Pohár bystrcké radnice

Následující den se v bystrckém Společenském centru odehrál tradiční rapid turnaj O pohár bystrcké radnice. Turnaj se pod vedením Lukáše Řehůřka hrál jako 1. ročník jeho táty a našeho zesnulého kamaráda Jiřího Řehůřka, který stál nejen u zrodu tohoto turnaje, ale také šachového klubu Bystrc Oilers. Celkově se hrál jž 29. ročník a ani pěkné počasí neodradilo od vynikající hráčské účasti. K turnaji se totiž dostavilo 96 hráčů, což atakovalo nejen magickou stovku, ale také historický rekord.

Výsledky naleznete na chess-results, krátkou zprávu o turnaji na pořadatelském webu Bystrc Oilers a také zajímavý článek Jana Kalendovského zde.

V turnaji se dařilo favoritům, když zvítězil nejvýše nasazený IM Vojtěch Zwardoń z Beskydské šachové školy (8/9) před IM Jaroslavem Burešem ze Slavie Kroměříž a překvapením turnaje Pavlem Kubátem z Ořechova (oba 7,5/9).

Bystrc 2023 1

Zleva IM Jaroslav Bureš (2), IM Vojtěch Zwardoń (1) a Pavel Kubát (3)

Na ceny dosáhli ještě čtvrtý Lukáš Řehůřek (7/9), pátý můj nový oddílový kolega a spoluhráč v 1. lize východ Jirka Jireš a šestý mladý a dravý Václav Buchta Z Lokomotivy Brno (oba 6,5/9).

Bystrc 2023 3

Zleva Václav Buchta (6), Jiří Jireš (5) a Lukáš Řehůřek (4)

Mně se tentokrát hra moc nedařila, přesto jsem ještě dokázal uhrát solidních 6,5/9. Nestačilo to však na víc než 8. místo a o moc lepší by to nebylo ani v případě jiných pomocných hodnocení, které dnes již oprávněně nahrazují celkový Buchholz nebo dokonce již přežitý a trochu nesmyslný střední Buchholz (nevidím důvod, proč by se měl škrtat hráč s nejlepším výsledkem). Z toho důvodu na Slovensku a již také na většině turnajů u nás dávají pořadatelé přednost tzv. upravenému Buchholzu, tedy bez hráče s nejslabším výsledkem (díky tomu bych skončil sedmý, i tak bez ceny), případně vzájemným zápasům hráčů ve stejné skupině (pouze pokud se v takové skupině utkají všichni se všemi). Tak snad se to do příštího roku změní, stejně jako nějaká ta cena pro ženy a že hráči bez Ela budou mít nárok na cenu. Tu by letos získal dobře hrající Ludvík Tůma, ale měl smůlu. Rozhodčí turnaje Miroslav Hurta argumentoval tím, že by v turnaji mohli startovat hráči např. z bývalého Sovětského svazu a odnášet si tak ceny. To je ale více než přitažené za vlasy, neb o takových hráčích nic nevím (a to si myslím mám slušný přehled) a ceny 300 Kč, resp. 200 Kč, nejsou dle mého nijak zvlášť atraktivní. Lukášovi jsem to v dobré víře již psal, tak snad jako ředitel turnaje všechny tyto okolnosti zařadí do propozic příštího jubilejního 30. ročníku, který se uskuteční v září 2024.

U našich dalších hráčů se výsledky pohybovaly okolo 50%. Přesně na 4,5/9 skončili Marek Peša (45), Prokop Šmídek (48), Michael Věžník (49) a Martin Hyrš (53), o půl bodu méně (4/9) uhrál Ondra Borkovec (63. místo).

Příští rok tedy na jubilejním 30. ročníku na viděnou!