KP mládeže v rapid šachu - ve Valticích jsme urvali druhý postup na MČR!

Minulou sobotu se ve Valticích uskutečnil závěrečný podnik KP mládeže v rapid šachu. Náš klub reprezentovali v kategorii starších žáků (Talenti) Adam Janský a v kategorii mladších žáků (Naděje) Michal Adámek. Jelikož se jednalo o závěrečný podnik celého seriálu KP mládeže, byl ve hře postup na MČR pro Adama, který usiloval o potřebný třetí zápis (počítají se vždy tři nejlepší výsledky) a s tím spojené obsazení jednoho ze čtyř postupových míst.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, tedy jak turnaj Nadějí, tak turnaj Talentů.a již také závěrečné pořadí KP mládeže ve všech šesti kategoriích. Společnou fotogalerii Radka Skoumala a Stanislava Vémoly pak naleznete zde.

Po již dříve zajištěném postupu Vojty Karafiáta, který si v kategorii H14 nahrál tři nejlepší výsledky již dříve (2x 50 + 49 = 149 bodů za dvě vítězství a jedno druhé místo) a postoupil dokonce z 1. místa celkového pořadí (v H14 postupovali tři nejlepší), jsme usilovali o postup také v kategorii H12. Adam měl započítané pouhé dva výsledky, a to vítězství v Rajhradě (50 bodů) a 6. místo ve Znojmě (45 bodů). V této kategorii postupují čtyři nejlepší hráči a Adam se před valtickým turnajem nacházel na 8. místě. Reálně však o poslední postupové místo bojoval pouze se Stanislavem Krasovským z Lokomotivy Brno, který měl o bod více (96 : 95), ale méně nahraných turnajových bodů, což mohlo hrát roli při případné rovnosti bodů v Adamův prospěch. Ostatní hráči v pořadí před nimi měli již tři započítané výsledky s výrazně nižšími body anebo pouze jeden započítaný výsledek. Adamovi tak prakticky stačilo skončit před mladým hráčem Lokomotivy, což ale nemuselo být tak snadné.

Průběh turnaje starších žáků (Talenti, 2008 a mladší) ale zastihl Adama v docela dobré formě a náš páteční trénink nakonec přinesl kýžené ovoce. Mezi 32 účastníky překvapivě zvítězil teprve 9-letý Vojtěch Velím z Jundrova (6/7), který po již dříve zajištěném postupu v kategorii H10 zkusil podruhé štěstí i ve vyšší kategorii a podařilo se mu vypálit rybník všem potenciálním favoritům! Druhý skončil znojemský Filip Čtveráček (5,5/7), který ve 3. kole našeho Adama porazil a pomyslný bronz bral nejvýše nasazený Patrik Pukowietz z Vyškova (5,5/7), který s Adamem remizoval v posledním kole a jistil tím postup v kategorii H14. Na 4. místě skončil Jakub Škňouřil z Hustopečí (5,5/7) a pak už následovala skupinka pětibodových hráčů, které dělilo pouze pomocné hodnocení. Shodou okolností se jednalo o Adamovy konkurenty v kategorii H12. Pátý nakonec skončil Tobiáš Komárek z Jundrova (naštěstí odehrál jen dva turnaje), šestý Hanuš Horák z Lokomotivy a sedmý náš Adam, kterému toto umístění stačilo k postupu na MČR. Adam totiž skončil v tomto turnaji čtvrtý v kategorii H12, za což získal 47 bodů. Celkově se tak dostal na 142 bodů, což znamená poslední čtvrté postupové místo (1. Andrej Souček 150, 2. Hanuš Horák 146, 3. Mikuláš Hladký 144, 4. Adam Janský 142)! Jeho největší konkurent Stanislav Krasovskyi obsadil v turnaji 19. místo za 3/7, což v H12 znamenalo 6. místo a 45 bodů za umístění, celkově pak 141 bodů a 5. místo.

Valtice 2022 1

S diplomy zleva Adam Janský, Tobiáš Komárek a Hanuš Horák

V turnaji mladších žáků (Naděje, 2012 a mladší) startovalo 44 hráčů a jako pátý nasazený zde byl náš Michal Adámek. Turnaj mu však bohužel přiliš nevyšel a se 3,5 body obsadil 21. místo. V turnaji zvítězil 100% ziskem 7/7 Jakub Kala z Jundrova před svým oddílovým kolegou Danielem Zavřelem (6/7), třetí skončil Miroslav Urbáni z Adamova.

Samostatnou kapitolou pak bylo pořadatelství a s ním spojené až nezvykle velké množství chyb, přehmatů, chaosu a místy až nedůstojného počínání. Některé z těchto věcí již zmiňuje Miroslav Hurta v článku na JMŠS, jiné zmíním z výroků většího počtu zúčastněných osob. Poněkud nedůstojně působí fakt, že na přihlášení do turnaje Nadějí ředitel turnaje a hlavní rozhodčí Miroslav Slavík vůbec neodpoví a nereaguje ani později na následný telefon. Po nejistotě, zda dítko hraje či nikoliv se nakonec bez jakékoliv reakce přece jen objevuje na chess-results (uff!). Mimochodem - na chess-results se objevily hned čtyři odkazy na výsledky turnaje Talentů! Tedy, pokud hledáte ten s uvedenými kategoriemi, proklikejte se😉.

Zmatky pak začaly již na samotném začátku při příchodu účastníků, kdy chvíli trvalo, než tito našli správný vchod do budovy ZŠ Valtice (nějaké označení či navádějící člověk by jistě nebyl na škodu). Na webu http://www.sachy-bv.cz/ pak poněkud nesmyslně inzerovaná myšlenka směrem k účastníkům ("Pokud naprostá většina soutěžících bude 8:50 již zapsána a zaplacené startovné, pak opravdu je možné se oproti propozicím dostat na časnější zahájení a tím i dříve skončit"). A to i přesto, že v propozicích je jasně vymezen čas prezence 9.00 - 9.29. Proti zvyklostem z tohoto typu turnajů vůbec nebyla připravena hrací místnost, což vedlo k půlhodinovému zpoždění. Toto zpoždění pak bylo naštěstí napraveno rozumným rozhodnutím Radka Skoumala hrát bez přestávky.

Velké chyby však měly teprve přijít. Tou první bylo připuštění hráče roč. 2011 do turnaje pro 2012 a mladší (Naděje). Dále při vyhlášení kategorie D8 vůbec nebyla vyhlášena vítězka Klára Dytrychová (!) a první tři ceny tak převzaly její konkurentky Adéla Karafiátová, Julie Weishäupelová a Zuzana Klučková. Ještě štěstí, že ředitel turnaje a hlavní rozhodčí v jedné osobě Miroslav Slavík rozhodil na závěr na stůl tatranky s brambůrkami a Klára si tak mohla v souboji s ostatními účastníky alespoň něco ulovit. Další z podařených kousků pana ředitele pak bylo rozdílení diplomů, které někteří účastníci převzali a jiní zase ne. Snad prý, že budou doslány poštou. A poněkud zvláštně působí rovněž fakt, že jako věcné ceny se mezi nejmladšími objevily energetické nápoje! Konečně, co také chtít za 80 Kč startovné😉. Po tolika chybách nebylo divu, že někteří rodiče chtěli své děti odhlašovat ze šachů, když viděli, co všechno je také možné. A perlička na závěr - podle slov Radka Skoumala jsem měl být jedním z těch, kteří tomuto pánovi přislíbili pomoc. Já si však nevzpomínám, že bych s p. Slavíkem zapředl hovor či vstoupil v jakoukoli jinou komunikaci...😮

Opusťme však tento poněkud smutný příběh, který berme spíše s humorem a dovětkem, že snad bude JMŠS příště obezřetnější při přidělování mládežnických turnajů. Na samotný závěr tedy velká gratulace Adamovi s Vojtou Karafiátem k postupu na MČR do Harrachova, kde jim budeme společně držet palce!