Gillarův memoriál posedmé

Gillarův memoriál se tradičně koná po jarních prázdninách a v reprezantativních prostorách hotelu Bobycentrum zahajuje druhou půli KP v rapid šachu jednotlivců. Letos tomu však nemuselo být. Díky nakonec odhlášené akci téměř stovka startujících mohla bojovat o vavříny již v sedmém ročníku tohoto turnaje. Stává se velmi častým jevem, že startující docházejí ke konci prezence. Vedoucí výprav si také neuvědomují, že u svazu nově registrovaní hráči nejsou ještě v aktuální databázi a díky tomu se uzavírání startovních listin, bohužel, zpožďuje. Po konečném zvládnutí prezentace obou turnajů byla první kola zahájena s půlhodinovým zpožděním. Turnaje se zúčastnili také sourozenci Marcel a Oliver Spacekovy ze Slovenska /Trenčianské Teplice/, kteří po celý turnaj hráli na předních šachovnicích.
Očekávali jsme, že v kategorii D10 bude dále úspěšně bojovat naše Míša Weberová. V tomto turnaji se poprvé sešel větší počet dívenek. Při neúčasti M. Weberové zvítězila Kristýna Šperková z Vyškova, která se šachu začala věnovat před půlrokem a je velkým příslibem. Se ziskem tří bodů obsadila druhé místo Petra Masáková z Adamova a třetí místo získala Paulíková Kateřina ze Sokola Kyjov se 3 body. Eliška Vavřínková z Loko získala 2,5 bodů, což je její doposud nejlepší výsledek.

V kategorii D12 prvenství uzmula svým soupeřkám již jistá medailistka Nataša Richterová ze Sokolu Zastávka, která uhrála 5 bodů a obsadila velmi pěkné 5. místo konečného pořadí. Prezentovala se velmi pěknou hrou v partii s M. Blahynkou. Druhé místo obsadila se ziskem 4 bodů Kristýna Ondrová z Loko. Třetí byla Blanka Jurková se dvěma body. Zde jsme čekali od Blanky lepší výsledek.

V turnaji starších žáků to měla děvčata velmi těžké. Jejich hubené bodové zisky jsou toho důkazem. Pouze v kategorii šestnáctiletých děvčat úspěšně, stejně jako na turnaji v Boskovicích, na špici hrála Tereza Navrátilová ze Sokolu Jedovnice. Se ziskem 5,5 bodu obsadila konečné čtvrté místo. V kategorii D14 se díky absenci naší Zavadilové stala vítězkou Jana Hlaváčková se ziskem tří bodů. Druhé místo /také 3 body/ obsadila Veronika Bartošová /obě Loko/, třetí místo obsadila gymnazistka Hemalová se ziskem dvou bodů. O tři místa dále, také se dvěma body, skončila Tancerová Marie z Vranovic. I u ní jistě trenér očekával nějaký ten bodík navíc.

Kategorie mladších žáků měla 53 startujících, a tak byl boj o vítězství velmi v obou chlapeckých kategoriích velmi těžký. Zejména u chlapců v kategorii H10, kde o příčky nejvyšší bojovalo široké pole startujících mladíčků. Máme radost ze zisku první příčky, byť díky lepšímu vedlejšímu hodnocení, za zisk pěti bodů našeho Radka Zemana před velmi silným hráčem Adamem Dvořákem. Také s 5-ti body obsadil třetí místo Robert Liška /oba z Loko/. Čtvrté obsadil kyjovký Jagoš se ziskem 4,5 bodů. Náš Ondřej Koukal získal 4 body a obsadil 21. příčku konečného pořadí, když se v kategorii před ním umístili Vojta Straka /Vranovice/, Martin Zeman /Vinohrady/ a Štěpán Mazůrek /Vyškov/ také se čtyřmi body. Hosté ze Slovenska startovali v této kategorii, Marcel Spacek uhrál 6 bodů a obsadil 2. místo konečného pořadí, Oliver Spacek po prohře s Marcelem získal 5 bodů a obsadil 8. místo konečného pořadí.

Martin Blahynka, startující v kaegorii. H12, získal plným ziskem bodů absolutní prvenství v turnaji mladších žáků, byť v partii s Richterovou stál na pokraji prohry. Soupeřka však pochybila při prosazování pěšce na předposlední řadě, ztratila figuru a Martin nakonec partii s přehledem vyhrál. Druhý v kategorii H12 se ziskem 6-ti bodů skončil Jan Skalka za Veselí n.M. hrající a třetí se ziskem 5-ti bodů Jirka Suchomel z Loko. Na pěti bodech v turnaji skončil také Musil ze Sokolu Zastávka na konečném 9. místě. Naše želízka v ohni – Tadeáš a Petr – získala 4,5 bodu a za Radkem Musilem obsadila 12., resp. 15. místo absolutního pořadí. Zde jsme očekávali, zejména u Tadeáše umístění výše. V kategorii H14 se také urputně bojovalo. Turnaj se stal kořistí mladíků domácí Lokomotivy. S náskokem půl bodu a třetím místem v konečném pořadí zvítězil J. Musil před svými pronásledovateli Lukášem Sikorou /oba Loko/ a naším Ondřejem Strnadem, oba 5 bodů. Pět bodů ještě získali Michal Lapúník /Mor. Slávia/ a veselský Borufka.

Absolutním vítězem turnaje se stal Martin Hošek se ziskem 6-ti bodů jen díky lepšímu vedlejšímu hodnocení před Radkem Přibylem /oba Loko/.

Následující, již předposlední turnaj seriálu, Memoriál Jana Krejčího, se uskuteční 5.4. na ZŠ TGM v Rajhradě. Propozice najdete na webu JmŠS a můžete je shlédnout zde.

Momentky z turnaje a vyhlášení vítězů můžete shlédnout v sekci Fotogalerie-Mládež (momentálně dochází k úpravě této aplikace) a samozřejmostí jsou konečná pořadí turnaje mladších žáků a turnaje starších žáků.