Moje šachové weby

Z pověření našeho zasloužilého člena Václava Fencla zveřejňuji jeho zajímavý pohled na šachové weby. Pod článkem pak přidávám možnost diskuse.

Když jsem přibližně v polovině 90 let objevil internet a elektronickou  poštu, začal jsem na těchto nových mediích hledat šachy. Jako první jsem objevil web vedený Alexandrem Baburinem, který se pyšně, ale po právu nazýval prvním irským velmistrem. Už opravdu nevím, zda to byl web či jsem dostával na svou el. adresu časopis s názvem Chess Today. Nevzpomínám si ani, s jakou periodicitou byl časopis rozesílán. Časopis je možná trochu nadnesené slovo, šlo vždy o několik málo stránek. Náplň zařídil Alexandr Baburin sám, většinou šlo o výsledky šachových turnajů a jeho vlastní komentované partie.

Koncem devadesátých let oznámil redaktor Baburin, že časopis bude za mírný poplatek zasílán každý den „ke kávě“ Zajímavé, jak šachy jsou často spojovány se šálkem kávy, viz dále. O placení jsem neměl zájem a začal jsem rozhlížet jinde.

Při přípravě na tento článek se snažil zjistit jak, to s časopisem Chess Today vypadá dnes. Ke svému překvapení stále žije s hrdým podtitulkem The First Daily Chess Newspaper on the Net. Podrobnosti lze nalézt na webové stránce  http://www.chesstoday.net/ . Pro zájemce uvažující o předplatné jsou k dispozici ukázková vydání, jedno přikládám.

Náhradu jsem našel brzy na webu www.chesscafe.com. Tato stránka byla založena v roce 1996 Hanonem Russelem a byla úzce propojena s americkou šachovou federací. Na tomto webu se nacházelo přibližně 20 sloupků, z nichž vždy pět bylo měsíčně aktualizováno. A sloupky to byly opravdu zajímavé a obsažné, uvedu několik jejich názvů.

Kontrolní bod (checkpoint) – kritických pohled na šachovou literaturu zahájení

Vývoj šachu ( Chess evolution) - sloupek vedený Arkadijem Naiditschem a Csabou Baloghem

Koutek koncovek (Endgame corner) - sloupek vedený Karstenem Mullerem

Trenér ( Instructor) – sloupek vedený  Markem Dvoreckým

Kibic (Kibitzer) – různé šachové zajímavosti

Zahájení (Opening Lanes) - poradna pro začínající hráče v oblasti zahájení.

Několik zajímavých sloupků jsem si vytiskl a uložil do počítače, protože bylo opravdu škoda, aby upadly v zapomnění. Proč píši v minulém čase? Také tento web se v roce 2009 stal placeným a tak obtížně dostupným. Opět při hledání podkladů pro tento článek jsem si web našel a zjistil, že v roce 2015 aktualizace sloupků skončila a materiály jsou dostupné v archivu po dobu jednoho roku po zaplacení min. 25 dolarů. Jeden sloupek aktualizovaný denně se přesto najde, a to Zkouška z taktiky (Trial by Tactics), vedle sloupku On This Day, který připomíná narození známých i neznámých šachistů.

V roce 2001 jsem objevil právě otevřený opravdu zajímavý web www.chessgames.com, který mi po všech stránkách vyhovoval a sleduji ho do současnosti prakticky denně. Na webu je k dispozici databáze partií mistrovské úrovně. Databáze obsahuje 1 277 000 partií, začíná nejstaršími partiemi a je doplňována partiemi ze současných mistrovských turnajů. Ke každé partii je možné uvádět vlastní analýzy a o partii písemně diskutovat s dalšími zájemci. Každý den je zveřejňována taktická úloha, v pondělí nejlehčí a obtížnost postupně roste až k nejobtížnější nedělní úloze. Na úvodní stránce je zveřejněn hráč dne (má ten den narozeniny), dále partie dne, citát dne a zahájení dne. Aplikace zahájení je velmi užitečná, pomůže při sledování variant zahájení, protože uvádí četnost tahů ve variantě a dovoluje najít sehraně partie sledovanou variantou. Tato funkce je dostupná pro základní členství (bezplatné) jen do poměrně málo tahů, delší rozbor je dostupný pro členy premium (placené).

Velmi zajímavé je sledovat diskuze k řešení úloh dne, setkává se tam pravidelně komunita šachistů na dobré úrovni. Zde máme i naše zastoupení, svého času tam pravidelně přispíval náš krajan Jan Červenka, který používá sympatických pseudonym Honza Cervenka. Jeho analýzy a komentáře jsou mimořádně kvalifikované, škoda, že už není tak aktivní jako v dřívějších letech. Velmi osobitý je uživatel s pseudonymem chrisowen, Je velmi pilný, svá řešení úloh dne píše každodenně, avšak v naprosto nesrozumitelném jazyce. Zkusil jsem jeho text vložit do překladače google, ale ani tento zdatný překladač si s jeho textem neporadil.

Když jsem zmínil pseudonymy, tak musí uvést, že to je jediná věc, která se mi na webu nelíbí. Řada členů používá pseudonymy velmi zvláštní, často až hloupé.

Web měl v roce 2020 až 270 000 registrovaných zájemců (registrace je bezplatná). Registrovaní mají řadu benefitů, např. mohou vytvářet sbírky partií na témata, která považují za zajímavá a která pomohou ostatním zlepšit jejich výkonnost.

Na zlepšování výkonosti je na internetu řada webů, v poslední době jsem si oblíbil https://chesspuzzle.net/, který má pro mne řadu výhod ve srovnání s jinými. Je nutná registrace (bezplatná) a po otevření užívám záložku mode, kde vyberu practise, případně filtr, která umožňuje úlohy vymezit:

Type of position

Any position

Opening

Middlegame

Endgame (select to show more options)

Filtr je podrobnější, uvádím jen ty položky, které sám používám, nejčastěji koncovky. Každá úloha má své ELO hodnocení a podle úspěšnosti řešení dostává ELO i řešitel. Výsledky jsou ukládány do grafu, který ukazuje nárůst či pokles ELO, viz příloha, která ukazuje moje výsledky v období od 20.4. do 13.5. Vše je velmi jednoduché a jsem přesvědčen, že pravidelným řešením úloh na tomto webu lze výkonnost zlepšit.

Jsem si plně vědom, že v současné době je na internetu velké množství webů nabízejících řešení úloh, šachovou literaturu, programy a hraní se soupeři, hrát na webu mne zatím nepřitahuje. Budu rád, když zveřejníte vaše zkušenosti s jinými weby, než jsem uvedl já.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit