Radilův memoriál

Tradičně na Silvestra se přijdou rozloučit šachisté se starým rokem a zahrají si bleskový turnaj, jehož název vidíte v nadpisu. Turnaj vždy navazuje na Olexův memoriál, který se hrál v termínu 26. - 30.12.2022 na 7 kol. Pořadatelem obou akcí byla ve spolupráci s BB Brno Lokomotiva Brno. Olexák však kvalitou ani kvantitou moc nepřesvědčil, jelikož mezi pouhými 13 hráči zvítězil první nasazený Egypťan Ibrahim, jehož rating sotva přesáhl dvoutisícovou hranici (Elo 2003). Naproti tomu Radilův memoriál, i díky sobotnímu termínu, naopak přivábil vyšší počet účastníků, než bývalo v posledních letech zvykem a také kvalita byla velmi slušná. Ani já jsem nemusel trávit čas v práci (jako v minulosti), a tak jsem si po delším čase přišel zahrát. Společně se mnou ještě další kluboví souputníci Václav Fencl, Pavel Menčík a Ondra Borkovec. A jak jsme dopadli?

Podrobné výsledky naleznete tradičně na chess-results.

Turnaje se totiž zúčastnilo 44 hráčů, a to nejen z Brna, ale také například z Prostějova, Starého Města, Jihlavy, Prušánek, Kroměříže, Třebíče či dokonce z Plzně. Punc mezinárodnosti dodali turnaji hráči Dmitry Vasilenko z Ukrajiny a Michal Nisztuk z Polska. Hrálo se tempem 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah na 15 kol a o ceny, vypočítané procenty vzhledem k počtu účastníků. Tedy vč. 50% slev pro účastníky Olexova memoriálu se v procentech 30-20-15-10-5-5-5 (zbylých 10% připadlo pořadateli) hrálo o 1.260 Kč - 840 Kč - 630 Kč - 420 Kč a 3x 210 Kč. Tři zvláštní ceny věnoval do turnaje majitel BB Ing. Vlastimil Chládek, konkrétně dvě supervelké sklenice s utopenci a jedno balení 3 ks klobás. Tyto věcné ceny však měly připadnout prvním třem vítězům, takže hráči od 8. místa dál již žádné další ceny nebrali.

Musím říci, že jsem si opravdu dobře zahrál, utkal jsem se snad se všemi silnějšími hráči a mohu být nakonec spokojen jak s hrou, tak i s výsledkem. V závěru mi možná chybělo trochu více štěstí na pomocném hodnocení, jelikož jej měl lepší IM Jaroslav Bureš (Beskydská šachová škola), který výsledkem 11,5/15 v turnaji zvítězil. Já měl stejně bodů a jako jedinému se mi povedlo v turnaji neprohrát, tak aspoň toto potěší. Na 3. místě skončil výsledkem 11/15 dobře hrající Víťa Bureš (Moravská Slavia Brno).

Radil 2022 1

Zleva IM Neklan Vyskočil (2), IM Jaroslav Bureš (1) a Vít Bureš (3)

O další místa byl veden tvrdý boj a favorité se nijak nešetřili. "Bramboru" nakonec bral FM Josef Kratochvíl (Gordic Jihlava), který jako jediný dosáhl 10,5/15. Také 10/15 dosáhl jediný hráč, a to na 5. místě skončivší FM David Holemář (Moravská Slavia Brno). Za ním se na 9,5/15 seřadili Dmitry Vasilenko z Ukrajiny (vůbec nejvyší pomocné hodnocení!), Oskar Hájek z Prušánek a prostějovský Roman Závůrka. Roman měl bohužel z této trojice nejnižší pomocné hodnocení (Buchholz bez hráče s nejnižším bodovým ziskem) a za 8. místo již nebral žádnou cenu. Neuspěli však ani další výborní hráči, např. vítěz velmi silně obsazeného štěpánského rapid turnaje ve Vlčnově Fera Vrána (před GM Vlastimilem Babulou!), Lukáš Řehůřek či Ladislav Urbanec.

Radil 2022 3

Duel IM Jaroslav Bureš - FM Fera Vrána skončil ve 3. kole nerozhodně

Z našich hráčů se na 15. místě umístil Václav Fencl (8/15), o půl bodu méně měl na 24. místě Pavel Menčík a Ondra Borkovec skončil solidním výsledkem 7/15 na 31. místě. V turnaji startovaly také dvě ženy, a to Zdeňka Vránová (21. místo za 8/15)

Radil 2022 4

Zdeňka Vránová proti nadějnému Stanislavu Krasovskému z pořádající Lokomotivy Brno

a Amálie Martikánová (roč. 2013), která uhrála 3,5/15 a obsadila 42. místo. O poznání lépe si vedl ve stejném roce narozený Vojtěch Velím z Jundrova, který výsledkem 7/15 obsadil 27. místo.

Radil 2022 2

V partii Stanislav Messerschmidt - Vojtěch Velím tentokrát zvítězila zkušenost

Turnaj proběhl hladce a rozhodčí Miroslav Hurta nemusel řešit žádné problémy. Tolik tedy k turnaji a na dalších šachových akcích již v tomto roce na viděnou!