Memoriál Jiřího Látala jako přebor Brna žáků pro nás úspěšný!

Po pěti letech se vrátil na scénu přebor Brna žáků v rapid šachu, který jsme nazvali po jednom z našich nejvýznamnějších členů jako Memoriál Jiřího Látala. Osobnost Jiřího Látala pak byla součástí mé pozvánky na turnaj. Turnaj tedy uspořádal ve spolupráci s Bowlingem Brno náš klub, a to díky několika podnětům ze stran vedoucích oddílů a rodičů na závěrečném turnaji O krále a královnu BB (16.5.2024). Trochu nejistě jsem nakonec souhlasil a po dohodě s Bowlingem Brno zajistil termín konání na neděli 9. června 2024. V Brně je v poslední době velký hlad po šachových turnajích mládeže a jenom v letošním školním roce se jich za početných účastí odehrálo více než dvacet. Věřil jsem tedy, že i díky nekoliznímu termínu v první polovině června bude účast hojná, byť o tom nebyli v našem klubu všichni přesvědčeni. Účast byla garantována prvním 60 a v případě dobrého počasí pak dalším 40 hráčům registrovaných v brněnských oddílech a klubech. Účast byla v případě volné kapacity umožněna také mimobrněnským hráčům. Z našeho klubu se turnaje zúčastnili Ríša a Ráďa Pešovi, Martin Hrádek, Markéta Tikovská, Hynek Kulhavý, Jáchym Garčic, Michal Adámek, Honzík Dokulil, Vilda Tikovský a Michal Paulen.

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, fotogalerii pak na našem Rajčeti.

Turnaje se nakonec zúčastnilo krásných a zároveň symbolických 64 hráčů. Přivítali jsme také například čtyři hráče z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek a punc mezinárodnosti turnaji dodala Maja Cholewa z Polska, která ač teprve osmiletá, byla v turnaji druhou nasazenou hráčkou. Hrálo se na Bowlingu Brno v Líšni, jež díky majiteli Vlastíku Chládkovi poskytuje šachistům úžasné šachové prostředí jak v salonku, tak v případě dobrého počasí na velké terase. Hrál se jeden velký turnaj o přebornické tituly v kategoriích U8, U10, U12 a U14 (právo účasti tedy pro roč. 2010 a mladší) s tím, že přeborníky se mohli stát pouze hráči registrovaní v brněnských oddílech a klubech. Tempo hry bylo stanoveno na 2x 10 minut + 5 vteřin / tah a hrálo se švýcarským systémem na 7 kol.

MJL 2024 16
A protože jsme měli štěstí na slunný den, mohlo být umístěno osm šachovnic u salonku pod jeho okny, přičemž před paprsky hráče chránily velké slunečníky.

MJL 2024 2

V prostorném salonku pak hrálo prvních 24 šachovnic.

MJL 2024 12

Motivací účastníky byly tyto krásné poháry pro přeborníky,

MJL 2024 11

dále medaile pro první tři v každé kategorii

MJL 2024 10

a pro všechny účastníky pak věcné ceny.

MJL 2024 18

Funkci rozhodčích plnili uvnitř náš předseda Martin Hyrš se znojemským Radkem Skoumalem,

MJL 2024 29

venku pak náš webmaster Ondra Fojt s tátou Leošem.

MJL 2024 1

Já jsem se kromě občasných přenastavení hodin za nepřípustné tahy staral hlavně o organizaci a i díky korektnímu vystupování ze stran hráčů a rodičů jsme nemuseli řešit prakticky žádné problémy.

MJL 2024 14

Rodinní příslušníci si krátili čas posezením na terase, přičemž lákavý byl hlavně prostor pod pergolou,

MJL 2024 13

děti pak po dohrání partie využívaly pro svou zábavu velké venkovní šachy.

V turnaji se od počátku rychle rozběhli Stanislav Krasovskyi z Lokomotivy, Marek Pukowietz z Vyškova a také vítěz posledních dvou turnajů KP mládeže v rapid šachu Jakub Oujeský z Hustopečí. Všichni tři měli po čtyřech kolech stoprocentní bilanci. V 5. kole se Marek s Jakubem rozešli smírně, čehož Stanislav využil výhrou nad naším Michalem Paulenem, který měl do té doby 3,5/4. No a hráč Lokomotivy Brno uháněl plnou parou dál, když v 6. kole porazil také Marka Pukowietze. Vyhrál ale také Jakub (s naším Jáchymem Garčicem), taže mohlo dojít k velkému finále v posledním 7. kole.

MJL 2024 19

Partii Oujeský - Krasovskyi jsem měl možnost sledovat a hustopečský borec v ní stál lépe. Ve střední hře však nedokázal zvolit správný plán a po poziční chybě (puštění středového pole d4 černému střelci) se navíc nechal zatlačit soupeřovými težkými figurami na královském křídle. V obtížné pozici pak již značně nervózní přehlédl kvůli vazbě jezdce na f3 a bylo po partii.

MJL 2024 25

Zleva Jakub Oujeský (2), Stanislav Krasovskyi (1) a Marek Pukowietz (3)

Vítězem celého turnaje se tak stal hráč Lokomotivy Brno Stanislav Krasovskyi, který se zapíše do dějin těchto přeborů jako hráč se stoprocentním ziskem 7/7. Velké uznání! Za Stanislavem se seřadila pětičlenná skupina hráčů dosáhnuvších 5,5/7. Jelikož se v této skupině neutkali všichni se všemi, byl dalším kritériem upravený Buchholz, tedy součet bodů hráčových soupeřů bez toho s nejslabším výsledkem. V tomto hodnocení to vyšlo nejlépe Jakubu Oujeskému z Hustopečí a Marku Pukowietzovi z Vyškova, kteří obehráli špici a po zásluze tak brali ceny za 2. a 3. místo.

MJL 2024 26

Zleva Hynek Kulhavý (5), Martin Hrádek (4) a René Moravec (6)

Neztratili se ale ani naši hráči, kteří se blýskli hned trojím umístěním v první desítce. Hned za první trojicí se na 4. a 5. místě umístili Martin Hrádek s Hynkem Kulhavým, kteří se i díky závěrečné vzájemné remíze stali přeborníky v kategoriích U10 a U12. Veliká gratulace! Kluky pak na 6. místě doplnil René Moravec ze Starého Města (všichni 5,5/7).

MJL 2024 27

Zleva Radek Klimus (9), Jáchym Garčic (7), Maja Cholewa (8) a Václav Stareček (10)

Na 7. místě skončil Jáchym Garčic, což je rovněž výborné umístění, znamenající za Hynkem 2. místo v kategorii U12. Také Jáchymovi velká pochvala!

MJL 2024 8

Partie Ondřej Böhm - Maja Cholewa těsně před matem

Až osmá skončila mladičká Maja Cholewa z Polska, která se podle slov její matky potýkala po náročné cestě s únavou, což mohlo mít vliv například na nečekanou porážku ve 2. kole od Ondřeje Böhma. Zajímavé pak bylo, že se Maja v závěrečných třech kolech utkala s našimi hráči. V 5. kole podlehla Hynkovi, pak si však spravila chuť výhrami nad Michalem Paulenem a Míšou Adámkem, čímž ještě jakžtakž zachránila turnaj. V každém případě ale sympatický výkon a Maju s její maminkou jsem pozval na turnaj i v příštím roce. Na 9. místě skončil Radek Klimus z Hustopečí a první desítku uzavřel Václav Stareček z Jundrova (všichni 5/7).

MJL 2024 9

Kluci se utkali dokonce proti sobě ve 4. kole, úspěšnější byl černými hrající Michal

Zmínim ale ještě další dvě místa, na nichž s bilancí 4,5/7 vidíme naše hráče. 11. místo obsadil Michal Paulen, čímž si zajistil krásné 3. místo v kategorii U14. Jaké však bylo moje (naše) překvapení, když při vyhlašování Michal chyběl a nenašel ho v restauraci ani v okolí narychlo vyslaný Jáchym. Michal se prostě domníval, že nic nevyhrál a tak v doprovodu své maminky odešli. Medaili s diplomem jsem mu pak předal na čtvrtečním tréninku, ale již bez věcné ceny. Michal na oplátku slíbil, že z turnajů již nikdy nebude bez omluvy předčasně odcházet. No a na 12. místě skončil Ríša Peša (roč. 2017!), který srdnatě bojoval a i přes porážku v posledním kole od Marka Pukowietze pro sebe získal přebornický titul v kategorii U8! S Ríšou jsme před nedávnem začali individuálně spolupracovat a věřím, že jeho talent patřičně rozvineme. V každém případě velká pochvala za předvedené výkony a gratulace k vítězství v nejmladší kategorii!

MJL 2024 4

Míša Adámek

Z našich dalších hráčů se na solidním 20. místě umístil Míša Adámek (4/7), který měl trochu smůlu na los, když jej v posledním kole porazila již zmíněná druhá nasazená Maja Cholewa.

MJL 2024 5

Vilda Tikovský

Stejný počet bodů získal na 22. místě Vilda Tikovský, který asi nebude úplně spokojený, když podobně jako Míša prohrál poslední kolo (s Václavem Starečkem).

MJL 2024 17

Na 33. místě skončil s 50% ziskem 3,5/7 Honzík Dokulil, kterého jsem nějak zapomněl fotograficky zvěčnit, a tak nabídnu alespoň pohled na jeho sympatického a do knihy ponořeného otce Jiřího🙂

MJL 2024 6

Své nasazení (46) obhájil ziskem 3/7 Ráďa Peša, také u něj však registrujeme porážku v posledním kole.

MJL 2024 15

No a nedařilo se Markétce Tikovské, která odehrála většinu partií venku a tedy z toho nemohlo být lepší než 62. místo. Markétku si můžeme připomenout z nedávného rozhovoru pro Českou televizi v rámci turnaje smíšených dvojic (čas 19.14 - 22.00).

Níže nabízím pořadí prvních tří vítězů v každé kategorii a mohu jen radostně konstatovat, že jsme získali hned tři přebornické tituly a k tomu ještě stříbro v U12 a bronz v U14. Tím jsem se stali nejúspěšnějším brněnským klubem a klub všem úspěšným gratuluje! V žádném případě ale nemůžeme usnout na vavřínech, neb rezervy a nedostaky jsou stále veliké.

MJL 2024 21

Zleva Matěj Vlasák (2). Richard Peša (1) a Robin Sís (3)

U8
1. Richard Peša (Duras)
2. Matěj Vlasák (Šachový klub Lokomotiva Brno)
3. Robin Sís (Šachová škola HŘÍBATA)

MJL 2024 22

Zleva Ondřej Böhm (2), Martin Hrádek (1) a Jan Tlustý (3)

U10
1. Martin Hrádek (Duras)
2. Ondřej Böhm (Šachy Bowling Brno)
3. Jan Tlustý (Šachy Bowling Brno)

MJL 2024 23

Zleva Jáchym Garčic (2), Hynek Kulhavý (1) a Daniel Zavřel (3)

U12
1. Hynek Kulhavý (Duras)
2. Jáchym Garčic (Duras)
3. Daniel Zavřel (Jezdci Jundrov)

MJL 2024 24

Zleva Václav Stareček (2) a Stanislav Krasovskyi (1), chybí Michal Paulen

U14
1. Stanislav Krasovskyi (Šachový klub Lokomotiva Brno)
2. Václav Stareček (Jezdci Jundrov)
3. Michal Paulen (Duras)

Tolik tedy k turnaji, který jak doufám, naváže na předchozí dlouholetou tradici a stane se důležitým podnikem nejen brněnských šachistů.

MJL 2024 28

Zleva Martin Hyrš, Neklan Vyskočil, Hynek Kulhavý, Leoš Fojt a Ondra Fojt

Komentáře  

# Odp.: Memoriál Jiřího Látala jako přebor Brna žáků pro nás úspěšný!Jaroslav Bureš 2024-06-16 17:21
Pěkný článek o hezkém turnaji.
# poděkováníJan K 2024-06-17 16:46
Moc děkujeme trenérům ŠK Duras!
# poděkováníJiří Dokulil 2024-06-18 13:48
Děkujeme BB a pořadatelům za skvělý servis !
# skvělý zážitekVeronika Zavřelová 2024-06-20 21:54
Moc děkujeme šachovému klubu Duras, panu Vlastimilu Chládkovi a všem organizátorům za skvělý turnaj, který se vydařil po všech stránkách (včetně počasí). Velký dík patří především Neklanu Vyskočilovi, a to nejen za výborné články a fotodokumentaci, ale především za jeho dlouhodobou a obětavou práci pro mladé (nejen) brněnské šachisty!

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit