Zastávecký střelec aneb KP družstev mladších žáků

Krajský přebor družstev mladších žáků se hraje již tradičně v Zastávce u Brna a nejinak tomu bylo i letos. Hrálo se v sobotu 2. března 2024 v Dělnickém domě za účasti 19 družstev. Pořadatelský tým v čele s Alešem Dumkem se s akcí jako vždy vypořádal s přehledem a grácií a mimo jiné nabídl všem účastníkům párek v rohlíku zdarma. Na tento postupový turnaj na MČR v Harrachově jsme měli po letech možnost vyslat dvě družstva, a to se po určitých obtížích nakonec také povedlo. 

Výsledky si můžete prohlédnout na chess-results, fotografie na Rajčeti.

Družstva jsou šestičlenná a v každém družstvu je povinný alespoň jeden hráč 2015 a mladší a alespoň jedna dívka 2012 a mladší. V našem týmu tyto role plnili bratři Radovan (2015) a Richard Pešovi (2017) a z dívek Adéla Karafiátová a Markéta Tikovská (obě 2014). Bohužel nám před turnajem vypadla Adélka, a tak jsem musel horečně shánět náhradu. To se nakonec asi na desátý pokus povedlo, když jsem po dohodě s předsedou brankovického klubu Stanislavem Lánským a otcem dívky dohodl start teprve šestileté Šarloty Staré (2018). Šarlotka pochází z šachové rodiny a už začíná mít první turnajové úspěchy. Společně s Ríšou (2017) tak vytvořili zajímavé benjamínkovské duo našeho áčka na šachovnicích 5 a 6. Další nepříjemnost nás potkala tím, že onemocněl první hráč áčka Ondra Hrádek. Na jeho místo tak musel mladší brácha Martin a do sestavy se tak na 4. šachovnici vešel původně třináctý hráč Michal Adámek, kterému to velice jde na našich trénincích. V každém případě ale Ondrova neúčast oslabila šance áčka na jedno ze dvou postupových míst.

Po těchto zásazích tedy sestavy vykrystalizovaly takto:

A - 1. Martin Hrádek, 2. Hynek Kulhavý, 3. Jáchym Garčic, 4. Michal Adámek, 5. Richard Peša, 6. Šarlota Stará
B - 1. Tadeáš Mikulášek, 2. Max Veselý, 3. Jan Dokulil, 4. Jakub Monzer, 5. Markéta Tikovská, 6. Radovan Peša

Zastavka 2024 MZ teams 11

Hned na úvod jsme se utkali proti sobě a áčko porazilo béčko 5,5 : 0,5, když remízu za béčko uhrál v časové tísni vynalézavý Maxík proti Hynkovi. Pochvala! Pak už jsem se soustředil více na áčko, kterého jsem byl kapitánem, nicméně občas jsem se šel podívat také na béčko a udělal i pár fotografií.

Zastavka 2024 MZ teams 13

Pohled od 1. šachovnice, kde celé žluté áčko hraje proti částečně žlutému béčku - Martin Hrádek proti Tedeášovi, Hynek proti Maxíkovi, Jáchym proti Honzíkovi a Míša proti Kubovi

Zastavka 2024 MZ teams 12

A z druhého konce - Šarlotka proti Ráďovi a Ríša proti Markétce, přihlíží Hynek

Ve 2. kole jsme hráli proti jednomu ze spolufavoritů z Vyškova a výsledkem byla bojovná remíza 3 : 3, když bodovaly první dvě šachovnice (Martin Hrádek s Hynkem) a Šarlotka na šestce. Vůbec byl úchvatný pohled na dvojici Ríša - Šarlotka, tedy dva šestiletí špunti na šachovnicích 5 a 6:-) Ríša je kombinační talent a jdou mu nejvíce dvojtahové kombinace, které sám umně vytváří. Šarlotka má dobré návyky a docela vidí možnosti k sebrání a občas vytvoří i nějakou důmyslnou hrozbu. Zatím je však ještě malá a nevydrží v koncentraci celý turnaj. Proto je třeba ji pochválit za první tři výhry, ty byly důležité.

Ve 3. kole áčko v dalším těžkém souboji poráží Jezdce Jundrov 4 : 2, když velkou pochvalu zaslouží hlavně Hynek s Jáchymem, kteří vybojovali body po těžkých bojích. Vyhráli také "špuntíci", takže důležitá zápasová výhra! Béčko vyhrálo podruhé (předtím 6 : 0 proti Vyškovu "B"), takže už nás dohání.

Ve 4. kole jsme vyhráli vysoko 5 : 1 proti Hustopečím "B", když prohrála akorát Šarlotka. Béčko prohrálo proti favorizovanému Vyškovu "A" 1,5 : 4,5, když cennou remízu uhrál Tadeáš proti Janu Malému a na šestce vyhrál Ráďa.

V 5. kole došlo na souboj těžkých vah, když jsme proti Moravské Slavii neměli šanci na prvních třech deskách, zato ve druhé polovině to už bylo o poznání lepší. Vyhráli Míša s Ríšou, prohrála ale bohužel Šarlotka, z čehož resultovala porážka 2 : 4. Béčko remizovalo se silnou Lokomotivou Brno 3 : 3, když naplno bodovali Maxík s Kubou a remízy přidali Honzík a především Tadeáš, pro něhož může být nerozhodný výsledek proti Tsyrenu Berdnikovovi cenným úspěchem.

6. kolo - hororový zápas proti Hustopečím "A". Nejprve prohrála Šarlotka a za malou chvíli přehlédl jednotahový mat Míša. To byla velká škoda, protože v zahájení získal menší materiální převahu a stál i trochu lépe. Ty čtyři otázky si před provedením každého tahu opravdu musíte vždycky položit (mat já, mat on, materiál já, materiál on). No a aby bylo ještě hůř, Ríša místo dvojtahového zisku věže jako kdyby odešel fyzicky i psychicky, odevzdaně se nechal zatlačit a posléze dostal i mat. Opět velká škoda, tady jsme mohli také vyhrát. Prohrávali jsme tedy 0 : 3 a moc růžově to nevypadalo. Pak ale snížili výborně hrající Hynek s Jáchymem na 2 : 3 a vše měl v rukách Martínek na 1. šachovnici. Jenže
Martin ztratil dámu a soupeř mohl mnoha způsoby dovést partii k vítězství. Místo toho ukvapeně vrátil část materiálu za cílem výměn a zjednodušení a Martin rozehrál své věže. Následně soupeř ztratil i jezdce, kterého měl navíc a když neviděl věčný šach dámou (tedy remízu), potrestal jej Martin silou svých věží, když nakonec získal i soupeřovu dámu a partii zakončil matem. Martina zde musím velice pochválit, protože to v mysli nezabalil a bojoval až do konce, kladl soupeři léčky a nakonec nepříznivý průběh otočil. Takto bojujte všichni! Tedy šťastná zápasová remíza 3 : 3 a šance na postup stále žijí! Béčko porazilo Mint Chess Academy 4 : 2, když naplno zabodovaly šachovnice 3. - 6.

7. kolo - no a je tu závěrečné kolo, které rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Áčko se utkává v derby s Lokomotivou Brno, béčko "za odměnu" na prvním stole s Moravskou Slavií. S Lokálkou je to supernapínavé (konečně jako vždy). Prohrává unavená Šarlotka, rychle ale srovnává dravý Ríša, který nedá soupeři šanci. Pak nás do vedení posílá dnes výborně hrající Jáchym a vedení udržíme také v partii Míši Adámka, který stojí zpočátku na výhru, pak několika chybami úplně na prohru, aby nakonec sebral soupeři dámu a získal znovu šance na výhru. Soupeř (Jindřich Tomanec) ale chytře dotáhne pěšce na předposlední řadu a podporován jezdcem a králem vynutí na Míšovi věčný šach a tedy remízu. Míša ale zaslouží pochvalu za bojovnost! No a dohrává se na prvních dvou šachovnicích. Martin prudce útočí na Tsyrena Berdnikova, ten se ale ubrání a sebere Martinovi materiál. Chtělo to předtím obětovat ještě jednoho pěšce (na a2), čímž by se prakticky vyřadila soupeřova dáma ze hry a pak by již útok vyšel. Škoda! Stav je tedy vyrovnaný 2,5 : 2,5 a doslova o všem se rozhoduje v partii Hynka s Vítem Hlinkou. Hynek hrál celý turnaj výborně, dával si pozor při realizacích, opravdu zodpovědný přístup. Bohužel mu ale v posledním kole doslova došla šťáva (jak sám přiznal po partii). Zde vidím své výrazné pochybení, jelikož jsem tuto důležitou okolnost neřekl všem. Na koncích turnajů již docházejí síly a je třeba je obnovit nejlépe nějakou sladkostí, nezapomenout pít, opláchnout se studenou vodou nebo se třeba venku proběhnout. Hynek hrál mnoho časově náročných partií a v poslední partii to prostě přišlo. Přesto, že měl jasnou materiální převahu a mohl si také vybírat cesty k výhře, mozek už úplně nefungoval a nakonec jeho soupeř partii ještě otočil ve svůj prospěch. Nešťastného Hynka mi bylo moc líto, ale nadával jsem vnitřně spíše sám sobě. Škoda, díky absolutně nejlepšímu pomocnému hodnocení bychom s 10 body obsadili druhé místo a tím bychom postoupili na MČR. Takto z toho bylo až místo šesté a postup kromě suverénní Morendy připadl na 2. místě Vyškovu. Béčko na závěr prohrává s Morendou 1 : 5, ale nakonec obsazuje solidní 8. místo, jen dvě místa za áčkem.

Zastavka 2024 MZ teams 2

Vítězný Šachový klub Moravská Slavia

Zastavka 2024 MZ teams 3

Šachy Vyškov - 2. místo

Zastavka 2024 MZ teams 4

Jezdci Jundrov - 3. místo

Zastavka 2024 MZ teams 5

Šachový klub Lokomotiva Brno - 4. místo

Zastavka 2024 MZ teams 6

ŠK Hustopeče - 5. místo

Zastavka 2024 MZ teams 7

A to už jsme my - Duras "A" na 6. místě

Zastavka 2024 MZ teams 8

Šachová škola Hříbata (vedoucí IM Jaroslav Bureš) - 7. místo

Zastavka 2024 MZ teams 9

A na závěr naše druhé družstvo Duras "B" (vedoucí Marek Peša) - 8. místo

Závěrem bych v áčku vyzdvihl především výkony Jáchyma (5/7) s Hynkem (4,5/7), kteří hráli mnoho náročných partií, v nichž obstáli. Obsahově se na to opravdu dalo koukat. Zajímavý je určitě Ríša (5/7), který má sice slabší strategii (to se ale časem naučíme), ale kombinačně hodně vidí a to na soupeře platí. Pochvala! Martin si na jedničce uhrál svoje (4/7) a velká škoda, že nemohl hrát nemocný bráška Ondra. To by byly naše vyhlídky o poznání vyšší. Také Míša si uhrál co měl (3,5/7), chtělo by to ale více si sedět na rukách, než se potáhne🙂No a Šarlotka byla příjemným osvěžením naší žluté ponorky, když vyhrála tři partie. Děkujeme za pomoc rodičům a p. Stanislavu Lánskému z Brankovic.

Zastavka 2024 MZ teams 15

K dobrým výkonům našich benjamínků přispěli také rodinní nosiči🙂

V béčku se zaskvěl Kuba Monzer, který na 4. šachovnici uhrál 5/7 a měl v družstvu nejlepší výsledek. Veliká pochvala! Dobrý výsledek měl také Ráďa Peša na šestce (4/7) a pochvalu zaslouží i první dva hráči Tadeáš s Maxíkem (3/7 a 3,5/7), kteří to měli nejtěžší. Tadeáš zapsal cenné remízy s Janem Malým a Tsyrenem Berdnikovem, Maxík zase remizoval s Hynkem a porazil Víta Hlinku z Lokomotivy Brno. Honzík (2,5/7) musí nutně zpomalit, protože výsledkem rychlé hry není nic jiného, než hrubé chyby. Jinak ta hra není špatná a myšlení také dobré, jen ta zbytečná rychlost... A Markétka to neměla na pětce jednoduché, ale nějaké body také uhrála (2/7) a měla výkon na úrovni 1018.

Zastavka 2024 MZ teams 10

Markétčin semafor aneb reklamace nepřípustného tahu🙂

Zastavka 2024 MZ teams 16

Mezi partiemi odpočíval každý po svém - Ráďa čte nějakou encyklopedii, Šarlotka hraje hru na mobilu

Celkově áčko šesté, když o vlásek unikl postup a béčko na slušivém 8. místě. Děkuji Markovi Pešovi za vedení béčka a všem rodičům za podporu a účast.