bývají strašnou zbraní). Naštěstí se stalo jen 20.-Vc6? a po 21.Dg3 Sh6 22.Jgf3 Df6? 23.Je4 Df5 24.De5 Dxe5? 25.Jxe5

Karafiat Vanek 2

Karafiát - Vaněk po 25.Jxe5

byl najednou konec a Vojta se mohl usmívat. Finiš ze zadních pozic však přisoudil Vojtovi až 12. místo a vzhledem k pouze jedné dívce v pořadí před ním to na postup zřejmě stačit nebude. Nicméně vyčkejme (například nemoci si nevybírají) a při slušném zvýšení Ela (Vojta rád a hodně hraje) bychom také mohli zkusit zažádat o jednu ze dvou přidělovaných divokých karet. Vojta má v každém případě ode mě pochvalu za bojovnost a vytrvalost, tedy vlastnosti, díky nimž nakonec došel pro velmi dobré umístění s postupovou nadějí.

U14 - Vojtěch Klinkovský - 4/9, 39. místo - druhý Vojta byl nasazený jako č. 43 a toto nasazení víceméně obhájil. Vojtovou slabinou bývají situace, které nezná a kde se špatně orientuje. Díky tomu pak dělá zbytečné hrubé chyby. Je proto důležité trénovat typové pozice, které se prolínají napříč zahájeními, čímž se prohloubí znalosti plánů hry. A silný je Vojta logicky všude tam, kde je naučený. To dokumentovala mj. partie z 2. kola Vojtěch Klinkovský - Ondřej Hrtáň, kde se blýskl pěkným 12 tahem: 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sc4 Jf6 4.Jg5 d5 5.exd5 Jxd5 6.Jxf7!? (tento tah byl pro soupeře překvapením, zatím ale reagoval dobře) Kxf7 7.Df3+ Ke6 8.Jc3 Jb4 9.De4 c6! 10.a3 Ja6 11.d4! Dd6?! [jediným správným tahem je zde 11.-Jac7!, ovšem i zde má bílý po 12.f4! Kf7 13.fxe5 silnou iniciativu za obětovanou figuru (za dva pěšce)]

Klinkovsky Hrtan 2

12.Sf4! (velmi silný a efektní tah, trojvazba se opravdu jen tak nevidí) Ke7?! (12.-Kd7!) 13.Sxe5

Klinkovsky Hrtan 3

a nyní soupeř, zřejmě vyveden z míry dosavadním průběhem, ustoupil chybně 13.-Dd8??, takže po 14.Sc7+ ztratil dámu a po několika dalších, již zbytečných tazích, i partii.

Klinkovsky Hrtan 4

analýza po 16.De4!

Nestačí ale ani jediné 13.-Dg6 pro 14.Jxd5+ cxd5 15.Dxd5 De6 16.De4! (viz diagram). Podobně jako Vojta Karafiát bude mít ale i příští rok šanci ve stejné kategorii, tedy při dobrém tréninku by mohl překonat laťku výš.

U16 - Jiří Grausgruber - 6/9, 12. místo - Jirkovo první vystoupení v této nejstarší kategorii nelze označit jinak než slovem SENZACE a dokonce (podobně jako u Vojty Karafiáta) není vyloučena možnost postupu na MČR (také jedna dívka před ním). Jirka byl z 63 účastníků nasazený až jako č. 46, ale jeho SEBEVĚDOMÍ jej doslova hnalo kupředu a žádný ze soupeřů si před ním nemohl být jistý. Této výrazné Jirkovy vlastnosti jsem si všiml už dřív a právě víra ve vlastní schopnosti mu dává potenciál k plnění náročných úkolů za šachovnicí. Jedná se přitom o zdravé (tedy nikoli přehnané) sebevědomí, takže pak všechny naše rozbory a přípravy dávají smysl. Jirka navíc trénuje rád a v našem klubu chodí na úterní i čtvrteční tréninky. Má tedy předpoklady pro rychlé zlepšování. Na turnaji se nám dařily přípravy, kdy jsme hned v pěti případech trefili přesně cíl. To bylo důležité ve druhé polovině turnaje, kdy Jirka dotahoval ztracený terén a drtivým finišem 4/4 nakonec rozhodl o úspěchu, který se promítne i do nového Ela přípisem 173 bodů (nové Elo by mělo být 1329). Abych však jenom nechválil, i v Jirkově hře jsou velké chyby (zvláště v ostrých, nevyjasněných nebo nestandardních pozicích), ale vzhledem k jeho velmi dobrému chápání hry a dobré znalosti typových pozic se nejedná o velké procento. Jako jeden z mála pak hraje doslova nadoraz, tedy snaží se o nalezení nejlepších tahů a plánů i za cenu velké časové spotřeby. Tento způsob hry vyžaduje pevné nervy a schopnost realizovat nabytou převahu v krátkém čase (zde bude ještě potřeba zapracovat na propočtu, aby ta realizace byla přesnější a rychlejší). V našem klubu však nic nového pod sluncem - z mládežníků tak hrají například David Barák či Péťa Glozar a z dospělých například Martin Blahynka nebo moje maličkost. Takže velká gratulace pro Jirku a pojďme hezky dál🙂

MMaS 2021 4

Partie 6. kola Blahut - Grausgruber (0:1)

U16 - Martin Lúč - 5/9, 28. místo - Martin se při svém posledním startu v této kategorii rozloučil velmi dobrým výkonem a výrazně překonal své nasazení (jako č. 49). Díky skutečnosti, že všichni Martinovi soupeři měli vyšší rating, připíše plných 155 bodů (!), takže se v novém vydání Ela posune na 1282. Martin dělal jen velmi málo hrubých chyb a technicky hrál velmi dobře. Sráží jej však občasné nepochopení priorit ve vzniklých pozicích a z nich pramenící chybně zvolené plány. To však při jeho inteligenci nebude problém odstranit. Celkově hodnotím vysoko a za mě určitě palec nahoru!

U16 - Zuzana Pejchlová - 3,5/9, 54. místo - Zuzka je mimořádně inteligentní a pro šachy má podobné nadání jako pro přírodní vědy, na které je zaměřená. To dokazuje prakticky na všech trénincích, kdy je vždy velmi dobře připravená a v zadaných, i velmi obtížných úkolech, bývá často nejlepší z mé skupiny. Pro její hru je však důležitá praxe, kterou pouhým tréninkem nelze plně nahradit. Zuzka totiž nehrála soutěžní partii snad dva roky a bylo to znát. Chyběla jistota a přibývalo chyb daných snižujícím se sebevědomím. Ideálně by se zde hodilo spojit dohromady vyhranost Vojty Karafiáta s Jirkovým sebevědomím, což ale není u dívek vždy samozřejmostí. Pokud však bude mít Zuzka klid, pochopení a nebude cítit na sobě jakýkoli tlak, má určitě šanci.

U16 - Prokop Šmídek - 2/9, 61. místo - co napsat k výsledku Prokopa? Pro mě určitě největší překvapení, bohužel směrem dolů. Podobně jako u Zuzky je také u Prokopa třeba vidět mimošachové důvody neúspěchu. Prokop má veselou extrovertní povahu a je velký kamarád s Jirkou. Právě od něj by však potřeboval půjčit porci sebevědomí, která je u něj v šachu nízká, byť by to člověk do něj na první pohled neřekl. Stačí ratingově trochu více silnější soupeř a Prokop hraje o třídu hůř. Když se pak nepovedou dvě partie, je už hodně zle a ztráta i toho zbytku sebevědomí způsobuje chyby na úrovni začátečníků. Přitom na trénincích bývá Prokop nejsilnější na propočtu, v jedné z nejdůležitějších šachových činností, kde bývají největší rozdíly mezi hráči. Zde je proto nutné pracovat především na upevnění víry v sebe sama a případnou kritiku nahradit povzbuzením. Prokop na to totiž rozhodně má.

OPEN - Petr Glozar - 7/9, 2. místo - Péťa si zahrál již mimo mládežnické kategorie a jeho výsledek odpovídá nasazení v turnaji. Spolu s Patrikem Gnidou byli nejvýše nasazenými hráči (oba 2173), přičemž ratingově třetí hráč měl Elo již pod 2000. O pořadí tak prakticky rozhodla vzájemná partie, kterou vyhrál Patrik Gnida a tím i turnaj. Péťa na první pohled dobrým výsledkem ztratil 26 bodů do Ela, což ale zase kompenzovala finanční výhra 5.000 Kč.

MMaS 2021 6

Petr Glozar (první zleva) při vyhlášení bleskového turnaje

Tolik tedy mé skromné hodnocení. Po odchodu áčkové skupiny do juniorských kategorií jsem žádné zázraky nečekal, o to více jsem pak byl příjemně překvapen dosaženými výsledky. Ještě jednou tedy gratuluji Adámkovi, Vojtovi Karafiátovi, Jirkovi i Martinovi, přičemž minimálně u Adama by to mohlo vyjít dokonce na republikový postup. Věřím pak, že i ostatní budou své výkony a výsledky do budoucna zlepšovat, potenciál určitě mají!

Závěrem musím vyslovit poděkování Radku Strnadovi (a jeho rodině) za organizační zajištění celé akce, není vůbec jednoduché takovou akci zrealizovat od A do Z. Sám jsem po příjezdu musel překonávat náhlé lehčí nachlazení a s pomocí Radka a rodičů jsem byl opět ve formě již za dva dny. A děkuji též všem rodičům, se kterými jsem si ten týden opravdu užil. Na úplný závěr pak ještě dvě momentky:

 MMaS 2021 2

Těžko na cvičišti...

 

MMaS 2021 5

Výletníci Martin Šmídek, Martin Karafiát a vpředu Jirka "Graus"