Olomoucké šachové léto - BLITZ

Ve čtvrtek dopoledne 17.8. se v hotelu Flora v rámci Olomouckého šachového léta konal open blitz turnaj a jelikož se mi v práci udělalo volněji, sbalil jsem wifinu a notebook na rameno a vzal syna Martina trochu provětrat mozkové závity po prázdninovém lenošení. Ondra byl ještě silně znaven po 14-denním šachovém táboře, tak zůstal sedět doma přisátý na televizi, mobil a počítač s Minecraftem.

 Výsledky turnaje naleznete na chess-results, stránky festivalu potom zde.

Olomouc 2023 blitz 1

Zdaleka nejtěžším počinem celé akce bylo vyjet z letního rozkopaného Brna na dálnici směr Olomouc, to zabralo skoro polovinu trvání celé cesty. Na dálnici trochu doháním skluz a i přes další četné zácpy se nám daří tak tak stihnout prezenci. Do turnaje se nakonec odprezentovalo 50 hráčů, což vedlo k průměrné hodnotě ELO turnaje 1746. Turnaj se hrál na 11 kol, 2x 3minuty + 2 vteřiny na tah.

Olomouc 2023 blitz 2

Hrací sál v hotelu Flora 

Začátek turnaje se nesl v duchu řady tří proher s hráči s Elem v rozsahu 1600 - 1900, což se dalo očekávat. Ve čtvrtém kole přichází kontaktní výhra se Sárou Peškovou z Lokomotivy Brno. To Martina povzbuzuje a v dalším kole poráží Pavla Navrátila (Elo 1648), se kterým posléze zabředáváme do hovoru a řešíme organizování turnajů pro mládež. Díky tomu málem propásneme další kolo.

Olomouc 2023 blitz 3

3. kolo - Martin Hrádek vs. Jan Kalveus (SWE)

V dalších kolech se střídají prohry a výhry, což vede k tomu, že v 10. kole se Martin probíjí se čtyřmi body až na online šachovnici proti Janu Jemelkovi (Elo 1991)🙂Martin tvrdí, že to bylo vyrovnané, ale nakonec to nedal.

Olomouc 2023 blitz 4

Jan Jemelka - vs. Martin Hrádek

Do posledního kola se snažím již znaveného Martina co nejvíce nabudit, aby ještě zabojoval o pátý bod. Bohužel se nedaří a proti rychlému soupeřovu útoku Martin neumí najít účinnou obranu a prohrává. Tady se ukazuje, že i pro děti nepopulární obranu je nutné se učit.

Celkově se Martin umístil se čtyřmi body na 43. místě, což byl o dvě místa lepší výkon než jeho nasazení. A připsal si pěkných 80 bodů, navíc do mezinárodního blitz Ela. S ohledem na to, že byl nejmladším účastníkem, jsme to vyhodnotili jako velmi povedený trénink (na Bleskovky Zdeňka Páska😊). Jen ten cenový fond, co svět neviděl, mohl být lepší, ale co by člověk chtěl za stovku vlezného😊

Jakub Hrádek