Rynek open air v Kroměříži

Minulou sobotu (22.7.2023) jsem se zúčastnil rapid turnaje v Kroměříži, nazvaného jako Rynek open air. Pro kroměřížské pořadatele to byla premiéra a inspirováni předchozími dvěma ročníky ludslavického rapidu (organizátor Míra Beneš, letos 2.9.2023), uspořádali zajímavý venkovní turnaj. Hrálo se o pěkné finanční ceny (5.000 - 3.000 - 2.000 - 1.000 - 500) a dále o věcné ceny do 15. místa, doplněné věcnými cenami v mládežnických kategoriích. Turnaje se i přes probíhající Czech Open v Pardubicích zúčastnilo 98 hráčů (!), kteří si to v tempu 2x 12 minut + 3 vteřiny / tah rozdali na 9 kol.

Výsledky naleznete na chess-results, stránky pořadatele jsou pak zde.

Místem konání byla restaurace Na rynku v areálu rozlehlého výstaviště Floria, což byl venkovní krytý prostor (pod střechou), kam by se vešlo v pohodě 150 účastníků. Z boku foukal příjemný vítr a podmínky pro hru byly i díky mírnému letnímu ochlazení skutečně ideální.

Rynek 2023 1

Zde se hrálo

Dalším sympatickým počinem bylo startovné 200 Kč, v němž byl zahrnutý oběd (dva menší kusy kuřecího a vepřového řízku s chlebem), přičemž já to měl díky titulu (podobně jako Štěpán Žilka, Jakub Půlpán a Piotr Piesik) dokonce zadarmo. Na turnaji jsem si chtěl vyzkoušet věci ze svého tréninku a dobře se pobavit, což se přesně podařilo.

Na turnaj jsme odjeli autem Karla Kredla, společně s námi jel ještě Luboš Svíženský. Na místě jsme pak potkali další Brňáky, resp. hráče z blízkého okolí, např. Břeťu Eichlera, Standu Messerschmidta, Kubu Roubalíka nebo Vojtíka Velíma (mimochodem moc pěkný výsledek 5,5/9). Turnaj se hrál v pohodové přátelské atmosféře a díky sehranému pořadatelskému teamworku pěkně odsýpal. Mně se herně zpočátku moc nedařilo, když jsem měl po pěti kolech pouhé dvě výhry a tři remízy, vše s ratingově slabšími soupeři. Pak se však moje hra přece jenom zlepšila a protože se mi nějakým zázrakem podařilo vyhnout hlavním favoritům (asi právě díky nevýraznému úvodu), uhrál jsem nakonec 7/9. Díky tomu jsem se umístil na velmi lichotivém 4. místě a získal tak finanční cenu ve výši 1.000 Kč. V turnaji se mi povedla poslední partie, kde jsem černými pěkně porazil Aleše Sojku.

Sojka Vyskocil1

V pozici na diagramu jsem se po soupeřově předchozím vzetí mého jezdce 16.Sxd4 zamyslel a nakonec jsem efektně obětoval ještě další figuru 16.-Sxa2+!!. Bílý král nemá před matovým útokem moc možností, a tak se musel vykoupit nejen odevzdáním získaného materiálu, ale i několika pěšců s trvající beznadějnou pozicí - 17.Jxa2 Va6

Sojka Vyskocil2

18.Kc1 (18.b3 Dxa2+ 19.Kc1 cxd4 20.Dxb4 Sh6+ s matem) Dxa2 19.De2 cxd4 20.Kd2 Dxb2 21.Ke1 Va2 - 0 : 1.

Sojka Vyskocil3

V turnaji zvítězil GM Štěpán Žilka před nejvýše nasazeným IM Jakubem Půlpánem (oba 8/9). Třetí skončil IM Piotr Piesik z Polska, který získal stejně jako já a Roman Závůrka 7/9. Smůlu měl Karel Kredl, který měl v posledním kole právě s Romanem Závůrkou v koncovce čtyř věží jezdce navíc, k tomu lepší čas a vyhranou pozici. Místo dobrání pěšce zadarmo koněm Jxg3, čímž by současně pokryl napadenou Ve2, ale vložil výměnu své druhé věže na osmé řadě. Soupeř však tuto věž nevzal a dal tou druhou mat na první řadě, přičemž matovou síť dotvářel bílému Kg1 právě ten nedobraný černý pg3. Škoda, mohlo z toho být 7. místo, takto si lebedil soupeř nečekaným 5. místem.

Pořadatelům ještě jednou gratuluji ke skvělému turnaji, který mohu ostatním zájemcům jen doporučit. Příště se sem určitě rád vrátím.