OPEN Bohumín „C (U12/U10)“ očima Jakuba Hrádka – poháry za 1. a 3. místo míří do Brna

Napsat článek o týdenním turnaji v klasickém šachu vyžaduje hodně trpělivosti, neb je potřeba zachytit více zajímavých momentů šachových i nešachových, doplněných mimo jiné o zajímavé fotografie či partiové diagramy. Jakub Hrádek se na našich stránkách pomalu rozepisuje k větším dílům a jedním z nich je již trochu "zaprášený" Open turnaj v Bohumíně, který se odehrál hned na začátku prázdnin 1. - 9.7.2023. Látku k otištění jsem dostal někdy před pěti týdny, ale pro nedostatek času článek zveřejňuji až nyní. Přesto si myslím, že šachová dobrodružství mladých synků Ondry a Martina jsou natolik zajímavá, že stojí za přečtení. Tak pojďme na to.

Výsledky turnaje naleznete na chess-results, nasát atmosféru turnaje můžete prostřednictvím fotogalerie. Nabízím také stránky turnaje a článek od pořadatelů.

První prázdninový týden (1. – 9.7.2023) se konal 6. ročník mezinárodního turnaje ve vážném šachu - OPEN Bohumín. Jelikož pocházím z Orlové, což je coby kamenem dohodil do Bohumína, naordinoval jsem synům Ondrovi a Martinovi a (zatím 😊) nehrající dceři týdenní pobyt u babičky. Manželka tak dostala 9 ti denní dovolenou od rodičovských povinností a mohla jet relaxovat do Jeseníků. V letošním roce byly pro zájemce nově připraveny 3 samostatné turnaje, turnaj "A" pro hráče s FIDE ELO nad 1900, turnaj "B" pro hráče s FIDE ELO do 2000 a pro nejmladší a začínající hráče a hráčky turnaj "C" - 9. Memoriál Lukáše Krůla s horní hranicí 14 let. S ohledem na dosavadní zkušenosti padla volba na turnaj mládežníků do 14 let, který byl následně vyhodnocován v samostatných kategoriích U14, U12 a U10. Martinovi připadla kategorie U10 a Ondrovi U12. Pohled na startovní listinu dával dojem, že se bude jednat výhradně o souboj hráčů SK Slavia Orlová a Šachové školy Bohumín. Dva přihlášení hráči z Brna působili exotickým dojmem. Postupem času, jak se blížil začátek turnaje, se začali registrovat i hráči z Polska, což turnaji dodalo potřebné grády. Turnaje mládežníků se nakonec zúčastnilo 25 hráčů (mnozí dříve přihlášení nakonec zvolili turnaj „B“), hrálo se na 9 kol v tempu 90 minut na partii + 30 sekund za každý provedený tah.

Turnaj se konal ve sportovní hale Bospor, která se nachází hned vedle bohumínského aquaparku, do kterého dostali odprezentovaní hráči jeden volný vstup a kam jsme chodili po každé partii na zmrzlinu.

Bohumin 2023 1

Sportovní hala Bospor - přípravy

V sobotu ráno vyjíždíme z Brna s lehkým zpožděním, a tak rychle spěcháme k prezenci. Poté zanechávám kluky svému osudu u šachovnice, odvážím dceru k babičce a pak opět zpátky do Bohumína na slavnostní zahájení. Šofér otrok na plný úvazek...

Bohumin 2023 2

Rozehřívání před partií

Před polednem se věci dávají do pohybu a v největší sportovní hale snad v Evropě se čtyřmi různými povrchy (dle slov starosty Bohumína) začíná 6. ročník mezinárodního turnaje OPEN Bohumín pod taktovkou ředitele turnaje Jiřího Nováka ze SK Slavia Orlová.

Bohumin 2023 3

Zahájení turnaje

A jelikož je Ostravsko kraj „razovity“, nepřekvapí ani výzvy na sluneční cloně objektivu místního fotografa. V podstatě by se s tím asi mohlo souhlasit i když preference mohou být různé...😊

Bohumin 2023 4

V mládežnické kategorii se hrálo o poměrně zdařilé poháry, medaile a věcné ceny, které se s rostoucím počtem kol začaly postupně zjevovat na stolech.

Bohumin 2023 5

Zajímavé poháry se šachovou tematikou

První kolo začíná po poledni. Kluci dostávají hned na úvod losem mnohem starší soupeře (ročník 2010), tak to asi nebude lehký začátek. Obavy se potvrzují a oba se po cca 35. - 40. tahu vzdávají.

Bohumin 2023 6

Martin Hrádek vs. Václav Štěpán, Lukáš Trčka vs. Ondřej Hrádek

Je potřeba se postupně aklimatizovat z rapidu. Na hodinách lze opět pozorovat rapidové tempo. Ondra se klasicky soustředí na cizí šachovnice😊 No netřeba věšet hlavu, začátky jsou většinou slabší.

Bohumin 2023 7

1. kolo na hrací ploše sportovní haly Bospor v Bohumíně

V neděli si musíme přivstat, protože se druhé kolo hraje v 9 hodin. Martina dnes čeká jediná známá tvář ve startovním poli a tou je Markéta Mrmusová z Čadce na Slovensku, která je tady se skoro celou svou rodinou rozprostřenou v dalších turnajích (dojíždějících každý den vlakem). Ondra zasedá proti Viktorii Mazurkové z Orlové, která porazila Martina v posledním kole loni na MMaS v Koutech a znemožnila mu tím postup na MČR. Ondra v 68. tahu matuje. Martin vyvádí psí kusy a průběžně stojí na prohru, soupeřka nepřijímá nabídky remízy a nebýt její následné hrubé chyby, Martin by utržil pravděpodobně první prohru ve vzájemné bilanci. Nabyté výhody Martin překvapivě využívá a nakonec také matuje (pro změnu nepřijímá soupeřčiny nabídky k remíze). U zmrzliny se tomu mírně zasmějeme, že Martin měl dnes opravdu štěstí. Každý den probíhá bratrovražedná debata e4 vs. d4. Přes pracovní týden partie začínají až v 16:30 a tak najíždíme na model dopoledne tenisový trénink, pak oběd, hraní na chess.com a pak odjezd do Bohumína. Tento režim trvá až do středy. Tenisový trénink dáváme bez kondiční přípravy, aby kluci u partií neusínali únavou😊. Není to jednoduché držet se na závodní úrovni ve dvou sportech najednou.

Bohumin 2023 8

Tenisová příprava v TOP TENNIS ACADEMY Frýdlant nad Ostravicí (Martin se chystá na podání)

Bohužel klukům chybí rozbory partií a přípravy. Další kola ukazují, že kvalitně připravení soupeři mají výhodu.

V pondělí ve 3. kole Ondra prohrává s Julií Szczurek z Polska. Martin poráží Matyáše Sojku z Orlové. V úterý se to prohazuje a Ondra poráží Markétu Mrmusovou a Martin prohrává s Mateuszem Waszkiewiczem z Polska. Po 4. kole tedy oba bratři shodně po 2 bodech. Ve středu se daří a kluci vyhrávají. Ondra poráží černými Julii Kolorz z Polska a Martin perlí bílými proti zkušenému Matyáši Rybárovi ze Sokola Vrbno pod Pradědem.

Bohumin 2023 9

Po 41. tahu ukazuje analyzátor jasnou převahu černého. Martin ale se stoickým klidem spřádá plány naznačené zelenou šipkou. Soupeř zaslepen svou převahou ignoruje příležitost zabránit matu a místo toho si plánuje dále pochutnávat na bílých pěšcích.

Bohumin 2023 10

Po 42. Vxf6 Vxb3 analyzátor prudce obrací a soupeř po Martinově 43.Vh6# provádí tupý úder dlaní do svého čela, jehož ozvěna se nese celým hracím sálem.

Po pátém hracím kole tedy oba kluci 3/5. V šestém kole Ondra vítězí, Martin prohrává s mladším bratrem svého soupeře z předchozího kola. V sedmém kole si to kluci prohazují. Ondra prohrává s Lukášem Brejchou z Bohumína (místní favorit za U14). Martin oplácí porážku z MMaS a vítězí nad Viktorii Mazurkovou ze SK Slavia Orlová. Po sedmém kole oba bratří 4/7 a průběžné první místo pro Ondru v U12 a druhé místo pro Martina v U10. S přibývajícími koly se na stole s cenovým fondem objevují další a další nové ceny. Zajímavé šachovnice darované ŽDB (Železárny a drátovny Bohumín), které jsou vytvořeny nečekaně z drátu. Dále perníkové šachovnice. Pro všechny účastníky také hrnky s logem Open Bohumín a další upomínkové předměty.

Bohumin 2023 11

Osmé kolo svádí oba kluky za jednu šachovnici. Po zremizované partii (nedostatek materiálu pro mat) musím Martina napomenout za vztekání se a okopávání bratrových kotníků pod stolem.

Bohumin 2023 12

Po tomto kole je stav takový, že Ondrovi na první místo teoreticky stačí uhrát v posledním kole remízu. Martinova situace je daleko složitější. V U10 má shodný počet bodů jako Martin (4,5/8) i Vojta Rybár a Julia Szczurek. V posledním kole los Martinovi přiřknul o dva body lepší Maju Szczurek, která ho poráží a stává se tak celkovou vítězkou turnaje „C“.

Bohumin 2023 13

9. kolo turnaje Open Bohumín

Martin je teď odkázaný na štěstí a pomocné hodnocení. Julia Szczurek prohrává. Ondra hraje s Vojtou Rybárem. Pokud by ho porazil, Martin by měl ještě teoretickou šanci na první místo. Nervózní Ondra spolu se soupeřem vytvářejí na šachovnici zajímavé obrazce, že i vedle sedící hráči pobaveně kroutí hlavami.

Bohumin 2023 14

Jing Jang pozice v 9. kole🙂

Po Ondrově remíze tak Vojta Rybár (U10) dosahuje 5ti bodů a Martin se svými konečnými 4,5/9 končí až na třetím místě. Ondrovi (5/9) pomocné hodnocení stačí na první místo v U12. Tak to bychom měli. Zbývá ještě počkat pár hodin než dohrají turnaje „A“ a „B“ a kluci se dočkají konečného vyhlašování.

V „C“ turnaji celkově zvítězila Maja Szczurek z Polska (7,5/9) před Lukášem Brejchou ze Šachové školy Bohumín (7,5/9) a Richardem Mazurkem ze SK Slavia Orlová (7/9), všichni v kategorii U14.

Bohumin 2023 17

U14 - zleva hlavní rozhodčí Jiří Kopta, Richard Mazurek (3), Maja Szczurek (1) a Lukáš Brejcha (2)

V kategorii U12 se na prvním místě umístil Ondřej Hrádek z ŠK Duras BVK (5/9) před Davidem Dzialo ze Šachové školy Bohumín (5/9) a Matyášem Galužným rovněž ze Šachové školy Bohumín (4/9).

Bohumin 2023 16

U12 - zleva: hlavní rozhodčí Jiří Kopta, David Dzialo (2) a Ondřej Hrádek (1)

V kategorii nejmladších U10 se na první místo probojoval Vojta Rybár ze Sokola Vrbno pod Pradědem (5/9), následovaný Julii Szczurek z Polska (4,5/9) a Martinem Hrádkem z ŠK Duras BVK (4,5/9).

Bohumin 2023 15

U10 - zleva: hlavní rozhodčí Jiří Kopta, Martin Hrádek (3), Vojta Rybár (1) a Julia Szczurek (2)

Na to, že to byl pro kluky po delší době turnaj ve vážném šachu, tak to nedopadlo zas tak špatně😊 Absolvování turnaje rozhodně přineslo další cenné zkušenosti, které je potřeba soustavným a cíleným tréninkem dále prohlubovat. Turnaj byl dobře zorganizovaný, v hracím sále bylo dost místa a tak se nikdo nikde netlačil, diváci mohli sedět pohodlně na tribunách a sledovat dění v sále. Po partii mohli zúčastnění navštívit aquapark, který byl hned vedle. A dokonce i v okolí Bohumína se dá objevit kousek přírody. Příští rok rozhodně budeme zvažovat účast.

Bohumin 2023 18

Vodáci na řece Odře

Bohumin 2023 19

Soutok Odry a Olše za Bohumínem