Krajský přebor mládeže v rapid šachu - v Rajhradě úspěšně!

KP v rapid šachu ve všech věkových kategoriích se hraje každoročně v Rajhradě a nejinak tomu bylo i letos. Na aprílovou sobotu (1.4.2023) se na ZŠ T.G.Masaryka hrály tři turnaje, přičemž turnaj A byl určen dospělým, turnaj B hráčům narozeným 2009 - 2012 a turnaj C hráčům 2013 a mladším. Z našeho klubu se akce zúčastnili Michael Věžník a Martin Lúč v turnaji A, Vojtové Karafiát s Klinkovským, Adam Janský a Ema Kubátová v turnaji B a v turnaji C Ondřej a Martin Hrádkové, Richard a Radovan Pešovi, Michal Adámek a nováček Jan Dokulil. A jak jsme si vedli?

Výsledky všech tří turnajů naleznete na chess-results, fotogalerii pak na našem Rajčeti.

V turnaji nejmladších (tedy C) byli mezi 50 hráči favority Ondra s Martinem, ale poněkud lehkovážný přístup a blesková hra prakticky ve všech partiích způsobily pád na nižší pozice. Ondra nakonec vybojoval 5/7 a skončil šestý, Martin jedenáctý za 4,5/7. Pro postup na MČR (pro tři nejlepší v seriálu všech KP turnajů) budou muset zabrat v posledním turnaji ve Znojmě (13.5.2023). Naopak spoojený může být Ríša Peša (roč. 2017!), který mezi mnohem staršími mládežníky skončil výsledkem 4,5/7 na výborném 12. místě, hned za Martinem. Za sebou skončili také Míša Adámek s Radovanem Pešou, kteří obsadili 29. a 30. místo shodným výsledkem 3/7.

Rajhrad 2023 1 1

Míša Adámek v modré bundě za bílými figurami

Nováček v našich barvách Jan Dokulil uhrál stejně bodů jako Míša s Ráďou a obsadil na zřejmě své první akci pěkné 34. místo. V turnaji se dařilo jiné bratrské dvojici, když výsledkem 6,5/7 zvítězil Jan Snopek z Vyškova před Tsyrenem Berdnikovem ze Šachové školy Hříbata (6/7) a Miroslavem Snopkem z Vyškova (5,5/7).

Rajhrad 2023 2

Zleva Tsyren Berdnikov (2), Jan Snopek (1), Miroslav Snopek (3) a nejlepší dívka Terezie Ševčíková

O poznání úspěšnější jsme ale byli v nejprestižnějším turnaji B, který byl určen pro mládežníky narozené 2009 - 2012. Zde startovalo 58 hráčů a dařilo se oběma Vojtům (tedy Karafiát s Klinkovským) a Emě Kubátové. Z vítězství se radoval nejvýše nasazený Andrej Souček z Kuřimi před naším Vojtou Karafiátem (oba 6/7) a Danielem Švagrem z Jundrova, který měl nejlepší pomocné hodnocení z hráčů, kteří docílili 5,5 bodu.

Rajhrad 2023 3

Zleva Vojta Karafiát (2), Andrej Souček (1) a Daniel Švagr (3)

Hned za ním skončili se stejným bodovým ziskem Vojta Klinkovský a nejlepší dívka v turnaji Ema Kubátová. Gratulujeme všem jmenovaným! Naopak se nedařilo Adamovi, který ziskem 3,5/7 skončil na 30. místě.

Rajhrad 2023 20 1

Oceněný Vojta Klinkovský si pěkně vykračuje

No a na závěr ještě turnaj dospělých (44 hráčů), kde jsme hlavně díky kolizím s 1. ligou východ a turnajem v Náměšti nad Oslavou neměli početné zastoupení. Přeborníkem JMŠS se pro tento rok stal hlavní favorit Jakub Bednář z Jundrova (6/7) před oddílovým kolegou, teprve 10-letým talentem Nikitou Filindashem (5,5/7) a dalším talentovaným mladíkem Václavem Buchtou z Lokomotivy Brno (5/7).

Rajhrad 2023 21

Zleva Nikita Filindash (2), Jakub Bednář (1), stojící všudybyl Michael Věžník a Václav Buchta (3)

Rajhrad 2023 zeny

Zleva Markéta Rampulová (2), WFM Michaela Svobodová (1) a Miroslava Pukowietzová (3)

Nejlepší ženou se výsledkem 5/7 stala celkově osmá WFM Michaela Svobodová z Jundrova. Naši dva zástupci si podle nasazení i výkonu (Rp) uhráli to svoje, když Michael Věžník obsadil 11. místo (4,5/7) a Martin Lúč 22. místo (3,5/7).

Závěrem ještě několik zajímavých fotografií.

Rajhrad 2023 4

Před turnajem se každý rozehrává jinak...