Boskovický soudek - jsme krajští přeborníci!

Minulou neděli 15.5.2022 se v boskovické sokolovně uskutečnil 23. ročník turnaje Boskovický soudek, který se hrál současně jako přebor JMŠS 4-členných družstev v rapid šachu. Náš klub reprezentovala hned čtyři družstva, k nimž ještě možno přičíst družstvo neregistrovaných tátů mých žáčků s názvem Šachoví punťové, které doplnila Adéla Karafiátová a rovněž Prasátko Peppa, které tvořila kompletní rodina Tikovských.

Kompletní výsledky naleznete tradičně na chess-results, k dispozici jsou také bohaté fotogalerie domácích pořadatelů (Monika Šindelková), Radka Skoumala a moje. Zprávu o turnaji je možno nalézt na stránkách pořadatelů.

Pro tento turnaj se mi podařilo dát dohromady až překvapivě hodně hráčů, kteří nakonec utvořili tři týmy s označením A-C (B + C jsou vesměs mí mládežníci). Čtvrtý tým si dali dohromady naši úspěšní starší mládežníci a jak již zmiňuji výše, k nim ještě další dva týmy mající vztah k našemu klubu. Tedy:

Duras BVK Královo Pole "A" - 1. IM Neklan Vyskočil, 2. Matěj Tajovský, 3. Václav Fencl, 4. Pavel Menčík
Duras "BVK Královo Pole B" - 1. Martin Lúč, 2. Jiří Grausgruber jr., 3. Vojtěch Karafiát, 4. Prokop Šmídek
Duras BVK Královo Pole "C" - 1. Ondřej Borkovec, 2. Adam Janský, 3. Zuzana Pejchlová, 4. Vojtěch Klinkovský
Duras BVK Královo Pole - Růžový buk - 1. Filip Nezval, 2. Petr Glozar, 3. David Barák, 4. Olga Dvořáková
Šachoví punťové - 1. Martin Karafiát, 2. Martin Šmídek, 3. Ivan Janský, 4. Adéla Karafiátová, 5. Jiří Grausgruber sr.
Prasátko Peppa - 1. Alexandr Tikovský, 2. Jana Tikovská, 3. Vilém Tikovský, 4. Markéta Tikovská

Turnaje se zúčastnilo rekordních 32 týmů, s čímž pořadatelé nepočítali, a tak byl například místní bufet brzy vypit a vyjezen (ještě že je hned vedle restaurace🙂). Z titulovaných hráčů čněl jednoznačně nejvýš GM Radek Kalod, který si ale zahrál v amatérském družstvu Sumci z Češkovic se svým devítiletým synem a mým jmenovcem Viktorem s jeho synem Vojtěchem. Tak mě napadá, že s mou případnou účastí by bylo převyskočilováno😉. Radek nečekaně jednu partii prohrál (hned na úvod s Janem Horákem z Tatranu Litovel "A"), pak už to ale kácel jako kuželky. Z IM hráčů pak v turnaji hráli Jarda Bureš a moje maličkost, ze silnějších hráčů pak dále FM Petr Buchníček, CM Vít Bureš, WGM Eva Kulovaná, WIM Kristýna Novosadová a další. Podle průměrného ratingu čtyř nejsilnějších hráčů každého týmu bylo mé družstvo nasazeno jako osmé, kluci růžoví buci (původní název Růžový buk prý vymyslel David Barák) dvanácté, béčko mělo č. 24, céčko č. 29, Prasátko Peppa č. 30 a taťkové punťové č. 32. Favoritem turnaje byl první tým Jundrova, který měl bojovat o prvenství především s Krvelačnými šelmami (v čele s IM Jaroslavem Burešem) a pouze ženami tvořeným Dámským gambitem. Papírové předpoklady jsou však jedna věc a praxe věc druhá, což se potvrdilo i v tomto turnaji.

Bosko 2022 5

Hrálo se v boskovické sokolovně

Se sestavou vlastního družstva jsem si nijak hlavu nelámal a vše tak nějak vyplynulo samo z okolností. Nejprve mě na Bleskovkách Zdeňka Páska (7.5.2022) oslovil Václav Fencl, tak ihned říkám "ano". Mimochodem, při naší poslední účasti v roce 2019 (a úspěšné) Václav jet nemohl a hrál místo něj Milan Donnert, který mezitím ukončil svou bohatou kariéru. Letos si tak trochu pozice vyměnili a dopadlo to stejně dobře🙂. Při vyzvednutí materiálu v naší klubovně v úterý 10.5. vidím před začátkem tréninku mládežnického áčka Matěje Tajovského. Bleskový dotaz se stejně rychlou Matějovou odpovědí určují třetího hráče a následně mi o dva dny později volá Pavel Menčík, jestli si může zahrát v Boskovicích. Odpovídám, že mi chybí akorát čtvrtý hráč, takže opět superrychlá domluva. Celkem mi tak vytvoření tohoto našeho družstva nezabralo více než minutu čistého času🙂. Bylo mi samozřejmě jasné, že naše šance na přední umístění budou spíše minimální. Chtěl jsem si ale především dobře zahrát a navíc jsem zjistil, že naše průměrné české rapid Elo nepřesahuje 2000 (1970), takže můžeme bojovat mj. i o cenu v této kategorii. A tak jsem domluvil dopravu s řidičem Václavem Fenclem a jelo se.

Bosko 2022 1

Na úvod promluvili místostarosta Petr Malach a senátorka Jaromíra Vítková

Sestavy mládežnických družstev B + C jsem vytvořil po zralé úvaze. Jedná se všechno o mládežníky, kteří byli či jsou členy mé tréninkové skupiny, takže jsem byl zvědavý, jak si povedou. Čtvrté družstvo s původním označením Růžový buk si vytvořili starší mládežníci sami a pro mě překvapivě byli nasazeni až jako č. 12. To bylo dáno tím, že rapidy moc nehrají a tudíž jsou jejich rapid Ela výrazně nižší, než ta z klasického šachu. Zajímavé bylo počínání pořadatelského týmu, který je zařadil do JMŠS i přesto, že název družstva nikde registrovaný není. Těsně před začátkem pak "pro jistotu" název doplnili, ovšem gramaticky nesprávně na Duras BVK Královo pole - růžový buk (Královo Pole se píše takto, podobně jako např. Hradec Králové, Růžový buk by měl být zase takto). Samozřejmě ani takový název nikde registrovaný není, nicméně argument registrace samotných hráčů s jedním hostem evidovaným na soupisce družstva v uplynulé sezóně (Olga Dvořáková) prošel. Pro srovnání jen uvedu, že Czech Open v Pardubicích, jehož součástí je také MČR 4-členných družstev, striktně vymezuje právě název družstva, který musí bý pro zařazení do MČR evidovaný na ŠSČR a povolené jsou pouze přídomky "A", "B", "C" atd. Ono také detektivně hledat jednotlivé hráče (vč. hostů!) pod jinými názvy a přidělovat jim dodatečně klubovou příslušnost by dalo věru zabrat, také z důvodu účasti až stovky družstev. V Boskovicích to ale Olze a vysmátým klukům bukům prošlo, takže mohli bojovat o samostatné ceny v rámci JMŠS🙂.

Bosko 2022 4

Hrací sál praskal ve švech

Pro mě nejsympatičtějším týmem byli Šachoví punťové. Tedy tátové mých žáčků, které doplnila Adélka Karafiátová (8 let), která jinak reprezentuje Šachovou školu Hříbata. Myšlenku vytvoření takového družstva jsme vymysleli s Prokopem a Martinem Šmídkovými na již zmíněných Bleskovkách Zdeňka Páska (7.5.2022) a skutečnost, že se zrealizování podařilo, mě bavila celý turnaj. Tato veselá a pohodová skupinka si turnaj užívala, leckdy gentlemansky rozdávala (nejvíce asi Graus sr.) a vůbec neřešila nějaký výsledek.

Bosko 2022 22

Duras "B" vs. Šachoví punťové - nejblíže partie Martin Lúč - Martin Karafiát

Mimochodem, zahráli si také derby proti Prasátku Peppa a našemu béčku. Velice mě ale pobavil například rozhovor mezi Jurou Grausem sr. a Zuzkou Pejchlovou v době, kdy jsem rozdával objednané lístky na klobásu (díky pořadatelům za pouhých 40 Kč!).

JG - Tak co Zuzko, objednala sis také klobásku?
ZP - Ne, neobjednala.
JG - Aha, tak to asi maminka nabalila svačinku...
ZP - To ne.
JG - Tak tatínek...
ZP - Ne, toho bolí záda, tak leží.
JG - Aha, tak koho máte ještě doma?
ZP - Ještě starší sestru.
JG - No, tak ta...
ZP - Také ne.
JG - Tak sis ji nabalila sama, to jsi šikovná...
ZP - Také ne.
JG - ve tváři jsem zahlédl Jurův zcela bezradný výraz po vyčerpání "všech možností"...
ZP - Já jsem si něco koupila...😃

Bosko 2022 11

Krvelačné šelmy -  zleva IM Jaroslav Bureš, Petr Walek, Karel Kredl a soudek držící Luboš Svíženský

A jak probíhal vlastní turnaj? Hned ve 2. kole došlo k velkému překvapení, když prakticky domácí ASK Blansko porazil druhé nasazené Krvelačné šelmy 2,5 : 1,5 a zapsal díky tomu cenné 3 body za vítězství (za zápasovou remízu byl 1 bod). Tato porážka však šelmy nabudila natolik, že ve zbytku turnaje přepustili svým protivníkům pouze jedinou zápasovou remízu (v 7. kole čtvrtému nasazenému BMW v čele s Vítem Burešem a Ferou Vránou) a jelikož se vypořádali se všemi ostatními spolufavority, mohli na konci slavit zasloužené prvenství ziskem 22 zápasových bodů. Skutečným lídrem se pak ukázal být IM Jaroslav Bureš, který uhrál na prestižní 1. šachovnici 7,5/9 a dosáhl na vůbec nejvyšší hodnocení Rp mezi všemi hráči turnaje.

Bosko 2022 12

Tatran Litovel "A"

Druhé místo obsadil tým Tatran Litovel "A" (21), který o den dříve triumfoval na rovněž týmovém turnaji ve Skaličce.

Bosko 2022 13

Dámský gambit - zleva WGM Eva Kulovaná, WIM Nataša Richterová a WIM Kristýna Novosadová, chybí Saška Kočiščáková

No a třetí místo obsadil ryze ženský tým Dámský gambit (19), který hrál v sestavě 1. WGM Eva Kulovaná, 2. WIM Nataša Richterová, 3. WIM Kristýna Novosadová a 4. Alexandra Kočiščáková, kde vynikající výkon podala především Kristýna, jež uhrála na 3. šachovnici skvělých 8/9.

Bosko 2022 3

Duras "A" - zleva Pavel Menčík, IM Neklan Vyskočil, Matěj Tajovský a Václav Fencl

Za opravdový úspěch považuji naše 4. místo (18, skóre 23,5). Rozhodující se ukázala být série výher mezi 6. - 8. kolem, přičemž v 8. kole jsme dokázali porazit 2,5 : 1,5 silný Dámský gambit. Skvěle zahrál Matěj na dvojce (7/9), když jeho aktivní a útočné šachy slavily většinou úspěch. Matěj prohrál jedinou partii, a to v posledním kole proti Petru Walkovi. Trochu to ještě drhlo na samém začátku v derby proti našemu béčku (soupeř Jirka Grausgruber jr.) a v 7. kole proti Michalu Šípkovi, jinak ale Matějova hra splňovala vyšší parametry. Já jsem zahrál spolehlivě (6,5/9), přičemž jediná porážka proti FM Petru Buchníčkovi byla zapříčiněna horším časem (bohužel se hrálo 2x 15 minut bez přídavku) v partii, kde jsem měl více ze hry. Dobré výsledky měli také Václav Fencl s Pavlem Menčíkem (oba 5/9), přičemž Pavlova výhra v 8. kole proti Sašce Kočiščákové (na turnaji byla již viditelně v očekávání) byla velmi důležitá. Nevadila tak ani závěrečná vysoká porážka od Krvelačných šelem (0,5 : 3,5), kde jsem jedinou remízu uhrál já. Teoreticky jsme mohli dokonce v turnaji zvítězit, to bychom ale museli Krvelačné šelmy porazit, což bylo na hony vzdáleno. Skončili jsme tedy celkově čtvrtí, což ale současně znamenalo naše vítězství v přeboru JMŠS a současně také v kategorii Elo do 2000! Jak vidno, i s průměrným týmem se při troše štěstí dají uhrát velké věci.

Bosko 2022 9

Duras - Růžový buk - zleva Filip Nezval, Petr Glozar, David Barák a Olga Dvořáková

Druhé místo v JMŠS obsadili celkově pátí naši starší mládežníci Duras BVK Královo Pole - Růžový buk (18, skóre 21,5), kde nejlépe zahrálil Olga Dvořáková (7/9) a Péťa Glozar (6,5/9).

Bosko 2022 14

Jezdci Jundrov "B" - zleva Michal Šípek, Kyryl Slepov, Zdeněk Tioka a Jakub Nosek

Třetí místo v JMŠS (a celkově šesté) obsadili docela překvapivě Jezdci Jundrov "B" (17), kteří se ve 3. kole neméně překvapivě vypořádali se svým áčkem, čímž jako by předurčili budoucí pořadí. První nasazené jundrovské áčko totiž skončilo až osmé (16, skóre 21,5), takže jim kromě hlavních cen unikla také cena v rámci JMŠS.

Bosko 2022 10

Duras "B" - zleva Martin Lúč, Prokop Šmídek, Jirka Grausgruber jr. a Vojta Karafiát

Rozdávaly se také ceny v dalších kategoriích. V kategorii Elo do 1800 zvítězila domácí Slavia Boskovice "A" (celkově 14. místo se 14 body) a v kategorii Elo do 1600 pak naše béčko! Celkově do bylo 19. místo ziskem 12 bodů za čtyři výhry a pět porážek. Výborný výsledek zaznamenal na 3. šachovnici Vojta Karafiát, který uhrál 6/9.

Bosko 2022 16

Duras "C" - zleva Zuzka Pejchlová, Ondra Borkovec, Adam Janský a Vojta Klinkovský

Naše třetí družstvo obsadilo 27. místo ziskem 9 bodů za tři výhry a šest porážek. Velmi dobrý výsledek měl Adam Janský na dvojce (5/9) a velmi statečně se bil na jedničce Ondra Borkovec, který měl v porovnání se svými spoluhráči o třídu silnější soupeře, s nimiž ale dokázal uhrát výborných 3,5/9.

Bosko 2022 20

Partie Jiří Marek - Ondřej Borkovec těsně před začátkem, za Ondrou Adam, Zuzka a Vojta Klinkovský

Za zmínku pak určitě stojí cenná Ondrova výhra nad Jiřím Markem (1916) a možná ještě cennější závěrečná remíza se Sašou Tikovským (2155), kde se bojovalo až do vyčerpání všech možností (partie skončila v čistě dámské koncovce). Solidní 3/9 uhráli Zuzka s Vojtou Klinkovským. Jejich výsledky mohly být ještě lepší, ale oba dopláceli na horší čas, z nějž pak pramenily chyby i ve vyhraných pozicích.

Bosko 2022 23

Prasátko Peppa - zleva dcera Markéta Tikovská, máma Jana Tikovská, syn Vilda Tikovský a táta Saša Tikovský

Bosko 2022 17

Šachoví punťové - zleva Martin Karafiát s dcerou Adélkou, Ivan Janský, Martin Šmídek a Jirka Grausgruber sr.

Prasátko Peppa (Tikovští) a Šachoví punťové pak obsadili shodným ziskem 4 bodů poslední dvě místa, ale bylo vidět, že si turnaj užili a dobře si zahráli, což je asi nejdůležitější🙂. Mimochodem, k tomuto družstvu ještě jedna krátká historka. Po skončení vyhlášení vidím venku stojícího Martina Karafiáta, který přivezl na turnaj sebe a obě děti z chaty na Vysočině. V ruce vyhrané brambůrky, kofolu a nějakou čokoládu, když slyším jeho tým: Á, Martin, tak to bude po včerejšku další mejdan...😃.

Sympatickým počinem domácích pořadatelů byly krom lidových cen v bufetu věcné ceny pro všechny účastníky, za což lze poděkovat především hlavnímu sponzorovi akce pivovaru Černá Hora. Turnaj skončil sice až okolo 17.30, ale to nijak nevadilo, byl to prostě jeden velký pohodový den🙂.

Bosko 2022 6

Jen bych se příště přimlouval za medaile nejen pro první tři družstva celkového pořadí, ale také pro první tři družstva JMŠS. Trochu paradoxní pak byla skutečnost, že ačkoli jsme složili turnajový vklad 400 Kč, za vítězství v kategorii Elo do 2000 jsme inkasovali pouze 200 Kč (tedy 50 Kč na jednoho). Nepsaným pravidlem by totiž mělo být, že jakákoli finanční cena nemá mít nižší hodnotu, než turnajový vklad.

Bosko 2022 15

BMW - zleva Fera Vrána, Jindřich Melich, Zdeňka Vránová a Vít Bureš

Na zpáteční cestě jsme uvízli v koloně, která se rozjížděla asi 10 minut. Když jsme se začali rychleji rozjíždět, spatřili jsme stát u krajnice Zdeňku Vránovou a Vítka Bureše. A zatímco paní Zdeňka tradičně vyšívala, Vítek trochu nervózně mobiloval. Zastavili jsem tedy v následné pravé zatáčce přímo za Ferovým autem, které mělo uraženou část pod zadním levým světlem. Podle Vítka nehodu způsobil řidič osobního auta odstaveného vlevo od silnice. Naštěstí se nic vážného nestalo a Fera tak musel řešit jen případnou náhradu škody. Vítka jsme následně vzali do našeho auta a zavezli jej k naší sokolovně v Řečkovicích, kde jsme vyložili materiál a Vítek si mohl dojít pohodlně domů, jelikož bydlí nedaleko. Tedy alespoň štěstí v neštěstí, jak se říká. Mimochodem, název tohoto družstva BMW byl odvozen od příjmení Bureš, Melich a 2x Vránovi (proto dvojité w).

Tolik tedy k vydařenému turnaji a příští rok, snad opět v tak hojném počtu, na viděnou!

Bosko 2022 2

Jirka Grausgruber jr. (vpravo) pod pečlivým tátovým dohledem 🙂

Bosko 2022 7

Markéta Tikovská 

Bosko 2022 19

Adéla Karafiátová za chvíli zvítězí