Druhé úterý v květnu - Ríša poprvé v áčku, v béčku jsme bodovali

Seriál pravidelných druhých úterků se nezastavil ani v květnu a na 14. května 2024 se v Moravské zemské knihovně sešlo celkem 40 mladých hráčů. My měli v obou turnajích celkem pět zástupců, tak se pojďme podívat, jak se jim vedlo.

Na chess-results naleznete jak výsledky skupiny A, tak i výsledky skupiny B.

V silnější A skupině se v pětikolovém klání utkalo deset hráčů a my měli zastoupení v Hynku Kulhavém a poprvé se v této elitní společnosti představil sedmiletý Richard Peša. Turnaj byl velmi vyrovnaný a o vítězi se rozhodovalo až v posledním kole. Do něj vstupovali s nejlepší výchozí pozicí Václav Halva, Prokop Řídký a náš Hynek Kulhavý, všichni měli 3/4. Všichni tři ale ztratili body, když Hynka porazila Karina Starenka, Václava Halvu Michal Cagáň a s Prokopem Řídkým remizoval náš Ríša. To znamenalo zvrat v hodnocení, a tak se vítězkou stala Karina Starenka z Agentury 64 Grygov před Prokopem Řídkým (oba 3,5/5) a třetí skončil Jakub Matoušek (Šachy Zastávka), když měl nejlepší pomocné hodnocení z tříbodových hráčů. To určuje dost nelogicky počet výher, což znevýhodňuje hráče hrající na špici a naopak dává šanci slabším hráčům, kteří se s těmito nejlepšími většinou neutkají a bodují zezadu vyšším počtem výher. Zde to ještě není tak patrné, do očí bijící je to však na turnajích Třetí sobota, kde to může udělat až desetibodový rozdíl na Buchholzu (součet bodů hráčových soupeřů). Zde jsou nesmyslně biti právě ti, kteří odehrají hodně těžkých partií s těmi nejlepšími. Snad se nad tím někdy Miroslav Hurta zamyslí a dá toto pomocné kritérium až mezi poslední nebo jej vyřadí úplně. Hynek měl sice dobrý Buchholz a za normálních okolností by to stačilo na 3. místo, zde jej však nižší počet výher odsunul na 5. místo. Ríša Peša bojoval statečně a nakonec obsadil 8. místo ziskem 1,5/5. Ríša tam měl dobré šance i na více bodů, ale je třeba sbírat cenné zkušenosti a pak vše prodat v dalších turnajích.

V B skupině si zahrálo 30 hráčů a my měli trojí zastoupení - Radovan Peša, Jan Dokulil a Michal Paulen. V turnaji zvítězil Václav Caha ze SDB Žabovřesky, který jako jediný získal 4,5/5, druhý skončil Antonín Strážnický ze ZŠ 28. října (4/5) a třetí Mája Komárková z Mint Chess Academy (4/5). Velmi dobrý výsledek zaznamenal Ráďa, když uhrál 4/5 a obsadil moc pěkné 5. místo. Jen o místo za ním skončil Michal Paulen (3,5/5) a osmý skončil výsledkem 3/5 Honzík Dokulil. To jsou docela dobré výsledky, je ale třeba stále pracovat na zlepšení. Příští turnaj se hraje v Moravské zemské knihovně 11. června 2024.