Turnaj smíšených dvojic

V neděli 4.6.2023 se uskutečnil 2. ročník turnaje smíšených dvojic. Tento netradiční podnik měl premiéru na Den studentstva 17. listopadu 2021 a přes covidové eskapády se nyní konečně podařilo uspořádat jeho druhé pokračování. Pořadatelem akce byl náš šachový klub ve spolupráci s Bowlingem Brno, a sice za laskavého přispění sponzorů Dopravních staveb Brno, s.r.o., Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o., Top Moravia Health s.r.o. a Bulinský & Vávra, advokátní kancelář, s.r.o., bez nichž by turnaj na takové úrovni nešel uspořádat a kterým děkujeme za přízeň.

Výsledky naleznete na chess-results, kde jsou uvedeni také nejlepší hráči na 1. a 2. šachovnici a podle bodů a výkonu. Bohatou fotogalerii si pak můžete vychutnat na našem Rajčeti.

Termín turnaje jsem začal řešit asi 1,5 měsíce před začátkem, což, jak se ukázalo, nebylo optimální. Dostal jsem se totiž do situace, kdy mnou navrhované termíny (např. 18.6.) nebyly vyhovující pro některého ze sponzorů, Bowling Brno anebo se jednalo o střet s jinou velkou akcí pořádanou v ČR. Nakonec z toho vzešel termín 4. června 2023, kterým jsem se ale bohužel dostal do kolize s MČR družstev starších žáků. To mě samozřejmě mrzí, a to nejen proto, že to turnaji odválo možná nějakých 10 dvojic, ale hlavně z důvodu vyšší jihomoravské účasti. Tedy poučení pro příště, abych začal termín sjednávat již mnohem dříve.

SD 2023 2

Rozhodčí Josef Bednařík, za ním roll up společnosti Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o.

SD 2023 3

A zde je pro změnu roll up společnosti Bulinský & Vávra, advokátní kancelář, s.r.o.

A nyní již k turnaji. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, přičemž tempo hry bylo stanoveno na 2x 10 minut + 5 vteřin / tah. Místem byl již tradiční a osvědčený Bowling Brno v Líšni, jehož prostory byly k turnaji plně využity. Tedy prostorný salonek BB (až pro 70 hráčů) a také rozlehlá venkovní terasa, kterou bylo podle propozic možno využít v případě příznivého počasí. Tato okolnost byla také součástí propozic a slibovala účast krom garance 30 dvojic uvnitř ještě dalších 10 dvojic venku. Nakonec se do turnaje zaregistrovalo přesně 30 dvojic, když krátce před turnajem musel pro časové zaneprázdnění svou účast odvolat jeden ze sponzorů Mgr. Michal Vávra (ve dvojici s Lucií Fizerovou) a dále také tři favorizované páry Taron Shagbazyan - Evelina Kolmychek, manželé Jiří a Alexandra Kočiščákovy (hlídání dětí) a Jarda Bureš s mladou slovenskou šachistkou Stellou Sáňkovou (den před turnajem musela do nemocnice).

SD 2023 1

Zahájení

Některé dvojice zase změnily během přihlášek obsazení, když WIM Nataša Richterová "vyměnila" IM Tomáše Krause za IM Vojtěcha Zwardoně a Vít Bureš hrál nakonec s WFM Míšou Svobodovou (předtím Taťána Šeráková). Nakonec se tedy stav ustálil na rovných třiceti dvojicích a jelikož všechny tyto dvojice došly také na prezenci, mohlo se vzhledem k příznivému počasí přistoupit ke komfortnější variantě 20 dvojic v salonku a 10 dvojic venku na terase.

SD 2023 47

Hrálo se v salonku BB 

SD 2023 4

a také pod pergolou na venkovní terase

Turnaj rozhodovala a vynikající výkon podala již osvědčená dvojice Josef Bednařík (salonek + SwissManager) a Marek Krása (venkovní prostor). Pepa umí s tímto programem doslova kouzla a přestože řídím nějaké turnaje (především Bleskovky Zdeňka Páska), mnohému novému jsem se nyní naučil. Obětavý Marek přijel z rodného Hradce Králové a netradičně věnoval do turnaje pět (!) hodnotných věcných cen (2x vína a 1x šampus, griotka a desková hra Mars Teraformace). Za to mu patří velké uznání a poděkování!

SD 2023 24

Pepa Bednařík s Markem Krásou byli za své výkony po zásluze odměněni

Já jsem si proti prvnímu ročníku tentokrát užil turnaj z pozice nehrajícího pořadatele. Bylo to správné rozhodnutí, jelikož současně hrát a organizovat takovou akci moc dobře nejde. V takových případech chybí především čas a klid pro řešení dílčích problémů nebo povídání si z účastníky. To nyní odpadlo a navíc jsem měl v zádech výbornou dvojici rozhodčích, díky nimž turnaj pěkně odsýpal. Celá akce byla koncipovaná jako celodenní, když po prvních čtyřech kolech byla hodinová přestávka na oběd a po něm se turnaj dohrál do plánovaných 17.30, přičemž následné vyhlášení trvalo asi 30 minut. Je ještě třeba poznamenat, že při postupném přicházení účastníků na oběd se přestávka protáhla na 1,5 hodiny, jelikož uspokojit při plném provozu (konaly se zde ještě jiné akce) více než 60 lidí (tedy účastníci + doprovody), není jednoduché. To ale vůbec nevadilo, naopak si účastníci měli čas popovídat a navíc se po přestávce podařilo půlhodinové manko dohnat.

SD 2023 48

V turnaji si zahrálo plných 30 žen

SD 2023 49

A zde již se svými partnery, uprostřed Vlastík Chládek a moje maličkost, druhý zprava ředitel BB Aleš Urban

Favoritem turnaje byla dvojice IM Vojtěch Zwardoń - WIM Nataša Richterová (13,5), která si ale v první polovině turnaje nepočínala zrovna jistě a ve 4. kole hrála až na 5. stole. Pak se však ale přeci jen podařilo roztočit těžký převod a před posledním kolem měli již 1,5 bodový náskok. Ten si pohlídali remízou 1 : 1 proti dvojici Vít Bureš - WFM Michaela Svobodová a proťali cílovou pásku s jednobodovým náskokem a ziskem 13,5 bodu jako první. O další místa byl ale veden tuhý boj. Vítězně z něj nakonec vyšla "domácí" dvojice WGM Julia Movsesian - Vlastimil Chládek (12,5), která hrála moc pěkně a možná nechybělo moc ani k prvnímu místu. Julka působila jako vždy sympaticky a skromně a přitom je to naše aktuální ženská jednička a přebornice ČR. Její výkon byl po úvodní nešťastné porážce výborný a dosažených 6/9 na 1. šachovnici, mezi tolika silnými hráči, zaslouží uznání. Také výkon Vlastíka Chládka (6,5/9) na mě udělal velký dojem. Tradiční aktivní hra bez ohledu na sílu soupeře, byla atraktivní podívanou nejen pro mne a při vyhlášení jsem se, i díky časovým možnostem sledovat prakticky všechny hráče, rozhodl udělit Vlastíkovi speciální cenu pro nejatraktivnější hru.

SD 2023 11

A nechybělo mnoho, aby si odnesl také cenu pro nejlepší výsledek na 2. šachovnici, kde mohl ve 4. kole dát třítahový mat Janě Zpěvákové (a byla to nakonec ona, kterážto si toto ocenění odnesla). S osmi vteřinami na hodinách ale kolem této možnosti prošel a nakonec ještě prohrál. V každém případě ale u této dvojice bylo nač koukat. No a 3. místo obsadila jediná československá dvojice IM Matyáš Marek - Jana Šošovičková (12) (tou druhou mohli být Jarda se Stellou, viz výše). Zde je nutné vyzdvihnout vynikajicí Matyášův výkon, který se obdivuhodně vypořádal s těmi nejlepšími a i přes drobná zaváhání po přestávce si suverénně dokráčel pro prvenství na 1. šachovnici výsledkem 8/9. Gratuluji!

SD 2023 19

Zleva Vlastimil Chládek, WGM Julia Movsesian, IM Vojtěch Zwardoń, WIM Nataša Richterová, IM Matyáš Marek a Jana Šošovičková

Bramborovou medaili si odnesli spolehlivě hrající Bronislav Vymazal s Danielou Dumkovou (11,5) a poslední pátou finanční cenu získali stejným ziskem, ale horším pomocným hodnocením, Jiří Jireš s WFM Janou Zpěvákovou. Zde zářila pro změnu dívčí část této sympatické dvojice a jak jsem již uvedl výše, Jana získala výsledkem 7,5/9 cenu pro nejlepší výsledek na 2. šachovnici.

SD 2023 20

Zleva Bronislav Vymazal s Danielou Dumkovou a Jiří Jireš a WFM Janou Zpěvákovou

Všechny ostatní dvojice pak již získávaly věcné, často však hodnotné ceny.

SD 2023 9

Věcné ceny přesáhly počet účastníků

Na 11 bodech a 6. - 8. místě se podle pomocného hodnocení seřadily dvojice WIM Kristýna Novosadová - Antonín Továrek, kterážto je také pracovní dvojicí a nepřehlédnutelné byly také jejich firemní pásky na rukou,

SD 2023 22

Antonín Továrek s WIM Kristýnou Novosadovou

WIM Věra Medunová - FM Václav Pacl, kde především zářil letos 80 letý FM Václav Pacl, který získal 7/9 a současně jednoznačně ovládl kategorii nejlepší senior. Velký respekt!

SD 2023 21

WIM Věra Medunová a FM Václav Pacl

A na 8. místě pak dvojice Vít Bureš - WFM Michaela Svobodová, kteří hráli velmi vyrovnaně a nakonec také oba svorně získali po 5,5 bodech.

SD 2023 23Vítek Bureš s WFM Míšou Svobodovou

Na 9. místě skončili ziskem 10,5 bodu manželé František (Fera) a Zdeňka Vránovi

SD 2023 25

Zdeňka a Fera Vránovi

a první desitku uzavřela možná trochu překvapivě mladá dvojice Filip Zedníček - Tereza Radmila Šulcová, která měla nejlepší pomocné hodnocení z desetibodových dvojic.

SD 2023 26

Terezea Radmila Šulcová a Filip Zedníček

Byli oceněni také vítězové jednotlivých kategorií, tak se pojďme podívat:

SD 2023 12

Zleva vítězka 2. šachovnice WFM Jana Zpěváková (7,5/9) a IM Matáš Marek (8/9) jako vítěz 1. šachovnice

SD 2023 13

A WFM Jana Zpěváková podruhé, cenu v kategorii nejlepší žena předal Mgr. Michal Vávra

SD 2023 14

Nejlepší senior FM Václav Pacl

SD 2023 15

Zleva Běta Kubátová coby vítězka kategorie nejlepší žák (do 15 let) a vedle stojící Ondřej Mikulášek jako vítěz kategorie nejlepší junior. Oba získali vynikajících 7/9!

Další dvojice vezmu již víceméně obrazem a trochu netradičně zde uvedu úplně všechny dvojice startující v turnaji.

SD 2023 27Martina a Antonín Hartingerovi

SD 2023 28

Durasáci Ondra Borkovec s Bětou Kubátovou

SD 2023 29

Tomáš Košut s Helenou Šťávovou

SD 2023 30

Julia Jeřábková a Jan Štefanišin

SD 2023 31

Tomáš Pavlíček (blýskl se remízou s IM Matyášem Markem) a Věra Marie Krejčí

SD 2023 32

Štěpánka Schirmbeck (dříve Adámková) a Manfred Brod

SD 2023 33

Renata Vaculíková (dříve Ripperová) a Marek Orel (7/9!)

SD 2023 34

GPOA Znojmo reprezentovala mladá dvojice Agáta Skybová a Michal Relich

SD 2023 35

A Duras podruhé, tentokrát Ema Kubátová a Martin Lúč

SD 2023 36

Milan Zelenka a Sofie Zelenková uzavřeli druhou desítku

SD 2023 37

Na 21. místě skončily Štěpánčiny děti Klara a David Schirmbeckovi

SD 2023 38

Z Vyškova dorazili Vitalina Slava a Jan Čermák

SD 2023 7

Ondřeje Mikuláška s Adélou Macourkovou se podařilo zachytit pouze při hře

SD 2023 39

Patricie Fuxová a Ondřej Smažinka

SD 2023 46

Regina Blatová (musela odejít před koncem turnaje) a Gabriele Carbonai

SD 2023 40

Nataša Richterová sr. s Vladimírem Losíkem zářili úsměvy

SD 2023 41

Zdeněk Netušil s dcerou Veronikou

SD 2023 42

Lukáš Pelech a Hana Nguyen Ngoc

SD 2023 43Miroslava Pukowietzová a Radek Skoumal

SD 2023 44

Vladislav Chuikov a Martina Netušilová 

Závěrem bych chtěl znovu poděkovat za možnost uspořádání této akce Bowlingu Brno a jeho skvělému personálu, v zastoupení výborně hrajícího Vlastíka Chládka, našim partnerům Dopravní stavby Brno, s.r.o., Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o., Top Moravia Health s.r.o. a Bulinský & Vávra, advokátní kancelář. Dále pak všem těm, kteří mi pomáhali před akcí i po jejím skončení. Tedy především Míša Svobodová, rozhodčí Pepa Bednařík s Markem Krásou, Martin Lúč, Ondra Borkovec, sestry Běta a Ema Kubátovy, Magda Burešová a Filip Zedníček.

A na úplný závěr ještě pár momentek:

SD 2023 6

Zázemí zde měli provozní velkých brněnských restaurací,

SD 2023 45

kteří zde hráli beachový turnaj

SD 2023 5

Míla Kubátová sice chtěla odejít již v poledne, nakonec ale vydržela do konce a stihla ještě opravit všechny písemky

SD 2023 10

Michal Vávra sice přišel pro zaneprázdnění jenom na začátek a konec, bylo jej ale plné hřiště😉

SD 2023 50

Je libo kačera Donalda?

SD 2023 8

Magdalena Burešová přišla na závěr podpořit manžela, zde čerpajíc energii z bowlingové dámy🙂

Krásná akce, kterou jsem si osobně moc užil, je tedy za námi. Můžeme se tak těšit na další, kterou bychom chtěli v příštím roce opět uspořádat v květnu / červnu na stejném místě, tentokrát s již vylepšeným termínem pro jižní Moravu. Do té doby na viděnou!

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit