O pohár BVK

2007

Již 8. ročník rapid turnaje O pohár BVK proběhl v hotelu Bobycentrum za účasti 37 hráčů. Ani průměr první desítky (2329), nezabránil oprávěným poznámkám některých domácích hráčů na adresu ředitele turnaje ohledně špatné propagace turnaje.

Průběh turnaje kontrolovali hráči domácího áčka. Nejvíce se dařilo FM Martinu Červenému, který postupně zkrotil všechny své kolegy z týmu. Na poslední kolo na něj zbyl Armošt Zeman z Poličky, s kterým si poradil bleskově a 8. ročník poznal již svého 8. vítěze. Na dalších místech se seřadili další áčkaři FM Mirek Jurka, FM Neklan Vyskočil a GM Tomáš Polák. Teprve za ně se vešli "hosté" Ladislav Urbanec (bez oddílové registrace) a Petr Skácelík (Zakřany).

Výsledky rapidu

Následný vyřazovací bleskový turnaj si přišel zahrát IM Roman Chytilek, který z rodinných důvodů nestihl rapid. Protože jsou hráči nehrající rapid řazeni v pavouku až za účastníky rapidu, padl Roman na Mirka Jurku, který svou pozici ubránil a nečekaně rychle ukončil pouť blicákem jeho trojnásobnému vítězi. S nástrahami vyřazovacího turnaje se nejlépe vypořádal Ladislav Urbanec a připsal si své druhé vítězství v tomto turnaji.

Výsledky bleskového turnaje

Doprovodný žákovský turnaj díky dnešnímu termínu Extraligy a 1.ligy mladšího dorostu měl ještě bídnější účast. Mezi 12 účastníky zvítězil Michal Lapúník z Moravské Slávie před žákovskou zálohou Durasu v pořadí Jáchym Zeman, Tadeáš Boček a Radek Zeman.

 
Fotky z turnaje si můžete prohlédnout ve Fotogalerii - O pohár BVK 2007
 
2008
 
9. ročník rapid turnaje O pohár BVK zažil svou premiéru v nedávno zrekonstruovaném kulturním centru Semilasso, kam si našlo cestu na 58 vyznavačů královské hry. Důstojné prostředí poskytlo účastníkům dobré podmínky pro hru, ještě většímu počtu hráčů tak patrně zabránila kolize s probíhajícím Mistrovstvím Moravy a Slezska mládeže v Havířově, resp. slovenskou Extraligou, kde hraje hodně předních českých hráčů. 
 

Turnaj, který se hrál současně jako přebor Brna v rapid šachu, přilákal i některé zajímavé osobnosti. Jednou z nich byl Peter Mego, tvůrce zřejmě nejpopulárnějších slovenských šachových stránek, jehož zaměstnání přiválo po Hradci Králové až do jihomoravské metropole. Kromě stálice brněnských i okolních rapid turnajů a pravidelného jihomoravského zpravodaje Jana Kalendovského, ještě například Josef Spodný, bývalý přední československý reprezentant v korespondenčním šachu, či úřadující mistryně ČR v bleskové hře a naše reprezentantka Eva Kulovaná, jíž turnaj posloužil jako lehčí příprava na blížící se olympiádu v Drážďanech.

Vlastní turnaj probíhal dlouho pod taktovkou Miroslava Jurky, jenž po úvodních třech výhrách vybodoval v následujícím kole nasazenou jedničku Jana Krejčího ml. a po 7. kole měl již úctyhodných 6,5 bodu. Na dostřel se ho držel autor těchto řádků, o celkovém pořadí pak rozhodlo zřejmě předposlední kolo, kde David Holemář odmítl Mirkovu nabídku ke smíru a zvítězil, čímž mi pomohl dostat se do čela. Poslední kolo pak už znamenalo jen potvrzení předchozích bojů, což znamenalo první dvě místa pro pořádající Duras. Na 3-8. místě se seřadila hned šestice hráčů se 6,5 body v pořadí 3.Dočekal, 4.Holemář, 5.Skácelík, 6.Červený M., 7.Červený P., 8.Donnert. Spokojený byl určitě Milan Donnert, který po senzačním vítězství v závěrečném kole nad Janem Krejčím ml., obsadil celkově osmé místo, což znamenalo současně i ceny za nejlepšího seniora (před Janem Kalendovským) a 3. místo v přeboru Brna (1.Vyskočil, 2.Jurka, 3.Donnert). Mezi ženami se o prvenství rozhodlo možná už v prvním kole, kde proti sobě stanuly současně jediné ženské zástupkyně v turnaji, Eva Kulovaná a Kamila Holoubková. Úspěšnější byla podle očekávání prvně jmenovaná. Největší favorit turnaje Jan Krejčí ml. si po třech porážkách odnesl alespoň cenu pro nejlepšího juniora, nejlepším žákem se stal Michal Lapúník z Moravské Slavie Brno.

V následném bleskovém turnaji, kde si barvy vybíral hůře umístěný hráč v rapid turnaji, měli bílí vždy 6 minut a povinnost vyhrát proti soupeřovým 5 minutám, jimž ovšem k postupu stačila remíza. Po velmi dramatických bojích se nakonec ve finále utkali autor těchto řádků proti Janu Dočekalovi ze Znojma, který si zvolil černé figury. V tomto souboji jsem nakonec měl více štěstí já, v závěrečné pozici s již s horším časem nemám více než věčný šach, špatný ústup černého monarchy však znamenal nalezení do matu a tím i zisk ceněného double.

Turnaj pod vedením nového předsedy ŠK Duras Rudolfa Moulise měl spád, o což se za počítačem souběžně s rolí rozhodčího s přehledem postaral Luděk Fuchs. Kaňku na jinak bezproblémovém sobotním klání však udělali v půlhodinové přestávce chaoticky působící zaměstnanci přilehlé restaurace, kde bylo domluvené zkrácené menu. Přes nepříliš kvalitní obluhu nakonec "vybouchlo" i zmíněné menu, které přes údajnou nemožnost načtení kódů do počítače odmítli po krátké době vydávat a donutili tak účastníky k sáhnutí do vlastních rezerv či návštěvě venkovních obchodů.

Výsledky rapid turnaje najdete na tomto odkaze, bleskový turnaj potom zde. Fotogalerii z turnaje naleznete zde, na jejíž značné části se autorsky podílel Peter Mego - fotografie na serveru rajče. 

 
 
2009 
 
Rok se s rokem sešel a před námi byl jubilejní 10. ročník našeho rapid turnaje O Pohár BVK. Dostali jsme tentokrát na výběr dva termíny, z nichž vyhovoval ten na sobotu 26.9. 2009. Příprava na turnaj proběhla v pátek odpoledne, kdy jsme se v sestavě R. Moulis, Z. Vojáček, L. Palovský, R. Strnad, M. Hyrš, L. Fuchs a já sešli k nachystání stolů, židlí, šachových souprav a dalších maličkostí s tím souvisejících. Všechno šlo poměrně rychle a hladce a tak jsme kolem 18. hodiny byli hotovi. Na poslední chvíli stihl ještě přijít Peťa Pisk, se kterým jsme se následně trochu náhodou přifařili k promo akci Poštovní spořitelny, která se odehrávala na dvoře za Semilassem. A jakoby náhodou nás na ní přivítal známý muž v obleku, jenž mi při závěrečném "extraligovém" zápase áčka v loňské sezóně předal vítězný doutník - Pavel Masák z Adamova. A tak jsme pojedli trochu masa z opékáného selete a vypili trochu pivečka na spláchnutí, což přípravný den trochu nečekaně, ale příjemně zakončilo. 

A je tu den D. Přicházím do Semilassa v době, kdy je tam už spousta lidí a tak se ani nestačím hned se všemi pozdravit. Potkávám Míšu Svobodovou (dříve Chmelíkovou), která za náš klub v minulosti vybojovala nejednu vítěznou bitvu. Míša se však dnes šachu věnuje už jen okrajově formou rapidů nebo sleduje začínající dráhu svého syna, který se u nás zúčastnil turnaje dětí O pohárek BVK.

misa_svobodova.jpg 

Míša Svobodová 

Promlouvám také s dvojicí otec - syn Krejčích, se kterými probírám především podrobnosti nadcházející extraligové sezóny, ve které se Honza mladší má určitě nač těšit.

krejci.jpg

Otec a syn 

Mému fotoaparátu neujdou ani vždy dobře naladění Peťan Skácelík s Olegem Karpilovským

skacelik_a_karpilovsky.jpg

Petr Skácelík s Olegem Karpilovským

nebo náš bývalý plejer Martin Červený, s nímž se možná v Extralize potkám v souboji proti konkurenčním pardubickým Polabinám.

martin_cerveny.jpg

Martin přišel tentokrát trochu na bernardýna 

Vidím také v bleskovém rytmu se rozehrávající rapidové specialisty Vojtu Pláta a Petera Michalíka, který nám loni pomohl k vytoužené Extralize. Oba považuji za hlavní favority pro výsledky, které ve svých zemích v rapidech dosahují.

plat_-_michalik.jpg

Dvojice Plát - Michalík se bleskově rozehrávala 

Jsou tu však i další, kteří jistě budou hrát nahoře a je jich v letošním ročníku až podezřele mnoho, což signalizuje kvalitativně výrazně zvýšenou laťku proti minulým letům. Vždyť letošní průměr první desítky dosáhl úctyhodných 2367, což je o téměř 40 Elo bodů více než v roce 2007! A tak nesmíme zapomenout ani na prvního nasazeného, ale někdy trochu náladového Honzu Bernáška, Honzu Krejčího, kterému ale rapidy na rozdíl od vážných kdovíproč nejdou, už zmíněný Martin Červený coby předloňský vítěz, moje maličkost coby loňský vítěz a dále také ještě Milan Smištík, Mirek Jurka, neznámý slovenský mladík Martin Ondruš či Laďa Urbanec, abych vyjmenoval aspoň první desítku, i když i další hráči pod touto čarou mají svou kvalitu.

o_pohar_bvk_011.jpg

Zaplněný hrací sál 

Po úvodních slovech Rudolfa Moulise a hlavního rozhodčího Ládi Palovského tak 60-členný peloton mohl začít hrát. Po skončení prvního kola, které nepřineslo žádná velká překvapení, střetávám vzácného hosta, "opozdilce" Petera Mega. Ten bohužel i přes slíbený volný vstup do turnaje nestihl přijet včas a tak odmítá i možnost nastoupit od 2. kola a raději bedlivě sleduje celý průběh rapidu až po skončení bleskového turnaje. To vše za přítomnosti svého fotoaparátu, kterým pořizuje velké množství snímků, čímž mně a Radku Strnadovi ulehčuje úlohu fotografů. Jinak pro nevědoucí je tento pán tvůrcem nejpopulárnějších šachových stránek na Slovensku a též jednoznačná zpravodajská jednička. Je skutečně obdivuhodné, co může dokázat jeden člověk, který každý den s nevšední disciplínou doplňuje aktuální informace o turnajích nejen z česko-slovenských luhů a hájů, ale i nejdůležitějších šachových události z celého světa. Připomínám, že zpravodajskou jedničkou u nás je novoborský šachový server, na jehož popularitě a podobě se ale podílí velké množství lidí.

peter_mego.jpg
Peter Mego 

Druhé kolo se taktéž obešlo bez větších překvapení a překvapením pro mne není ani pozdní příchod Honzy Uhmanna st., kterému to z nedalekého Alberta trvalo celých 10 minut po zahájení kola. Na vině byla prý jakási paní, která před ním ve frontě platila nákup za ca 1.200,-Kč, a aby toho nebylo málo, tak ještě zdržovala platební kartouÚsměv.

V kole třetím se utkávám s navrátilcem do našich řad Petrem Skácelíkem a opět mám štěstí na přechod ze zahájení do střední hry, kde získávám rozhodující výhodu. Výsledky na předních stolech už ale tak jednoznačné nejsou, neb prohrává například Honza Krejčí s Urbancem nebo Martin Červený s Dočekalem.

4. kolo se však už opět vrací do zaběhnutých kolejí. Vyhrávají favorité, na což doplácím také já v souboji na 1. stole s Bernym. No co se dá dělat, před námi je ještě hodně partií.

V 5. kole na mě doléhá jakýsi útlum, kdy se vůbec nedostávám bílými ze zahájení a střední hra je potom už jen utrpení. Mým přemožitelem je Jan Dočekal, který mi tak bohužel vrací loňské porážky z rapidu a finále blicáku. Kroutím hlavou a vítám půlhodinovou přestávku na oběd. Z ostatních bojů se na předních šachovnicích opět nic překvapivého neděje, souboj titánů Michalík - Bernášek pro sebe rozhoduje Peter a společně s Vojtou Plátem mají jako jediní stále 100% bodů.

Přestávka na jídlo bohužel nijak výrazně nepřekročila stín z loňska. Personál byl sice celkem ochotný, ale sestával pouze ze dvou lidí (kuchař a barmanka), takže ani prvních 15 meníček, které měly být připraveny k okamžitému výdeji, připraveno nebylo. A tak si první skončivší Slávek Sládek počkal 20 minut, než se mohl pořádně zakousnout. Jiní to řešili nákupem v přilehlém Albertovi, já si po důrazné domluvě na své přišel až po skončení 6. kola. Bohužel však nemáme páky na to, aby se sliby proměnily ve skutečnost, a tak se příští rok obejdeme zřejmě bez přestávky na oběd.

6. kolo opět na na čelních postech nepřináší žádná překvapení, což je potěšitelné také u mě. Na prvním stole se Plát s Michalíkem rychle rozcházejí smírně a šetří síly na závěrečný finiš.

7. kolo už začíná více míchat pořadím a na čele se to začíná zase pěkně srovnávat. Berny poráží Vojtu Pláta a vrací se tak zpátky na výsluní, Peťo Michalík jen remizuje s Martinem Červeným a do bojů o medaile se výrazně hlásí Mirek Jurka, který poráží svého dlouhodobě nepříjemného soupeře Milana Smištíka. Přestávka pomáhá také Petrovi Skácelíkovi a nakonec i mně, i když se mi slovutného SS (Stanislav Staněk) podaří porazit až v mých posledních vteřinách. To má za následek slib odplaty nejkrutější, kdy odejdu poroben nejlépe v posledním kole nějakého dalšího rapiduÚsměv.

V 8. kole je mým soupeřem Karel Kredl, který se po pětileté odmlce letos vrátil k šachu a průběh turnaje ukazuje, že mnoho ze svého umění nezapomněl. V turnaji od něj odešli poraženi i velmi slušní hráči jako Martin Šklíba, Martin Nový nebo Dalibor Číp, takže jsem se musel mít na pozoru. Naštěstí se mi Karla podařilo "ošidit" ve střední hře o figuru a tak jsem byl i celkem rychle hotový.

karel_kredl.jpg

Karel Kredl vlevo v souboji s Martinem Šklíbou 

Třetí remízu v řadě zaznamenává po přestávce Michalík, Mirek Jurka tak byl jistě spokojen. Remízou s Bernáškem ztrácí šanci na medaili Honza Krejčí, který se musel na druhý stůl prodírat ze zadních pozic, naopak šanci na vítězství v turnaji udržel Vojta Plát, který využil v koncovce násilné hry na výhru Milana Smištíka. Peťa Skácelík poráží v turnaji nevýrazného Martina Šklíbu a dostává do posledního kola za odměnu Bernyho na prvním stole. V čele je tedy trojice 6,5-bodových Bernášek, Michalík, Plát, které s půlbodovým odstupem následují jejich vyzývatelé do posledního kola, shodou okolností všichni z Durasu - Skácelík, Vyskočil a Jurka.

A jak to všechno dopadlo? Bohužel pro naše barvy vyhrávají favorité a tak dochází na dělbu bodů tria Bernášek, Michalík, Plát. Mrzí to především mě, protože jsem to Peťovi Michalíkovi hodně zkomplikoval a udržel přesnou obranou pěšce navíc až do koncovky, kde mi však bohužel chyběl dostatek času k tomu, abych mohl realizovat okřídlené "s pěšcem víc, vítězství vstříc". Pomocné hodnocení nakonec těsně přiřknulo turnajové vítězství Peteru Michalíkovi, můj tip na vítěze tedy přesně vyšel. Jen o pověstný chloupek na středním Buchholzu končí druhý Jan Bernášek a třetí je Vojta Plát.

 

plat_michalik_bernasek.jpg 
  Vítězná trojice: zleva třetí Plát, vítěz Michalík, druhý Bernášek

Výhod švýcarského systému dokázal v posledním kole dobře využít Laďa Urbanec, když porazil dalšího našeho zástupce Laďu Ševčíka a končí tak čtvrtý. Na 5-12. místě se seřadila početná skupina šestibodových, z nichž na ceny dosáhli ještě Mirek Jurka a Martin Červený. Já mám smůlu, když končím sedmý, snad mi sedmička bude v budoucnu šťastným číslem, jako například v loňském roce, kdy jsem v turnaji zvítězil právě ze sedmé startovací poziceÚsměv. Byly však vyhodnoceny i další ceny, které se rozdávaly v kategoriích ženy, žáci, junioři a senioři. Vězte tedy, že vítězkou v kategoii žen se stala usměvavá Eva Pekárková,

eva_pekarkova.jpg

Eva Pekárková 

kategorie žáků a juniorů měla "překvapivého" vítěze ve Vojtovi Plátovi,

plat.jpg

Nejlepší žák i junior Vojta Plát 

zato v kategorii seniorů se neprosadil žádný ze známých koryfejů (např. Kalendovský, Uhmann, Donnert), nýbrž velmi dobře hrající zástupce Moravské Slavie Josef Šrámek.

josef_sramek.jpg
  Josef Šrámek 

Po skončení turnaje následoval tradiční bleskový KO turnaj, kterého se zúčastnilo 36 hráčů, mezi nimi téměř všichni favorité (Vojta Plát odjel na Fejfarův memoriál do Nového Boru), doplnění o čerstvě přichozího Davida Holemáře. Ten měl také nakonec nejvíce sil, když ve finále černými tak dlouho bránil horší čtyřvěžovku, až nakonec uondaný Peťo Michalík přehlédl jednotahový mat. Já svoje snažení zakončil ve čtvrtfinále, kdy jsem ani s věží víc a minutovým náskokem nedokázal porazit Mirka Jurku, když se mi přes těžké figury a nepříjemnou dvojici střelců dlouho nedařilo nic vyměnit. Nakonec jsem s kvalitou navíc prohrál ještě na čas, už ale v přibližně vyrovnané pozici. Obhajoba loňského double tedy nevyšla, ale třeba se zadaří v roce 2015, neb se mi tento kousek povedl již v roce 2001 a byl by tedy dodržen sedmiletý cyklusÚsměv 

Souběžně s hlavním turnajem probíhal také rapid dětí O pohárek BVK. Jeho zaslouženým vítězem se stal nadějný Tadeáš Boček z domácího Durasu, který vyhrál všech devět partií a který to v příštím ročníku jistě zkusí i mezi dospělými. První velký křest ohněm však teprve 11-letého mladíka čeká v nadcházejícím KP I., kde si v barvách Kuřimi "B" zahraje na 5. šachovnici. Tak hodně štěstí! Na dalších místech se potom prostřídali hráči Vyškova a Durasu, když stříbrná medaile nakonec připadla vyškovskému Janu Čermákovi a bronz vybojoval Daniel Daněk z Durasu.

o_poharek_bvk.jpg

Vítězná trojice Pohárku zprava: Tadeáš Boček, Jan Čermák, Daniel Daněk a ceny předávající Luděk Fuchs 

Turnaj proběhl za podpory MČ Královo Pole ve spolupráci s KC Semilasso a samozřejmě hlavním sponzorem akce, kterým opět byly Brněnské vodárny a kanalizace. Dobrou práci také odvedl kolektiv pod vedením Rudolfa Moulise, stejně tak jako turnaj s přehledem řídící a mediálně vyprofilovaný Láďa PalovskýÚsměv

o_pohar_bvk_059.jpg

Láďa Palovský a Rudolf Moulis při vyhlášení

Na stránkách chess-results tradičně najdete výsledky rapid turnaje, jakož i bleskového turnaje. Fotografie z obou turnajů naleznete ve fotogalerii, či na tomto odkaze od Petera Mega.

 
2010 

Šachový klub Duras uspořádal 11. ročník rapid turnaje O pohár BVK. Na startu se sešlo velmi slušných 72 hráčů, pomohly nakonec osobní maily a pozvánky a tak se nakonec z katastrofického scénáře vyklubala velmi povedená akce. Hostitelem bylo opět Semilasso, jehož reprezentativní prostory jen vybízely ke hře

Na turnaj zavítalo také spousta zajímavých lidí, mezi mnohými jmenujme bratry Vlastimila a Václava Chládkovy (Vlastík současně přinesl i příjemné věcné ceny), známého boskovického architekta a šachového příznivce Martina Habinu, čerstvou posilu Durasu IM Vojtěcha Rojíčka, který bude v Brně studovat vysokou školu, silnou slováckou dvojici Mudrák - Vrána a také velmi příjemný návrat za šachovnice v podání Standy Věcheta, který po překonání velkých zdravotních obtíží už zase válí.

Standa Věchet s Petrem Mlýnkem

Standa Věchet s Petrem Mlýnkem

Proti předpokladům ale chyběl původně přihlášený tvůrce skvělých slovenských šachových stránek Peter Mego, na jehož fotky je vždy radost se dívat. Tak doufejme, že zase někdy příště

A nyní už pojďme k turnaji. Byl stejně jako loni velmi silně obsazen, když průměr první desítky 2359 dával tušit líté boje o palmu vítězství. Obhájcem  loňského prvenství byl velký slovenský talent IM Peter Michalík, který vzhledem ke svému plynulému šachovému růstu bude možná Slovensko reprezentovat již na příští šachové olympiádě.

Peter Michalík

Zatím se však zde nikomu obhájit nepodařilo a tak bylo otázkou, zda bude Peter první. Odpověď na tuto otázku částečně daly již první tři kola, ve kterých Peter nejprve prohrál s Karlem Kratochvílem a v následujícím 3. kole uhrál pouze remízu proti Jaroslavu Novotnému, kdysi velkému talentu durasovského šachu. A tak zatímco si to na prvních stolech rozdávali Vojta Rojíček s Bernym (remíza) a mnozí další,

Dramatická partie 5. kola Rojíček - Bernášek

Peter musel dotahovat. Nečekaně však k drtivému trháku nasadil až 11. nasazený Jan Dočekal ze Znojma, který vyhrál prvních 6 partii, z nichž zejména výhra v 5. kole nad Martinem Červeným v koncovce jeho jezdce s dvěma pěšci proti Martinově dámě a pěšci byla z kategorie neuvěřitelných (a to mohl vyhrát již mnohem dříve). A když úspěšně prošel i dvojicí IM Rojíček - IM Bernášek, začínalo se schylovat k senzaci. Ze zadních pozic se však na čelo nekompromisně dral Peter Michalík, který však i přes skalpy Honzy Bernáška a Vojty Rojíčka šel do posledního utkání proti znojemskému hráči s jednobodovým mankem, neb Dočmen si poradil i v kole osmém proti Karlu Kratochvílovi. Závěrečné Peterovo vítězství znamenalo dokončenou šňůru šesti vítězství v řadě, na pomocné hodnocení to však k obhájení vítězství nestačilo. Vítězem se tedy nakonec trochu překvapivě, ale zaslouženě stal Jan Dočekal.

Vítěz Jan Dočekal

Medailové pozice opanovali favorité Peter Michalík (7,5) a Jan Bernášek (7), o dalším pořadí muselo rozhodnout pomocné hodnocení. To určilo 4.- 8. místo v pořadí Martin Červený, Josef Mudrák, Miroslav Jurka, Neklan Vyskočil, Ladislav Urbanec (všichni 6,5). Závěrečné dvě porážky odsunuly na 9. místo do té doby velmi dobře hrajícího Karla  Kratochvíla (6) a svůj kalich hořkosti musel vypít Vojta Rojíček, který po skvělém startu nevydržel i přes těžký los nasazené tempo a po porážce v posledním kole skončil s 5,5 body v poli poražených. Byly také vyhlášeny ceny v dalších kategoriích. První byl přebor Brna v rapid šachu, do kterého mohli zasáhnout kmenoví hráči brněnských oddílů či jejich hosté z předchozí sezóny. Pořadí bylo dáno samozřejmě již tím turnajovým, takže brněnským přeborníkem v rapid šachu se pro rok 2010 stal Mirek Jurka z Durasu, na 2. místě moje maličkost a třetí Karel Kratochvíl z Lokomotivy Brno.

Přeborník Brna v rapidu 2010 Mirek Jurka

Nejlepší ženou byla vyhlášena též bývalá durasovská plejerka, dnes v barvách Lokomotivy, Míša Svobodová (za svobodna Chmelíková), 

Nejlepší žena Míša Svobodová

nejlepším juniorem pak nadějný Adam Dvořák,

Adam Dvořák

opět z Lokomotivy Brno a nejlepším seniorem svižně kombinačně hrající Milan Donnert z Durasu, jenž na 12. místě dosáhl slušivých 6 bodů.

Milan Donnert

Po skončení rapidu následoval tradiční bleskový turnaj, který se hraje KO systémem, v němž má bílý 6 minut a povinnost vyhrát proti 5 minutám černého, kterému stačí k postupu remíza. I zde bylo velmi silné obsazení a do finále se nakonec po těžkých bojích probojovali nejvýše nasazení Jan Bernášek a Peter Michalík. Bílými hrající Berny hrál na hraně rizika a nakonec se mu v dramatickém závěru podařilo Petera ošálit a stal se tak vítězem.

Bleskový král Jan Bernášek

V souběžně hraném dětském turnaji O pohárek BVK slavili úspěch hráči pořádajícího Durasu Ondřej Koukal a Daniel Daněk, který má podle mého slibnou šachovou budoucnost. Na třetím místě skončil vranovický Vojtěch Straka, na nejvýše nasazeného Filipa Svobodu pak zbyla bramborová medaile. Neztratily se ani dívky, když 5. a 6. místo obsadily Kristýna Šperková z Vyškova a Eliška Vavřínková z Lokomitivy Brno.

Vojtěch Straka, Ondřej Koukal a Daniel Daněk

Dobrou práci odvědl kolektiv pod vedením předsedy Durasu Rudolfa Moulise a akce i přes menší zdržení na začátku a před bleskovým turnajem měla spád, což možno přičíst také absenci obědové přestávky. Propořádek samozřejmě uvádím výsledky rapid turnaje mužů, turnaje dětí O pohárek BVK a též bleskového turnaje. Podrobnější komentář a bohatou fotogalerii naleznete v nejbližších dnech také na stránkách Durasu.

Bleskový turnaj

 

2011
 
Vzhledem k mé časové zaneprázdněnosti vám teprve nyní předkládám alespoň krátký komentář k námi pořádaným 12. ročníku rapid turnaje O pohár BVK, resp. 10. ročníku turnaje pro děti O pohárek BVK. Původní myšlenka vlastního pohledu na turnaj vzala za své, většinu textu i fotek tak již budete znát z mého článku na stránkách  JMŠS.
Turnaj jsme uspořádali opět v Semilassu, v jehož krásných prostorách smíme za podpory MČ Brno - Královo Pole 1x ročně takový turnaj uspořádat. Potěšitelná byla slušná účast našich hráčů, v 63-členném poli jich hrálo celkem 15. Vedle osvědčených jmen velmi příjemně překvapili především Vladimír Ševčík a Ondra Nepomucký, kteří se srdnatě byli i s těmi nejlepšími (např. Ondrova remíza s Tomášem Polákem v 8. kole) a nakonec z toho bylo 6., resp. 7. místo celkového pořadí, což pro oba jmenované znamenalo současně 1. a 2. místo v přeboru Brna v rapid šachu, který byl součástí turnaje. Takový výsledek lze rozhodně považovat za velký úspěch, vždyť průměr první nasazené desítky dosáhl rekordní hranice 2400 bodů! V silné konkurenci si dlouho znamenitě vedl i Milan Donnert, který měl nakročeno k velmi dobrému umístění a též obhajobě loňského nejlepšího seniora. I přes skvělé vítezství nad Vojtěchem Plátem ale neudržel tempo a v závěru podlehl loňskému vítězi Janu Dočekalovi a v kole posledním, ve velmi dramatické partii i mé maličkosti a o zmíněné vavříny přišel. Dále bych chtěl vyzdvihnout hru našich mladých hráčů, kteří se rovněž byli statečně a v konkurenci mnohem zkušenějších borců dosáhli na pěkné výsledky. Ještě ani ne 11-letý Daniel Daněk získal 4 body, které měl ale již po 7 kolech a jejichž počet bohužel nerozmnožil přes závěrečné dvě porážky. Ještě o půl bodu více uhrál 12-letý Radek Zeman, pro něhož může být 50% výsledek dobrým povzbuzením před nadcházející Extraligou mladšího dorostu, kam naši mladí borci vstoupí možná i s medailovými ambicemi. Zapomenout samozřejmě nesmím na 13-letého Martina Blahynku, pro jehož vysokou výkonnost je to již tak trochu nošení dříví do lesa. V turnaji uhrál 5 bodů a skončil celkově na 22. místě. Asi nemusím připomínat, že Martin bude jedním z mládežnických lídrů a premiérově si zahraje i mezi dospělými v áčku Durasu. Výsledky ostatních byli tak trochu očekávané, konkrétní obrázek si pak můžete při pohledu na celkové výsledky a rovněž bohatou fotogalerii.
V turnaji dětí zahrál výborně teprve 8-letý Ara Martirosyan, který pokud se nepletu, přišel do našeho klubu teprve loni. Zdá se, že v našich řadách možná roste veliký talent. Ara v konkurenci mnohem starších dětí obsadil skvělé 3. místo! Dobře si vedli rovněž 8-letý Matyáš Zavadil, který skončil na 10. místě s 5,5 body a ani ne 7-letý Petr Glozar, který skončil 14 s 5 body. Celkové výsledky si pak můžete prohlédnout zde
Turnaj opět bez problémů zvládl kolektiv pod vedením našeho předsedy Rudolfa Moulise a za rozhodcovským stolkem i od mikrofonu opět zvládl s grácií Láďa Palovský. A nyní již zmíněný článek.
Šachový klub Duras uspořádal 12. ročník turnaje v rapid šachu O pohár BVK, který se hrál současně také jako přebor Brna jednotlivců v rapid šachu. Letos si v reprezentativních protorách Semilassa zahrálo 63 milovníků královské hry, čímž sice nebylo překonáno loňských 72, nicméně turnaj nabral rekordně na síle. Proti předloňské první nasazené desítce (2367), či loňské (2359), dosáhl letos průměr první nasazené desítky na magickou hranici 2400 bodů! Tedy pro fajnšmekry přesně 2399,9Mrkající.
Favoritů na vítězství bylo tedy hned několik. Trio velmistrů Tomáš Polák, Peter Michalík a Petr Velička, kvarteto mezinárodních mistrů Jan Bernášek, Vojtěch Plát, Roman Chytilek a pisatel těchto řádků Neklan Vyskočil, a své kvality jistě chtěli potvrdit FM Miroslav Jurka, loňský trochu překvapivý vítěz Jan Dočekal ze Znojma či Ladislav Urbanec. Na turnaji bylo možné také spatřit Vlastimila Chládka s bratrem Václavem, jenž věnoval věcné ceny do bleskového turnaje a jehož skvělé blogy na stránkách Pražské šachové společnosti můžu jen doporučit. Však už se také připravuje jeho knižní vydání, tolik alespoň malá informace pro všechny případné zájemce.
o_pohar_bvk_2011_-_chladek.jpg

Průběh turnaje byl velmi zajímavý a bojovný, nicméně překvapení bylo proti loňským sněhům jako šafránu. Mezi ty je možno zařadit vítězství domácího hráče ŠK Duras Milana Donnerta nad Vojtou Plátem (7. kolo), který i přes seniorský věk neztratil nic ze své pověstné útočně dravosti. Přiliš se nečekalo ani vítězství Ladislava Urbance nad Janem Bernáškem ve 3. kole. Oba jmenovaní však své "hrdinské" činy nedotáhli do konce a díky porážkám v závěrečném kole svorně přišli o možnost zisku některé z cen. O vítězi turnaje se prakticky rozhodovalo v předposledním 8. kole. V turnaji druhý nasazený Peter Michalík ztratil teprve svou druhou remízu se svým oddílovým spoluhráčem ze Zlína Romanem Chytilkem, což dávalo šanci nejvýše nasazenému Tomáši Polákovi jej bodově dotáhnout. Tomáš však nevyužil výhody bílých figur proti domácímu borci Ondrovi Nepomuckému a po remíze již byly karty do posledního kola rozdány. Peter Michalík poté potvrdil svou výbornou formu a vítězstvím v posledním kole nad Janem Dočekalem, kdy se se tak trochu opakovala situace z loňska, se stal s 8 body zaslouženým vítězem. Nutno dodat, že Peter udělal za poslední rok velký výkonnostní i ratingový skok. Z posledních úspěchů jmenujme především červencové přiznání titulu velmistra na kongresu FIDE (v necelých 21 letech), 3. místo na Mistrovství Slovenska v Banské Štiavnci či úplně čerstvé 2. místo na skvěle obsazeném turnaji v italském Livignu. Pro slovenskou reprezentaci je jistě potěšitelné, že má na kom stavět. Druhé místo se 7 body závěrečnou remízou pojistil Tomáš Polák a třetí nakonec skončil poslední z velmistrů Petr Velička, který měl nejlepší pomocné hodnocení z hráčů na 6,5 bodech. Triumf reprezentantů extraligového Zlína podtrhnul 4. místem Roman Chytilek, pátá pozice pak připadla Janu Bernáškovi z Pardubic. Výborný výkon podal hráč pořádajícího Durasu Vladimír Ševčík, který obsadil 6. místo, čímž vzal ještě poslední hlavní finanční cenu a stal se současně i přeborníkem Brna v rapid šachu. O místo za ním pak skončil další zástupce domácích Ondřej Nepomucký, který po již zmíněné remíze v 8. kole proti Tomáši Polákovi, nevyhrál v kole posledním bílýma nad Karlem Kratochvílem a tak místo bronzových fanfár z toho bylo "jen" 7. místo a 2. místo v přeboru Brna. Osmý pak skončil nejlepší z 6-bodových Karel Kratochvíl, což znamenalo současně 3. místo v přeboru Brna. Až devátý pak skončil "bleskový čaroděj" Vojta Plát, který dnes neměl úplně svůj den a pár nastavených figur ho obralo o lepší umístění. První desítku uzavřel Josef Kratochvíl z Caissy Třebíč a výčet šestibodových pak na 11. místě Neklan Vyskočil a na 12. místě Jan Dočekal.

o_pohar_bvk_2011_-_1._-_6._misto.jpg  

Dále byly rozdány věcné ceny v kategoriích nejlepší žena, nejlepší žák, nejlepší, senior a nejlepší junior. Nejlepší ženou byla vyhlášena odchovankyně frýdecko-místecké líhně Táňa Holušová, která nyní reprezentuje jihomoravský Slavoj Velké Pavlovice.

o_pohar_bvk_2011_-_nejlepsi_zena.jpg 

Nejlepším žákem byl stejně jako loni vyhlášen Adam Dvořák z Lokomotivy Brno,

o_pohar_bvk_2011_-_nejlepsi_zak.jpg
ocenění pro nejlepšího seniora převzal Jan Uhmann st., jehož největší konkurent Milan Donnert prohrál v napínavé partii posledního kola s autorem těchto řádků,
o_pohar_bvk_2011_-_nejlepsi_senior.jpg

 a konečně nejlepším juniorem se stal "překvapivě" prostějovský Vojtěch Plát, hájící barvy TŽ Třinec.

o_pohar_bvk_2011_-_nejlepsi_junior.jpg

Po skončení rapidu byla na programu tradiční specialita, tedy vyřazovací bleskový turnaj. Toho se zúčastnilo velmi pěkných 42 hráčů vč. většiny favoritů z rapid turnaje a mezi něž se vmísilo i pár po turnaji příchozích a nezřídka také kvalitních blicařů (např. Karel Dvořák, Vít Bureš ad.). Ani zde však nedošlo k velkým překvapením a v semifinále si to o vítězství rozdala velká čtyřka Bernášek - Michalík a Plát - Polák. V prvně jmenovaném souboji nakonec ubránil Peter Michalík trochu horší pozici i čas a remízou se dostal do finále. Tam už na něj čekal vítěz druhého duelu Tomáš Polák a tak si to podobně jako v rapid turnaji rozdali dva nejvýše nasazení o vítězství. To si nakonec po velmi dobrém výkonu připsal Peter Michalík a dosáhnul tak na ceněné double.

o_pohar_bvk_2011_-_vitez_blesku.jpg

Souběžně s turnajem dospělých se hrál také turnaj pro děti O pohárek BVK, jenž měl však na rozdíl od dospěláckého klání na programu teprve 10. ročník. Jeho vítězem se stal suverénní jízdou Vojtěch Straka z Vranovic, který tak po loňském bronzu dosáhl na stupeň nejvyšší. Nutno však dodat, že způsobem ne ledajakým, neb vyhrál všech 9 partií! O dva body zpět skončil Martin Liška z Kuřimi a třetí místo patří velmi nadějnému hráči pořádajícího Durasu Arovi Martirosyanovi. Zahanbit se nenechaly ani dívky, které se v první desítce objevily hned tři. Celkově pátá Eliška Vavřínková z Lokomotivy, šestá Adéla Rapcová z Vranovic a devátá Tereza Kocí z Lokomotivy Brno.

o_pohar_bvk_2011_-_vitezove.jpg

Turnaj se hrál opět pod patronací Brněnských vodáren a kanalizací a s podporou MČ Brno - Královo Pole. S přehledem ho řídil kolektiv pod vedením předsedy Durasu Rudolfa Moulise a jako rozhodčí a mikrofonový speaker Láďa Palovský. Výsledky bleskového turnaje potom nabízím níže na obrázku.

o_pohar_bvk_2011_-_blesk.jpg
 
 
2012
 
Po návratu z Tatranského poháru se dostávám opět k psaní, a to o našem rapidu konaném 22.9.2012 v Semilassu, tedy jediný den před mým odjezdem. No a protože se nikdo k napsání článku neměl, zůstala po návratu z Tater povinnost opět na mně. Pokusím se tedy i s určitou retrospektivou přenést do jednoho sobotního dne, který byl vzhledem k uplakanému počasí pro šachovou hru ideální.
 
Zde najdete výsledky turnaje dospělých O pohár BVK, zde turnaje dětí O pohárek BVK, naši fotogalerii, jakožto i fotky Petera Mega. Fejeton z pera Jana Kalendovského (vč. partiových ukázek) najdete potom zde.
 
Ráno se dostávám na místo určení asi v 8.15 a potkávám Petra Skácelíka, který nakonec dostal vycházku nejen na nedělní Boršice, ale také na náš rapid o den dříve. Společně s Martinem Hyršem, Rudou Moulisem, Láďou Palovským, Luďkem Fuchsem, Radkem Strnadem a Leošem Fojtem připravujeme vše pro začátek turnaje (10.00), jehož prezence končí v 9.30. Již okolo 8.45 se však hrnou první nedočkavci, například Arnošt Zeman. Toho se mimochodem okolo 9.30 snaží na můj mobil přihlásit David Holemář, aniž by tušil, že tam už hodnou chvíli pobýváSmile.

O pohar_BVK_19

Hrací sál Semilassa, který by mohl pojmout až 200 účastníků, se pozvolna zaplňuje a nezřídka jsou k vidění rodinné klany.

O pohar_BVK_01

Tak například starosta Hustopečí Luboš Kuchynka (jemuž svými pohotovými poznámkami sekunduje všudypřítomný Petr Skácelík) se synem Lukášem,

O pohar_BVK_02

náš Leoš Fojt se synem Ondřejem

O pohar_BVK_03
 
 

nebo třebíčský boss Mirek Michálek s dcerou Viktorií Nelou, jíž obětavě zapisoval všechny její partie v turnaji dětí a navíc mi přivezl mou 50-litrovou vinnou výhru ze Sádku.

O Pohar_BVK_21

Z našich dále Michala Zavadila (na snímku vlevo proti Vladimíru Ševčíkovi), jehož syn Matyáš hrál podobně jako Viktorka Michálková v turnaji dětí, či Artyom (otec) a Ara (syn) Martirosyanové, ze Znojma  Luboš a Lýdie Hemalovi,

O pohar_BVK_04

a také již tradiční rodinný klan otce a syna Janů Uhmannových, které v rapid turnaji (Jan ml.) i v následném bleskovém klání (na snímku s Janem st.) úspěšně prověřil autor těchto řádků, tedy...NeklanSmile.

O pohar_BVK_05

Zahrát si přijely i sličné dámy, na snímku druhdy pardubická a dnes již brněnská Alice Fajová (vlevo) se zatím stále pardubickou Barborou Voldánovou, jíž je krásných 18Smile.

O pohar_BVK_06

Dorazil také tvůrce ChessTalkeru a můj loňský třebíčský spoluhráč Petr Bělohlávek, který se nyní velmi snaží prorazit s myšlenkou tohoto sociálního šachového produktu.

O pohar_BVK_07

V turnaji dospělých přišli získat ostruhy naši nadějní mládežníci Daniel Daněk

O pohar_BVK_08

a Ara Martirosyan (v openu hrál i jeho otec Artyom), jehož můžeme vidět na snímku v souboji generací s nestorem brněnského šachu, v srpnu tohoto roku 85-letým vysloužilým podplukovníkem Jaromírem Novákem

13. ročníku O pohár BVK, který se hrál opět jako přebor Brna v rapid šachu, se letos zúčastnilo šachových 64 účastníků, což zhruba odpovídá účastem z minulých let. Nižší však tentokrát byla přece jen kvalita. Letošní průměr první desítky čítal 2308,9, což je proti loňským rekordním 2399,9 poněkud ústup. Nic to ale nemění na tom, že si námi pořádaný turnaj získal své místo na slunci a je jakýmsi oblíbeným startovacím můstkem před nedělním přeborem Moravy 4-členných družstev v Boršicích. Favority turnaje byli především "náš" GM Tomáš Polák a IM Jan Bernášek, u kterého ale vždy rozhoduje především to, jak se zrovna vyspí, neb ty ranní časy nepatří k jeho zrovna oblíbenýmWink. Ambice určitě také měli FM Lukáš Kuchynka, autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil, FM Josef Kratochvíl či vítěz z Bystrce FM David Holemář. A jak to celé dopadlo?

K překvapením během turnaje sice občas docházelo, výsledkově se však prosadili první dva nasazení favorité. Po 5. kole to vypadalo na spanilou Tomášovu jízdu, který měl po vítězství nad Honzou Bernáškem 100%. Po následné porážce od FM Josefa Kratochvíla se všal stav na špici vyrovnal a protože Berny na rozdíl od Tomáše již všechno vyhrál, odnesl si s 8 body zasloužené vítězství. Na 2. místě tedy skončil GM Tomáš Polák se 7 body a bronzový stupínek nakonec obsadil Tomášův přemožitel FM Josef Kratochvíl, který měl nejlepší pomocné hodnocení z 6,5-bodových hráčů. S malými rozestupy se pak dále umístili FM Lukáš Kuchynka, Petr Bělohlávek a Jan Uhmann st., který vydělal na závěrečné smířlivosti Tomáše Poláka (jistil stříbrnou pozici) a stal se současně také nejlepším seniorem.

O pohar_BVK_09

Nejlepším z našich hráčů byl na 7. místě Vladimír Ševčík, jenž měl zase nejlepší pomocné hodnocení mezi 6-bodovými.

O pohar_BVK_23

Za zmínku určitě stojí výborné 8. místo Františka Vykydala (na snímku ho vidíme v dobré náladě před partií s pozdějším vítězem IM Janem Bernáškem), kterému je právě dnes 80 let a který ve svém věku favority neuvěřitelně prohání (sám bych mohl vyprávět, na tomto turnaji např. Petr Bělohlávek). Na 9. místě skončil specialista rychlých disciplín Slavomír Sremaňák

O pohar_BVK_17

a poslední desátou cenu získal náš Ondra Nepomucký (na snímku vpravo v družném hovoru s Petrem Bělohlávkem). Smůlu v tento den měl Petr Skácelík na 11. místě. V turnaji sice remizoval i s Tomášem Polákem, cenu však nezískal žádnou. Tedy ani v turnaji, ani v rámci přeboru Brna v rapid šachu a posléze byl navíc nešťastně vyřazen před branami čtvrtfinále bleskového turnaje autorem těchto řádků. Vše si však vynahradil o den později v Boršicích (viz další článek), bohyně Caissa tedy byla tentokrát milosrdnáSmile. V turnaji se mi tentokrát příliš nevedlo, když jsem prohrál dvě partie, kde jsem odmítnul nabídky remízy (Zavadil, Sremaňák) a například s Míšou Svobodovou jsem nastavil v koncovce figuru úplně zadarmo (nevzala a posléze prohrála). Ve formě nebyl ani FM David Holemář, který získal stejně jako já 5,5 bodu. Určitou omluvou mu však může být pokerová noc, zakončená snad až někdy okolo 5 hodiny ranní.

O pohar_BVK_11

Přeborníkem Brna v rapid šachu (kmenoví hráči brněnských oddílů a jejich hosté v sezóně 2011/2012) se stal GM Tomáš Polák (Duras) před Vladimírem Ševčíkem (Duras) a Františkem Vykydalem (Lokomotiva).

O pohar_BVK_14

Nejlepší ženou se stala dříve naše, dnes za Lokomotivu Brno hrající Míša Svobodová,

O pohar_BVK_12

nejlepším žákem (1997 a mladší) Adam Dvořák z Lokomotivy Brno, nejlepším juniorem ((1996 - 1994) Barbora Voldánová z Bohemie Pardubice

O pohar_BVK_13

a nejlepším seniorem (1952 a starší) Jan Uhmann st. z Hustopečí. 

Souběžně se hrál i 11. ročník turnaje O pohárek BVK, kterého se zúčastnilo 26 hráčů. Chyběla tradičně početná výprava z Kuřimi, která mohla svou účastí pozvednout turnaj a možná překonat i účastnický rekord. Naneštěstí se však v Kuřimi konal turnaj ve stejný den, tak tedy snad napřesrok... V turnaji zvítězil Ondřej Švanda z TJ Štefanydes Polička před Vojtěchem Strakou z Vranovic a nejvýše nasazeným Jakubem Markem ze Znojma. Pěkné 5. místo obsadil náš Matyáš Zavadil, kterému je teprve 9 let a který doufejme půjde minimálně ve šlépějích svého otce Michala.

O pohar_BVK_15

Po skončení hlavních turnajů se konal tradiční vyřazovací blicák, kterého se zúčastnilo 35 hráčů. Pravidla jsou taková, že na partii má bílý 6 minut a černý 5 minut s tím, že bílý musí k postupu do dalšího kola zvítězit. Po úvodním předkole, ve kterém bylo nutno upravit počet účastníků na 32 (hrály tři dvojice) jsem se v 1. kole utkal s Leošem Fojtem a bez problémů postoupil dále. Ve 2. kole mě však již čekal Peťan SKácelík. Určitou výhodou bylo mé špatné umístění v rapid turnaji, díky němuž jsem měl možnost výběru barev (vybíral vždy hůře umístěný hráč v rapid turnaji). Rozhodl jsem se tento turnaj pojmout v bílé režii, a tak jsem s minutou navíc a povinností vyhrát věřil svým schopnostem. Peťan mě však v partii vyvedl z omylu a dosáhnul vyhrané pozice. Z mého posledního zoufalého ataku, který šel poměrně snadno odrazit, však nečekaně udeřilo a najednou jsem to byl já, kdo dával mat. Nešťastný Peťan je tedy vyřazen a já postupuji do čtvrtfinále. V něm narážím na Honzu Uhmanna st. a i proti němu volím bílé. Nyní se mi již vede o poznání lépe a přehrávám ho na čas i na pozici. Pak však udělám chybu a vše se vyrovnává, aby nakonec o mém postupu rozhodla jediná vteřina na mých hodinách (dával jsem mat). V semifinále potkávám příjemného soupeře v Arnoštu Zemanovi, se kterým jsem si poradil už v rapidu. I zde má partie jednoznačný průběh, i zde ale udělám v realizaci chybu a opět nastává drama. To končí, věřte nebo ne, opět jediná vteřina na mých hodinách, když i zde dávám těsně před limitem soupeři mat. Jsem tedy šťastně ve finále, kde už na mě čeká Pepa Kratochvíl. S heslem bílými až do konce si vytvořím brzy po zahájení tlak, po kterém získávám výrazně lepší pozici a mohu si vybírat mezi ziskem pěšce nebo přímým atakem proti králi. Ani zde však nejsem schopen svou převahu uplatnit a protože Pepa je přece jen silný hráč, postupně mou převahu neutralizuje až do vyrovnané věžovky. Konečná remíza stačí k celkovému vítězství černému, a tak je tedy konečné pořadí v bleskovém turnaji toto: 1. FM Josef Kratochvíl, 2. IM Neklan Vyskočil, 3. - 4. Slavomír Sremaňák a Arnošt Zeman, 5. - 8. FM David Holemář, Jan Uhmann st., Vít Bureš a František Vykydal. 

O pohar_BVK_16

Turnaj se hrál opět pod patronací Brněnských vodáren a kanalizací a s podporou MČ Brno - Královo Pole. S přehledem ho řídil kolektiv pod vedením předsedy Durasu Rudolfa Moulise a jako rozhodčí a mikrofonový speaker Láďa Palovský. Příští rok tedy opět na viděnou!

O pohar_BVK_18
 

2013

Téměř na rok přesně proběhl již 14. ročník turnaje O pohár BVK, který jsme i letos uspořádali ve spolupráci s MČ Královo Pole. V sobotním podzimně prosluněném dni si své síly přišlo změřit celkem 46 účastníků, což byl proti loňsku (64) citelný úbytek. Ten byl zapřičiněný nešťastnou termínovou kolizí s turnajem Třetí sobota, který pořádala Lokomotiva Brno. Potěšitelná však byla účast dětí v Pohárku a celkově lze bez nadsázky říci, že se jednalo o pěkný a tradičně pohodový turnaj v neméně krásných prostorách Semilassa.
  
K zhlédnutí jsou výsledky turnaje dospělých O pohár BVK, turnaje dětí O pohárek BVK a bohatá fotogalerie.

 Ještě pár slov o kolizi s výše uvedeným turnajem Lokomotivy. Jak již z názvu turnaje vypovídá, šlo o třetí sobotu. Ta byla loni již 15. září, letos však připadla na datum našeho turnaje, který se ovšem zase nemohl nikam posunout. Při návrhu termínů jsme od MČ Královo Pole dostali prakticky totožné datum jako loni a protože navíc nebyl na toto datum v šachovém kalendáři žádný jiný turnaj v Brně ani v okolí, logicky jsme souhlasili. Na konci srpna, v průběhu Lokomotivou pořádaného ČEZ TALENT FESTIVALU, se však dva týdny po zveřejnění našich propozic objevily propozice lokomotivního rapidu Třetí sobota, hraného jako O pohár místostarosty Ing. Ivana Svobody. Nedokázal jsem zprvu pochopit, proč Lokomotiva vydává propozice turnaje na stejný den jako náš turnaj, po vysvětlení předsedy Lokomotivy p. Vachka však bylo jasno. Situaci se bohužel vyřešit nepodařilo. My neměli kam ustoupit (Semilasso bylo v té době již do konce roku plné) a Lokomotiva zase nechtěla Třetí sobotu přesouvat jinam. Výsledkem pak byla logicky nízká hráčská účast na obou akcích (Třetí sobota dokonce jen 27 hráčů). Snad se tedy do budoucna podaří takovým situacícm předejít lepší komunikací, znalostí kalendáře apod., protože takto bylo jen poražených.

 
O pohar_BVK_19

 Hrací sál v Semilassu

 
Po tradičních ranních přípravách se na turnaj začali od 9.00 postupně trousit jeho první účastníci, které hned za vchodem so sálu nemilosrdně kasíroval náš pokladník Luděk Fuchs.
 
O pohar_BVK_12

Kasa je sice prázdná, pokladník se ale přesto usmívá...

 
K vidění bylo například několik zajímavých dvojic. Favorizovaní velmistři a současně vítězové z dvou předchozích ročníků Peter Michalík (2011) a Jan Bernášek (2012), kteří budou jako hosté válčit v nadcházející sezóně právě za nás,
 
O pohar_BVK_13
 
mladé mezinárodní mistry Cyrila Ponížila s Jaroslavem Burešem,
 
O pohar_BVK_15
 
bratry Václava a Vlastíka Chládkovy (díky za ceny, Vlastíku)
za účasti smějícího se "trpaslíka" Petra Skácelíka,
 
O pohar_BVK_20
 
otec a syn Uhmannové a Martirosyanové,
 
 
O pohar_BVK_5
 
či mladé české Východňárky WFM Martina Marečková (aktuální mistryně ČR žen)
 
O pohar_BVK_3
 
a Kateřina Šmajzrová (mj. posila do odvolací komise turnaje)
Jen jako diváci poctili turnaj svou účastí dva přední hráči Durasu. Profesně vytížený a proto dnes již neaktivní
 
O pohar_BVK_1
 

Oleg Karpilovsky

 

 a čerstvý přeborník ČR seniorů

  
O pohar_BVK_2

 Petr Mlýnek

 
Kvalita turnaje, hraného opět jako přebor Brna v rapid šachu, byla letos trochu nižší než v minulých letech. I tak byl ale průměrný rating první desítky (2329) velmi slušný a sliboval pěknou podívanou, k čemuž mělo přispět i nové hrací tempo 10 minut + 5 vteřin za každý provedený tah.
 
O pohar_BVK_18
 
Hrálo se o tyto pěkné trofeje, které čekaly na vítěze Pohárku, bleskového turnaje a hlavního rapid turnaje.

 

Nejlepší start měl trochu překvapivě náš talentovaný benjamínek Martin Blahynka, který měl jako jediný po 5. kole 100% a jako bonus velmistrovský skalp Jana Bernáška. Na záda mu s půlbodovým odstupem dýchal druhý z velmistrů Peter Michalík, který trochu se štěstím zdolal mně v této poučné pěšcové koncovce.
 
Vyskocil-Michalik
  
V pozici na diagramu jsem se sedmi vteřinami na hodinách zahrál dobře vypadající 1.Kg2, což ovšem byla prohrávající chyba. Po 1.-Kg6 2.Kf3 Kf5 3.Ke3 Kg4 jsem totiž zjistil, že budu černým králem postupně vytempován a situaci nezachránilo ani partiové 4.Ke4 Kh3 5.Kxe5 Kg2. Místo 1.Kg2? jsem však měl zahrát 1.f3! s dalším Kf2-Ke3 a jasnou remízou, např. 1.-Kg6 2.Kf2 Kg5 (2.-Kf5 3.Ke3 Kg5 4.Kd3=) 3.Ke3 Kf5 4.g4+! a remis.
 
Peťo poté porazil právě Martina a dostal se do samostatného vedení. Já jsem se úspěšně rehabilitoval za ztráty, když jsem po úvodním ženském dvojboji (Richterová, Marečková - 1,5 bodu) dostal v kolech 6 a 7 dva Durasáky Petra Skácelíka a Martina Blahynku a oba jsem je dokázal porazit.
 
O pohar_BVK_4

 S Martinem Blahynkou v 7. kole

  
V předposledním 8. kole už bylo jasné, že se hraje již jen o 2. místo, neb Peťo Michalík kráčel suverénně za vítězstvím. Mně čekala těžká partie černými s Honzou Bernáškem, kterou jsem nakonec v pozici bohaté na možnosti prohrál. Prohrál bohužel také Martin, a to již potřetí za sebou, když tentokrát nestačil na ještě o rok mladšího Daniela Kožúška (14 let) z Jičína. Bylo tedy prakticky rozhodnuto o prvních dvou místech a v přímém souboji o to třetí jsem se v posledním kole utkal já s IM Jaroslavem Burešem z Grygova. V této partii se z mé strany odehrála malá sportovní tragédie. Ve vyrovnané dámské koncovce můj mladý soupeř pochybil a ztratil pěšce, čehož jsem velmi dobře technicky využil, postavil si druhou dámu a po několikero šachováních černé dámy došel svým králem až k černému protějšku a ukryl se v jeho týlu.
 
Vyskocil-Bures Jar
 
V pozici na diagramu jsem vzhledem k přidávacímu 5-vteřinovému bonusu očekával vzdání soupeře, šachy totiž došly. Měl jsem ještě 11 vteřin, když soupeř zahrál 1.-g5. Samozřejmě je v této pozici mnoho cest k výhře. Stačilo zahrát např. 2.Db1+, 2.hxg5 anebo udělat pár rychlých tahů bez rizika a získat tak více času pro realizaci. Já se však s vědomím relativně solidního času pohroužil do počítání a najednou mi soupeř hlásí překročení času. Polilo mě horko, náhle jsem si uvědomil, že jsem prostě zapomněl táhnout a soupeř tak mohl slavit nečekané vítězství a celkové 3. místo. Tak už to ale někdy chodí, když zase jednou zvítězila bohyně Fortuna nad Caissou. 
 
Celkovým vítězem se tedy stal GM Peter Michalík skvělým výsledkem 8,5/9 před druhým GM Janem Bernáškem (7/9) a IM Jaroslavem Burešem (6,5/9), který se stal současně i nejlepším juniorem.
  
O pohar_BVK_9

 Zleva IM Jaroslav Bureš (3), GM Jan Bernášek (2) a GM Peter Michalík (1)

Vynikající 4. místo a současně i cenu pro nejlepšího seniora a druhého nejlepšího Brňáka (členové brněnských oddílů nebo jejich hosté v sezóně 2012/2013) získal náš Milan Donnert, který tak trochu vydělal na tom, že v posledním kole stačila jeho soupeři Janu Bernáškovi k samostatnému 2. místu remíza. Nejlepší ženou byla vyhlášena Martina Marečková z Rychnova nad Kněžnou.
 
O pohar_BVK_7
 

 Milan Donnert, IM Jaroslav Bureš a WFM Martina Marečková

 
O pohar_BVK_8

 Daniel Kožúšek

  
a nejlepším žákem Daniel Kožúšek z Jičína. Další hráči Durasu se pak seřadili pěkně za sebou na 11. - 14. místě, a to v pořadí IM Neklan Vyskočil, Vladimír Ševčík, Martin Blahynka a Petr Skácelík.
 
Po skončení turnaje následoval vyřazovací bleskový turnaj, kterého se zúčastnili prakticky všichni přední hráči z hlavního turnaje a posílen byl ještě o několik silných bleskových hráčů (IM Pisk, Riška, Sremaňák, V. Bureš, Vykydal, Pavel Tomeš), příchozích speciálně na tento K.O. turnaj.
  
O pohar_BVK_11
 

Hrací tempo bylo tradiční, tedy 6 minut na partii pro bílého s povinností vyhrát a 5 minut pro černého, kterému však stačila k postupu remíza. Barvu figur si vybíral vždy hůře umístěný hráč v hlavním turnaji a v případě hráčů, jenž se neúčastnili hlavního turnaje, si barvu figur vybíral hráč s nižším Elem. Po napínavých bojích stanuli ve finále GM Peter Michalík a IM Petr Pisk. Vítězem se nakonec stal prvně jmenovaný a získal tak po roce 2011 již podruhé ceněné double.

 
O pohar_BVK_24

 Vítězové bleskového turnaje GM Peter Michalík a IM Petr Pisk

s ředitelem turnaje Rudolfem Moulisem
  
Dětského turnaje O pohárek BVK se letos zúčastnilo rovných 30 dětí, kteří bojovali rovněž v kategoriích starší a mladší žáci. Skvělých 13 žáků čítala kuřimská výprava, která navíc potvrdila, že první větší úspěchy na republikové úrovni (David Němec, Matěj Tajovský) nejsou náhodné a vzhledem k propracovanému systému od mateřských škol a již nyní vysokému počtu kuřimské mládeže můžeme do budoucna očekávat i další velké úspěchy s dalšími jmény. 
 
O pohar_BVK_14

 Mladí draci Kuřimáci

  
Palmu vítězství si však tentokrát neodnesl žádný z nich. Celkovým vítězem se totiž stal zcela zaslouženě 13-letý Daniel Marko z Bučovic, který porazil hlavní konkurenty a poslední dvě kola již kontroloval remízami. Výsledkem 7,5/9 předstihnul o celý bod 15-letého Jana Chasáka z Rychnova nad Kněžnou a Jakuba Němce z Kuřimi (všichni starší žáci).
 
O pohar_BVK_25

 Zleva Jakub Němec (3), Daniel Marko (1) a Jan Chasák (2)

 
Mezi mladšími žáky zvítězil Vladimír Dudar před Davidem Němcem (oba ŠK Kuřim) a Adamem Švandou z Poličky.
 
O pohar_BVK_23

Zleva Adam Švanda (3), Vladimír Dudar (1) a David Němec (2)

  
Nejlepším hráčem pořádajícího Durasu byl na celkovém 4. místě Ondřej Koukal, nejmladším účastníkem pak 6-letý Daniel Marinov rovněž z Durasu.
  
O pohar_BVK_22

 Daniel Marinov 

Velké poděkování patří našim tradičním sponzorům, tedy Brněnské vodárny a kanalizace, Dopravní stavby Brno a Tespo Engineering.
  
O pohar_BVK_17

 Sponzoři turnaje

 
Turnaj s přehledem řídil předseda Durasu Rudolf Moulis s kolektivem a jako hlavní rozhodčí a současně skvělý speaker s mikrofonem i bez něj předseda Komise rozhodčích ŠSČR Láďa Palovský.
 
O pohar_BVK_21

Láďa Palovský s Rudolfem Moulisem na vyhlášení Pohárku

  
Příští rok tedy na viděnou a na shledanou a na samotný závěr ještě přehled všech oceněných:
 
Hlavní turnaj O pohár BVK: 
1. GM Peter Michalík (SVK, TŽ Třinec)
2. GM Jan Bernášek (Rapid Pardubice)
3. IM Jaroslav Bureš (Agentura 64 Grygov)
4. Milan Donnert (Duras Brno)
5. FM David Holemář (Moravská Slavia Brno)
6. Daniel Kožúšek (AD Jičín)
7. IM Cyril Ponížil (Beskydská šachová škola)
8. WFM Martina Marečková (Region Panda Rychnov nad Kněžnou)
9. Josef Novotný (Region Panda Rychnov nad Kněžnou)
10. Tomáš Lakatoš (SVK, ŠK 64 Brno)
 
Přebor Brna: 
1. GM Peter Michalík (Duras Brno - host)
2. Milan Donnert (Duras Brno)
3. FM David Holemář (Moravská Slavia Brno)
 
Nejlepší žena: WFM Martina Marečková (Region Panda Rychnov nad Kněžnou)
Nejlepší žák: Daniel Kožúšek (Region Panda Rychnov nad Kněžnou)
Nejlepší junior: IM Jaroslav Bureš (Agentura 64 Grygov)
Nejlepší senior: Milan Donnert (Duras Brno)
Nejlepší hráč bez remízy: Daniel Kožúšek (Region Panda Rychnov nad Kněžnou)
 
Bleskový K.O. turnaj: 
1. GM Peter Michalík (SVK, TŽ Třinec)
2. IM Petr Pisk (TŽ Třinec)
3.-4. GM Jan Bernášek (Rapid Pardubice) a IM Cyril Ponížil (Beskydská šachová škola)
5.-8. IM Jaroslav Bureš (Agentura 64 Grygov), IM Neklan Vyskočil (Duras Brno), FM David Holemář (Moravská Slavia Brno) a
Milan Kratochvíl (Lokomotiva Brno)
 
Turnaj dětí O pohárek BVK: 
1. Daniel Marko (TJ Bučovice)
2. Jan Chasák (Region Panda Rychnov nad Kněžnou)
3. Jakub Němec (ŠK Kuřim)
4. Ondřej Koukal (Duras Brno)
5. Vojtěch Straka (Lokomotiva Brno)
6. Vladimír Dudar (ŠK Kuřim)
7. David Němec (ŠK Kuřim)
8. Martin Liška (ŠK Kuřim)
9. Gabriel Vašek (ŠK Kuřim)
10. Adam Švanda (Štefanydes Polička)
 
Starší žáci: 
1. Daniel Marko (TJ Bučovice)
2. Jan Chasák (Region Panda Rychnov nad Kněžnou)
3. Jakub Němec (ŠK Kuřim)
 
Mladší žáci:
1. Vladimír Dudar (ŠK Kuřim)
2. David Němec (ŠK Kuřim)
3. Adam Švanda (Štefanydes Polička)

2014