Memoriál Lubomíra Gillara za námi, vítězi Terezie Ševčíková a Jakub Oujeský

V sobotu 27. dubna 2024 se v řečkovické sokolovně uskutečnil již 21. ročník Memoriálu Lubomíra Gillara. Turnaj je již tradičně součástí přeboru Jihomoravského kraje v rapid šachu a v kategoriích H+D10, H+D12 a H+D14 se hraje o postup na MČR v rapid šachu. Náš klub dává již tradičně šanci i šestnáctiletým, pro něž se hraje málo turnajů a společně s H+D14 byli součástí turnaje starších žáků. Naproti tomu osmiletí byli zase součástí turnaje mladších žáků. Obě tyto kategorie mají samostatná MČR, tedy o postupy se zde nehraje a osmiletí tak musí usilovat o postup v H+D10.

Z našeho klubu se účastnili skoro všichni oprávnění, což je potěšitelné. V turnaji mladšch žáků v nejmladší kategorii Richard Peša (H8), ve vyšší kategorii pak Radovan Peša, Adéla Karafiátová, Markéta Tikovská, Martin Hrádek (všichni H+D10), Michal Adámek, Jan Dokulil, Tadeáš Mikulášek, Jakub Monzer, Max Veselý, Jáchym Garčic a Hynek Kulhavý (všichni H+D12). Ve starších žácích pak v barvách Šachové školy Hříbata, ale s námi trénující Michal Paulen, dále Běta a Ema Kubátovy, Adam Janský (všichni H+D14), František Henc, Daniel Szabó a Vojtěch Klinkovský (všichni H+D16). Pro nemoc se nemohli účastnit pouze Vilda Tikovský (H14) s Vojtou Karafiátem (H16).

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, fotogalerii pak na našem Rajčeti a příjemným bonusem je fotogalerie Lenky Voráčové. Důležité pořadí v jednotlivých kategoriích před posledním turnajem ve Znojmě je zde.

Pořádat takovou akci není jednoduché a je nutné mít široký tým pro ranní přípravu (položení koberců, stolů, židlí a šachového materiálu) i odpolední úklid. V našich řadách však máme mnohé obětavé členy a rodiče dětí, takže v počtu 10 - 12 obyčejně vše dobře zvládáme. Nejinak tomu bylo i letos a tímto děkuji všem těm, kteří se na organizaci turnaje podíleli. Já jsem si k tomu ještě střihnul přihlášky, rozhodování a nákup pohárů, medailí a diplomů. A také zajištění občerstvení, kde jsem po loňské derniéře Dany Holzmannové musel nalézt náhradu.

Gillar 2024 8

Tou se stal skutečně profesionální a zkušený tým v čele se Zdeňkem Voráčem, který si vlastním karavanem přivezl z Olomouce dokonce i vlastní ledničku. Nabízené a kvalitní zboží širokého sortimentu pak mizelo tak rychle, že na konci turnaje nezbylo prakticky ničehož🙂

Gillar 2024 10

Velké díky patří také Radku Skoumalovi ze Znojma, který byl vítanou rozhodcovskou posilou.

Gillar 2024 18

Pojďme ale již k turnaji, do nějž bylo tři dny před začátkem přihlášeno rekordních 185 účastníků. Po mých e-mailových a internetových výzvách ale začaly chodit odhlášky, především pak z důvodu nemocí. A když se při prezenci neobjevilo asi deset hráčů Tišnova, klesl původní rekordní počet dokonce pod 150.

Gillar 2024 1

Ještě na startu to bylo dobré, do bloků... Na začátku tedy vidíte ještě můj úsměv, v průběhu turnaje však střídaný obavami z časového handicapu (40 minut).

Gillar 2024 2

Ten způsobila protažená prezence, když se někteří hráči vyhnuli mému stolku a rovnou zaplatili vedle u pokladníka Rudolfa Moulise. Ve startovní listině před začátkem turnaje tak logicky chyběli a jejich shánění také chvíli zabralo. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a okolo 10.40 se mohlo začít.

Gillar 2024 4

Gillar 2024 5

Turnaj pak probíhal velmi svižně a kromě vyloučení nepřítomného Robina Pestra od 2. kola (vůbec nepřijel), jehož někdo zaprezentoval i zaplatil, jsem neměl jediný vážnější problém. K vidění byly mnohé šachové motivy. Na fotografích výše jsou to náš Jáchym Garčic s Eliškou Kratochvílovou a pod nimi pak Filip Kynický, proti němuž hraje černými usmívající se Tadeáš Mikulášek.

Gillar 2024 12

Žlutá ponorka - zleva moje maličkost Neklan Vyskočil, Leoš Fojt a Ondřej Fojt

Výborně pak fungovali rozhodčí Radek Skoumal, Martin Hyrš, Ondřej Fojt, Leoš Fojt a ve volných chvílích také já, kteří především přidávali minuty hráčům, jejichž soupeři se provinili nepřípustnými tahy (třetí již prohrával). Časovou ztrátu z prezence se tak povedlo dohnat, takže se mi zase začal vracet úsměv na tvář. Z občerstvení přišla dokonce pozornost v podobě čtyř chlebíčků pro náš tým, což jsme samozřejmě s povděkem kvitovali🙂

Gillar 2024 11

Při zapisování výsledků a nasazování jednotlivých kol se za mými zády odehrávaly skokanské závody, často ze švédské bedny na žíněnky.

Gillar 2024 7

V této disciplíně dominovala naše Markéta Tikovská, kterou vidíme na snímku s tátou Sašou a Adélkou Karafiátovou. Výjimkou nebyly ani výmyky na hrazdě či zápasy na žíněnkách🙂 Inu, musí se ta duševní aktivita vyrovnat té fyzické.

Gillar 2024 6

Tomu s úsměvem občas přihlížel také vedoucí Hříbat IM Jaroslav Bureš🙂

Gillar 2024 3

Zajímavé bylo moje setkání s Veronikou Zavřelovou, jejíž syn Daniel je už docela šikovný a turnaje se přirozeně také účastnil. Veronika chodila se mnou do stejného ročníku na stejné základní škole celých osm let, jen do jiné třídy. Přes spolužáky mi pak vzkazovala, že si se mnou chce zahrát, což se ale ke mně příliš nedostalo. A protože jsem si tehdy na nejkrásnější holku z osmiček netroufal, k partii šachů nikdy nedošlo. Tak třeba to nyní po desítkách let skončí trénováním syna Daniela🙂

Nyní už ale pojďme k jednotlivým turnajům.

Gillar 2024 13

Gillar 2024 14

Hrálo se o tyto věcné ceny (nabízím pohledy z obou konců),

Gillar 2024 15

krásné poháry,

Gillar 2024 16

medaile

Gillar 2024 17

a diplomy

V mladších žácích (99 účastníků) se výborně rozjeli Alisa Levchenko s Radkem Klimusem, kteří měli po pěti kolech stoprocentní zisk. Vzájemná partie skončila nerozhodně, a tak se dalo očekávat vítězství jednoho z nich. Do hry ale vstoupila devátá nasazená Terezie Ševčíková ze Starého Města, která se ve 4. kole zdržela remízou s vyškovskou Klárou Švábovou. Po vítězství v 5. kole nad Janem Malým pak v 6. kole přibrzdila rozlet našeho benjamínka Richarda Peši (teprve 6 let!), který na své cestě potkával jednoho hráče Durasu za druhým (celkem nakonec pět) a měl po pěti kolech 4,5 bodu. No a protože v kole posledním porazila Radka Klimuse, získala šance na celkové vítězství. To jí mohla ještě uzmout již uvedená Alisa Levchenko, jenže poslední kolo jen remizovala, a tak vítězství ziskem 6,5/7 nakonec putuje do Starého Města. Terezii na 2. místě následovala Alisa Levchenko z Jundrova (6/7) a třetí skončil Vít Hlinka z Lokomotivy Brno, který po úvodní nečekané porážce dokázal 6x v řadě vyhrát.

Ve starších žácích (45) triumfovali svěřenci Luboše Kuchynky z Hustopečí. V kategorii H14 zvítězil až dvanáctý nasazený Jakub Oujeský, který v silné konkurenci uhrál výborných 6/7. Druhý skončil jeho oddílový kolega Jakub Škňouřil a třetím místem udělal radost našemu klubu Vojta Klinkovský (oba 5,5/7).

Gillar 2024 29

Vítěz starších žáků Jakub Oujeský s vítězkou mladších žáků Terezií Ševčíkovou

Z našich hráčů se v mladších žácích vedlo nejlépe Martinu Hrádkovi, který ziskem 5,5/7 obsadil celkové 7. místo a současně zvítězil v kategorii H10. Dobře si vedli také Jáchym Garčic (5/7 a 10. místo), Ondřej Hrádek (5/7 a 15. místo) a Ríša Peša, který sice na závěr 2x prohrál, ale zisk 4,5/7 znamenal pěkné 19. místo a díky výbornému pomocnému hodnocení také vítězství v kategorii H8. 

Pozoruhodnou skutečností je vítězství obou benjamínků v nejmladší kategorii, kteří byli loni nejmladšími účastníky. Ríša udělal od té doby znatelný pokrok a Šarlotka má zase dobré budoucí předpoklady, neb je z šachové rodiny (ze Starého Města) a o její rozvoj se příkladně stará p. Stanislav Lánský z Brankovic.

Gillar 2024 30

V H8 zvítězil Richard Peša, v D8 Šarlota Stará

H8
1. Richard Peša (ŠK Duras BVK Královo Pole)
2. Matěj Vlasák (Šachový klub Lokomotiva Brno)
3. Patrik Šváb (Šachový klub Kunštát)

D8
1. Šarlota Stará (Šachy Brankovice)
2. Mája Komárková (MINT Chess Academy)
3. Alisa Akopyan (Šachový klub Lokomotiva Brno)

Gillar 2024 31

V H10 zvítězil Martin Hrádek, v D10 Veronika Dorazilová

H10
1. Martin Hrádek (ŠK Duras BVK Královo Pole)
2. Vojtěch Janda (SVČ Inspiro Tišnov)
3. Ondřej Böhm (Šachová škola Hříbata)

V této kategorii zvítězila rakouská šachistka Avni Antolovic, která ale společně se svým otcem odjela ještě před skončením posledního kola (v té době se hrály ještě tři partie). Můj rozhovor se sympatickým otcem dívenky trval asi pět minut a nepodařilo se mi jej přesvědčit, aby zůstali. Dlouhá cesta domů nakonec převážila nad předpokládaným úspěchem, a tak jsme se museli rozloučit. Při vyhlášení jsem z toho důvodu celkové pořadí posunul a jako vítězku vyhlásil Veroniku Dorazilovou z Vyškova, jejíž sestra Kristýna jej již nadějnou českou šachistkou. Dobré šance na postup obnovila Adélka Karafiátová, bude ale muset úspěch zopakovat ještě v posledním turnaji ve Znojmě (11.5.2024) a možná bude nutné i vítězství (zde postupují dvě nejlepší). Bronzovou medaili brala další zástupkyně našeho klubu Markéta Tikovská. 

D10
1. Antolovic Avni (Rakousko)
2. Veronika Dorazilová (Šachy Vyškov)
3. Adéla Karafiátová (ŠK Duras BVK Královo Pole)
4. Markéta Tikovská (ŠK Duras BVK Královo Pole)

Ve dvanáctkách mezi chlapci nebylo nic platné hraní na špici Radkovi Klimusovi (prohrál bohužel poslední kolo) a nejvýše nasazenému Marku Pukowietzovi, kteří v těžkých soubojích nakonec oba ztratili 1,5 bodu. Jak už bylo výše uvedeno, výhod švýcarského systému naplno využil Vít Hlinka z Lokomotivy Brno, který se po nečekané úvodní porážce katapultoval šesti výhrami v řadě na piedestal.

Gillar 2024 32

V H12 zvítězil Vít Hlinka, v D12 Terezie Ševčíková

H12
1. Vít Hlinka (Šachový klub Lokomotiva Brno)
2. Radek Klimus (ŠK Hustopeče)
3. Marek Pukowietz (Šachy Vyškov)

Mezi dívkami hrály silné šachistky, které to klukům v celkovém pořadí natřely. Terezie s Alisou totiž zaslouženě obsadily první dvě místa a velmi dobře hrála také Klára, která obsadila lichotivé 9. místo.

D12
1. Terezie Ševčíková (ŠK Staré Město)
2. Alisa Levchenko (Jezdci Jundrov)
3. Klára Švábová (Šachy Vyškov)

 

Gillar 2024 33

V D14 zvítězila Zuzana Stará, V H14 Jakub Oujeský

V kategorii H14 mezi chlapci triumfoval Jakub Oujeský z Hustopečí, o bod zpět jej následovali Tobiáš Komárek z Jundrova a Jakub Kala z Moravské Slavie.

H14
1. Jakub Oujeský (ŠK Hustopeče)
2. Tobiáš Komárek (Jezdci Jundrov)
3. Jakub Kala (Šachový klub Moravská Slavia)

Mezi dívkami potvrdila roli favoritky Zuzana Stará ze Starého Města (5/7) před Lucií Hlaváčikovou z Vyškova (4,5/7) a naší Bětou Kubátovou (4/7).

D14
1. Zuzana Stará (ŠK Staré Město)
2. Lucia Hlaváčiková (Šachy Vyškov)
3. Běta Kubátová (ŠK Duras BVK Královo Pole)

A již tu máme nejstarší kategorii H16, v níž se sice nehraje o postup na MČR, ale výkony jsou zde již o poznání kvalitnější, než v jiných kategoriích. Jak už vyplynulo z předchozího textu, také zde bral palmu vítězství hráč ŠK Hustopeče, a to Jakub Škňouřil. Zajímavé je, že v obou kategoriích zvítězili Jakubové, oba jsou z Hustopečí a obsadili také první dvě místa v celkovém pořadí starších žáků. Výborný výkon podal také náš Vojta Klinkovský, který má velký potenciál a jsem rád, že spolu trénujeme. V této kategorii obsadil 2. místo a v celkovém pořadí starších žáků 3. místo. A co jsem měl možnost vidět, mohlo být po skvělém rozjezdu (4/4) ještě lépe. Bronzovou medaili v této kategorii pak vybojoval nejvýše nasazený Šimon Starý ze Starého Města.

Gillar 2024 40

V H16 zvítězil Jakub Škňouřil

H16
1. Jakub Škňouřil (ŠK Hustopeče)
2. Vojtěch Klinkovský (ŠK Duras BVK Královo Pole)
3. Šimon Starý (ŠK Staré Město)

V nejstarší dívčí kategorii žádné zástupkyně nehrály, což je na jednu stranu škoda, na druhou stranu nám ale do příště zůstaly tři medaile a diplomy🙂

D16 - bez účasti

Tolik tedy k průběhu turnaje. Gratuluji všem oceněným a především pak medailistům, na něž se můžeme podívat níže.

Gillar 2024 34

Vítězové - zleva Šarlota Stará (D8), Veronika Dorazilová (D10), Terezie Ševčíková (D12), Zuzana Stará (D14), Jakub Škňouřil (H16), Jakub Oujeský (H14), Vít Hlinka (H12) a Richard Peša (H8). Chybí Martin Hrádek, kterého najdeme na snímku vítězů desítek.

Gillar 2024 39

Druzí - zleva Mája Komárková (D8), Alisa Levchenko (D12), Lucia Hlaváčiková (D14), Vojtěch Klinkovský (H16), Tobiáš Komárek (H14), Radek Klimus (H12), Vojtěch Janda (H10) a Matěj Vlasák (H8). Chybějící Adélu Karafiátovou (D10) vidíme níže na snímku stříbrných s Vojtěchem Jandou (H10).  

Gillar 2024 35

Vojtěch Janda (H10) a Adéla Karafiátová (D10)

 

Gillar 2024 38

Třetí - zleva Klára Švábová (D12), Běta Kubátová (D14), Šimon Starý (H16), Jakub Kala (H14), Marek Pukowietz (H12), Ondřej Böhm (H10) a Patrik Šváb (H8). Chybějící Alisa Akopyan (D8) je na snímku níže s Patrikem Švábem (H8) a Markétu Tikovskou (D10) pak naleznete v článku na jiném místě.

Gillar 2024 37

Alisa Akopyan (D8) a Patrik Šváb (H8)

Již za necelé dva týdny se můžeme těšit na rozhodnutí o postupujících, tedy přesně v sobotu 11. května ve Znojmě. Do té doby by měly být známy získané body v rámci přeboru JMŠS pro všechny kategorie. Pro postup se pak budou počítat tři nejlepší výsledky z pěti turnajů (Brankovice, Vyškov, Rajhrad, Brno a Znojmo), když za vítězství v jednotlivém turnaji je 50 bodů a za další umístění pak vždy o bod méně.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat a současně vyzdvihnout pomoc našich členů a rodičů dětí, a to jak při ranní přípravě, tak i při neméně náročném poturnajovém úklidu. Naprostá spokojenost byla s občerstvením a výborný výkon podali také všichni rozhodčí, kteří nemuseli řešit žádné velké problémy.

Gillar 2024 19

Poděkovat musím také Evě Pekárkové, kterou jsem z důvodu nejhezčího písma úspěšně přemluvil k psaní diplomů🙂 No a nějaká zlepšení pro příští ročník také uděláme (už jich mám pár v hlavě), a tak věřím i napřesrok v hojnou účast vás všech. Příští sobotu ve Znojmě na viděnou!

Gillar 2024 28

A na úplný závěr ještě jedna nalezená bunda. Nepatří některému z účastníků?

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit