Ořechovské boje 2023

Turnaj v Ořechově se hrál letos již podesáté a má zajímavou historii. V roce 2014 přišel s myšlenkou zorganizovat netradiční šachový vesnický turnaj v Ořechově Standa Messerschmidt. Sehnal místní sponzory a jako hrací místnost hospodu U Fasurů, v níž se šachové boje začaly odehrávat. Počáteční myšlenkou bylo důstojné rozloučení se sezónou a rovněž možnost vyhrát každému účastníkovi nějakou cenu (tombola). Současně s tím byla zavedena tzv. pivní daň, díky níž odevzdají nějak procento z výhry hráči 2200+ (letos 10%). To prý na zlepšení pitného režimu těch účastníků, kteří po skončení turnaje vydrží na místě co nejdéle🙂 Prvního ročníku se zúčastnilo 48 šachistů a následně počty rostly. Jak říká Standa, "jsme valící se kameny a nezastavil nás ani covid." A jaké to bylo v letošním jubilejním 10. ročníku? To se dozvíte v tomto článku.

Výsledky naleznete na chess-results, bohatou fotogalerii pak na našem Rajčeti, druhou pak od Radka Skoumala a k přehrání také vybrané partie Jana Kalendovského a některých účastníků.

Orechov 2023 5

Zleva  Ivan Janský, Adam Janský, Martin Lúč, Prokop Šmídek, Martin Šmídek, Martin Hrádek, Neklan Vyskočil, Ondřej Hrádek, Martin Karafiát a Adélka Karafiátová

Turnaje se zúčastnilo úctyhodných 117 hráčů, přičemž jen z našeho klubu dá se říci 17! Jmenovitě mládežníci Ríša a Ráďa Pešovi s tátou Markem, Adélka Karafiátová s tátou Martinem, Martin a Ondra Hrádkovi, Adam Janský s tátou Ivanem, Prokop Šmídek s tátou Martinem a Martin Lúč, dále Viktor Fox, Pavel Menčík, Michael Věžník, Leoš Fojt a moje maličkost IM Neklan Vyskočil. Zdá se, že některé turnaje dávají dobrou možnost k tak vysokým účastem. Loni a letos týmový Boskovický soudek (hraný jako přebor JMŠS družstev v rapid šachu) a již za necelé dva týdny také naše výjimečná akce 100 let Durasu, kde se naši členové zúčastní v podobných počtech.

Orechov 2023 11

Hrací sál

Hned při prezenci jsou účastníkům nabízeny jednohubky s minikalíškem slivovice či jiného alkomoku. Ne všichni jsou ale zvyklí rozjet se tak brzy, takže podobně jako já berou zavděk spíše těmi jednohubkami. Sympatické je, že v ceně vkladu 200 Kč je rovněž oběd (letos řízek) s lístkem do tomboly. To se skutečně vyplatí a když pořadatelům pomáháte například s medializací, můžete mít i další výhody:-). Tombola samotná obsahovala letos velmi hodnotné ceny v minimální hodnotě 700 Kč. To je skutečně lákavé, zvláště když se losuje hned 11x. A tak si někteří přikoupili další lístky a například pražský host Jindra Melich vyhrál dvakrát. A jak říká Standa Messerschmidt - "klasický pragocentrismus, tady nás čeká ještě hodně práce🙂 Aspoň že hlavní cena, dřevěné šachy + 5 dílů nejlepších partií Alexandra Aljechina, byla vylosována do "domácích" jihomoravských rukou Martina Handla.

Orechov 2023 1

Ženy a dívky byly zastoupeny v hojném počtu

Turnaj měl slavnostní začátek, při němž byly oceněny všechny ženy a dívky,

Orechov 2023 9

Ríša Peša

nejmladší účastník náš Ríša Peša (ještě předškolák!),

Orechov 2023 3

Nikita Filindash

přeborník ČR do 10 let Nikita Filindash z Jundrova,

Orechov 2023 13

Tomáš Lakatoš

výsledkově nejlepší hráč Ořechova v uplynulé sezóně Tomáš Lakatoš,

Orechov 2023 15

Standa Messerschmidt se salátovou mísou, výhru oznamuje Pavel Kubíček

jako protipól se salátovou mísou samotný ředitel turnaje Standa Messerschmidt

Orechov 2023 10

Jan Kalendovský

a jako zlatý hřeb pak šachový historik, fejetonista a spisovatel Jan Kalendovský, jenž za přínos šachu vstoupil do ořechovské Síně slávy.

Pořadatelé díky vyšší podpoře RP šachy těsně před turnajem sympaticky navýšili cenový fond, takže z prvních devíti cen měly tři nejvyšší najednou hodnotu 3.000 Kč, 2.000 Kč a 1.000 Kč, přičemž desátou "jubilejní" cenou bylo pořadatelské překvapení. Odměněni byli také účastníci v kategoriích nejlepší senior (65+), Elo do 1599, Elo 1600 - 1799, Elo 1800 - 2000 a tři nejlepší hráči Ořechova.

Orechov 2023 12

Standa u nástěnky se sponzory

Pro zajímavost - před zahájením tuším 7. kola byla ve hře nějaká láhev vína a tentokrát dal Standa Messerschmidt šanci tomu, kdo uhodne jména čtyř přeborníků ČR v sále. Já jsem si vzpomněl na tři (GM Vojtěch Plát, Nikita Filindash a Jiří Sysel v dámě), bohužel mě nenapadl náš Pavel Menčík v šachové odnoži zvané bughouse (prý ani jeho samotného🙂). No neuhodl to nakonec nikdo, takže ona láhev musela být vylosována, přičemž výherce si už nevzpomenu.

Orechov 2023 7

Restaurace U rybníčku

Orechov 2023 8

Účastníci turnaje před restaurací, kde by se napřesrok mohlo také hrát

A nyní pojďme již k turnaji. Hrálo se v ořechovské restauraci U rybníčku, a to tempem 2x 10 minut na 11 kol. Bylo slunečno a jak jaro dýchalo všem na záda, přišel tuším od Michala Věžníka nápad přesunout část stolů ven. Tím by se zčásti uvolnila nabitá restaurace, ovšem z časových důvodů se tento nápad bude realizovat nejdříve za rok. V turnaji byl hlavním favoritem byl GM Vojtěch Plát (ŠK Joly Lysá nad Labem), který přijel ještě ověnčen triumfem na velmi silně obsazeném sobotním GP v Bohuslavicích. Vojta se disciplinovaně šetřil před pořadatelskými nástrahami a jeho výkon tomu také odpovídal, když v celém turnaji ztratil pouze jedinou remízu (se mnou) a ziskem 10,5/11 o parník zaslouženě zvítězil. Boj o další místa byl vyrovnaný, ale nakonec jsem samostatnou stříbrnou pozici vybojoval já ziskem 8,5/11. Nebylo to sice vždy perfektní (např. s Páralem jsem nevyužil tří pěšců navíc), ale i tak hodnotím svou hru poměrně dobře. Povedlo se mi navíc neprohrát, což byl možná ten rozhodující jazýček na vahách. Na bronzový stupínek nakonec vystoupal FM David Holemář (Moravská Slavia Brno), který měl nejlepší pomocné hodnocení z hráčů docílivších 8/11.

Orechov 2023 4

Zleva IM Neklan Vyskočil (2), GM Vojtěch Plát (1) a FM David Holemář (3)

Na 4. místě skončil Ladislav Urbanec (nereg.), pátý trochu senzačně Míra Beneš ze Slavie Kroměříž a šestý bystrcký Lukáš Řehůřek, který v posledním kole porazil riskujícího Jožku Mudráka. Ze skupiny hráčů na 7.-15. místě (všichni 7,5/11) se do první desítky ještě vešli Vít Bureš (Moravská Slavia Brno), Aleš Sojka (Slavia Kroměříž), Petr Skácelík (Moravská Slavia Brno) a Dmitry Vasilenko (UKR), který měl tu čest převzít onu "překvapivou" jubilejní desátou cenu. Tím překvapením byla velká dřevěná šachová souprava, skutečně impozantní cena.

Orechov 2023 14

Dmitry Vasilenko si přichází pro jubilejní desátou cenu, kterou však fotografové bohužel nezachytili

A jak si vedla naše ekipa? Z pohledu na výsledky jsme se zajímavě řadili za sebou, no považte:

2. místo IM Neklan Vyskočil 8,5/11
39. místo Pavel Menčík 6,5/11
40. místo Leoš Fojt 6,5/11
42. místo Michael Věžník 6,5/11
57. místo Viktor Fox 5,5/11
64. místo Marek Peša 5,5/11
73. místo Prokop Šmídek 5/11
74. místo Martin Lúč 5/11
80. místo Martin Hrádek 5/11 (pro 8 letého kluka skvělý úspěch!)
86. místo Ivan Janský 4,5/11
88. místo Martin Šmídek 4,5/11
89. místo Martin Karafiát 4,5/11
93. místo Ondra Hrádek 4/11
94. místo Adam Janský 4/11
105. místo Radovan Peša 4/11
106. místo Richard Peša 3,5/11
113. místo Adéla Karafiátová 3/11

Hlavně výsledek Martina Hrádka hodnotím vysoko, své si pak odvedli Prokop s Martinem Lúčem. Nespokojený byl Adam, který hlavně díky rychlejšímu tempu nedokázal realizovat nebyté převahy. Na tom ale ještě zapracujeme a jelikož se nejedná o turnaj v klasickém tempu, netřeba z toho dělat vědu. A tatínci? Rozhodně nezklamali a navíc je s nimi vždycky dobrá zábava (tuším, že podobné to bude 21.5. v Boskovicích🙂

Orechov 2023 6

Zleva nehrající Jakub Hrádek, Martin Šmídek a Ivan Janský

Po skončení turnaje jsem přepustil své místo v autě Lukáše Řehůřka Jindrovi Melichovi, který spěchal na vlak z Brna do Prahy a ještě chvíli jsem zůstal. V salonku restaurace byl již připraven miniraut, kterého se zúčastnili mj. všichni medailisté a prakticky každý, kdo úplně nespěchal domů. Jelikož autobus jezdil každou hodinu, odcházel jsem asi po 40 minutách (na zastávku je to asi 10 minut pěšky), během nichž jsme toho stihli docela hodně probrat a také se zasmát. No a na zastávce již vidím naši výpravu, která se rozhodla jet na turnaj i zpět jinak než autem. Tedy kromě Ivana, který autem bohužel musel. Najednou přijíždí autobus mimo očekávaný čas, kluci do něj nastupují, ale po chvíli zase vystupují s tím, že do Hajan nepojedou🙂 Nicméně Martin Šmídek ihned hlásí, že se řidič slovenským jazykem ptal, ako dopadol Neklan? No tak mu to řekli, ale já opravdu nevím, kdo to mohl být. Příští autobus byl už ten správný a s přestupem na Ústředním hřbitově mířím domů. Kluci sice ještě navrhují sejít se v hospodě, nakonec to ale díky únavě odpískáme.

Tolik tedy k tomuto populárnímu turnaji, jehož jedenáctého pokračování se určitě opět rádi zúčastníme. Tak zase příště🙂