Pohár predsedu Bratislavského samosprávného kraja

Poněkud nečekaná slovenština v názvu článku nás zavádí do hlavního slovenského města, které každoročně hostí utkání mládežnických samosprávných krajů v České republice, na Slovensku a občas i Maďarsku. Letos se jednalo o čtyřutkání, v němž v jediném dni (30.9.2023) dvojkolově změřily síly kraje Bratislavský a Trnavský na slovenské straně a z české strany Středočeský a Jihomoravský. Tento tradiční podnik se hraje jako turnaj šestičlenných družstev v rapid šachu a pořadatelem je Bratislavský šachový zväz a šachový klub Slovan Bratislava v čele se Stanislavem Vlčkem, s nímž se dobře znám z rakouských soutěží. Nás tento turnaj zajímal z pohledu účasti Václava Šetiny a Martina Lúče.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, fotografie Lenky Voráčové zde a perlou je článek Davida Cipryse na stránkách JMŠS, mimochodem s větším množstvím fotografií.

Výběr Jihomoravského kraje nastoupil v sestavě 1. Václav Buchta, 2. Václav Šetina, 3. Martin Lúč, 4. Kristýna Dorazilová, 5. Jakub Škňouřil a 6. Marie Vavřínková. Ratingovým favoritem byli Středočeši, následování domácím výběrem a naší enklávou, outsidery měli být Trnavané. Musím říct, že hlavně kvůli mému svěřenci Martinovi jsem turnaj sledoval od samého počátku a s radostí jsem mohl konstatovat, že naše družstvo rozjelo již od počátku těžký převod, na který soupeři nedokázali odpovědět. Klíčovým se nakonec ukázaly zápasy s domácím výběrem, který naši porazili 4 : 2 a 5 : 1, zatímco Středočeši s nimi hráli 2,5 : 3,5 a 3 : 3. Díky tomu jsme si mohli dovolit i dvě těsné porážky 2,5 : 3,5 od Středočechů, což ale při olympijském způsobu bodování nevadilo a znamenalo jediné - celkový triumf. Úspěch byl navíc doplněn hned čtyřmi vítězstvími na jednotlivých šachovnicích, tedy Václav Buchta na jedničce (5/6), Vašek Šetina na dvojce (5/6), Martin Lúč na trojce (4,5/6) a Kristýna Dorazilová na čtyřce (5/6).

Pohar BSK 2023 7

Vítězové šachovnic - zleva Dominika Kaplanová (6), Monika Strnadová (5), Kristýna Dorazilová (4), Martin Lúč (3), Václav Šetina (2) a Václav Buchta (1)

Martinovy partie jsem viděl a mohl jsem být spokojen jak s hrou, tak s výsledkem (tři výhry a tři remízy), přičemž to mohlo být i lepší. Výborné výkony podali také ostatní členové družstva, takže nakonec krásné a zasloužené vítězství.

Pohar BSK 2023 1

Pohar BSK 2023 6

Zleva Stanislav Vlček, Václav Šetina, Martin Lúč, Kristýna Dorazilová, Jakub Škňouřil, Marie Vavřínková, Václav Buchta a David Ciprys

Pohar BSK 2023 8

O akci barvitě referuje vedoucí výpravy David Ciprys, jehož schopnost psát jsem vždy obdivoval a čtenáři se museli při tomto článku jistě dobře bavit. Vždyť jenom osobnost šachového fanatika Vaška Buchty vydá na samostatnou kapitolu. A historka s jeho ztracenou a znovu nalezenou (šachovou) taškou mě opravdu pobavila🙂No věřili byste, že skupinka Romů, s níž hráli naši kluci fotbal, odevzdala ztracenou Vaškovu tašku policii? Té bylo mimochodem před slovenskými volbami všude plno, tak možná měli i respekt. Ten ale musel mít i Vašek, neboť takový čin musel být nejen pro něj poněkud nečekaný🙂Nebo skutečnost, že pořadatelé nedokázali nikdy správně vyslovit jméno Jakuba Škňouřila🙂 Tak jen čtěte Davidův článek dále (v odkazu výše) a já toto krátké zpravodajství již jen doplním několika zajímavými fotografiemi.

Pohar BSK 2023 9

Pohar BSK 2023 2

Pohar BSK 2023 4