1. liga východ za námi - 2

Jak už bylo řečeno na konci předchozího článku, do zápasu ve Vlčnově jsme nastoupili v sedmi hráčích. Domácí tým byl ale oslaben o zhruba šest hráčů, kteří hráli buď závěr slovenské extraligy anebo dvojkolo německé Bundesligy. Tento luxus si mohli dovolit, jelikož v předchozím průběhu nasbírali dostatek bodů, aby se nemuseli strachovat o záchranu a bonusově dokonce připsali vítězství nad jinak jasně postupujícím Slavojem Poruba "A". Do karet nám hrál také fakt, že domácí tým v sobotu večer pojal rozlučku se sezónou u bečky piva, takže někteří hráči nemuseli být nazítří proti nám úplně koncentrovaní.

Výsledky, partie a další podrobnosti naleznete tradičně na svazových stránkách nebo na chess-results.

Duras - TJ Vlčnov 5,5 : 2,5

Duras Vlcnov

Z výkopu tedy prohráváme 0 : 1, ale na šachovnicích se nám daří od počátku dobře a ohroženi jsme pouze v Martinově partii, kterému se úplně nepovedlo zahájení. Ale postupně.

Zajímavostí zápasu bylo, že ani jedna z partií neskončila do 40. tahu! Nicméně již dávno bylo rozhodnuto o osudu partie Petr Kapusta - Matěj Tajovský, kde lehce indisponovaný domácí kapitán obětoval (ztratil) v zahájení figuru a hrál pak ze setrvačnosti ještě dalších asi 30 tahů, než uznal Matějovu dobrou techniku - 1 : 1.

Důležitý bod pro nás vsítíme na 5. šachovnici v partii IM Roman Chytilek - FM Josef Mudrák.

Chytilek Mudrak 1

Ve velmi bojovné partii měl nakonec přesnější mušku Roman, který v pozici na diagramu zakončil partii skvělou spoluprací dámy a jezdce - 43.f5+ Kc8 44.Dh8+ Kc7 45.De5+ Kd8 (45.-Kc8 46.De6+ Kb8 47.Dd6+ Ka8 48.Dd8+ Ka7 49.Dxe7+ Kb8 50.Db7 mat) 46.Je6+ a černý se před 4-tahovým matem vzdal - 2 : 1.

Nedlouho poté zavěsíme trochu nečekaně také na 7. šachovnici v partii Václav Fencl - Jan Moštěk.

Fencl Mostek 1

Náš řidič se prezentoval velmi dobrým výkonem a v pozici na diagramu využil soupeřova zaváhání - 32.-Vxf5? (32.-Kh8!) 33.Vxf5 Dxf5 34.Vxg7+ Kh8 35.Dxf5 Vxf5 36.Vxa7+-

Fencl Mostek 2

analýza po 36.Vxa7+-

a najednou bylo rozhodnuto, věžovka je hladce vyhraná. To soupeř uznal v 53. tahu a my tak navyšujeme vedení již o dva body - 3 : 1!

Soupeřům se nedaří a potvrzuje to také moje partie Martin Dvořák - IM Neklan Vyskočil. Soupeř hrál dobře a sympaticky se snažil hledat ve vyrovnané pozici skulinky mimo remízu. To se mu však nevyplatilo.

Dvorak M Vyskocil 1

V pozici na diagramu zahrál bez kontroly a propočtu 34.Jc5? (34.Ke2=), což znamenalo ztrátu důležitého pěšce a prakticky i partie - 34.-Vxd6! 35.Ve8+ (35.Jb7 Vd1+ 36.Ke2 Vd2+) Kh7 36.Va7 Vd1+ 37.Ke2 Vd2+ 38.Ke3 Va2 39.Vxa6 Vxa3+ 40.Ke2 b4 41.Jb3 Sc7 42.Vc6 Sxh2-+

Dvorak M Vyskocil 2

a převahu dvou pěšců jsem bez potíží zrealizoval v 57. tahu - 4 : 1.

Výborný víkend má náš lídr a v partii GM David Shengelia - IM Jan Sosna to i přes mírné zaváhání potvrdil.

Shengelia Sosna 1

V pozici na diagramu přišlo 44.Jf6+ Kh8 45.Dd8+ Df8 46.Dxf8+ Jxf8 47.Vg3

Shengelia Sosna 2

a černý se před matem vzdal - 5 : 1.

Musím říct, že něco takového jsem nečekal, byť jsme i v sedmi hráčích byli na rating favoritem. Máme jisté vítězství a jde již jen o podobu závěrečného skóre. Soupeři však přece jen snižují, a to na 3. šachovnici v partii IM Martin Blahynka - Adam Gabriel. Jak už bylo výše řečeno, Martinovi se nepovedlo zahájení, když si nevzpomněl na správné pokračování ve slovanské po 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Jc3 dxc4 4.a4 e5, dostal se do nevýhody a z nepohodlné pozice se nevymanil ani výměnou figur. Koncovka pak již byla jasnou záležitostí černého, a tak Vlčnov snižuje na 5 : 2.

Jako poslední končí partie na 2. šachovnici, tedy duel Igor Lintner - FM Konstantin Peyrer. Konstantin hrál rychle a dobře a získal jasně vyhranou pozici, navíc s časovou tísní soupeře.

Lintner Peyrer 1

V pozici na diagramu mohl snadno sklidit ovoce své předchozí práce pokračováním 32.-Dxd1 33.Jxe6+ Kf7 34.Jf4 (34.Dxd1 Vxd1 35.Jxc5 bxc5 36.Sxe4 c4-+) Dxe2 35.Jxe2 Vd2-+.

Lintner Peyrer 2

analýza po 35.-Vd2-+

To se však nestalo, jelikož Konstantin zahrál jen 32.-Sc4? a po 33.Vb1! Sxe2 34.Vxb3 Sxg4 35.Sxe4 Vd2 36.Kg3 Sd7 37.Sxh7 bílý srovnal materiál a i když stál černý stále lépe, k výhře to již nestačilo.

Lintner Peyrer 3

V závěrečném fragmentu přišlo 84.-Sxf5 85.Kxb4! Sxb1 86.Kb3 Sg6 87.Kxb2 s remízou, což také stanovilo konečný účet na 5,5 : 2,5.

1LV tabulka11

I přes absenci jednoho hráče tedy nečekaně vysoko vyhráváme a v konečné vyrovnané tabulce obsazujeme slušivé 4. místo. Jak už jsem zmínil v minulém článku, Ostravané to tak trochu vzdali a do nedělního zápasu nepostavili hrdinu sobotního duelu GM Petra Veličku, který zdolal černými vycházející hvězdu IM Richarda Stalmacha a rozhodl tím o výhře Ostravy nad Frýdkem-Místkem "B". V neděli to však bez něj byla jiná písnička a Ostrava podlehla velmi nečekaně Frýdku-Místku "C" 3,5 : 4,5, což po loňské extralize znamenalo již druhý sestup. A přitom chybělo možná málo a dolů šel Třinec, který v posledním duelu prohrál s bojovnými Jezdci Jundrov 3,5 : 4,5. Ostrava by však musela porazit céčko FM alespoň 5,5 : 2,5, což by ale s GM Veličkou a tedy i posunutou sestavou nemusel být až takový problém. Známe tedy všechny tajenky. Do extraligy se vrací Slavoj Poruba "A", který to s pěti velmistry v sestavě hrnul od počátku a nezastavila jej ani nečekaná porážka ve 2. kole od Vlčnova. Slavoj nakonec protnul cílovou pásku s ohromujícím 10 bodovým náskokem a zaslouženě postupuje. Na opačném konci to dopadlo dobře pro Jihomoravany, když sestupují tři severní týmy Frýdek-Místek "C", Slavoj Poruba "B" a TJ Ostrava. A jelikož z extraligy sestoupily dva pražské týmy (do 1. ligy západ), čeká nás v příštím ročníku prvoligové východní skupiny velmi vyrovnaná soutěž s trochou menšího severního ježdění.

1LV Duras 2223

A jak se nám dařilo jednotlivě? Velkou pochvalu zaslouží naši rakouští hosté, kteří hráli výborně, zvláště pak GM David Shengelia. Zmíním také naši jedničku GM Valentina Dragneva, který na ME senzačně postoupil z 10. místa na Světový pohár. Z přiložené tabulky je vidět, že nejvíce bodů obstarala moje maličkost (8/11), což vzhledem k faktu, že jsem hrál 7x na 3. šachovnici není vůbec špatné a dosaženého výsledku si velmi cením. Nemusela být ani jediná prohra s mladým Vlastíkem Babulou, ale tak už to někdy chodí. Výborně se prezentoval také vedle hrající IM Roman Chytilek, který dokonce absolvoval celou soutěž bez porážky a výsledek 6/9 rovněž zaslouží uznání. S Romanem jsme neměli zrovna lehký rok se spoustou mimošachových starostí, doplněnými mnohými administrativními povinnostmi k našemu družstvu. Když je ale dobrý tým, hraje se dobře a to nám jistě pomáhalo. Mladíci stejně jako Saša Tikovský střídali lepší okamžiky s horšími. Na rozdíl od předchozí extraligy se ale nyní při větší herní zátěži otrkali a nabyté zkušenosti by mohli prodat třeba již v další sezóně.

Tolik tedy naše letošní prvoligová anabáze. Ta příští začne až v říjnu tohoto roku a nyní ještě s otazníkem ohledně systému. Tedy všechny prvoligové kluby hlasují do 1.5.2023 o jednokolech či dvojkolech a nám kvůli termínovým kolizím s béčkem nezbývá než hlasovat pro dvojkola. V každém případě ale musíme přivést několik hráčů do obou družstev, aby se nám vyhnuly starosti s obsazením a mohli se tak pokusit postoupit do vyšší soutěže alespoň na jedné frontě. To se nám již zčásti daří, když na přestup přicházejí Martinové Nový a Tajovský, no ještě by to chtělo minimálně další dva hráče. Tak nám držte palce a zase někdy na viděnou a na napsanou!