KP mládeže v rapid šachu skončil ve Znojmě, na MČR postupují Ondřej Hrádek, Adéla Karafiátová a sestry Běta a Ema Kubátovy

Jak je vidět již z nadpisu, závěrečný podnik KP mládeže v rapid šachu skončil ve Znojmě. V sázce byly postupy na MČR do Harrachova (9. - 10.9.2023) a my zde měli několiik želízek.

Výsledky naleznete na chess-results, tedy kategorii mladší žáci i starší žáci, konečné pořadí KP ve všech kategoriích potom zde.

Turnaj byl uspořádán podobně jako náš Gillarův memoriál i pro mládežníky nar. 2007 (a mladší) s tím, že o postup na MČR jsou dlouhodobě vypsány kategorie 2009 a mladší. Ve starších žácích (68 účastníků) si v nepostupové kategorii H16 zahráli Jirka Grausgruber, Prokop Šmídek a Dan Szabó, v již postupové kategorii H14 Vojtové Karafiát s Klinkovským a v H12 Mikuláš Hladký. Do turnaje byl zapsaný ještě Adam Janský, kvůli rodinným záležitostem ale do turnaje nenastoupil. V mladších žácích nás reprezentovali Ondra a Martin Hrádkovi, Ríša a Ráďa Pešovi a Adélka Karafiátová, jenž byla v době turnaje ještě hráčkou Šachové školy Hříbata.

Znojmo 2023 KP mladeze 1

Turnaj starších žáků

Znojmo 2023 KP mladeze 2

Turnaj mladších žáků, v popředí koousající Ondra Hrádek, v pozadí naše bývalá trenérka Eva Pekárková

V H14 měl před sebou přetěžký úkol Vojta Karafiát, který vzhledem k výsledkům na předdchozích turnajích mohl jako jediný z našich usilovat o postup. Musel být ale nejlepší z hráčů v kategorii H14 a současně doufat, že Andrej Souček skončí horší než druhý. Vzhledem k účasti hráčů H16, kteří sice nehráli o postupy, ale svou účastí přirozeně ovlivňovali výsledky, se toto zdálo téměř nemožné. Vojta je ale bojovník a z pozice až sedmého nasazeného hráče kráčel za úspěchem, když měl po pěti kolech 4,5 bodu a za sebou již odremizovanou jedničku Václava Buchtu. V 6. kole podle některých komentářů mohl porazit Václava Šetinu, partie však nakonec skončila vítězstvím favorita. Vojta tím přišel o možnost turnaj vyhrát, nicméně díky vítězství v posledním kole uhrál 5,5/7 a své účinkování zakončil na pěkném 3. místě. Turnaj vyhrál Václav Šetina (6,5/7) před Václavem Buchtou (6/7), Vojta Karafiát celkově třetí, v H14 ale druhý. V konečném pořadí seriálu (Brankovice, Vyškov, Brno, Rajhrad a Znojmo), do nějž se počítaly tři nejlepší výsledky (za vítězství v turnaji = 50 bodů, za 2. místo = 49 bodů atd.), to ve zmíněné kategorii H14 znamenalo celkové třetí místo, přičemž postupují první dva (Václav Šetina a Andrej Souček). Velká škoda, jelikož to bylo o pouhý bod. Vojta má ale již požádáno o divokou kartu, tak uvidíme, třeba to ještě vyjde.

Znojmo 2023 KP mladeze 4

Zprava Václav Šetina (1), Václav Buchta (2) a Vojta Karafiát (3)

V turnaji hráli velmi dobře zlepšující se Jirka Grausgruber s Vojtou Klinkovským, kteří podobně jako Vojta Karafiát nasbírali 5,5/7 a obsadili 6., resp. 7. místo. Všem třem k těmto výsledkům gratulujeme! Po 4,5/7 uhráli Mikuláš Hladký a Prokop Šmídek, kteří obsadili 14., resp. 15. místo, Dan Szabó pak výsledkem 4/7 26. místo.

V mladších žácích (2013 a mladší) jsme měli mezi 33 účastníky dvě želízka v ohni, a to bratry Ondřeje a Martina Hrádkovi, kteří byli také nejvýše nasazenými hráči. Z pohledu postupu (tři nejlepší) na tom byl lépe Martin, který držel druhé místo, Ondra byl před tímto turnajem čtvrtý. Ondra však celý turnaj projel s velkým přehledem a remízu ztratil až v závěrečném kole, kterou navíc jistil celkové vítězství. Díky tomu se prodral na druhé postupové místo v seriálu KP, z nějž srazil svého bratra Martina. A Martin, kvůli porážkám ve 2. a 3. kole, skončil výsledkem 5/7 až osmý, což v celkovém hodnocení seriálu znamenalo nepostupové 4. místo. To je velká škoda, nicméně také zde byla již pro MČR v Harrachově podána žádost o přidělení divoké karty.

Znojmo 2023 KP mladeze 5

Zprava Ondra Hrádek (1), Miroslav Snopek (3), Matěj Benda (2), Adélka Karafiátová (3), Klára Švábová (2) a Terezie Ševčíková (1)

Mladíčci Ráďa a Ríša Pešovi (roč. 2015 a 2017) obsadili výsledkem 4/7 12., resp. 13. místo, stejným ziskem pak turnaj zakončila také Adélka Karafiátová, která měla před tímto turnajem již prakticky jistý postup v kategorii D10 (dvě nejlepší).

K postupu na MČR do Harrachova tak gratulujeme nejmladším Ondrovi Hrádkovi s Adélkou Karafiátovou a v kategorii D14 také sestrám Emě a Bětě Kubátovým, které si postup zajistily již před posledním turnajem ve Znojmě. A kdyby vyšly žádosti o divoké karty pro Vojtu Karafiáta a Martina Hrádka, mohly by být všechny rodinné dvojice pohromadě.