Czech Open v Pardubicích - Martin Tajovský s Pavlem Menčíkem mistry ČR v bughouse!

Ve dnech 11. - 28.7.2024 se v Pardubicích uskutečnil již 35. ročník největšího festivalu šachu a her na světě. Pardubice jsou fenoménem, který se každým rokem někam posouvá a kde si dávají dostaveníčko hráči nejen ze všech českých koutů, ale samozřejmě také ze světa. Letos soutěžilo celkem 37 zemí v 21 šachových disciplínách (a ve 12 nešachových) a my se pojďme podívat na naše zástupce v jednotlivých turnajích.

Výsledky všech turnajů, online přenos a další statistiky naleznete tradičně na chess-results, partie a vše ostatní pak na stránkách pořadatelů a jako bonus pak reportáž České televize, kde se na bughouse můžete podívat od odpočítávaného času 20:16.

Turnaj B (pro hráče 1700 - 2199) - 244 hráčů; 2x 90 minut / 40 tahů + 30 minut + 30 vteřin / tah

Zatímco v nejprestižnějším A turnaji jsme zástupce neměli v B turnaji nás reprezentovali Ondřej Borkovec (1708) a Zdeněk Vojáček (1880). Ondrovi se celkem dařilo, zvláště úvod mu vyšel (2/2). Po dvou následných porážkách ale dokázal "podržet" a výsledkem bylo pěkných 50%, tedy 4,5/9. Ondrův výkon na úrovni 1835 znamenal přísun 30 bodů do Ela. Zdeněk odehrál jen pět partií a po výsledku 1,5 / 5 z turnaje odstoupil. Do Ela -41 bodů.

Turnaj E - MČR 4členných družstev - 148 družstev (710 hráčů!); 2x 90 minut + 30 vteřin / tah

Populární turnaj družstev, který se současně hraje jako MČR 4členných družstev, má rok od roku vyšší účast a letos výrazným způsobem překonal všechny dosavadní účasti. Turnaje se totiž zúčastnilo 148 družstev, což znamenalo překonání rekordu o plných 16 družstev a v součtu se celého tohoto turnaje zúčastnilo neuvěřitelných 710 hráčů! Důvodem takových počtů je jistě skutečnost, že si hráči vezmou v práci pouze 1-2 dny dovolené a pak jsou tu samozřejmě také společné zážitky a povzbuzení se v bojích, tedy ten tolik důležitý týmový duch. Všichni hráči se celkem v pohodě vešli do klimatizovaného Kongresového sálu v Ideonu a také my jsme tu zanechali svou stopu.

Pardubice 2024 6

Kongresový sál v Ideonu dokázal pojmout i 148 družstev

Naše družstvo sestávalo pouze z mezinárodních mistrů, což mělo tu výhodu, že jsme nemuseli platit vklad ani za hráče, ani za družstvo. Nemohli jsme se ale případně stát mistry ČR, jelikož jsme neměli v týmu většinu kmenových hráčů. Z našich hráčů se představili IM Martin Blahynka, IM Roman Chytilek a moje maličkost IM Neklan Vyskočil. IM Martin Červený za nás mnoho let hrál, nyní je ale hráčem extraligové Lysé nad Labem.

1. IM Martin Blahynka (2376) - 3/4 (Rp = 2551)
2. IM Martin Červený (2323) - 3/4 (Rp = 2432)
3. IM Michal Konopka (2326) - 4,5/7 (Rp = 2285)
4. IM Jakub Szotkowski (2299) - 3,5/5 (Rp = 2242)
5. IM Roman Chytilek (2296) - 2/2 (Rp = 2863)
6. IM Neklan Vyskočil (2288) - 5/6 (Rp = 2321)

Pardubice 2024 5

Zápas 1. kola proti KS Říčany 1925 B, zprava IM Martin Červený, IM Michal Konopka, IM Jakub Szotkowski a IM Neklan Vyskočil

V turnaji jsme byli nasazení jako č. 6 (průměr základní sestavy 2331) a jako hlavní favorité byli vnímáni Zikuda Turnov (2456), Beskydská šachová škola Frýdek-Místek (2416) a elově nejsilnější Brňáci Šachový klub Moravská Slavia (2395). Turnaj se hraje vždy ve čtyřech dnech (11.7. - 14.7.2024), což znamená vypořádat se krom úvodního dne se třemi dvojkoly. To je pro podání kvalitních výkonů velmi náročné, a tak se vyplatí mít v týmu až šest hráčů, kteří se mohou vystřídat. Tak jsme učinili také my a dobře jsme udělali. Herně i výsledkově se nám totiž dařilo, pouze jsme neměli úplné štěstí na los. V průběhu turnaje jsme se totiž utkali s týmy, které skončily na 3. místě (Zikuda Turnov), 5. místě (Krakov), 7. místě (KS Říčany 1925) a na 8. místě (Šachový klub Moravská Slavia). I přes takto těžký los se nám ale podařilo neprohrát ani jeden zápas a s bilancí 5-2-0 jsme obsadili moc pěkné 4. místo. Výborně zahráli prakticky všichni, hlavně na hru Martina Blahynky byla radost pohledět. Nejlepším hráčem podle bodů jsem byl nakonec já, když se mi dokonce podařilo vyhrát 4. šachovnici. Nejvyšším výkonem (Rp) se může pyšnit Roman, který ale sehrál jen dvě partie (obě vítězné), jelikož nebyl zdravotně stoprocentní. A jak už jsem psal, nejvyšší úroveň hry předvedl Martin Blahynka, který hraje velmi náročné šachy a ve složitých pozicích své soupeře často umotá lepším citem pro hru nebo propočtem. Vítězem turnaje se v dramatickém závěru stalo družstvo Beskydské šachové školy "A", která v posledním 7. kole v zápase neporažených týmů remizovala s družstvem Chess Club Písek a na lepší skóre si zajistila vítězství a titul. V závěrečné partii měl ale písecky FM Michal Novotný vyhranou partii s FM Adamem Frankem, výhru však minul a konečná remíza posunula do čela Severomoravany. Třetí skončil hlavní favorit z Turnova, který ale musel hrát od 5. kola bez svého lídra IM Václava Fiňka, jenž se stal později senzačním vítězem hlavního velmistrovského turnaje. Tolik ve stručnosti k tomuto mamutímu turnaji, níže se pak můžete podívat na fotografie z vyhlášení.

Pardubice 2024 3

Medailisté, zleva Chess club Písek (2), v červeném Beskydská šachová škola "A" (1) a vpravo Zikuda Turnov (3). Zcela vpravo hosteska a ředitel celého festivalu Jan Mazuch.

Pardubice 2024 4

Vyhlášení probíhá vždy až od 20.00, proto jsme zbyli již jen já s Martinem Blahynkou 

Turnaj F - Turnaj 4členných družstev mládeže (pro 2008 a mladší) - 15 družstev; 2x 15 minut + 5 vteřin / tah

Zastoupení jsme měli také v tomto turnaji, kde se utkalo celkem 15 družstev v tempu 2x 15 minut + 5 vteřin / tah. Naše družstvo bylo velmi mladé a v konkurenci mnohem starších soupeřů to bylo především o získávání zkušeností. Přesto naši mladíci nezklamali a nakonec obsadili pěkné 9. místo. Osobně krátce spolupracuji s nejmladšími Michalem a Ríšou a vzhledem k jejich talentu a píli by se v budoucnu mohli stát hráčskými oporami našeho klubu.

1. Michal Cagáň, roč. 2016 (1180) - 3,5/6 (Rp = 1393))
2. Richard Peša, roč. 2017 (1500) - 2/6 (Rp = 1150)
3. Jan Dokulil, roč. 2013 (bez Ela) - 1,5/6 (Rp = 1008)
4. Jakub Monzer, roč. 2013 (bez Ela) - 2,5/6 (Rp = 1093)

Pardubice 2024 7

Naši mladíci v souboji s favorizovaným korejským týmem - od 4. šachovnice Kuba Monzer, Honzík Dokulil, Ríša Peša a Miško Cagáň

V turnaji se prezentovalo osm zahraničních družstev a sedm českých, z nichž družstvo Hustopeče a kapitán zvítězilo před korejským EPA 1 a německým Hagen 1.

Turnaj G2 - Rapid turnaj (pro hráče s Elo nižší 2000) - 126 hráčů; 2x 20 minut + 10 vteřin / tah

Tento turnaj je určen jako alternativa pro všechny ty, kteří si chtějí zahrát mimo elitní konkurenci turnaje A, který se současně hraje jako MČR v rapid šachu. V tomto jakémsi béčku si zahrálo moc pěkných 126 hráčů a pěkného výsledku zde dosáhli oba naši zástupci Pavel Menčík a Martin Lúč, kteří získem 6/9 obsadili 13., resp. 16. místo.

Turnaj I - Bleskový KO turnaj - 56 hráčů; 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah

V KO turnaji postupovalo do vyřazovacích bojů osm nejlepších hráčů, z nichž si nejlépe počínal Jiří Bouška (2222 ŠK Polabiny) před Petrem Součkem (Unichess) a IM Alexandrem Alexikovem (Ukrajina). Z našich hráčů se turnaje zúčastnil Ondra Borkovec, který ziskem 6/11 obsadil 22. místo.

Turnaj L - Bughouse - 10 družstev; 2x 2 minuty + 2 vteřiny tah

V tomto turnaji hrají proti sobě dvojice, které si podávají vyhozené figurky a ty pak nasazují na šachovnici. V této disciplíně jsou specialisty hráči z Hradce Králové, kteří také vymysleli pravidla a postupně tuto netradiční šachovou disciplínu zdokonalují. Jedním z nich je Martin Tajovský a společně s Jiřím Jezberou a Dušanem Škaloudem patří k výraznějším osobnostem této hry. Náš klub zde měl zastoupení ve dvojici Martin Tajovský - Pavel Menčík, jehož dojmy si můžete níže přečíst.

Je mi už 48 let, moje šachové Elo se sestupnou tendencí pohybuje okolo hodnoty 1800 bodů, a to jak pro klasický šach, tak i pro rapid a blitz. Takže jsem takový mírně podprůměrný šachový amatér. Přesto jsem mistr ČR za rok 2024. A to dokonce už popáté. Jak je to možné? Jediné slovo: bughouse. Nebo také holanďany či podávačky. V této šachové disciplíně dnes může vítězit prakticky každý. Bez nadsázky. Je s podivem, že na každoročním mistrovství Česka v Pardubicích stále vítězí naše generace čtyřicátníků až padesátníků, kteří se této zábavě věnujeme už někdy od devadesátých let 20. století. Jmenujme ty nejlepší a nejvytrvalejší, což je především můj pravidelný spoluhráč Martin Tajovský, bez něhož bych asi nikdy žádný titul neměl. Dále jsou to Jiří Jezbera, Ivoš Šlesinger, Marek Krása, Petr Čechura a Dušan Škaloud. Posledně jmenovaný má tradiční problém se sehnáním spoluhráče, a tak se letos snad poprvé v historii vůbec neúčastnil. Dříve se několikrát účastnil i sám, když hrával za oba hráče týmu Škaloud - Škaloud.

A jak to letos probíhalo? Postavili jsme tradičně vyrovnané dvojice Tajovský - Menčík, Jezbera - Šlesinger a Čechura - Krása. Černým koněm pak byla neznámá lotyšská dvojice Valdats - Vingrits. Tuto sestavu doplňovalo dalších šest českých párů včetně tří žen, kteří ale bohužel nebyli na úrovni, která by jim umožnila konkurovat dříve jmenované čtveřici. A přitom je to tak jednoduché! Trénujte bughouse na chess.com a pokud tam dosáhnete v bughouse hodnocení 2100 a více, můžete směle vyrazit do Pardubic, všechny nás tam porazit a stát se tak mistry ČR. Domnívám se, že k tomu stačí i šachová úroveň okolo 1500 Elo bodů. Samozřejmě, čím jste lepší šachista, tím je větší šance, že vám půjde i bughouse.

Turnaj se hrál na devět kol každý s každým, v každém kole se pak hrály 4 partie. Losování tomu chtělo, že už v prvním kole se střetli Jezbera - Šlesinger proti Čechura - Krása a výsledek 1:3 byl jistým překvapením. Ve druhém kole se hrálo Jezbera - Šlesinger proti Tajovský - Menčík, toto předčasné finále skončilo smírně 2:2. No a ve třetím kole došlo na zbývající duel Tajovský - Menčík vs Čechura - Krása, kde se nám podařilo zvítězit 3:1. Pořadí tím bylo víceméně dané - 1. Tajovský - Menčík 5 bodů, 2. Čechura - Krása 4 a 3. Jezbera - Šlesinger 3. Stačilo už jen neztrácet se slabšími týmy.

Jenže to jsme nikdo ještě nevěděli o Lotyších. V polovině turnaje po pátém kole byl ve vedení právě lotyšský tým, který v úvodních kolech obehrával slabší české týmy aniž by narazil na někoho z naší silné trojky. Navíc se nám (Tajovský - Menčík) po jedné zpackané partii jako jediným podařilo věnovat bod týmu Nový - Langmajer, takže rázem to na čele bylo vyrovnané. Až v šestém kole se střetli Lotyši s dvojicí Čechura - Krása a byl z toho překvapivý výsledek 2:2. V předposledním kole si ovšem dvojice Jezbera - Šlesinger poradila s Llotyši 4:0 a tím se dostali o bod právě před Čechuru s Krásou. Vše se tedy rozhodovalo v posledním kole, kde došlo k našemu souboji s Lotyši. Výsledek 4:0 nám zaručoval výhru o bod, 3 : 1 nám ještě vyhrávalo na pomocné hodnocení, 2 : 2 by znamenalo 2. místo rovněž na pomocné hodnocení a 1 : 3 či 0 : 4 by znamenalo až třetí místo.

Nebudu to natahovat, podařilo se nám vyhrát potřebným rozdílem, tedy 3:1, a tak i přes ztrátu 5 bodů z 36 se stáváme již popáté mistry České republiky v bughouse. Současně s tím také vítězi celého turnaje, byť jen na pomocné hodnocení před druhými Jezbera - Šlesinger a o pouhý bod před třetími Čechura - Krása.

Pavel Menčík

Pardubice 2024 1

Zleva Jezbera - Šlesinger (2), Menčík - Tajovský (1) a Krása - Čechura (3)

Tolik tedy k tomuto velmi dramatickému klání, které nakonec mělo pro nás šťastný konec a máme tedy opět po dvou letech mistry ČR. Gratulujeme! Zapomenout ale nesmím ani na druhou naši dvojici Marek Peša - Richard Peša, kde si táta se synem tuto netradiční disciplínu zkusili a nakonec neskončili poslední (9. místo).

Turnaj N - Superbleskový turnaj - 40 hráčů; 2x 3 minuty

V tomto turnaji se hrálo na 13 dvojkol a náš klub reprezentoval Pavel Menčík. Pavel zahrál zhruba na své možnosti a ziskem 13 bodů obsadil 22. místo.

Turnaj Q1 - Bleskový turnaj - 70 hráčů; 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah

První ze série tří bleskových turnajů si z našich zahráli Ondra Borkovec a Pavel Menčík. Ondra získal 6/11 a obsadil 31. místo, Pavel ziskem 5,5/11 obsadil 37. místo.

Turnaj Q2 - Bleskový turnaj - 72 hráčů; 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah

Druhého turnaje si z našich hráčů zahráli také Marek a Ríša Pešovi (táta se synem). Nejvíce bodů ale získal Pavel Menčík, který za 6/11 bral 30. místo, stejným ziskem pak obsadil 32. místo Ondra Borkovec. Marek získal 5/11 a obsadil 51. místo a Ríša za 4/11 bral 62. místo. Pro teprve sedmiletého Ríšu určitě úspěch!

Turnaj Q3 - Bleskový turnaj - 74 hráčů; 2x 3 minuty + 2 vteřiny / tah

No a třetí turnaj si už zahrál jenom Ondra Borkovec, který ziskem 5/11 obsadil 42. místo.

Tolik tedy k 35. ročníku mamutího Czech Openu, který, pokud jste ještě nezkusili, určitě přijeďte navštívit a zúčastnit se.