KP družstev mládeže - závěrečný třetí sraz se odehrál ve Vyškově

KP družstev mládeže je nejnižší týmovou soutěží mládeže a její výhodou je tedy skutečnost, že se z ní nikam nesestupuje. Postup do 1. ligy si pak zajistí vždy vítězný tým. Jelikož byl letos favorit jasný (Moravská Slavia), postavil jsem dvě zhruba rovnocenná družstva. Právo účasti měli hráči 2008 a mladší s tím, že povinná byla vždy alespoň jedna dívka 2008 a mladší nebo jeden chlapec 2013 a mladší a jeden chlapec (dívka) 2011 a mladší. Tato soutěž se hraje vždy na pěti šachovnicích a kdo se zrovna nedostane do nominace, může hrát doprovodný turnaj, jehož výsledky se rovněž započítávají do Ela. A jelikož máme dívky hned čtyři a většinovým ročníkem je u nás 2013, nebylo obtížné družstva složit.

Na chess-results naleznete výsledky a sestavy KP družstev, stejně jako výsledky doprovodného turnaje. Závěrečnou zprávu vedoucího soutěže Radka Skoumala potom zde.

V soutěži si po závěrečném třetím srazu, který se odehrál 17. února 2024 ve Vyškově, postup podle očekávání zajistila Moravská Slavia. Ta pracovala s mládeží ještě za socialismu, pak dlouho nic a nyní přetažením elitních hráčů Jundrova zničehonic vytvořila nejsilnější tým. Na druhém místě skončila Lokomotiva Brno a pomyslný bronz brali Jezdci Jundrov "B". Z našich týmů si vedlo lépe céčko, které obsadilo 4. místo, béčko pak 7. místo. V céčku držely statečně první dvě desky sestry Běta a Ema Kubátovy a za nimi se hráči docela hodně střídali. Ve Vyškově se dařilo Jáchymovi s Hynkem (2,5/3, resp. 3/3), celkem kluci uhráli 4/6, resp. 4,5/6. Ráďa Peša hrál za družstvo své první partie a uhrál 1/3. V béčku si zahrálo celkem osm hráčů, což je dobře, jelikož tato krajská měření mohou hráče jenom posunout. Nejlepší výsledky měli starší hráči Vojtěch Klinkovský (4,5/8) a Adam Janský (4/6). Dobře zahrála také Adélka Karafiátová (2/3) a pro nejmladšího Ríšu (1,5/5) to byla určitě dobrá škola.

Doprovodného turnaje se zúčastnilo celkem 70 hráčů (!) a moc pěkná umístění získali Maxík (4), Tadeáš (5) a Honzík (6). Stínem bylo neudělení věcných cen Jihomoravským šachovým svazem, byť by náklady našeho nijak chudého JMŠS zřejmě nepřesáhly částku 2.000 Kč. V každém případě ale gratuluji Maxíkovi, Tadeášovi a Honzíkovi k pěkným individuálním úspěchům!