Extraliga začala i pro nás, jako noc a den - Frýdek-Místek "B"

O minulém víkendu se v prostorách Bowlingu Brno odehrálo 3. a 4. kolo šachy.cz Extraligy (nový generální parner). Jelikož jsme společně s Morendou měli v prvním dvojkole volno (16. - 17.10.2021), čekala nás premiéra. Našimi soupeři byly týmy z Frýdku-Místku. Pro náš tým obstaral sobotní začátek zápas s béčkem, kde jsme byli lehkým favoritem. Zdůrazňuji přitom, že mladíci jdou rychle kupředu a že se s nimi musí počítat ukázali hned v prvním dvojkole, kdy nečekaně skolili pražský Unichess. O tom, jak jsme si vedli nejen v tomto zápase je moje následující reportáž.

Výsledky naleznete na chess-results, podrobnosti pak na stránkách Extraligy.

Duras BVK Královo Pole - BŠŠ Frýdek-Místek "B" 3,5 : 4,5

Náš tým se musel v tomto dvojkole obejít hned bez prvních čtyř hráčů sestavy. Znamenalo to povolat Rakušáky z druhé vlny, tedy zkušeného GM Iliu Balinova a nadějného mladíka Chrise Menezese, se kterým se znám ze společného působení v týmu Hietzing Wien. Současně jsme potřebovalli vyřešit 8. šachovnici, kde jsme i díky nuceným absencím našich mladíků postavili zkušeného FM Martina Šklíbu. A byl to právě Martin, kdo nám dával naději na příznivý výsledek. Pojďme ale popořádku.

Extraliga 2122 5

Salonek na Bowlingu Brno je ideálním místem pro šachové akce

1. IM Cyril Ponížil (2507) - IM Piotr Piesik (2403) - 0,5 : 0,5

Náš kapitán se v této partii neprosadil, ale všechna čest jeho soupeři, který má na 1. šachovnici ze čtyř odehraných partií vynikající čtyři remízy.

Ponizil Piesik1

V pozici na diagramu šikovně obětoval pěšce 26.-d4!, aby po 28.Sxg6 hxg6 29.cxd4 Vd5

Ponizil Piesik2

získal pod kontrolu důležité pole d5. Nebylo proto překvapením, že byl po dalších deseti tazích podepsán remízový výsledek.

Extraliga 2122 7

IM Cyril Ponížil

2. IM Damian Lewtak (2381) - IM Martin Červený (2387) - 1 : 0

Tato partie se Martinovi nepovedla. Soupeř sice zahájil měkkým servisem, ale Martin začal hrát až moc aktivně

Lewtak Cerveny

a v pozici na diagramu už stojí hůř. Nyní bylo jediným pokračováním 18.-Sg5. Stalo se však 18.-a4?! a po 19.Sb5! byla už obrana hodně těžká a soupeř zaslouženě zvítězil.

Extraliga 2122 8

IM Martin Červený

3. GM Ilia Balinov (2431) - FM Richard Stalmach (2341) - 0 : 1

Na této šachovnici jsme byli favority, ale podobně jako u Martina se ani Iliovi partie nepovedla. Nicméně bojoval a nakonec dohrával jako předposlední. Jednalo se o důležitou partii za stavu 2,5 : 3,5, kdy už byl vyhraný vedle hrající Chris, a tak bylo potřeba alespoň udržet.

Balinov Stalmach1

V této koncovce to vypadá za černého dobře, ale dlouhá, velmi dlouhá je cesta k výhře. Problémem černého jsou nestejnobarevní střelci a například po 58.Kd2 Vxb6 59.Va5 by se asi ještě dlouho hrálo. Unavený Ilia však ustoupil 58.Kf2?? a po 58.-g3+ musel pro ztrátu věže vzdát.

4. Marek Miča (2322) - IM Christoph Menezes (2396) - 0 : 1

V této partii se ukázala přeci jen větší zkušenost našeho borce, který trpělivě čekal na své šance, až se nakonec v koncovce dočkal. Byla to nejdelší partie zápasu, ale Chris hrál dobře a technicky svého soupeře nakonec převýšil.

Extraliga 2122 13

Pod kapitánovým dohledem zprava IM Christoph Menezes a GM Ilia Balinov

5. IM Roman Chytilek (2316) - FM Jakub Rabatin (2350) - 0,5 : 0,5

Roman se snažil o aktivitu, ale soupeř hrál prostě dobře. I přes dynamický ráz partie nevybočila z rovnováhy a skončila zaslouženou dělbou bodů ve 43. tahu.

6. FM Adam Frank (2356) - FM Jakub Stinka (2286) - 1 : 0

Souboj teenagerů pro sebe rozhodl hostující hráč, který byl velmi dobře připravený.

Frank Stinka

V pozici na diagramu přišla silná oběť kvality 26.Sxa4 Jxa4 27.Vxa4! bxa4 28.Vxa4 a bílému se nyní již hrálo lépe, byť počítač dává jen nevelkou převahu. Kuba byl poté tlačen nejen obrannými úkoly, ale také časem a to se mu nakonec stalo osudným. Zde zasloužené vítězství 16-letého mladíka z Frýdku-Místku.

Extraliga 2122 9

Zleva IM Roman Chytilek a FM Jakub Stinka

7. IM Neklan Vyskočil (2271) - Petr Gnojek (2275) - 0,5 : 0,5

V mé partii se mi podařilo dostat soupeře na méně obehraný terén a i díky tomu jsem získal převahu.

Vyskocil Gnojek1

V pozici na diagramu jsem se nemohl rozhodnout mezi 25.Vac1 a 25.Vxd8+ Vxd8 26.Vc1. Nakonec jsem zvolil první možnost, což jak se ukázalo, nepostavilo před soupeře ty nejtěžší úkoly a partie skončila ve 35. tahu remízou. Kdybych volil 25.Vxd8+ Vxd8 26.Vc1, musel by soupeř přijít na to, že musí pc5 pasivně pokrýt tahem 26.-Vc8 a výsledek by osciloval mezi mou výhrou a remízou.

Vyskocil Gnojek2

Po "aktivním" 26.-Vd2?! by totiž přišlo 27.Vxc5 Vxb2 28.Vc8+ Kf7 29.Vb8 Jd3 30.Vxb2 Jxb2 31.Sf1 a dobráním pa6 bych si zajistil výhru (viz diagram výše).

Extraliga 2122 10

Moje maličkost IM Neklan Vyskočil

8. Ondřej Nytra (2201) - FM Martin Šklíba (2260) - 0 : 1

Tato partie se pro nás vyvíjela od počátku dobře a nakonec si Martin velmi dobrým technickým výkonem výhru zkušeně pohlídal. Byl to ale jeden z mála světlých momentů v tomto zápase. V každém případě Martine, díky!

Extraliga 2122 11

FM Martin Šklíba

Po tomto zápase nám do zpěvu zrovna nebylo, nicméně jsme se snažili nabudit tým na optimistickou vlnu. Vždyť oslabené áčko Frýdku-Místku také prohrálo.

Extraliga 2122 6

Náš tým zleva: GM Ilia Balinov, IM Christoph Menezes, FM Martin Šklíba, IM Neklan Vyskočil, IM Martin Červený, IM Roman Chytilek, IM Cyril Ponížil a FM Jakub Stinka