Simultánka Segeje a Julie Movsesjanových v MZK

V pondělí 11. září 2023 se před vstupem do budovy Moravské zemské knihovny v Brně uskuteční jedinečný souboj. Exhibiční partii spolu totiž sehrají šachový velmistři Julia a Sergej Movsesjanovi s 25 přihlášenými šachisty.

Setkání bude slavnostně zahájeno v 15.00 hodin, samotná partie hraná simultánně s 25 hráči z řad široké veřejnosti, pak v 15.30 hodin pod širým nebem. Na výjimečné utkání se může přihlásit každý a to nejpozději do 8. září 2023, 12.00 hodin na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. V předmětu e-mailu je třeba uvést: „Přihláška – simultánka v MZK“. Vítáni jsou všichni zájemci bez omezení věku, jejich počet však může být nanejvýš 25.

Exhibiční simultánní šachová partie arménského velmistra, mistra světa a olympijského vítěze Sergeje Movsesjana a jeho manželky, velmistryně a přebornice ČR Julie Movsesjanové, s amatérskými příznivci této královské hry je součástí dalšího pokračování cyklu Oči Brna. V rámci něj představuje MZK významné osobnosti spojené svým životem a tvorbou s městem Brnem.

Movsesjanovi

U příležitosti 130. výročí jeho narození je tentokrát prezentováno dílo šachisty Eduarda Lendla, který se zasloužil o rozvoj šachové pedagogiky na Moravě a založil jednu z největších sbírek šachové literatury v Evropě. Ta se stala základem současného rozsáhlého šachového fondu Moravské zemské knihovny. V roce 2022 otevřela MZK Šachový koutek Eduarda Lendla, kde mohou zájemci využívat publikace ke studiu královské hry, trénovat či si jen tak zahrát s přáteli. Se čtenářským průkazem si v knihovně lze půjčit šachové sady a hodiny. Koutek se nachází v prvním patře a je volně přístupný v otevírací době knihovny.

Od 6. září do 31. října 2023 bude pak ve foyer knihovny k vidění multimediální výstava exponátů z osobního i pracovního života Eduarda Lendla, poháry a ocenění, získané za hráčské úspěchy, fotografie i korespondence. Chybět nebudou ani Lendlovy významné bibliografické sbírky, překlad Pravidel šachové hry FIDE či metodické publikace ke studiu šachu.

Akce je pořádána ve spolupráci s Šachovým svazem ČR a uskuteční se i v případě nepříznivého počasí.